Προς το περιεχόμενο

Σκουπα stick vs κλασσική


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι για αγορά σκούπας και γλυκοκοιτάζω τις τύπου στικ για να μη μπλέκω με καλώδια. 

Συγκεκριμένα κοιτάω για Miele Triflex HX2 λόγω της πατέντας όπου η μονάδα τοποθετείται χαμηλά κι έτσι δεν είναι τόσο βαριά στο χέρι. 

Θα ήθελα το βασικό μοντέλο και αν προκύψει ανάγκη να παρω 2η μπαταρία εκτός αν "πειστώ" ότι υπάρχει λόγος να παω στην pro  

Εναλλακτική έχω τη Bosch series 8 Gen 2 Pro Power που έχει σούπερ πακέτο τιμης-χαρ/κών αλλά με θέμα το βάρος 

Αν εξαιρέσουμε τους χρόνους λειτουργίας, είναι αρκετά δυνατές σκουπες για να συγκριθούν με τις κλασσικές?

(Σπίτι 110 τμ χωρίς κατοικιδιο προς το παρον) 

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ γιατί μ' έχει φάει το αφεντικό (:P) να πάρουμε τέτοια, αντί της κλασικής που έχουμε. Εμείς στα 100 τετραγωνικά με 2 γατίδια, αλλά το επόμενο καλοκαίρι πάμε στα ~180. Μη την πάρουμε και μπει στην αποθήκη για πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, margaritagr είπε

λόγω της πατέντας όπου η μονάδα τοποθετείται χαμηλά κι έτσι δεν είναι τόσο βαριά στο χέρι. 

Απλά όταν θα θες κάτω από έπιπλα, θα το βάζεις ψηλά. 

Γενικά, η στικ για να αποδόσει το ίδιο με με ηλεκτρική, πρεπει να ανέβεις 3-4 φορές σε κόστος. Εμείς έχουμε μια στικ των 100 ευρώ για καθημερινές δουλειές, και μια ηλεκτρική bosch 2500w για το εβδομαδιαίο καθάρισμα. 

24 λεπτά πριν, Haldol είπε

Εμείς στα 100 τετραγωνικά με 2 γατίδια,

Ιδια περίπτωση εμείς, σε 140τμ. Η στικ φτάνει να σκουπίσει σχεδόν για όλη την εβδομάδα τους βασικούς διαδρόμους και κάποια χαλάκια - χαλιά. Μαζεύει πράγμα και από τις γάτες (τούφες εδώ και εκεί), αλλά σε δυσκολεύεται σε χαλιά γενικά ή στο να ρουφήξει πετραδάκια κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, SabotazNic said:

Η στικ φτάνει να σκουπίσει σχεδόν για όλη την εβδομάδα τους βασικούς διαδρόμους και κάποια χαλάκια - χαλιά. Μαζεύει πράγμα και από τις γάτες (τούφες εδώ και εκεί), αλλά σε δυσκολεύεται σε χαλιά γενικά ή στο να ρουφήξει πετραδάκια κτλ. 

Τόσο άσχημα; Γιατί η κανονική μου (Cosyy'y BGLS4520 - νομίζω 700 watt) έχει απίστευτη δύναμη. Για χαλιά και πετραδάκια δε το συζητάμε, καμιά ώρα θα ρουφήξει και το πόδι μου αν τύχει και περάσει από πάνω. 

:P

Πάντως όντως έχω δει ότι αξιόλογες υπάρχουν στα 300+ ενώ σε κλασικές, με τα μισά βρίσκεις άψογες σκούπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουμε την Bosch Unlimited 7 εδώ και ένα χρόνο.

Για να είμαι ειλικρινής κοροϊδευα την γυναίκα μου που επέμενε να δώσει ~300€ για στικ μπαταρίας.

Βγήκα ψεύτης.

Η σκούπα είναι τρομερά βολική και σε καμία περίπτωση δεν τίθεται θέμα δύναμης, συγκρίνεται στα ίσα με τις ηλεκτρικές των 100+€.

Η μπαταρία της είναι αρκετή.

Σε μικρό σπίτι 45m² φεύγουν βαριά οι 2 από τις 3 γραμμές, με την σκούπα στο auto, να καθαρίζει όλο το πάτωμα και  ξεσκόνισμα με την τρίχινη βούρτσα.

Φυσικά μιλάμε για σβέλτες κινήσεις και όχι με το πάσο σου.

Η κινούμενη βούρτσα κάνει τρομερή δουλειά, όπως πολύ βολικός και ο σπαστός βραχίονας για κάτω από κρεβάτια κλπ.

Είχε αγοραστεί στα 300€ σετ με 2η μπαταρία, που δε βλέπω να υπάρχει τώρα, ωστόσο η μπαταρία της είναι κοινή με εργαλείων bosch, που σημαίνει οτι βρίσκεις εύκολα.

