Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για οθόνη: Dell 43", 55" 8K TV ή 65 8K;


StavrosD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ήδη 30" (Dell 3008wfp) οθόνη και σκέφτομαι να την αναβαθμίσω.

Με ενδιαφέρει κυρίως η ποιότητα στο κείμενο και σε γραμμικό σχέδιο (CAD). Σπανίως θα παίζω παιχνίδια.

Σκέφτομαι να πάρω μία από τις εξής:

- PC monitor Dell 4323qe (43", 4K)

- Samsung 8K TV 55"

- Samsung 8K TV 65"

 

Και οι τρεις επιλογές είναι σχεδόν στην ίδια τιμή.

 

Η dell έχει πολύ καλό χρώμα (95% sRGB)  αλλά δεν ασχολούμαι με γραφιστικά ή movie color grading οπότε δεν μου είναι απαραίτητο.

Από άποψη πυκνότητας pixel:

Dell: 102.46 PPI

8K 55": 160.21 PPI

8K 65: 135.56 PPI

 

Στα μειονεκτήματα των 8K είναι η σημαντικά αυξημένη κατανάλωση. Ακόμα και 100W να είναι η διαφορά, με 10 ώρες/μέρα x 350μέρες/έτος είναι 350KWh / έτος. Με 0.50€/KWh μιλάμε για περίπου 175€/έτος αυξημένο κόστος ενέργειας.

Δυστυχώς είμαι στην επαρχία και δεν μπορώ να δω κάπου από κοντά τις 8K TV για να κρίνω την ποιότητα της εικόνας σε pc input.

Ποια η γνώμη σας;

Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη οθόνη η τηλεόραση;

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είδα σε πολλά review στο amazon ότι πολλοί είχαν τεχνικά προβλήματα με την σειρά 700B, από τρίξιμο του πλαισίου όταν παίζει η μουσική μέχρι και πλήρως χαλασμένη οθόνη.

Στην Amazon το ποσοστό των μετρίων και των αρνητικών σχολίων είναι τεράστιο σε σχέση με άλλα αντίστοιχα προϊόντα.

image.png.bbcb2343805c8b8fa84dbdd3bfe82e25.png

Έχει πάρει κάποιος 8Κ τηλεόραση; Την έχετε χρησιμοποιήσει ως οθόνη; Ποια η γνώμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις σκεφτεί φίλε τη λύση των πολλαπλών οθονών; Π.χ. μια τηλεόραση 48" 4k αντιστοιχεί σε 4 οθόνες FHD 24". Δεν ασχολούμαι με CAD αλλά γνωρίζω φίλους που ακολουθούν αυτή τη προσέγγιση (μήπως ξέρουν κάτι που δε γνωρίζω εγώ;).

Αναφορικά με τηλεοράσεις 4k ή 8k θα πρέπει να είσαι σίγουρος σε ποια απόσταση θα εργάζεσαι με αυτήν και εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, εάν είναι σε απόσταση μεγαλύτερη από 2-2,5 μέτρα. Το λες και μόνος σου, οπότε πριν πας σε μεγάλες τηλεοράσεις θα πρέπει – θεωρώ – οπωσδήποτε να δεις μια από κοντά γιατί εσύ γνωρίζεις καλύτερα τα αρχεία του CAD και πως αυτά εμφανίζονται σε μια οθόνη.

Επίσης πάρε μια ιδέα για τέτοιου είδους οθόνες (Youtube).

Δες και εδώ ένα σχετικό άρθρο.

Επεξ/σία από JPaxilleas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω 2 οθόνες, 30" και 18". Όταν έβαζα και το laptop είχα 3 οθόνες (16 + 30 + 18). Ένας φίλος έχει 2 x 27" 4K ενώ ένας άλλος 43" 4K. Όλοι είναι ικανοποιημένοι αλλά καθώς η τιμή είναι η ίδια για όλες τις εναλλακτικές (43" monitor, 55" 8K TV, 65" 8K TV) αναρρωτιέμαι μήπως συμφέρει να πάρω τηλεόραση για οθόνη.

Μετά από 10 χρόνια αισθάνομαι ότι περιορίζομαι πλέον.

Ότι αναφέρεις το έχω σκεφτεί πολλές φορές αλλά δεν με καλύπτει η 49. Το σκεπτικό μου είναι ότι και για τον κώδικα αλλά και για το CAD θέλω αρκετό ύψος οθόνης.

