Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα μπορεί να ενημερώνει τα iPhone χωρίς να ανοίξει το κουτί τους


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
9 λεπτά πριν, atheatos είπε

 

Εσεις που πήρατε καινούργια iPhone , στο κουτί τους ήταν με την πλάτη προς τα πάνω ή την οθόνη ?

Πάντα με την κάμερα προς τα πάνω είναι μέσα στο κουτί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Σε ένα κινητό που δεν έχει ανοιχτεί και δεν έχει περαστεί account μέσα, θεωρώ οποιαδήποτε επέμβαση από την μαμά εταιρία ως μη backdoor…

backdoor θα το θεωρήσω αν η Apple και η κάθε Apple το κάνει ενώ είναι αγορασμένο και με στοιχεία κατόχου μέσα…

Η πίσω πλευρά με τις κάμερες ήταν προς τα πάνω και η μπαταρία στο 80%…

Οκ. Τότε είναι δυνατον να φορτίζει και χωρίς να ανοιχτεί το κουτί. Με αυτό τον τρόπο πέρα από τα update θα μπορεί να «φρεσκάρει» και την μπαταρία σε μια συσκευή που έχει μείνει στο ράφι ένα χρόνο +. Not bad… 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, atheatos είπε

Αυτή η συσκευή που θα το κάνει στο Apple Store της , έχει την δυνατότητα λογικά να φορτίζει το κινητό και εντός κουτιού . Γιατί αν είναι να κάνει update με μισοάδεια μπαταρία θα έχει πρόβλημα.

Εσεις που πήρατε καινούργια iPhone , στο κουτί τους ήταν με την πλάτη προς τα πάνω ή την οθόνη ?

Με την κάμερα πλέον αφου το μπροστινό κουτί έχει μια τετράγωνη υποδοχή πάνω δεξιά για τις κάμερες για προστασία κατά τη μεταφορά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aces είπε

Με την κάμερα πλέον αφου το μπροστινό κουτί έχει μια τετράγωνη υποδοχή πάνω δεξιά για τις κάμερες για προστασία κατά τη μεταφορά .

Έχω καιρό να πάρω καινούργιο iPhone και το 12αρι pro της γυναίκας μου δεν θυμάμαι πως ήρθε…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, atheatos είπε

Έχω καιρό να πάρω καινούργιο iPhone και το 12αρι pro της γυναίκας μου δεν θυμάμαι πως ήρθε…

Αν δεις στο κουτί του το front έχει μια τετράγωνη ξεχωριστή υποδοχή πάνω δεξιά για τις καμερες το μπροστινό κουτί για τη μεταφορά θα ήρθε με κάμερα από πάνω :)

έτσι βγαίνει κ η ζελατίνα η παλιά αντικαταστάθηκε με λευκό αυτοκόλλητο οπως βγήκανε κ οι φορτιστές :Dimage.jpeg.f7909290e93718314eb2f608e37ca23f.jpeg

Επεξ/σία από aces
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, RetroWorldGreece2021 είπε

Τρομακτικό! Αν θα μπορούν σε κλειστό και σφραγισμένο τηλέφωνο να "επέμβουν"...φανταστείτε μετά! 

Μετά δεν θα μπορούν να επέμβουν γιατί θα έχεις βάλει τον 6ψήφιο κωδικό σου και ούτε το FBI δεν μπορεί να στο ανοίξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, AtiX είπε

Σε ένα κινητό που δεν έχει ανοιχτεί και δεν έχει περαστεί account μέσα, θεωρώ οποιαδήποτε επέμβαση από την μαμά εταιρία ως μη backdoor…

backdoor θα το θεωρήσω αν η Apple και η κάθε Apple το κάνει ενώ είναι αγορασμένο και με στοιχεία κατόχου μέσα…

Η πίσω πλευρά με τις κάμερες ήταν προς τα πάνω και η μπαταρία στο 80%…

Ας το δούμε Επιστημονικά λοιπόν...

