Προς το περιεχόμενο

Συνάρτηση στο excel


nikos121

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο που ψαχνω ειναι μαλλον κατι ευκολο απλα εγω ειμαι αρχαριος.

Σε άλλο φύλλο θα εχω μια λιστα με ολους τους τεχνικους και θελω μια συναρτηση διπλα στον καθενα τους που να μου δειχνει  ποσους active+pending εχουν ξεχωριστα.

Πχ Τεχνικος Α 5 ατομα

Τεχνικος Β 8 Ατομα

Ο καθε τεχνικος μπορει να εμφανιζεται σε διαφορα φύλλα αλλα προς το παρον θέλω ενα παραδειγμα μόνο για ενα φυλλο

Επίσης υπαρχει καποιος τροπος να μου βγαζει σε ενα φυλλο συγκεντρωμενα ολα τα pendings;

 

Ευχαριστώ

 

Screenshot_2.jpg

Επεξ/σία από nikos121
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρώτο μέρος θέλει συγκεντρωτικό πίνακα για να σου βγάλει σωστά τα αποτελέσματα.

Πρώτα κάνε εισαγωγή μια γραμμή στηνκορυφή και ονόμασε σωστά τις στήλες, π.χ στηλη Α "ΠΕΛΑΤΗΣ", στήλη Β "ΤΕΣΝΙΚΟΣ", στήλη C "ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ".

Μετά πας Εισαγωγή->Συγκεντρωτικός πίνακας.

Εκεί ορίζει την περιοχή π.χ. στο παράδειγμα σου A1:C18 (βάζω 18 γιατί θα προσθέσεις μια γραμμή στην αρχή με τον τίτλο της στήλης) και την θέση της αναφοράς ή σε νέο φύλλο ή σε ποιο σημείο θέλεις να σο βγάλει τον πίνακα, π.χ. E2 και πατάς ΟΚ.

Μόλις βγει ο πίνακας (άδειος για αρχή) τσεκάρισε στα δεξιά τις στήλες ΤΕΧΝΙΚΟΣ και ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ και σείρε την κατάσταση το πεδίο ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ στις ετικέτες στήλης και το πεδίο ΤΕΧΝΙΚΟΣ στις ετικέτες γραμμής. Στις τιμές άλλαξε την ρύθμιση σε Πλήθος.

Θα πάρεις κάτι τέτοιο...

spacer.png

Τώρα, το 2ο μέρος δεν κατάλαβα καλά τι θέλεις. Θέλεις ένα νούμερο με τα pending ή θέλεις λίστα με τα pendings και ποιος τεχνικός τα έχει; Αν θέλεις το 1ο είναι μια απλή countif:

=COUNTIF(A2:C17;"Pending")

Αν θέλεις λίστα, πάλι συγκεντρωτικός πίνακας, όπως το παρακάτω...

spacer.png

Εκεί που κύκλωσα θα φιλτράρεις την κατάσταση που θέλεις να απαριθμήσεις, π.χ. μόνο τα Pendings ή αν θέλεις μορείς να τα αφήσεις όλα και απλά με τα + και - να ανοίγεις όποια θέλεις. Επίσης στις τιμές πάτα στο τριγωνάκι και άλλαξε τις ιδιότητες να είναι Πλήθος και όχι Άθροισμα (το default).

Μπορείς να βγάλεις τον πίνακα σε νέο φύλλο αν θέλεις τσεκάρωντας την ανάλογη επιλογή μετά που θα επιλέξεις να δημιουργήσεις τον πίνακα.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...