Στο CAD στο πάνω μέρος υπάρχει η μπάρα του παραθύρου, το μενού και τουλάχιστον δύο ακόμα γραμμές με toolbar. Επιπλέον κάτω υπάρχει το Status bar και το command bar το οποίο για να είναι χρηστικό (να φαίνεται και η προηγούμενη εντολή τουλάχιστον) πιάνει άλλες 4 γραμμές. Το toolbar στο οποίο επιλέγω τα layers δεν είναι και πολύ λειτουργικό αν το βάλω στα πλάγια οπότε αναγκαστικά το αφήνω πάνω.

Αντίστοιχα και στα περισσότερα IDE πολλά toolbar και μενού πιάνουν χώρο πάνω/κάτω οπότε περιορίζεται το διαθέσιμο ύψος.

Στις Ultra wide οθόνες, τα παραπάνω τρώνε μεγάλο μέρος της ωφέλιμης επιφάνειας. Οι περισσότερες ultrawide οθόνες είναι σχεδιασμένες για παιχνίδια, στα FPS θες να βλέπεις δεξιά-αριστερά τι γίνεται. Ακόμα και η 49" έχει μόλις 1440 pixels ύψος. Τα toolbars καταναλώνουν 10~20% του ύψους. Τα διαθέσιμα pixels στο ύψος δεν είναι πολλά στις ultrawide.

Πέτυχα και ένα review στο οποίο αντικατέστησε ένας προγραμματιστής το 49" με 4K

 

Η τωρινή μου οθόνη έχει ύψος 2560pixels, 78% περισσότερα pixels σε σχέση με τις 49", θα περιοριστώ πολύ αν πάω σε μικρότερο ύψος. Θα μου πεις ότι συνολικά θα είμαι κερδισμένος λόγω μεγέθους αλλά συγκρίνω την 49" με μια εναλλακτική που σκέφτομαι να πάρω, 43" ή μεγαλύτερη.

Σχετικά με τα pixels:

Οι 49" οθόνες έχουν ανάλυση 5120 x 1440 pixels, σύνολο 7.37Mpixels

Οι 4Κ οθόνες: 3840 x 2560 8.29Mpixels .

Οι 8Κ τηλεοράσεις: 7640 x 4320 = 33Mpixels.

Σχετικά με το μέγεθος:

Παραθέτω σύγκριση της επιφάνειας της κάθε οθόνης (από το http://www.displaywars.com/43-inch-16x9-vs-55-inch-16x9)

49" 21:9 (μωβ) VS 43" 16:9 (πράσινο)

image.png.62c9518c4365adcfb4e2abe160d7fae9.png

49" (μωβ) VS 55" 16:9 (πράσινο)

image.png.2c77066a20f34db02c4e5311becc17a4.png

 

49" (μωβ) VS 65" 16:9 (πράσινο)

image.png.1625645d3506119fe443d5b7c96528e9.png

 

43" 16:9 (μωβ) VS 65" 16:9 (πράσινο)

image.png.1167c7561be8f319fd0987360e800e6b.png

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aπο αυτά που αναφέρεις νομίζω πως πρέπει να πας σε 16:9(16:10 όπως είσαι τώρα είναι σαφέστατα καλύτερα αλλά δεν βγαίνουν καινούργιες με αυτή την αναλογία)

Όσο για το cad και την ευκρίνεια, με την 43αρα 4κ οθόνη θα έχεις ~2πλασια επιφάνεια σε σχεση με τώρα με ~πλασια μεγαλύτερη ανάλυση(κάτι λιγότερο λόγο αναλογίας) οπότε ίδια "ευκρίνεια".

Οπότε εάν είσαι οκ με αυτό που βλέπεις τώρα θα είσαι στα ~ιδια με μεγαλύτερη επιφάνεια εργασίας.

(Έχω μια 30αρα 16:10 2κ και μια 32αρα 4κ και σίγουρα προτιμώ την 30αρα από άποψη workflow παρόλο που έχει την ~μιση ανάλυση. Για photo editing αυτό βέβαια, με cad δεν έχω παιδεύτει ποτέ)

Από εκεί και πέρα δεν ξέρω πόσο μεγάλο γραφείο έχεις η που θα την τοποθετήσεις αλλά 55/65 μου φαίνεται πως δεν θα βολεψει.

Δες μήπως έχεις καμία "τυχαία" tv 55αρα να την βάλεις στο χώρο που θέλεις να δουλέψεις να τσεκαρεις το μέγεθος/αποστάσεις.

