Προς το περιεχόμενο

Αυξημένη κατανάλωση gpu σε idle


fotaras76
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από kostas_anes,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

δημιούργησε την τέρμα δεξιά στήλη στους πίνακες που δίνει νούμερα για όταν το hwinfo δεν κάνει Polling. Αν συγκρίνεις αυτή τη στήλη, τα νούμερά της είναι μικρότερα από την πράσινη στήλη (eps wattage) και για intel και για amd. Για ΑΜD 21.2w vs 26.9w (-21%) και για Intel 6.6w vs 9.6w (-31%).

Αυτή η στήλη (comments) είναι σε EPS wattage.

Δηλαδή και η πράσινη και η "comments" σε EPS είναι. Η πράσινη όταν κάνει poll το HWInfo ενώ η comments όταν δεν κάνει.

Αυτό που λέω παραπάνω. Όταν δεν κάνει poll είναι χαμηλότερη η πραγματική κατανάλωση.

Μελέτησε το λίγο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Apaleytos80 είπε

Εχω και γω μια zotac 1650 dual fan, ετσι δειχνει και σε μενα 33κατι Watt idle. Στην αρχη προβληματίστηκα, εκανα και μια γυρα στο google. Εβαλα τον μετρητη watt στο πολυπριζο και ειδα οτι απο idle σε στρες τεστ δεν ειχε διαφορα απο 33 σε 80κατι που φτανει οβερκλοκ. Οποτε δεν εχει σενσορα/ δεν δειχνει σωστα πουθενα hwmonitor/hw info 64 κτλ. Μην ανχωνεσαι δεν καιει 30w , κανονικα σαν ολες τις 1050ti τραβαει idle.

Η λογική αυτό λέει. Δε μπορεί να μου δείχνει σε idle κατανάλωση 35+ watt (δηλαδή σχεδόν το μισό από το μέγιστο που μπορεί να τραβήξει η κάρτα) και η gpu να είναι μόλις στους 27 βαθμούς όταν στο δωμάτιο έχω 22 και το φανάκι είναι μόνο στο 45%. Η κατανάλωση των 1050ti σε idle με βάση τα specs είναι μόλις 5 watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, fotaras76 είπε

Χαίρεται στην παρέα. Αγόρασα πρόσφατα μια μεταχειρισμένη 1050ti για να αναβαθμίσω το 2ο pc που έχω. Ενώ διαβάζω ότι η 1050ti σε idle καίει μόνο 5 watt 

GTX 1050 Ti Power Consumption Guide (2023) (ecoenergygeek.com)

στο hw monitor είναι κολλημένη στα 35. Έχω κάνει ddu 2 φορές και έχω περασμένους τους τελευταίους drivers 545.84. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει ;

 

image.png.aa4d02f10dd879a89e8c9b5680d19f44.png

Από το driver της nvidia το power management mode που το έχεις; 

Αν είναι maximum performance, τότε λογικό είναι να έχεις αυξημένη κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tasvar είπε

Από το driver της nvidia το power management mode που το έχεις; 

Αν είναι maximum performance, τότε λογικό είναι να έχεις αυξημένη κατανάλωση.

Δεν το έχω στη μέγιστη απόδοση 

image.png.5c17598a1d3e368b7ddcb4848de97477.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Ευχαριστώ τον @PC_Science_Lefkada για το tag, με το που είδα τίτλο θέματος και φώτο κατάλαβα αμέσως το πρόβλημα μιας και το έχω συναντήσει σε δύο από τα review μου που έχω κάνει σε Colorful κάρτες (1050Ti και 1650), οι οποίες έχουν ίδια φιλοσοφία με Zotac, PNY κτλ: Τα απολύτως απαραίτητα για την ορθή λειτουργικότητα, για μείωση κόστους, χωρίς όμως να παίζουν με την αξιοπιστία του προϊόντος. 

Για παραπάνω πληροφορίες, το κομμάτι καταναλώσεων της 1050Ti και της 1650

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Ευχαριστώ τον @PC_Science_Lefkada για το tag, με το που είδα τίτλο θέματος και φώτο κατάλαβα αμέσως το πρόβλημα μιας και το έχω συναντήσει σε δύο από τα review μου που έχω κάνει σε Colorful κάρτες (1050Ti και 1650), οι οποίες έχουν ίδια φιλοσοφία με Zotac, PNY κτλ: Τα απολύτως απαραίτητα για την ορθή λειτουργικότητα, για μείωση κόστους, χωρίς όμως να παίζουν με την αξιοπιστία του προϊόντος. 

