Προς το περιεχόμενο

Μετά από 13 χρόνια, η Xiaomi αποχαιρετά το MIUI και καλοσωρίζει το HyperOS


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Aprile said:

Το "οικοσύστημα"  όλοι θέλουν Apple και να "αρμέγουν" σαν αυτήν τους "εγκλωβισμένους' 😁

Προσπαθούν όλοι να τη μιμηθούν αλλά δεν....

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικα δεν καταλαβαινω τι εχει το λογισμικο τους και σας κανει να λετε διαφορα. απλα δεν μπορω να καταλαβω. και samsung ειχα kai xiaomi και iphone. αλλα δεν εχω παρατηρησει το παραμικρο λαθος. το λετε γιατι  ειναι κινεζικο? το λετε γιατι βγαζει πολλα μοντελα καθε χρονο?το λετε γιατι βγαζει κινητα για ολες τις τσεπες? θελω να μαθω αντικοιμενικα ομως τι σας κανει και τα λετε αυτα.

  • Like 22
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η κάθε εταιρεία θέλει το δικό της λειτουργικό για να έχει έσοδα και να σε έχει περιορισμένο όσο γίνεται. Ο μεγάλος αντίπαλος τους είναι η Google αλλά δύσκολα αντιμετωπίζεται καθώς έχει καθιερωθεί και σε όποιο λειτουργικό και να είναι κανείς τη Google θα ψάχνει πάντα όπως έγινε και με την Huawei.!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Rom23 said:

πραγματικα δεν καταλαβαινω τι εχει το λογισμικο τους και σας κανει να λετε διαφορα. απλα δεν μπορω να καταλαβω. και samsung ειχα kai xiaomi και iphone. αλλα δεν εχω παρατηρησει το παραμικρο λαθος. το λετε γιατι  ειναι κινεζικο? το λετε γιατι βγαζει πολλα μοντελα καθε χρονο?το λετε γιατι βγαζει κινητα για ολες τις τσεπες? θελω να μαθω αντικοιμενικα ομως τι σας κανει και τα λετε αυτα.

Έλα ντέ. Είμαι με xiaomi εδώ και πάνω απο 10 χρόνια (ερχόμενος απο iphones). Πραγματικά δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα και αντίθετα τα βρίσκω τρομερά εύχρηστα. 
Τώρα θα πάω απο 11t pro σε 13t pro. Είδα Pixel 8 pro (1μιση ώρα για φόρτιση), iPhone 15 pro (επίσης αστεία charging speeds και αδιάφορη αναβάθμιση απο το 14) και κατέληξα εκεί. Καθαρά λόγω δυνατοτήτων.

Τιμιότατη κάμερα. 120w (19 λεπτά πλήρη φόρτιση), Flagship cpu (αν και mediatek, φαίνεται να πάει τέρμα), 144hz και οθονάρα. Α και 1tb στα 700 ευρώ.
Είναι αστεία η οποιαδήποτε σύγκριση με τα υπάρχοντα flagships, ιδιαίτερα όταν μιλάμε για υπερδιπλάσιες τιμές...

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, Rom23 said:

πραγματικα δεν καταλαβαινω τι εχει το λογισμικο τους και σας κανει να λετε διαφορα. απλα δεν μπορω να καταλαβω. και samsung ειχα kai xiaomi και iphone. αλλα δεν εχω παρατηρησει το παραμικρο λαθος. το λετε γιατι  ειναι κινεζικο? το λετε γιατι βγαζει πολλα μοντελα καθε χρονο?το λετε γιατι βγαζει κινητα για ολες τις τσεπες? θελω να μαθω αντικοιμενικα ομως τι σας κανει και τα λετε αυτα.

Full στο bloatware, ενοχλητικές διαφημίσεις και, το χειρότερο, αναξιοπιστία.

Το έχω ξανααναφερει εδώ, αλλά ας πω πάλι μια προσωπική εμπειρία με το MIUI.