-Πάντως εάν έχω καταλάβει καλά μάλλον τους αριθμούς του contrast πρέπει να σε ενδιαφέρουν περισσότερο από χρωματική αποδοση-

Υ.γ Σε ότι και να πας θα σου ψιλολειψει το 16:10.

Όσο έχει να κάνει για το ρεύμα.Επειδη θεωρώ δεδομένο ότι για να κοιτάζεις τέτοιες λύσεις θα πρέπει να βγάζεις σοβαρή δουλειά.

Εάν η 43αρα/55/65αρα σου γλιτώνει ~1ωρα την μέρα τα 175ευρω είναι αμελητέο κόστος για το boost της παραγωγικότητας που θα σου δώσει.

Υ.γ2 Ποια κάρτα γραφικών έχεις τώρα?

-γιατι δεν είναι αυτονόητο ότι θα έχει έξοδο 8k 60-

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@StavrosD

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν έχεις καθαρή εικόνα και πας να κάνεις πελώριο λάθος με οθόνες που έχουν μεγαλύτερο ύψος και από 32inch....

Οι μεγάλες οθόνες έχουν άθλιο PPI δηλαδή ευκρίνεια. Για να έχεις πραγματικά sharp text είναι αυτονόητο ότι χρειάζεσαι όσα περισσότερα PPI γίνεται. Ιδίως μετά τις 40 inch που τα PPI σε 4Κ πέφτουν κάτω από τις 27 inch 2.5k αν δεν πας ποιο μακρυά τα pixel σου βγάζουν τα μάτια.

Οι μεγάλες οθόνες θέλουν μεγάλη απόσταση.. αυτό είναι το μόνο πράγμα που προσφέρουν... μπορείς να κάτσεις μαζί με άλλους και να βλέπετε όλοι μαζί. Αν είσαι μόνος σου η μόνη διαφορά που θα κάνει μία 65inch είναι ότι θα πρέπει να πας την καρέκλα σου 1-2 μέτρα πίσω για να βλέπεις το ίδιο πράγμα (αν δεν έχεις μυωπία). Αν θέλεις να έχεις μία πελώρια οθόνη και να μπορείς να πας κοντά και να δουλεύεις μόνο σε ένα μικρό μέρος της θα πρέπει να περιμένεις να βγουν 8Κ monitor.

Για cad και φωτογραφία ότι καλύτερο είναι οθόνες σαν την Apple Studio. Θέλεις να κάνεις την τρελή υπέρβαση (και να αλλάξεις γραφείο ώστε να πάρεις ένα με 1m βάθος και όχι το κλασσικό που έχεις) τότε πάρε την LG 40WP95C-W,  θα έχεις θέματα με το πελώριο μέγεθος που κατά τη γνώμη μου γέρνουν αρνητικά τη ζυγαριά όμως θα έχεις τα πλεονεκτήματα που θέλεις, δηλαδή όσο μεγαλύτερο χώρο εργασίας γίνεται ( 5120 x 2160 με 100% zoom), φυσικά δεν θα είναι sharp όπως μία μικρότερη αλλά οριακά παλεύεται όπως και οι 27ich 2.5K (ίδιο PPI).

Από τη στιγμή που μιλάμε για CAD όλα τα άλλα (contrast, brightness, color gamut/volume, response times, hz) δεν παίζουν κανένα ρόλο (προσωπική άποψη, ξεκίνησα να σχεδιάζω CAD στη σχολή το 1996, έχω δώσει δεκάδες μισθούς σε οθόνες από τότε και δύσκολα να αλλάξω γνώμη.)

Εγώ νόμιζα ότι η C2 θα μου ήταν χρήσιμη κάποιες φορές σαν monitor δουλειάς, τελικά είναι μόνο για παιχνίδια/ταινίες και παρουσιάσεις.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@@topos

Σίγουρα θα βγάλει το ρεύμα της αλλά προτιμώ να κεράσω σουβλάκια όποιον βλέπω μπροστά μου παρά να τα δώσω στην ΔΕΗ.

Την οθόνη θα την συνδέσω σε μια RTX A5000. Είναι σαν την RTX 3090 αλλά με ECC μνήμη και ειδικούς drivers για πολλά σχεδιαστικά. Είναι ο διάδοχος των Quadro που υπήρχαν παλιότερα.

