Προς το περιεχόμενο

Chipset drivers σε Amd B550


komhs
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από boombastik,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έκανα αναβάθμιση σε υπολογιστή αλλάζοντας μητρική,cpu και μνήμη. Όλα καλά και το σύστημα σφαίρα που λένε, αλλά οι drivers για τον κοντρολερ της sata ενώ έχω περάσει τους τελευταίους για το Β550 από τη μαμά Amd (δοκίμασα και από το σαιτ της μητρικής),  έχουν μουλαρώσει στο 2006.Να επαναλάβω ότι πρόβλημα δεν υπάρχει κανένα, αλλά γνωρίζει κάποιος για ποιο λόγο δεν αλλάζει αυτός ο οδηγός;

20231017_194810.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πιθανότερο σενάριο είναι οτι τα windows δεν βρίσκουν καταλληλότερο τον driver που προσπαθείς να περάσεις από αυτό που ήδη έχει εγκατεστημένο.

Ποιά μητρική πήρες και ποιόν driver κατεβάζεις;

Η καλύτερη συνήθως πηγή είναι από το support -> drivers στο site της μητρικής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την MSI B550 gaming gen3 ,και αυτό που λες το έχω κάνει χωρίς να υπάρξει διαφορά, μάλιστα το ίδιο συμβαίνει και με την Gigabyte B450 gaming x

Έχω κατεβάσει και από την AMD  αλλά και από το σαιτ της μητρικής τους drivers για το chipset

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσε την AMD, είναι controller της μητρικής

https://download.msi.com/dvr_exe/mb/amd_chipset_drivers_am4_am5.zip

Title      Version      Release                          Date                    File Size

AMD     Chipset      Driver5.01.29.2026     2023-02-24         51.96 MB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

άσε την AMD, είναι controller της μητρικής

https://download.msi.com/dvr_exe/mb/amd_chipset_drivers_am4_am5.zip

Title      Version      Release                          Date                    File Size

AMD     Chipset      Driver5.01.29.2026     2023-02-24         51.96 MB

Και το έχω κάνει και δεν έκανε τίποτα δυστυχώς αλλά και είναι παλιότερη εκδοση από αυτή της Amd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μη σκοτίζεσαι! Το 99% των universal drivers των windows είναι από το 2006 και δουλεύουν άριστα στο 101% των περιπτώσεων :P

image.png.30dbf648d4c1e74e067ba3653a4cbb61.png

Επεξ/σία από NiKoSmile
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποσυμπιεσε τους drivers Της amd σε εναν φακελο.Πηγαινε εκει που δειχνει στο device manager και επιλεξε "update driver".Οταν θα σε ρωτησει που να τον βρει δωσε την διαδρομη που ειναι ο φακελος με τα αποσυμπιεσμενα αρχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει φίλε μου, και μάλιστα έχω δοκιμάσει και με 100% χειροκίνητο τρόπο και μου βγάζει ότι ο driver που χρησιμοποιώ είναι ο ποιο κατάλληλος. 

Θέλω να πιστεύω ότι αυτό δεν συμβαίνει γιατί έχω τα Home  και όχι τα Pro (windows 10).

Πρόβλημα πάντως δεν υπάρχει στην λειτουργία του υπολογιστή, αλλά είναι από τα περίεργα και ήθελα έτσι για το γαμώτο να βρω λύσει στο πρόβλημα αυτό. Έχουν δει τα μάτια μου από 88 πολλά, άλλα τέτοιο μουλάρισμα δεν έχω συναντήσει ξανά! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η amd δεν παρέχει ιδιαίτερο driver για το achi για ολα τα chipset που υποστηρίζουν ryzen.(μόνο για το raid)

Χρησιμοποιείς τον default των windows.

O driver είναι καινούργιος αλλά εικονικά τα windows σε συσκευές δίνουν το 2006 ώστε αν κάποιος έχει driver του 2006 και μετά και κανει manual update  να γίνει updated σίγουρα.

-https://www.amd.com/en/support/kb/faq/pa-250

The AMD SATA controller component is not compatible with and will not be offered nor installed by the chipset driver package on AMD desktop systems running Window® 10 or using AMD Socket AM4 and Socket TR4 chipsets. Forcing a manual driver installation via Device Manager on these systems is not supported and may cause stability and performance issues with some mass storage devices, such as solid-state drives (SSD).

 

Επεξ/σία από boombastik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...