Το φίλτρο της κρατάει τα πάντα ενώ έχει πατέντα να καθαρίζει αρκετά εύκολα και χωρίς νερό. 1 έτος και δεν έχουμε πλύνει το φίλτρα με νερό.

 

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνήσω με τον συμφορουμιτη.

Πήρα πριν 2 μήνες την bosch unlimited 7 και είμαι πολύ ικανοποιημένη.

Βέβαια με μια φόρτιση δεν φτάνει να καθαρίσει όλο το σπίτι άλλα την ήθελα μόνο για τον πάνω όροφο και τα δωμάτια. Για αυτούς του χώρους, η μπαταρία φτάνει και περισσεύει (μόνο 1 γραμμή από τις 3 αδειάζει)

Τα αξεσουάρ της είναι επίσης πολύ βολικά. Δεν θα έλεγα ότι είναι πολύ βαριά, μιας και την πήρα με αυτό το κριτήριο. Θέλει άδειασμα κάθε φορά που την χρησιμοποιεις και ποτέ με νερό.

Επεξ/σία από mary
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nickol-us είπε

Έχουμε την Bosch Unlimited 7 εδώ και ένα χρόνο.

Η σκούπα είναι τρομερά βολική και σε καμία περίπτωση δεν τίθεται θέμα δύναμης, συγκρίνεται στα ίσα με τις ηλεκτρικές των 100+€.

 

3 ώρες πριν, mary είπε

Θα συμφωνήσω με τον συμφορουμιτη.

Θεωρω παντως οτι επεσα μεσα στα περι δυναμης. Με 100+ ευρω κανεις ανετα την δουλεια σου ενω η 7 που εχει 350+ ευρω, ισως αποδιδει το ιδιο. Παντως, βλεπω οτι εχει υψηλη καταναλωση (ή μπορει και ιδεα μου λογω συγκεκριμενης χρησης). Εμας μας βγαζει σιγουρα 4-5 σκουπισματα διαδρομων και κατω απο επιπλα κτλ, και τα χαλια που κανουμε σχολαστικα. Η αληθεια ειναι οτι σε αυτες βολευει παρα πολυ η περιστρεφομενη χτενα, απο την κλασικη πτυσσομενη, αλλα σε αλλα χαλια (χοντρα, φλοκατες) μπλεκεται και θελει να ανεβεις σε κοστος για να μην τα εχεις αυτα.

Εμεις αυτην εχουμε

https://diogenistore.gr/el/Product/russell-hobbs-rhhs3102-sabre2-epanafortizomeno-skoupaki-rhhs3102.aspx

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δυο stick μια σε καθε οροφο, μια Bosch Unlimited 7 και μια Bosch Unlimited αλλα το προηγούμενο μοντέλο και οι δυο με την powerplus μπαταρια 4ah.

Ωραια τα stick αλλα μονο με τα stick δεν γίνετε η δουλειά. Και εξηγω, η Bosch Unlimited 7 με το default εξάρτημα που γυριζει μεσα το ρολό ειναι βαριά στο χερι και θορυβωδης οταν ειναι στο δυνατό. Κανω τη δουλειά μου αλλα δεν σκουπιζω οσο διεξοδικα σκουπιζω με μια κανονική σκουπα γιατι κουραζομαι. 

Η Bosch Unlimited  η παλια που δεν εχει το εξάρτημα που γυριζει το ρολο μεσα, ειναι πιο ελαφριά αλλα δεν κανει εξω πραγματικη δουλειά. Και αυτη την χρησιμοποιω για να παρω τα "χοντρα". 

Μην τα πολυλογω εχουμε και μια κλασσικη Philipps, σχεδον αθόρυβη, δυνατή (ρουφαω και τις σακουλες vacuum με αυτην) και στο χέρι ελαφριά. Με αυτην σκουπιζω καθε τετραγωνικο χιλιοστο. 

Οπως καταλαβατε, ναι, εγω κανω το σκουπισμα. 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, margaritagr είπε

Ενδιαφέρομαι για αγορά σκούπας και γλυκοκοιτάζω τις τύπου στικ για να μη μπλέκω με καλώδια. 

Συγκεκριμένα κοιτάω για Miele Triflex HX2 λόγω της πατέντας όπου η μονάδα τοποθετείται χαμηλά κι έτσι δεν είναι τόσο βαριά στο χέρι. 

Θα ήθελα το βασικό μοντέλο και αν προκύψει ανάγκη να παρω 2η μπαταρία εκτός αν "πειστώ" ότι υπάρχει λόγος να παω στην pro  

Εναλλακτική έχω τη Bosch series 8 Gen 2 Pro Power που έχει σούπερ πακέτο τιμης-χαρ/κών αλλά με θέμα το βάρος 

Αν εξαιρέσουμε τους χρόνους λειτουργίας, είναι αρκετά δυνατές σκουπες για να συγκριθούν με τις κλασσικές?