 

@elpenor

Έχεις δίκιο για τα PPI, τα έχω υπολογίσει. Με έχει βολέψει το https://www.sven.de/dpi/

Η οθόνη που έχω αυτή την στιγμή (30", 2560 x 1600) έχει 100.63 PPI

Η εναλλακτικές που συζητάμε:

49" 21:9:  108.54 PPI

43" 4K: 102.46 PPI

55" 8K: 160.21 PPI

65" 8K: 135.56PPI

Ακόμα και στις 85" να πήγαινα με ανάλυση 8K θα είχα 103.67 PPI, πυκνότητα pixel καλύτερη και από την τωρινή μου οθόνη. 8K σημαίνει 4 x 4Κ οθόνες.

Η 65" 8K είναι σχεδόν  4 x 32" σε διάταξη 2 x 2 αλλά χωρίς το ενοχλητικό πλαίσιο.

Η 55" είναι περίπου 4 x 27".

 

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@StavrosD Sorry δεν είχα διαβάσει προσεχτικά το post σου. Να σε ρωτήσω όμως, πες ότι πήρες την 65 inch 8Κ, που θα την βάλεις; Άδειο μαύρο desktop να προβάλεις το IPS glow θα σε κουράζει αν την έχεις πάνω στο γραφείο σε 60 πόντους απόσταση.

Οι 49 inch είναι ωραίες , μπορείς να τις έχεις στο γραφείο, αλλά έχεις δοκιμάσει να σχεδιάσεις σε τέτοια οθόνη fullscreen; Ο λαιμός δουλέυει σαν τιμόνι αυτοκινήτου αριστερά δεξιά....

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως με προβληματίζει το θέμα της εργονομίας.

Αυτή την στιγμή την 30" την έχω σχετικά ψηλά, το πάνω μέρος είναι στα 55cm και μπορώ να κοιτάξω άνετα και πιο πάνω χωρίς να κουνήσω το κεφάλι μου.

Η Dell 43" έχει ρυθμιζόμενο ύψος, από περίπου 60cm έως 65cm  (το πάνω μέρος από το γραφείο)

Η 55" 65cm

H 66" 80cm

 

 

Το γραφείο έχει διάσταση 1.80 x 0.80.

Ακόμα και το μεγαλύτερο μέγεθος, 65", έχει πλάτος 1.64μ οπότε χωράει σχετικά άνετα στο γραφείο.

Η οθόνη δεν είναι τέρμα πίσω στην βάση οπότε αν υποθέσω ότι είναι 10 εκατοστά πιο μπροστά θα έχω απόσταση 0.70m από την μπροστινή πλευρά του γραφείου συν πόση απόσταση πιο πίσω θα κάθομαι.

Ένας ακόμα παράγοντας που με κάνει σκεπτικό για τηλεόραση είναι τυχόν θέματα όπως ανομοιομορφία φωτεινότητας και περιορισμένη οπτική γωνία στα άκρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 minutes ago, StavrosD said:

Όντως με προβληματίζει το θέμα της εργονομίας.

Αυτή την στιγμή την 30" την έχω σχετικά ψηλά, το πάνω μέρος είναι στα 55cm και μπορώ να κοιτάξω άνετα και πιο πάνω χωρίς να κουνήσω το κεφάλι μου.

Η Dell 43" έχει ρυθμιζόμενο ύψος, από περίπου 60cm έως 65cm  (το πάνω μέρος από το γραφείο)

Η 55" 65cm

H 66" 80cm

 

 

Το γραφείο έχει διάσταση 1.80 x 0.80.

Ακόμα και το μεγαλύτερο μέγεθος, 65", έχει πλάτος 1.64μ οπότε χωράει σχετικά άνετα στο γραφείο.

Η οθόνη δεν είναι τέρμα πίσω στην βάση οπότε αν υποθέσω ότι είναι 10 εκατοστά πιο μπροστά θα έχω απόσταση 0.70m από την μπροστινή πλευρά του γραφείου συν πόση απόσταση πιο πίσω θα κάθομαι.

Ένας ακόμα παράγοντας που με κάνει σκεπτικό για τηλεόραση είναι τυχόν θέματα όπως ανομοιομορφία φωτεινότητας και περιορισμένη οπτική γωνία στα άκρα.

Όσο αφορά το uniformity αν δεν το σκέφτεσαι δεν σε ενοχλεί, μια χαρά δουλεύεις CAD και ας μην είναι καλό.

