Προς το περιεχόμενο

Η Apple θα μπορεί να ενημερώνει τα iPhone χωρίς να ανοίξει το κουτί τους


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 minutes ago, andreaseto said:

Δε ξέρω αν πρέπει να εντυπωσιαστώ / χαρώ ή να τρομοκρατηθώ.

Γιατί να τρομοκρατηθεις;🤔 

8 minutes ago, dimips said:

Ότι καινούργιο παίρνεις σε smart, καλύτερα να περνάς το λειτουργικό απ' αρχή. Γλιτώνεις πολλά search στο reddit για προβλήματα. Στα iPhone κατεβάζεις το ipsw και το περνάς μέσω itunes. 

Αλήθεια τώρα;  άλλη δουλειά δεν είχαμε! Μάλλον εσύ έχεις πολύ χρόνο για πέταμα χωρίς λόγο.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, koutsis είπε

Γιατί να τρομοκρατηθεις;🤔 

Διότι μπορούν να ενεργοποιήσουν και επισήμως συσκευές που είναι κλειστές, να τις ενημερώσουν και να τις κλείσουν οι οποίες είναι συσκευασμένες κιόλας. Εξαιρετικό σαν το μαχαίρι. Τρέμω τη χρήση του σε κακόβουλα μυαλά.

Επεξ/σία από andreaseto
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, andreaseto said:

Διότι μπορούν να ενεργοποιήσουν και επισήμως συσκευές που είναι κλειστές, να τις ενημερώσουν και να τις κλείσουν οι οποίες είναι συσκευασμένες κιόλας. Εξαιρετικό σαν το μαχαίρι. Τρέμω τη χρήση του σε κακόβουλα μυαλά.

Ε δεν νομίζω να μπορεί να κάνει και πολλά σε αυτό το state, θα μπαίνει σε download mode και θα περνάει το update. Αλλά αν δεν το δούμε σε κάποιο video στο youtube γιατί από κοντά δεν νομίζω με την καμία, δεν θα μπορούμε να ξέρουμε πολλά για το τι μπορεί να κάνει όντως.

Στα της είδησης από την μια είναι ωραίο να σου έρθει η συσκευή και να μην θέλει updates κτλ ειδικά αν έχεις αργό internet αλλά από την άλλη ξέρω κόσμο που δεν θέλουν να τρέχουν ότι νεότερο και άμεσα, περιμένουν το ίδιο update να ωριμάσει (πως; ) και να το βάλουν σαν σταθερό αργότερα.
Ίσως το πιο ιδανικό θα ήταν να ρωτάνε αν το θέλεις εργοστασιακό ή ενημερωμένο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, andreaseto είπε

Διότι μπορούν να ενεργοποιήσουν και επισήμως συσκευές που είναι κλειστές, να τις ενημερώσουν και να τις κλείσουν οι οποίες είναι συσκευασμένες κιόλας. Εξαιρετικό σαν το μαχαίρι. Τρέμω τη χρήση του σε κακόβουλα μυαλά.

Και εμένα αυτή ήταν η πρώτη μου σκέψη. Άλλο ένα πιθανό security vulnerability προς εκμετάλλευση που μπορεί να σου εγκαταστήσει ότι θέλει ανάλογα με τις τρύπες, τα bugs και τα backdoors που θα υπάρξουν σε αυτό το feature.

Από την άλλη σκέφτηκα ότι ήδη εδώ και πολλά χρόνια υπάρχουν ένα σωρό συστήματα πχ η Siri που μπορούν να λειτουργούν σε απενεργοποιημένα iphone οπότε πόσο χειρότερο να γίνει; Η Apple άμα θέλει πάντως σε παρακολουθεί άνετα ότι και να κάνεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμάτο σαν τεχνολογία. Σε κάτι τέτοιες παπαρίτσες η Apple είναι μανούλα. 

Κάτι για checksum και ipsw διάβασα και θυμήθηκα εποχές iPhone 2G που περνάγαμε τα ελληνικά με Installer και αργότερα Cydia.

Πλέον για να ασχοληθεί κάποιος με αυτά πρέπει να έχει homepage στον browser το xda και να ερεθίζεται με λέξεις όπως kernel, magisk, lucky patcher και root. Οι υπόλοιποι απλά παίρνουμε iPhone. 

1 hour ago, dawnvibe said:

Σημερινό γεγονός...το πρωί κεντρικό κατάστημα iRepair δεν είχε internet 

Και το Starbucks στη γειτονιά μου το ίδιο, τι σχέση έχουν αυτά τα 2 με τα Apple Store;

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, dikasths είπε

Κανένα imho. Πολύς κόσμος νιώθει χακερ κάνοντας μαϊμουδιές στο κινητό / laptop / tablet του.

