Προς το περιεχόμενο

Μπαινει καποιος στον τομεα ΙΤ και cybersecurity χωρις πτυχιο και πανεπιστημιο?


PanosTsarantanis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 20/10/2023 at 16:09, nkarama said:

Πριν απο χρόνια το να μπεις στο ΙΤ ήταν εφικτό χωρίς πτυχίο. Ηταν 1-2 μεγάλες εταιρείες που είχαν το πτυχίο απαραίτητο (κλασικοί δυσκίνητοι γίγαντες, με αγγλικά, πιάνο, λασικές σπουδές), αλλά οι περισσότερες δεν τους ένοιαζε. Μια καλή πιστοποίηση σε πχ Solaris ή HPUX ή Windows ήταν πολύ ποιο δυνατό χαρτί.

Σήμερα δεν ξέρω... πιθανά να γίνετε... θα άρχιζα με πιστοποίηση σε VMware ή Azure και θα δοκίμαζα να στείλω βιογραφικά.

 

 

«πιο δυνατό», «γίνεται»… γατί δεν το βλέπω να πιάνει τόπο το βιογραφικό…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 28/10/2023 at 09:01, Dr.Fuzzy said:

«πιο δυνατό», «γίνεται»… γατί δεν το βλέπω να πιάνει τόπο το βιογραφικό…

😄 Καλά η ορθογραφία είναι το φόρτε μου 😆

Αν όμως θες να μιλήσουμε για εμένα, μετά απο τόσα χρόνια, αρχίζοντας το τελευταίο 4ο του εργασιακού μου βίου, κανένα βιογραφικό δεν είναι πλέον απαραίτητο. Απλά παίρνω τηλέφωνο...

 

Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 24/10/2023 στις 3:57 ΜΜ, BlueBlade είπε

ΙΤ γίνεται αλλά ειδικά σαν junior θα είναι πολύ δύσκολο να βρεις την πρώτη σου δουλειά. Μόλις περάσεις αυτό το σημείο (και σου κόβει γενικά) όλα "τσουλάνε" μόνα τους.

Cybersecurity πρώτη δουλειά γενικά δεν έχω ξανά ακούσει (εκτός από 1-2 περιπτώσεις που ήτανε Cybersecurity θέσεις εργασίας της πλάκας και δεν είχαν ιδιαίτερες απαιτήσεις). Συνήθως όσοι κάνουν το βήμα προς cybersecurity έχουν σχετική εμπειρία είτε προγραμματισμού, networking κτλ. Η λογική λέει ότι πρέπει να έχεις ήδη σοβαρές γνώσεις των υποδομών/λογισμικών που θα πας να "προστατεύσεις".

Προφανώς εξαιρέσεις μπορεί να υπάρχουν. Αλλά προσωπικά όσο είμαι στον κλάδο του ΙΤ δεν άκουσα ποτέ κάποιον 24 χρονών να τελείωσε σχολή και πρώτη του δουλειά να ήταν στο Cybersecurity.

Συμφωνω με ο,τι εγραψε ο BlueBlade. Ο Cybersecurity τομεας προϋποθετει να εχεις γνωσεις σε ορισμενα αντικειμενα οπως δικτυα, λειτουργικα συστηματα, scripting, κτλ, για να πεις οτι μπαινεις δυνατα στο τομεα. 

Απο τα διαφορα sites και εκπαιδευτικα προγραμματα που εχω δει (π.χ. tryhackme, κτλ) και υποτιθεται οτι σε προετοιμαζουν για να μπεις στο χωρο, βλεπω οτι καλυπτουνε τα περισσοτερα αντικειμενα πολυ επιφανειακα (π.χ. πρωτοκολλα, δικτυα, λειτουργικα συστηματα, κτλ) και αμα δεν εχεις δουλεψει σε παρεμφερη τομεα ή δεν εχεις ξοδεψει εκατονταδες ωρες δεν θα τα γνωριζεις στο βαθμο που χρειαζεται για να δουλεψεις σαν cybersecurity engineer.

Στην τελικη ομως η εκαστοτε αγορα εργασιας και η ζητηση που υπαρχει καθοριζουν και τα entry criteria. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...