Προς το περιεχόμενο

Elpedison Πάγια εντολή με κάρτα


gpapas640

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Πρόσφατα έκανα αλλαγή παρόχου στην Elpedison. Είδα ότι με πληρωμή με παγια εντολή σε κάρτα έχεις μηδενική εγγύηση και επιπλέον έχεις επιστροφή σε πόντους αν είναι κάρτα εθνικής τράπεζας.

Όταν ρώτησα στο τσατ της εξυπηρέτησης πώς γινεται η πάγια, μου έστειλαν αυτό το λινκ: https://www.elpedison.gr/el/pages/credit-card-management-page/

Αφού έβαλα τα στοιχεία μου (αφμ και αριθμό παροχής) με έκπληξη διαπίστωσα ότι για να καταχωρήσεις την κάρτα θέλει μόνο τον 16ψηφιο αριθμό της. Ούτε ημερομηνία λήξης, ούτε cvv ούτε επαλήθευση μέσω τράπεζας! Δηλαδή ο οποιοσδήποτε πάρει μάτι τον αριθμό της κάρτας μου, μπορεί μόνο και μόνο με αυτόν, να τον καταχωρήσει για να πληρώνονται οι λογαριασμοί του, χωρίς άλλη επαλήθευση!

Όπως φαίνεται και στο σκρινσοτ που ανέβασα, αναφέρει ότι "θα μεταφερθείτε σε ασφαλές περιβάλλον πιστοποιημένου φορές για την αποθήκευση των στοιχείων σας" αλλά δε γίνεται τίποτα τέτοιο. Γράφεις απλώς τον αριθμό της κάρτας, πατάς "καταχώρηση" καιη κάρτα προστίθεται κατευθείαν.

Όταν ρώτησα τι παίζει στην εξυπηρέτηση μου απαντούσαν αλλά αντί άλλων.

Το έχετε ξαναδεί αυτό εσείς;

 

Screenshot_2023-10-20-18-33-50-243.jpg

Screenshot_2023-10-20-18-33-23-790.jpg

Επεξ/σία από gpapas640
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gpapas640 είπε

Το έχετε ξαναδεί αυτό εσείς;

έτσι πάει και μένα μου έκανε εντύπωση , καμία επαλήθευση , απλά τραβά

δε χρειαζόταν να ανοίξεις νέο θέμα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=60003968

edit βασικά έχει ενδιαφέρον στο τεχνικό κομμάτι , άσχετα πάροχου ρεύματος , το πως γίνεται έτσι η χρέωση

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν έρχεται ειδοποίηση ότι η κάρτα εχει εγγραφεί σε  πάγια εντολή;

Δεν έχει έρθει κάτι μέχρι στιγμής. Είναι καθαρά θέμα ασφαλείας πάντως. Δε γίνεται να χρεώνεις μια κάρτα έτσι απλά.

28 λεπτά πριν, korakios είπε

έτσι πάει και μένα μου έκανε εντύπωση , καμία επαλήθευση , απλά τραβά

δε χρειαζόταν να ανοίξεις νέο θέμα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=60003968

edit βασικά έχει ενδιαφέρον στο τεχνικό κομμάτι , άσχετα πάροχου ρεύματος , το πως γίνεται έτσι η χρέωση

Στο τεχνικό κομμάτι αναφέρομαι προφανώς. Αναφέρω την εταιρία μήπως κάποιος άλλος έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα.

Επεξ/σία από gpapas640
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gpapas640 είπε

Καλησπέρα. Πρόσφατα έκανα αλλαγή παρόχου στην Elpedison. Είδα ότι με πληρωμή με παγια εντολή σε κάρτα έχεις μηδενική εγγύηση και επιπλέον έχεις επιστροφή σε πόντους αν είναι κάρτα εθνικής τράπεζας.

Εμένα μου είπανε ότι δεν γίνετε και πάγια εντολή (μηδενική εγγύηση ) και 5% έκπτωση...Ή το ένα ή το άλλο...

Αν θες κάν' τους ένα τηλέφωνο να το εξακριβώσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

Εμένα μου είπανε ότι δεν γίνετε και πάγια εντολή (μηδενική εγγύηση ) και 5% έκπτωση...Ή το ένα ή το άλλο...

Αν θες κάν' τους ένα τηλέφωνο να το εξακριβώσεις..

ας μην το μπλέξουμε με elpedison γενικότερα , απλά να μάθουμε αν σε οποιοδήποτε υπηρεσία ρεύματος / τηλεφωνίας κτλ γίνεται το να βάζει απλά αριθμό κάρτας χωρίς οποιαδήποτε άλλη επιβεβαίωση

Spoiler

επίσης πόσταρα εκεί γιαυτό που αναφέρεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, giorgos_76 είπε

Εμένα μου είπανε ότι δεν γίνετε και πάγια εντολή (μηδενική εγγύηση ) και 5% έκπτωση...Ή το ένα ή το άλλο...