Σε ένα κινητό που δεν έχει ανοιχτεί και δεν έχει περαστεί account άνετα στέλνω ένα key-logger ή περνάω (προεγκαθιστώ apps τύπου Cerberus ή mSpy)...τα οποία δεν φαίνονται καν στο σύστημα...

Και μόλις γίνει η εγγραφή σε οποιοδήποτε account... έχω Access 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρά πολύ καιρό παρακολουθώ τα σχόλια σε νέα κυρίως της apple αλλά γενικά στα κινητά τηλέφωνα.

Ρε παιδιά που έχετε δει κάποιο πρόβλημα με update κινητού που κάθεστε και λέτε για fresh install, ότι δεν κάνετε update κατευθείαν αλλά περιμένετε κρατώντας κλειστό το auto update κλπ κλπ;

Εχω να ασχοληθώ με update τουλάχιστον 8 χρόνια ! Εγώ νομίζω σας αρέσει να το πειράζετε ώστε να νομίζετε ότι το δικό σας κινητό είναι καλύτερο από των άλλων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dawnvibe είπε

Ας το δούμε Επιστημονικά λοιπόν...

Σε ένα κινητό που δεν έχει ανοιχτεί και δεν έχει περαστεί account άνετα στέλνω ένα key-logger ή περνάω (προεγκαθιστώ apps τύπου Cerberus ή mSpy)...τα οποία δεν φαίνονται καν στο σύστημα...

Και μόλις γίνει η εγγραφή σε οποιοδήποτε account... έχω Access 

Θέλεις να πεις ότι κάποιος μπορεί να παρακάμψει την apple και το Apple Store και να περάσει το λειτουργικό που θέλει με την ίδια συσκευή που κάνει update το iPhone? 
Πιθανόν . Αλλά αυτά που «επιστημονικά» γράφεις δεν τα έχουν καταφέρει στα ήδη υπάρχοντα iOS που προσπαθούν να κάνουν jailbreak και θα τα έχουν καταφέρει να τα κάνουν στα updates τους? Κάπου υπάρχει ένα κενό μεταξύ θεωρίας και πράξης….

Πρέπει κάποιος να είναι πολύ ικανός να αποφύγει της δικλείδες και πιθανόν αν το κάνει θα προτιμήσει μια συσκευή που δεν είναι στο επίσημο κατάστημα της apple αλλά σε μια αποθήκη ξεχασμένη με παραστατικά του κ@λου….

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 λεπτά πριν, dawnvibe είπε

Ας το δούμε Επιστημονικά λοιπόν...

Σε ένα κινητό που δεν έχει ανοιχτεί και δεν έχει περαστεί account άνετα στέλνω ένα key-logger ή περνάω (προεγκαθιστώ apps τύπου Cerberus ή mSpy)...τα οποία δεν φαίνονται καν στο σύστημα...

Και μόλις γίνει η εγγραφή σε οποιοδήποτε account... έχω Access 

Αυτό θα γινόταν αν μιλούσαμε για μια Android συσκευή! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dawnvibe είπε

Ας το δούμε Επιστημονικά λοιπόν...

Σε ένα κινητό που δεν έχει ανοιχτεί και δεν έχει περαστεί account άνετα στέλνω ένα key-logger ή περνάω (προεγκαθιστώ apps τύπου Cerberus ή mSpy)...τα οποία δεν φαίνονται καν στο σύστημα...

Και μόλις γίνει η εγγραφή σε οποιοδήποτε account... έχω Access 

Επιστημονικά/θεωρητικά, γινότανε και πριν την είδηση, στην πράξη όμως εκτός από την Apple, και μέχρι στιγμής, κανένας άλλος δεν το έχει κάνει…  

όταν το κάνει, τότε μπορούμε να συζητήσουμε τι λάθος έκανε η Apple…

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, AtiX είπε

Επιστημονικά/θεωρητικά, γινότανε και πριν την είδηση, στην πράξη όμως εκτός από την Apple, και μέχρι στιγμής, κανένας άλλος δεν το έχει κάνει…  

