Προς το περιεχόμενο

Corsair ICUE AR120 vs AF120


katchris
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Zaknafein,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα, δεν ξέρω αν το τοποθετώ το θέμα στην σωστή κατηγορία.

Βρήκα τις παρακάτω 2 περιπτώσεις 

Τα Corsair ICUE AR120

https://www.skroutz.gr/s/44737971/Corsair-ICUE-AR120-RGB-Case-Fan-me-Syndesi-3-Pin-4-Pin-PWM-3tmch.html

και τα Corsair ICUE AF120

https://www.skroutz.gr/s/40570406/Corsair-AF120-Elite-Case-Fan-me-RGB-Fotismo-kai-Syndesi-4-Pin-PWM-3tmch.html

 

Η διαφορά στην τιμή είνια τεράστια παρόλο που τα χαρακτηριστικά τους φαίνονται παρόμοια. Αυτή τη στιγμή έχω πάνω στο σύστημα μου την H115 υδρόψυξη μαζί με τα ML140 RGB Elite τα οποία βρίσκονται όλα πάνω στον controller της Corsair. Ξέρω σίγουρα ότι τα AF120 είναι συμβατά αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι αν τα AR120 είναι επίσης. Και πως ακριβώς δικαιολογείται τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αρκετά διαφορετικά φανάκια, απλά μοιάζουν με μια γρήγορη ματιά. Έχουν διαφορετικά πτερύγια, μοτέρ, ρουλεμάν. Έχω παραγγείλει μια 3αδα AR120, προς αντικατάσταση μιας 3αδας παλαιών SP120 (non PWM κ δεν συνεργάζονται με το fan controller του κουτιού), οπότε αν δε βιάζεσαι, θα έχω πρώτες εντυπώσεις σε μερικές μέρες.

Η διαφορά τιμής "δικαιολογείται" από τις διαφορές στα ανεμιστήρια, αλλά και από το Lightning Node CORE που έρχεται μαζί με τo 3ple pack AF120, αλλά όχι στο αντίστοιχο με τους AR120. Εγώ πήγα στους AR ακριβώς γιατί έχω ήδη controller από την υδρόψυξη, οπότε δεν βρήκα λόγο να δώσω κοντά 60€ παραπάνω για λίγο καλύτερα φανάκια. Και νομίζω είναι συμβατά με Lightning Node, αλλά θα το ξέρω στα σίγουρα αφού παραλάβω κ εγκαταστήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2023 στις 5:41 ΜΜ, Zaknafein είπε

Είναι αρκετά διαφορετικά φανάκια, απλά μοιάζουν με μια γρήγορη ματιά. Έχουν διαφορετικά πτερύγια, μοτέρ, ρουλεμάν. Έχω παραγγείλει μια 3αδα AR120, προς αντικατάσταση μιας 3αδας παλαιών SP120 (non PWM κ δεν συνεργάζονται με το fan controller του κουτιού), οπότε αν δε βιάζεσαι, θα έχω πρώτες εντυπώσεις σε μερικές μέρες.

Η διαφορά τιμής "δικαιολογείται" από τις διαφορές στα ανεμιστήρια, αλλά και από το Lightning Node CORE που έρχεται μαζί με τo 3ple pack AF120, αλλά όχι στο αντίστοιχο με τους AR120. Εγώ πήγα στους AR ακριβώς γιατί έχω ήδη controller από την υδρόψυξη, οπότε δεν βρήκα λόγο να δώσω κοντά 60€ παραπάνω για λίγο καλύτερα φανάκια. Και νομίζω είναι συμβατά με Lightning Node, αλλά θα το ξέρω στα σίγουρα αφού παραλάβω κ εγκαταστήσω.

Θα με ενδιέφερε σίγουρα να μάθω αν δουλεύουν με το Lightning Node της υδρόψυξης τα AR120 καθώς σκέφτομια και εγώ να τα αγοράσω καθώς είναι μεγάλη η διαφορά τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Με το Node δουλεύουν κανονικά (απλά επειδή δεν έχουν μέσα το controller, σου δίνουν και το καλώδιο μετατροπέα 3 σε 1 συμβατό με το κλασσικό ARGB connector των μητρικών).

Σαν φανάκια μέτρια πάντως, τα βρίσκω κ ελαφρώς θορυβώδη κ μάλλον ούτε αυτά παίζουν σωστά με τον fan controller του κουτιού, θα πρέπει να τα δοκιμάσω είτε πάνω στη μητρική, είτε μέσω του CORE XT, να δω μήπως ο "θόρυβος" είναι γιατί δεν είναι στις ελάχιστες στροφές. Βάζω εισαγωγικά γιατί δεν είναι ότι σε κουφαίνουν, απλά το βρίσκω ελαφρώς ενοχλητικό (χωρίς ήχο από ηχεία/ακουστικά εννοειταί).

Για τα λεφτά τους παλεύονται πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...