Προς το περιεχόμενο

Ram σε imac 27'' 2020


dakiskargios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ειχε πεσει στην αντιληψη μου οτι αυτος ο imac θελει ολες οι ram να ειναι ιδιες σε gb ωστε να δουλευουν στην ταχυτητα που μπορουν...οποτε αγορασα 16gb να συμπληρωθουν στο συνολο 24gb
ομως απο 2666 τωρα δουλευουν ολες στο 2133 mhz 
και η ερωτηση μου η εξης:να αφησω τις νεες στα 16 gb ωστε να δουλευουν στα 2666 ή να τις αφησω ολες και να εχω 24gb στις 2133?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, dakiskargios είπε

δεν ειχε πεσει στην αντιληψη μου οτι αυτος ο imac θελει ολες οι ram να ειναι ιδιες σε gb ωστε να δουλευουν στην ταχυτητα που μπορουν...οποτε αγορασα 16gb να συμπληρωθουν στο συνολο 24gb
ομως απο 2666 τωρα δουλευουν ολες στο 2133 mhz 
και η ερωτηση μου η εξης:να αφησω τις νεες στα 16 gb ωστε να δουλευουν στα 2666 ή να τις αφησω ολες και να εχω 24gb στις 2133?

https://support.apple.com/en-ca/HT201191
If your DIMMs are mixed in capacity, minimize the capacity difference between Channel A (slots 1 and 2) and Channel B (slots 3 and 4) when possible.

Δοκίμασε να τις βάλεις στα slot 1-3 ή 2-4 ωστε να έχεις το dual channel. Πιστεύω μεγαλύτερη σημασία έχει το dual channel από την ταχύτητα των ram.

Αν δεν αλλάξει η ταχύτητα με το παραπάνω δοικιμασε με όλες ωστε να έχεις 24gb με 1-3 τις μικρές και 2-4 τις μεγάλες. Έτσι θα ικανοποιεί των παραπάνω κανόνα να εχεις στα δυο channels μοιρασμένες τις ram. Δηλαδή 12gb channel A και 12gb channel B.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...