Αν θες κάν' τους ένα τηλέφωνο να το εξακριβώσεις..

https://www.elpedison.gr/el/gia-to-spiti/value-added-services/programma-epivravefsis-go4more-tis-ethnikis-trapezas/

Προβλέπεται ξεκάθαρα ότι τους πόντους τους παίρνεις και μέσω πάγιας εντολής με κάρτα.

Επεξ/σία από gpapas640
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gpapas640 είπε

https://www.elpedison.gr/el/gia-to-spiti/value-added-services/programma-epivravefsis-go4more-tis-ethnikis-trapezas/

Προβλέπεται ξεκάθαρα ότι τους πόντους τους παίρνεις και μέσω πάγιας εντολής με κάρτα.

Δεν είπα αυτό..Είπα ότι δεν δικαιούσαι και το 5% και μηδενική εγγύηση

Η εγγύηση είναι 50 ευρώ..Με πάγια εντολή δεν την χρεώνεσαι , αλλά δεν δικαιούσαι το 5%

Διορθώστε με αν κάνω λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

Δεν είπα αυτό..Είπα ότι δεν δικαιούσαι και το 5% και μηδενική εγγύηση

Η εγγύηση είναι 50 ευρώ..Με πάγια εντολή δεν την χρεώνεσαι , αλλά δεν δικαιούσαι το 5%

Διορθώστε με αν κάνω λάθος

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί το ένα αποκλείει το άλλο. Η λογική λέει ότι αν όντως δεν μπορούσαν να συνδυαστούν θα έπρεπε να αναφέρεται σαφώς. Επίσης δε σχετίζεται η μία προσφορά με την άλλη.

Εσένα ποιος σου το είπε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2023 στις 2:04 ΠΜ, giorgos_76 είπε

Δεν είπα αυτό..

και

29 λεπτά πριν, gpapas640 είπε

ok θα κάνω κι εγώ μια ερώτηση τότε για σίγουρα

στο άλλο νήμα , μην τα μπλέκετε αν έχετε την καλοσύνη, δεν είναι νήμα για elpedison απορίες, αν είναι να κλειδωθεί καλύτερα

αν μπορείς @gpapas640 κάνε edit τον τίτλο σε " Πάγια εντολή με κάρτα χωρίς pin/επιβεβαίωση "

_____________________________________________________________

5 λεπτά πριν, The_Judas είπε

το ειχα γράψει και εγω , μου έκανε εντύπωση αυτός ο τρόπος πάγιας χωρίς το τριψήφιο ή κάποια άλλη επιβεβαίωση...

και δεν το έχω συναντήσει σε άλλο πάροχο ή τηλεφωνία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/10/2023 στις 11:57 ΜΜ, The_Judas είπε

το ειχα γράψει και εγω , μου έκανε εντύπωση αυτός ο τρόπος πάγιας χωρίς το τριψήφιο ή κάποια άλλη επιβεβαίωση...

Και σου τραβάει κανονικά χρήματα δηλαδή έχοντας δώσει μόνο τον αριθμό της κάρτας σου;

Στις 23/10/2023 στις 12:05 ΠΜ, korakios είπε

και

στο άλλο νήμα , μην τα μπλέκετε αν έχετε την καλοσύνη, δεν είναι νήμα για elpedison απορίες, αν είναι να κλειδωθεί καλύτερα

@gpapas640

 

Στις 23/10/2023 στις 12:05 ΠΜ, korakios είπε

και

στο άλλο νήμα , μην τα μπλέκετε αν έχετε την καλοσύνη, δεν είναι νήμα για elpedison απορίες, αν είναι να κλειδωθεί καλύτερα

αν μπορείς @gpapas640 κάνε edit τον τίτλο σε " Πάγια εντολή με κάρτα χωρίς pin/επιβεβαίωση "

Το νήμα αφορά την πάγια εντολή στην elpedison, η συζήτηση δεν είναι off topic.

Πάντως για να το κλείσουμε ούτως ή άλλως το ζήτημα του συνδυασμού των προσφορών, αυτές συνδυάζονται κανονικά σύμφωνα με το τσατ της Elpedison. Όποτε προσοχή από πού ενημερώνεστε.

 

Πάντως εγώ έχω μιλήσει και με την εθνική τράπεζα και με τη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος για να διερευνηθεί το θέμα. Σκοπεύω να καταχωρήσω πιστωτική κάρτα και δεν πρόκειται να το αφήσω στην τύχη. Απορώ που δεν το έχει θίξει κανείς έως τώρα (δεν εννοώ στο φόρουμ, γενικά).

Επεξ/σία από gpapas640
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...