Poco F2 Pro πριν κάποια χρόνια. Ειδοποίηση το κινητό για update σε MIUI 12. Κάνω το update και "σπάνε" ΟΛΑ τα pdf. Είτε άνοιγες παλιό, είτε κατεβαζες καινούριο pdf, με οποιονδήποτε pdf viewer, το αρχείο γινόταν corrupted. Ακόμα και αν το μετέφερες σε PC, παρέμενε corrupted.

Έκανα reset το κινητό 3 φορές, έκανα update 3 φορες σε διαφορετικές χρονικές περιόδους (για να τους δώσω χρόνο να φτιάξουν το bug), το ίδιο πρόβλημα. Δοκίμασα ο,τι fix υπήρχε στα forums, καμία λυση. Και σε τηλέφωνο που το χρειαζομουν για να ανοίγω pdf, σχέδια κλπ στη δουλειά, αυτά είναι απαράδεκτα. Ώσπου του πέρασα Evolution X και, εκτός από το ότι η απόκριση ήταν μακράν πιο γρήγορη (ανοιγμα-κλεισιμο εφαρμογών, μενού κλπ), δεν αντιμετώπισα ποτέ ξανά το παραμικρό πρόβλημα εδώ και 3 χρόνια.

 

Και, κρίνοντας από την αντιμετώπιση, προφανώς δεν είμαι ο μόνος.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, klainmaingr είπε

Τώρα θα πάω απο 11t pro σε 13t pro. 

Τιμιότατη κάμερα. 120w (19 λεπτά πλήρη φόρτιση), Flagship cpu (αν και mediatek, φαίνεται να πάει τέρμα), 144hz και οθονάρα. Α και 1tb στα 700 ευρώ.
Είναι αστεία η οποιαδήποτε σύγκριση με τα υπάρχοντα flagships, ιδιαίτερα όταν μιλάμε για υπερδιπλάσιες τιμές...

Που παίζει στα 700ευρώ η 1TB έκδοση, όταν η συσκευή έχει επίσημη αρχική τιμή στην Ευρώπη τα 800ευρω για την φθηνοτερη έκδοση??

Δεν πιστεύω να μιλάμε για τιμές Κινας έτσι?

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, klainmaingr είπε

Έλα ντέ. Είμαι με xiaomi εδώ και πάνω απο 10 χρόνια (ερχόμενος απο iphones). Πραγματικά δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα και αντίθετα τα βρίσκω τρομερά εύχρηστα. 
Τώρα θα πάω απο 11t pro σε 13t pro. Είδα Pixel 8 pro (1μιση ώρα για φόρτιση), iPhone 15 pro (επίσης αστεία charging speeds και αδιάφορη αναβάθμιση απο το 14) και κατέληξα εκεί. Καθαρά λόγω δυνατοτήτων.

Τιμιότατη κάμερα. 120w (19 λεπτά πλήρη φόρτιση), Flagship cpu (αν και mediatek, φαίνεται να πάει τέρμα), 144hz και οθονάρα. Α και 1tb στα 700 ευρώ.
Είναι αστεία η οποιαδήποτε σύγκριση με τα υπάρχοντα flagships, ιδιαίτερα όταν μιλάμε για υπερδιπλάσιες τιμές...

Είμαι με redmi note 8 pro από το τέλος 18 αν θυμάμαι καλά ???
Πριν είχα το 4x
 φεύγοντας από Samsung galaxy s2+...

Το μόνο πρόβλημα που είχα ποτέ με τα xiaomi είναι το θέμα ειδοποιήσεων στο miui
Κατά τα άλλα...μαμάνε και δέρνουνε

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TechnoState είπε

....οι μη-χρήστες της Xiaomi (λόγω επιλογής και αποστροφής στο miui) πρέπει να χάρηκαν πολύ περισσότερο απο τους ήδη-χρήστες της Xiaomi!

Μάλλον επειδή οι χρήστες xiaomi έχουμε ήδη βάλει custom rom 😂

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...