Αν δεν έχεις καμπύλη η οπτική γωνία στα VA panels είναι πελώριο πρόβλημα ακόμα και στις 32inch (πραγματικά μεγάλο όχι σαν αυτό του unofirmity). Αν πάμε τώρα στις 65 inch flat VA σε απόσταση λιγότερη του 1 μέτρου απλά δεν γίνεται (πέρα από το ότι θα τυφλωθείς και θα έχεις πονοκέφαλο αν δείξει κανένα άσπρο στα 1000nits στο 1 μέτρο απόσταση με κλειστά φώτα). Μόνο οι OLED δεν έχουν πρόβλημα σε τόσο μικρή απόσταση ώστε να αξίζει το μεγάλο μέγεθος. Οριακά αποδεκτό για πολύ συγκεκριμένες χρήσεις μπορεί να είναι και κάποιο κορυφαίο IPS (με απαραίτητο τον δυνατό φωτισμό στο χώρο).

Σχετικά με τα 80cm της 65άρας πάνω στο γραφείο σε μικρή απόσταση.... απλά ουδέν σχόλιο... οι περισσότεροι άνθρωποι ζορίζονται αρκετά όταν φεύγουν από τα 36cm της 27άρας και πάνε σε 32inch.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, StavrosD said:

Όντως με προβληματίζει το θέμα της εργονομίας.

Αυτή την στιγμή την 30" την έχω σχετικά ψηλά, το πάνω μέρος είναι στα 55cm και μπορώ να κοιτάξω άνετα και πιο πάνω χωρίς να κουνήσω το κεφάλι μου.

Η Dell 43" έχει ρυθμιζόμενο ύψος, από περίπου 60cm έως 65cm  (το πάνω μέρος από το γραφείο)

Η 55" 65cm

H 66" 80cm

 

 

Το γραφείο έχει διάσταση 1.80 x 0.80.

Ακόμα και το μεγαλύτερο μέγεθος, 65", έχει πλάτος 1.64μ οπότε χωράει σχετικά άνετα στο γραφείο.

Η οθόνη δεν είναι τέρμα πίσω στην βάση οπότε αν υποθέσω ότι είναι 10 εκατοστά πιο μπροστά θα έχω απόσταση 0.70m από την μπροστινή πλευρά του γραφείου συν πόση απόσταση πιο πίσω θα κάθομαι.

Ένας ακόμα παράγοντας που με κάνει σκεπτικό για τηλεόραση είναι τυχόν θέματα όπως ανομοιομορφία φωτεινότητας και περιορισμένη οπτική γωνία στα άκρα.

Λοιπον τωρα πηγα την καρεκλα του Pc στο σαλονι που εχω *65 inch tv και το "προβαρα", απλα δεν παιζει να βρισκεσαι στους 70 ποντους για κανενα λογο.

Στο 1,20 και αυτο οριακοτατα (προφανως δεν μιλαμε για 8ωρο εργασιας) και με το να βρισκετε αρκετα χαμηλοτερα απο το υψος του γραφειου (με το eye level στο μεσο της οθονης, σε γραφειο θα επρεπε να ανεβει αρκετα πιο ψηλα)

 

Κανε αυτο που σου ειπα, βρες μια tv ~43/55/65inch και βαλτη πανω στο γραφειο σου να δεις το μεγεθος, θεση και εργονομια.

Θεωρω οτι 43 ειναι το max για γραφειο.

Υ.Γ *Εκατσα ενα 5λεπτο ολο και ολο (με κειμενο στην Tv) και με εχει πιασει ανακατωσουρα -κυριολεκτω-

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικά θα είμαι στο 1~1.20m.

Στο δεξιά-αριστερά έχω συνηθίσει καθώς η δεύτερη οθόνη είναι δεξιά. Έχουν συνολικά οι δύο οθόνες 10cm πλαίσιο οπότε είναι πιο δεξιά απ'ότι θα βγαίνει η 65. Το ύψος είναι θέμα.

Αυτό που ανάφερες με για την φωτεινότητα το έχω διαβάσει και αλλού. Λογικά θα το έχω στο 50% φωτεινότητα, ίσως και παρακάτω. Το ίδιο και το contrast.

Σπάνια κάθομαι στην οθόνη 8ωρο. Συνήθως κάθομαι πάνω από 10 ώρες, σπανίως έχω κάτσει σερί από το πρωί μέχρι το μεσημέρι της επόμενης μέρας.