όταν το κάνει, τότε μπορούμε να συζητήσουμε τι λάθος έκανε η Apple…

Γι'αυτό είπα πιο πάνω πως και μόνο από περιέργεια θα ήθελα ένα τέτοιο SMB που κάνει τις αυτόματες ενημερώσεις σε κλειστό και καινούργιο iPhone να κάνω Pen Testing

(Δεν έχω καν εικόνα της συσκευής)

14 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αυτό θα γινόταν αν μιλούσαμε για μια Android συσκευή! :)

Και σε iPhone 

Κάποιος το κατάφερε το 2009

Κάποιος θα το κάνει και το 2024

19 λεπτά πριν, atheatos είπε

Θέλεις να πεις ότι κάποιος μπορεί να παρακάμψει την apple και το Apple Store και να περάσει το λειτουργικό που θέλει με την ίδια συσκευή που κάνει update το iPhone? 
Πιθανόν . Αλλά αυτά που «επιστημονικά» γράφεις δεν τα έχουν καταφέρει στα ήδη υπάρχοντα iOS που προσπαθούν να κάνουν jailbreak και θα τα έχουν καταφέρει να τα κάνουν στα updates τους? Κάπου υπάρχει ένα κενό μεταξύ θεωρίας και πράξης….

Πρέπει κάποιος να είναι πολύ ικανός να αποφύγει της δικλείδες και πιθανόν αν το κάνει θα προτιμήσει μια συσκευή που δεν είναι στο επίσημο κατάστημα της apple αλλά σε μια αποθήκη ξεχασμένη με παραστατικά του κ@λου….

Σκέψου πρακτικά

Σε κάποιο μέσο αποθήκευσης υπάρχει το Update 

Εμείς θέλουμε μόνο πρόσβαση στο μέσο αποθήκευσης

Την ώρα που κάνει το Update γίνεται και η εγκατάσταση του οποιοδήποτε προγράμματος θέλουμε εμείς

Και σίγουρα οι Pen Testers θα το ξεκινήσουν σε κάποια αποθήκη και όχι σε Brand Store

Σίγουρα το Jailbreaking έχει μείνει στάσιμο

Αλλά πρακτικά η Apple έφτιαξε μία Κερκόπορτα 

26 λεπτά πριν, povaras είπε

Παρά πολύ καιρό παρακολουθώ τα σχόλια σε νέα κυρίως της apple αλλά γενικά στα κινητά τηλέφωνα.

Ρε παιδιά που έχετε δει κάποιο πρόβλημα με update κινητού που κάθεστε και λέτε για fresh install, ότι δεν κάνετε update κατευθείαν αλλά περιμένετε κρατώντας κλειστό το auto update κλπ κλπ;

Εχω να ασχοληθώ με update τουλάχιστον 8 χρόνια ! Εγώ νομίζω σας αρέσει να το πειράζετε ώστε να νομίζετε ότι το δικό σας κινητό είναι καλύτερο από των άλλων.

Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους

Εμένα μου αρέσει να μαθαίνω καινούργια πράγματα

Και χωρίς να πειράξουμε τα ήδη υπάρχοντα δεν μαθαίνουμε τίποτα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dawnvibe είπε

Γι'αυτό είπα πιο πάνω πως και μόνο από περιέργεια θα ήθελα ένα τέτοιο SMB που κάνει τις αυτόματες ενημερώσεις σε κλειστό και καινούργιο iPhone να κάνω Pen Testing

(Δεν έχω καν εικόνα της συσκευής)

Και σε iPhone 

Κάποιος το κατάφερε το 2009

Κάποιος θα το κάνει και το 2024

Σκέψου πρακτικά

Σε κάποιο μέσο αποθήκευσης υπάρχει το Update 

Εμείς θέλουμε μόνο πρόσβαση στο μέσο αποθήκευσης

Την ώρα που κάνει το Update γίνεται και η εγκατάσταση του οποιοδήποτε προγράμματος θέλουμε εμείς

Και σίγουρα οι Pen Testers θα το ξεκινήσουν σε κάποια αποθήκη και όχι σε Brand Store

