Προς το περιεχόμενο

300 εκατομμύρια πωλήσεις για το Minecraft


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 minutes ago, Xvipes said:

Το σνόμπαρα και εγώ όπως πολύς κόσμος γιατί είχα πέσει στην παγίδα με τα γραφικά. Τελικά το δοκίμασα και that was it!

Το παιχνίδι είναι κατηγορία μόνο του, σε ρουφάει στον κόσμο του και έχει τόσα πολλά πράγματα να κάνεις (αν θες) που σχεδόν μπορείς να κάνεις ότι σκεφτείς.
Στα παιδιά αρέσει γιατί όσο περισσότερη φαντασία έχεις τόσο πιο διασκεδαστικό είναι αλλά επ' ουδενί δεν είναι παιχνίδι μόνο για παιδιά.

Αν κάποιος θέλει να το δοκιμάσει αλλά δεν αντέχει τα γραφικά υπάρχουν πολλά addons που τα "φτιάχνουν".

Όταν λες μπορείς να κάνεις ότι θέλεις, τι ακριβώς εννοείς? Γιατί εγω εχω δει απλά να σπάνε τουβλάκια και να τα τοποθετούν κάπου αλλού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liospi είπε

εγώ πότε δεν κατάλαβα ποια είναι η επιτυχία ενός τόσο πιξελιασμένου γκέιμ

 

1 ώρα πριν, blincy είπε

Ειλικρινά τι τους αρέσει; Έκατσα να το δω για 5 λεπτά και μόλις κοίταξα εκτός οθόνης νόμιζα πως χρειάζομαι γυαλιά

 

Και εγώ τα ίδια με το γιό μου. Έχουμε κάτσει και μαζί να φτιάξουμε πράγματα σε αυτό. Το παιχνίδι βασίζεται καθαρά στο ότι απελευθερώνει τη δημιουργικότητα του παίκτη. Μπορείς να φτιάξεις πάρα πολλά πράγματα, να ανακαλύψεις κυβάκια με νέες δυνατότητες που προσθέτουν κατά καιρούς, να κάνεις κατασκευές μαζί με φίλους. Έχει την πλάκα του.

Η επιτυχία ενός παιχνιδιού πάντως δεν εξαρτάται αποκλειστικά από τα γραφικά. Μερικές φορές μάλιστα έχουν και το αντίθετο αποτέλεσμα. Υπάρχουν πολλά παιχνίδια που σε τραβάνε από την υπόθεση ή από άλλα χαρακτηριστικά. Για παράδειγμα, έχω αγοράσει εδώ και χρόνια το GTA V, με το οποίο ζήτημα να έχω ασχοληθεί 3-4 ώρες συνολικά. Αντίθετα, με το GTA SA ασχολούμαι ευχάριστα ακόμη και σήμερα. Σύγκριση σε επίπεδο γραφικών δεν έχει νόημα, η μέρα με τη νύχτα, παρ' όλα αυτά το GTA SA το βρίσκω πιο διασκεδαστικό, με πιο αστείες και χαλαρές αποστολές και πολύ πιο εύκολο gameplay. Το GTA V έχει πιο πολύπλοκο χειρισμό και είναι πολύ πιο αχανές, με πιο άναρχα κατασκευασμένο χάρτη. Παύει να είναι παιχνίδι και πλησιάζει πολύ στην πραγματικότητα, σαν simulation, άρα, less fun.

Επεξ/σία από nan78
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, koutsis said:

Όταν λες μπορείς να κάνεις ότι θέλεις, τι ακριβώς εννοείς? Γιατί εγω εχω δει απλά να σπάνε τουβλάκια και να τα τοποθετούν κάπου αλλού...

Ψάξε στο youtube και θα βρεις σχεδόν τα παντα. Πρακτικά το Minecraft είναι Turing complete (in-game) που σημαίνει πως θεωρητικά μπορεί να κάνει προγραμματιστικά ότι μπορεί να κάνει και ένας υπολογιστής.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, koutsis είπε

Όταν λες μπορείς να κάνεις ότι θέλεις, τι ακριβώς εννοείς? Γιατί εγω εχω δει απλά να σπάνε τουβλάκια και να τα τοποθετούν κάπου αλλού...

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το είδα το παιχνίδι αυτό πριν 10+ νόμιζα ότι ήταν ένα παλιό παιχνίδι retro... Όπως όλους μας σκεφτόμουν να καλά τόσα παιχνίδια με τόσο ωραία γραφικά και να παίζουν αυτή την αηδία; τελικά το παιχνίδι είναι τόσο καλό που σε κάνει να μην θες να ξεκολλήσεις! Έχει χιλιάδες πράγματα να κάνεις! Όμως θες και κάποιον να σε συμβουλέψει από μόνος σου δύσκολο! Τα γραφικά μπορείς να τα φτιάξεις... Αλλά εάν μάθεις στο κλασσικό δεν πας σε άλλο!!!  Το παίζω με παρέα adhoc μέσω psvita και είναι ΑΠΟΛΑΥΣΗ! 5+ psvita. Και δεν χρειάζεται ίντερνετ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον γελοίο το επιχείρημα των γραφικών. Περισσότερες φορές βλέπουμε παιχνίδια με περίεργο/κακό οπτικό αποτέλεσμα να βγαίνουν διαμάντια (πρόχειρα αναφέρω Zelda BoTW/ToTK, Return of the Obra Dinn κτλ.) παρά το αντίθετο...Για να μην πω ότι έχουμε πήξει σε παιχνίδια με γραφικάρες που το τελικό αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές είτε είναι απλά μέτριο είτε μάπα.

Το Minecraft είναι από τα ελάχιστα παιχνίδια που σου δίνουν την δυνατότητα να αξιοποιήσεις την φαντασία σου σε ένα πραγματικά Open World περιβάλλον. Παλιότερα, πριν 10 χρόνια δηλαδή το έπαιζα φανατικά για αυτόν τον λόγο. 

Σήμερα, παίζω σπάνια αλλά και πάλι επειδή τα χρόνια περνάνε και δεν έχω την ίδια όρεξη πια για πιστολίδια, παιχνίδια πολλών ωρών κτλ. Το Minecraft είναι μια όαση όπου μπαίνω που και που και απλά χαλαρώνω εντελώς.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα δει σε Livestream μια ομαδα 150 ανθρωπων οι οποιοι εφτιαχναν τη διαδρομη του Φροντο προς τη Μορντορ!
Για να φτασεις στην περιοχη των Elf επρεπε να περπατησεις real time 4ωρες, περνωντας απο χωρια και σκοτωνοντας εχθρους! Ειχαν φτιαξει τα Mines των Νανων οπως ηταν στην ταινια και τις περιγραφες στα βιβλια!!
Με τα shaders σε συνδιασμο με τη δημιουργικοτητα κρατιεται ακομα ψηλα στις πωλησεις!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια αγορά με το "πενιχρό" ποσό των 2.5 δις, έκανε την Microsoft στα μουλωχτά μάγκα. 
Βάλε πλέον μέσα και τα λεφτά από King και λοιπά GaaS παιχνίδια της Blizzard, και σε λίγο ο Φίλιππας θα βουτά στο χρυσάφι σαν άλλος Scrooge McDuck. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...