Για παραπάνω πληροφορίες, το κομμάτι καταναλώσεων της 1050Ti και της 1650

Τελικά η 1050 ti ήταν τρομερά efficient κάρτα για την εποχή που κυκλοφόρησε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/10/2023 στις 9:04 ΜΜ, PC_Science_Lefkada είπε

Για CPU, βέβαια μην ξεπατικώνουμε ακριβή νούμερα, αλλά είχε κάνει μια πολύ αξιόλογη δημοσίευση ο @kostas_anes, όπου ένα από τα συμπεράσματα ήταν ότι σε idle το hwinfo σε idle δίνει σημαντικά λιγότερα βαττ από τα πραγματικά. Μπορεί να δείχνει και τα μισά.

Μήπως εδώ εννοείς "παραπάνω"; Ξανακοίταξα τα νούμερα 2-3 φορές και εκτός από το idle (με polling) του 5800Χ, το HWInfo δίνει παραπάνω είτε την χρονική περίοδο που κάνει polling είτε όχι. 

23 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

To γιατί ο @kostas_anes, δεν το γράφει ξεκάθαρα ότι το hwinfo μετράει μικρότερες και τα πολύμετρά του μετράνε μεγαλύτερες καταναλώσεις και στις δύο περιπτώσεις και αναφέρεται γενικώς σε "σημαντική διαφορά" (τα bold δικά μου), υποθέτω για να γίνει αντικείμενο συζήτησης, τι ισχύει και τι όχι. Αντί αυτού βέβαια ακολούθησε ο αθάνατος σκυλοκαυγάς AMDάτσηδων τσε Intelάτσηδων. Κάτι το αναμενόμενο με βάση το ποιος χρήστης πρόλαβε να του απαντήσει πρώτος. Και μάλιστα τον παρέσυρε και κατάφερε να του αποσπάσει και ομολογία παρακάτω, δήλωση που φυσικά δεν ισχύει:

Γενικά όταν παρουσιάζεις τα αποτελέσματα μιας έρευνας δεν είσαι εσύ που σχολιάζεις τα αποτελέσματα σου, εσύ περιγράφεις αυτά που βρήκες και οι υπόλοιποι αξιολογούν τα ευρήματα αυτά. Το "σημαντικές διαφορές", είναι ένας γρήγορος τρόπος να περιγράψει κανείς αυτό που βλέπει στα νούμερα όποιος έχει μάτια: Διαφορές, είτε προς τα πάνω, είτε προς τα κάτω, οι οποίες καθιστούν την μέτρηση μη έγκυρη και χωρίς αντιστοιχία στα πραγματικά φαινόμενα. 

Επίσης η "ομολογία" που αναφέρεις παρακάτω είναι απλώς μία εμπεριστατωμένη υπόθεση. Δεν μπορώ να ξέρω ότι οφείλεται όντως σε αυτό που αναφέρω αν δεν δω αναλυτικά τον σχεδιασμό της AMD και της Ιντελ στα τσιπάκια τους. Ο λόγος που πιθανότατα είναι σωστή όμως, είναι το γεγονός ότι α) όντως ισχύουν αυτά που λέω για το πως μετράει η κάθε εταιρεία (σύμφωνα με τα datasheet των VRM Controller και δεδομένα του author του HWInfo) και β) θα ήταν πολύ λογικό αυτή η διαφορά στους τρόπους μέτρησης να δημιουργεί το πρόβλημα και από εμπειρία μου με πάσης φύσεως ηλεκτρονικά, το απλό και λογικό συμπέρασμα είναι συνήθως το σωστό. 

Εσύ από την άλλη πως καταλήγεις στο ότι δεν ισχύει αυτό; Αν έχεις κάποια στοιχεία που πάνε αντίθετα σε αυτά που ανέφερα, δώσε πηγή γιατί είναι αρκετά ενδιαφέρον να δούμε την πραγματική αιτία. 

15 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Τελικά η 1050 ti ήταν τρομερά efficient κάρτα για την εποχή που κυκλοφόρησε.

Κοινό trend και παραδοχή που μπορείς να κάνεις για όλα τα μικρά τσιπάκια που έχουν κυκλοφορήσει από αρχής χρόνου :P

Όσο μεγαλώνεις αρχίζει και δημιουργείται πολύ θέμα inefficiency.

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

Μήπως εδώ εννοείς "παραπάνω"; Ξανακοίταξα τα νούμερα 2-3 φορές και εκτός από το idle (με polling) του 5800Χ, το HWInfo δίνει παραπάνω είτε την χρονική περίοδο που κάνει polling είτε όχι. 

Επομένως τα μπέρδεψα και είχε δίκιο να με διορθώσει ο @kkatzos. Τον ευχαριστώ, όπως και εσένα για τη διευκρίνηση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...