Σίγουρα το Jailbreaking έχει μείνει στάσιμο

Αλλά πρακτικά η Apple έφτιαξε μία Κερκόπορτα 

Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους

Εμένα μου αρέσει να μαθαίνω καινούργια πράγματα

Και χωρίς να πειράξουμε τα ήδη υπάρχοντα δεν μαθαίνουμε τίποτα 

Έφτιαξε η Apple μια κερκόπορτα? Είσαι σίγουρος? Το OTA update τι είναι δηλαδή , αν αυτό είναι κερκόπορτα? 
Επαναλαμβανω, καλή η θεωρία , αλλά έρθουμε λίγο στην πραγματικότητα αν θελουμε να γράφουμε κάτι σοβαρά και όχι για να κράξουμε. Εδώ δεν έχουν πετύχει wired να κάνουν αυτά που ΓΡΑΦΕΙΣ και θα τα καταφέρουν wireless? Ας σοβαρευτούμε καλύτερα….

Ο μόνος λόγος να ασχοληθεί κάποιος με τα σφραγισμένα iPhone είναι να το κάνει στοχευμένα.Φαντάζομαι το πρόβλημα του δεν θα είναι η συσκευή της Apple, που κάνει wireless update. Κάποιος που θέλει να κάνει αυτή την ΘΕΩΡΙΑ που περιγράφεις δεν θα περίμενε την apple να βγάλει την ΚΕΡΚΟΠΟΡΤΑ αλλά θα την είχε κάνει ο ίδιος νωρίτερα από την apple.

Στην ΘΕΩΡΙΑ και ο Κιμ έχει ένα κουμπί που θα καταστρέψει τον κόσμο…αλλά επέτρεψε μου να μην συμμετάσχω άλλο σε τετοιες συζητήσεις.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, atheatos είπε

Έφτιαξε η Apple μια κερκόπορτα? Είσαι σίγουρος? Το OTA update τι είναι δηλαδή , αν αυτό είναι κερκόπορτα? 
Επαναλαμβανω, καλή η θεωρία , αλλά έρθουμε λίγο στην πραγματικότητα αν θελουμε να γράφουμε κάτι σοβαρά και όχι για να κράξουμε. Εδώ δεν έχουν πετύχει wired να κάνουν αυτά που ΓΡΑΦΕΙΣ και θα τα καταφέρουν wireless? Ας σοβαρευτούμε καλύτερα….

Ο μόνος λόγος να ασχοληθεί κάποιος με τα σφραγισμένα iPhone είναι να το κάνει στοχευμένα.Φαντάζομαι το πρόβλημα του δεν θα είναι η συσκευή της Apple, που κάνει wireless update. Κάποιος που θέλει να κάνει αυτή την ΘΕΩΡΙΑ που περιγράφεις δεν θα περίμενε την apple να βγάλει την ΚΕΡΚΟΠΟΡΤΑ αλλά θα την είχε κάνει ο ίδιος νωρίτερα από την apple.

Στην ΘΕΩΡΙΑ και ο Κιμ έχει ένα κουμπί που θα καταστρέψει τον κόσμο…αλλά επέτρεψε μου να μην συμμετάσχω άλλο σε τετοιες συζητήσεις.

Με αναφορά του στο "Power On" Newsletter του Bloomberg, ο Mark Gurman ισχυρίζεται ότι η Apple διαθέτει ένα σύστημα που μπορεί να ενημερώνει το λειτουργικό σύστημα των iPhone πριν αυτά πωληθούν. Το σημαντικότερο είναι αυτό μπορεί να γίνει χωρίς να ανοιχτεί το κουτί. 

 

το ισχυρίζεται είναι μια σοβαρή λέξη για να κάνουμε συζήτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mistiri0 είπε

Εδώ τα πληρώνουμε στις προπαραγγελίες χωρίς καν να μας τα δίνουν 2 μήνες μετά, στην ενημέρωση χωρίς να τα ανοίξουμε θα κολλήσουμε.

Έκλαψα!!!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...