Όχι Hacker... ότι είναι ο cool - γνώστης της παρέας (θυμήσου πως αισθανόσουν πιο νέος)

Hacker αισθανόμασταν εμείς που από Symbian μπαίναμε μέσο Bluetooth σε ξένα κινητά και παίρναμε τον έλεγχο με το Magic Bluetooth Hack στα Nokia 6600

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιοδηποτε iPhone που διαθετει ασυρματη φορτιση,αν τοποθετηθει πανω στον φορτιστη ενεργοποιειται,σε αντιθεση με τα android που απλα μπαινουν σε λειτουργεια φορτισης μονο.Απο την στιγμη λοιπον που ειναι ενεργοποιημενο,με το δικο της λογισμικο η  apple μπορει να του κανει και ενημερωση και οτι θελει.

οταν τελειωσει του στελνει ενα command τερματισμου (οπως το 3utools)και ειναι ετοιμο,σφραγισμενο,ενημερωμενο και περιμενει αγοραστη.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, aromeo είπε

Γαμάτο σαν τεχνολογία. Σε κάτι τέτοιες παπαρίτσες η Apple είναι μανούλα. 

Κάτι για checksum και ipsw διάβασα και θυμήθηκα εποχές iPhone 2G που περνάγαμε τα ελληνικά με Installer και αργότερα Cydia.

Πλέον για να ασχοληθεί κάποιος με αυτά πρέπει να έχει homepage στον browser το xda και να ερεθίζεται με λέξεις όπως kernel, magisk, lucky patcher και root. Οι υπόλοιποι απλά παίρνουμε iPhone. 

Και το Starbucks στη γειτονιά μου το ίδιο, τι σχέση έχουν αυτά τα 2 με τα Apple Store;

Χωρίς Internet...δεν παίζει αναβάθμιση 

8 λεπτά πριν, aromeo είπε

Γαμάτο σαν τεχνολογία. Σε κάτι τέτοιες παπαρίτσες η Apple είναι μανούλα. 

Κάτι για checksum και ipsw διάβασα και θυμήθηκα εποχές iPhone 2G που περνάγαμε τα ελληνικά με Installer και αργότερα Cydia.

Πλέον για να ασχοληθεί κάποιος με αυτά πρέπει να έχει homepage στον browser το xda και να ερεθίζεται με λέξεις όπως kernel, magisk, lucky patcher και root. Οι υπόλοιποι απλά παίρνουμε iPhone. 

Και το Starbucks στη γειτονιά μου το ίδιο, τι σχέση έχουν αυτά τα 2 με τα Apple Store;

Ακόμα ερεθίζομαι όταν ακούω λέξεις όπως kernel...root...magisk....lucky patcher

😂

Τι να κάνουμε... πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι

11 λεπτά πριν, Goulam είπε

Και εμένα αυτή ήταν η πρώτη μου σκέψη. Άλλο ένα πιθανό security vulnerability προς εκμετάλλευση που μπορεί να σου εγκαταστήσει ότι θέλει ανάλογα με τις τρύπες, τα bugs και τα backdoors που θα υπάρξουν σε αυτό το feature.

Από την άλλη σκέφτηκα ότι ήδη εδώ και πολλά χρόνια υπάρχουν ένα σωρό συστήματα πχ η Siri που μπορούν να λειτουργούν σε απενεργοποιημένα iphone οπότε πόσο χειρότερο να γίνει; Η Apple άμα θέλει πάντως σε παρακολουθεί άνετα ότι και να κάνεις.

Πάντως για να σας τρομάξω...για το υπόλοιπο της βραδιάς

Τα Bluetooth είναι πιο Vulnerable και με πολλές Backdoors... ακόμα και εν έτη 2023

13 λεπτά πριν, aromeo είπε

Εγώ διαλέγω το τελευταίο που φαίνεται Mail και τοποθεσία.

Sarcastic-oh-no GIFs - Get the best GIF on GIPHY

Γιατί τι έχει η τοποθεσία ???

Και που ξέρεις ότι δεν φαίνεται έτσι το VPN μου ???

😂😂😂

Δεν έχω θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, koutsis είπε

Γιατί να τρομοκρατηθεις;🤔 

Αλήθεια τώρα;  άλλη δουλειά δεν είχαμε! Μάλλον εσύ έχεις πολύ χρόνο για πέταμα χωρίς λόγο.

Γιατί γελάτε ???

Ελάτε να πιούμε καφέ κερνάω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...