Μου φαίνεται θα τυπώσω σε Plotter Desktop και το όριο των 43, 55 και 65" και να το βάλω πρόχειρα στο γραφείο να δω πως θα φαίνεται. Αν καταφέρω θα ανέβω σε κανά mall όπου υπάρχουν όλα διαθέσιμα για να δω από κοντά πως φαίνεται η κάθε οθόνη.

 

Οι 65" μου φαίνονται και εμένα πολλές αλλά επειδή είναι στην ίδια τιμή με πιάνει η καταναλωτική "εξυπνάδα" (αφού μπορώ με τα ίδια χρήματα να πάρω το μεγαλύτερο, γιατί να μην το πάρω;), με την ίδια τιμή θα έχω μεγαλύτερη επιφάνεια και ας μην την χρησιμοποιώ στο 100%, μπορεί σε μια λωρίδα πάνω να έχω μόνο εφαρμογές που δεν θα πολυκοιτάω όπως google music, notifications, ipcamera, κλπ.

Άρα πρέπει να δω τώρα μεταξύ 43" και 55".

Θεωρητικά η 55" θα έχει πιο διαυγή εικόνα επειδή έχει 60% περισσότερα PPI και επιπλέον αν ρίξω την ανάλυση στα 4K παίζει στα 120Hz αλλά από την άλλη είναι τηλεόραση, όχι PC monitor. Έχει μόνο HDMI, όχι Displayport.

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, StavrosD said:

Λογικά θα είμαι στο 1~1.20m.

Στο δεξιά-αριστερά έχω συνηθίσει καθώς η δεύτερη οθόνη είναι δεξιά. Έχουν συνολικά οι δύο οθόνες 10cm πλαίσιο οπότε είναι πιο δεξιά απ'ότι θα βγαίνει η 65. Το ύψος είναι θέμα.

Αυτό που ανάφερες με για την φωτεινότητα το έχω διαβάσει και αλλού. Λογικά θα το έχω στο 50% φωτεινότητα, ίσως και παρακάτω. Το ίδιο και το contrast.

Σπάνια κάθομαι στην οθόνη 8ωρο. Συνήθως κάθομαι πάνω από 10 ώρες, σπανίως έχω κάτσει σερί από το πρωί μέχρι το μεσημέρι της επόμενης μέρας.

Μου φαίνεται θα τυπώσω σε Plotter Desktop και το όριο των 43, 55 και 65" και να το βάλω πρόχειρα στο γραφείο να δω πως θα φαίνεται. Αν καταφέρω θα ανέβω σε κανά mall όπου υπάρχουν όλα διαθέσιμα για να δω από κοντά πως φαίνεται η κάθε οθόνη.

 

Οι 65" μου φαίνονται και εμένα πολλές αλλά επειδή είναι στην ίδια τιμή με πιάνει η καταναλωτική "εξυπνάδα" (αφού μπορώ με τα ίδια χρήματα να πάρω το μεγαλύτερο, γιατί να μην το πάρω;), με την ίδια τιμή θα έχω μεγαλύτερη επιφάνεια και ας μην την χρησιμοποιώ στο 100%, μπορεί σε μια λωρίδα πάνω να έχω μόνο εφαρμογές που δεν θα πολυκοιτάω όπως google music, notifications, ipcamera, κλπ.

Άρα πρέπει να δω τώρα μεταξύ 43" και 55".

Θεωρητικά η 55" θα έχει πιο διαυγή εικόνα επειδή έχει 60% περισσότερα PPI και επιπλέον αν ρίξω την ανάλυση στα 4K παίζει στα 120Hz αλλά από την άλλη είναι τηλεόραση, όχι PC monitor. Έχει μόνο HDMI, όχι Displayport.

Ναι, τσεκαρε το σε tv εάν βρεις, η εκτύπωση δεν θα ναι αντιπροσωπευτική γιατί δεν θα έχεις "πληροφορία" πάνω κάτω δεξιααριστερα.Ουτε θα μπορεσεις να δεις πως θα σε επηρεάσει η φωτεινότητα.

Γενικά είμαι αρκετά υπέρ της μεγάλης οθόνη(γλιτώνει εργατοώρες) αλλά μάλλον υπάρχει όριο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, το χαρτί δεν θα μου δώσει την πλήρη εικόνα. Θα πρέπει να τις δω σε κάποια έκθεση ή σε κάποιον φίλο από κοντά.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...