(Σπίτι 110 τμ χωρίς κατοικιδιο προς το παρον) 

Ευχαριστώ! 

Προσοχη οι συγκεκρινες τυπου σκουπες εχουν αδυνατο σημειο τους εκει που κουμπωνει το κονταρι στην σκουπα, παθοντας με συγκεκριμενη μαρκα που εσπασε λογ τις πιεσης που δεχετε το σημειο, και φυσικα το σερβις δεν αναγνωρισε λαθος!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαντική λεπτομέρεια για τις στικ, είναι πολύ πιο βαριές σε σχέση με τις κανονικές. Σπρώχνεις όλο το βάρος της σκούπας ενώ στις κανονικές σπρώχνεις μόνο την σωλήνα και το ακροσωλήνιο, 5-6 φορές περισσότερο βάρος δηλαδή. Πήρα μία στικ για την καθαρίστρια νομίζοντας πως τη διευκολύνω και μετά από μία βδομάδα πήρε πάλι την παλιά σκούπα για αυτόν τον λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ βασικό σε αυτές τις σκούπες να μπορείς να βρεις και να αγοράσεις σε λογική τιμή μια 2η μπαταρία. Γιατί αν ξεμείνεις στην μέση του σκουπίσματος θέλει πολλές ώρες να φορτίσει. Σε αυτό το θέμα η Bosch δεν παίζεται καθώς παίρνει τις κλασικές μπαταρίες των εργαλείων της οι οποίες είναι προσιτές και τις βρίσκεις παντού. Μια Samsung που έχω, εκτός από ότι δεν έβρισκα πουθενά την μπαταρία διαθέσιμη, νομίζω κόστιζε και ένα τρελό ποσό, τύπου 180 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SabotazNic είπε

 

Θεωρω παντως οτι επεσα μεσα στα περι δυναμης. Με 100+ ευρω κανεις ανετα την δουλεια σου ενω η 7 που εχει 350+ ευρω, ισως αποδιδει το ιδιο. Παντως, βλεπω οτι εχει υψηλη καταναλωση (ή μπορει και ιδεα μου λογω συγκεκριμενης χρησης). Εμας μας βγαζει σιγουρα 4-5 σκουπισματα διαδρομων και κατω απο επιπλα κτλ, και τα χαλια που κανουμε σχολαστικα. Η αληθεια ειναι οτι σε αυτες βολευει παρα πολυ η περιστρεφομενη χτενα, απο την κλασικη πτυσσομενη, αλλα σε αλλα χαλια (χοντρα, φλοκατες) μπλεκεται και θελει να ανεβεις σε κοστος για να μην τα εχεις αυτα.

Εμεις αυτην εχουμε

https://diogenistore.gr/el/Product/russell-hobbs-rhhs3102-sabre2-epanafortizomeno-skoupaki-rhhs3102.aspx

Ξέχασα να αναφέρω ότι έχει 3 διαφορετικά modes ( normal, turbo, auto)

Στο τούρμπο θα τελειώσει πιο γρήγορα η μπαταρία. Συνήθως την χρησιμοποιώ στο auto γιατί στον πάνω όροφο σκουπιζω μεταξύ μοκέτα, laminate και πλακάκι.

Δεν θεωρώ ότι συγκρίνεται με οποιαδήποτε των €100 για το βασικότερο λόγο ότι παίρνει 2η μπαταρία και η συγκεκριμένη (unlimited7) μπορεί να σπάσει για να σκουπίσει κάτω από τραπέζι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mary είπε

Δεν θεωρώ ότι συγκρίνεται με οποιαδήποτε των €100

Εννοώ σε αντίστοιχη ηλεκτρική ότι θα ημ σύγκρινα σε αυτό το budget. Η στικ που έχω, την πήραμε εξαρχής για καθημερινό σκούπισμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, αν είναι να δώσεις 300€+ για στικ, γιατί δεν παίρνεις αυτόματη; Και στις 2 περιπτώσεις θα χρειαστεί να βάλεις κανονική κάποια στιγμή, αρκεί η ρομποτική να έχει άνεση να βολτάρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα με ρομποτική σκουπα τα τελευταία 3 χρόνια έχουν λυθεί τα χέρια μας!

Ξεκίνησα με Roborock s5max και τον τελευταίο χρόνο ειμαι με την S7. Μεγάλη ευκολία. 

Στο σημείο αυτο να πουμε για την σωστή συντήρηση της σκουας, αλλά για να μην ειμαι άδικος το ιδιο πρέπει να γινεται και στην stick, για την σωστή λειτουργία. 

Ριξετε μια ματια στο βιντεο και αν σας αρέσει κανετε και μια έγγραφη και ενα like. Ευχαριστώ :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...