Προς το περιεχόμενο

ΕΣΠΑ πρακτική πανεπιστήμιο - παράνομο ή νόμιμο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλη την παρέα ,

Μπήκα για να μου πείτε την γνώμη σας για ένα θέμα σχετικά με πρακτική στα πανεπιστήμια μέσω του προγράμματος ΕΣΠΑ.

 

Backstory:άργησα να τελειώσω την σχολή λόγο θεμάτων υγείας και ότι η σχολή είναι και δύσκολη.

Έχω περάσει τα μάθηματα (μου μένουν 4) ,έχω υλοποίηση την πτυχιακή μου εργασία και μου έμεινε η πρακτική. Να την αποφύγω δεν μπορώ γιατί είναι υποχρεωτική και ούτε θέλω να την αποφύγω αλλά αν είναι να καθυστερησω για να τελειώσω την σχολή τότε ναι θα ήθελα να τελειώσω.

Ξέρω ότι μπορώ να κάνω και με ΟΑΕΔ. 

Σε άλλες σχολές στα 8 μαθήματά τους δίνετε η δυνατότητα να κάνουν πρακτική με ΕΣΠΑ. Στην δική μου σχολή μόνο αν χρωστάς μόνο 2.

Χωρίς να ξέρω θα ήθελα να σας ρωτήσω εσάς μήπως γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιος νόμος που προβλέπει  σε πόσα μαθηματα ή πότε κάνουμε ΕΣΠΑ ή  το καθορίζει η σχολή αρμόδιος... δεν ξέρω. Η σχολή μου, ο υπεύθυνος καθηγητής βγάζει  ανακοίνωση ότι για να κάνει κάποιος φοιτητής πρακτική εργασία θα πρέπει να εχει μόνο δύο μαθήματα να χρωστάει και ας χρωστάει και πτυχιακή εργασία. Που είναι άδικο, αυτό.

Σαν αναγνώστες θα λέτε γιατί ρωτάω σε ένα φόρουμ και όχι τους ίδιους. Γιατί τους ίδιους δεν τους εμπιστεύομαι. Βάζουν ότι κανόνες θέλουν και προσαρμόζουν ότι θέλουν και όπως θέλουν το κάθε μάθημα. 

Για αυτό ρωτάω έναν εξωτερικό παραγωγοντα εκτός σχολής (δεν ξέρω που αλλού να απευθυνθώ ).

Σας ευχαριστώ για όσους μου απαντήσετε 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...