Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για συνδεσιμότητα tv box


fotaras76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρεται. Σκέφτομαι πουλήσω το pc που έχω συνδεμένο με την smart TV στο σαλόνι και να βάλω στη θέση του ένα tv box (που είναι πολύ μικρότερο) καθώς το μόνο που κάνω με το pc είναι να φορτώνω ιστοσελίδες που έχουν ταινίες (voody, tainies online, gamato) και να τις προβάλλει στην TV ή να σερφάρω για λίγο. 

Είμαι εντελώς άσχετος όμως από tv box οπότε η ερώτηση μου είναι αν μπορεί να συνδεθεί πληκτρολόγιο και ποντίκι (ενσύρματα ή ασύρματα, δεν έχω θέμα) στο tv box και να δουλεύουν άψογα ώστε να πηγαίνω στις ιστοσελίδες που θέλω και να επιλέγω τις ταινίες μου ή να σερφάρω χωρίς κολλήματα και καθυστερήσεις. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα ;

Επίσης αν μπορείτε να μου προτείνετε ένα καλό tv box , έχω σταμπάρει αυτό

Xiaomi TV Box Mi Box S 2nd Gen 4K UHD με WiFi USB 2.0 2GB RAM και 8GB Αποθηκευτικό Χώρο με Λειτουργικό Android | Skroutz.gr και μου φαίνεται καλό για τα λεφτά του. Η σύνδεση στο διαδίκτυο θα γίνεται ασύρματα καθώς το ρούτερ είναι μακριά για να βάλω καλώδιο.

Επεξ/σία από fotaras76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου Fotara.

Δεν έχω συναντήσει tv box που να μην συνδέονται επάνω τους πληκτρολόγιο-ποντίκι.

Τα περισσότερα tv box έχουν 1-2 θύρες usb για αυτό το λόγο (ή και κάποιο εξωτερικό σκληρό).

Προσωπικά, που χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια android box, δεν έχω βάλει κάτι που να μη μπορεί να αναγνωρίσει.

Ακόμη και τα ασύρματα 2 σε 1 τα αναγνωρίζει τύπου plug n play.

Πολύ εύχρηστo και αυτό που χρησιμοποιώ εδώ και μερικά χρόνια είναι τύπου

https://www.skroutz.gr/s/20989287/i8-Backlit-Asyrmato-Pliktrologio-me-Touchpad-Agliko-US.html

Είχα αγοράσει κάποιο που είχε επαναφορτιζόμενη μπαταρία η οποία κρατάει απίστευτα και φορτίζεται αρκετά σπάνια.

Τώρα βλέπω κυκλοφορούν αρκετά και με backliight όπως το παραπάνω.

Τιμή περίπου στα 10€ είχα δώσει στο e-shop

Όσο για το boxaki, το xiaοmi μετά από τόσα χρόνια, με 2gb ram δε θα έλεγα οτι είναι καλή επιλογή.

Έχουμε αντίστοιχο θέμα να ρωτρήσεις ποιο να προτιμήσεις.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/480400-επιλογή-android-tv-box

Προσωπικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος με ένα κινέζικο που είχα πάρει από cosmodata, με 4gb ram και σχετικά δυνατό επεξεργαστή.

Το κυριότερο πρόβλημα που έχουν τα κινέζικα είναι η version του android, οι αναβαθμίσεις και το τι εφαρμογές μπορούν να πάρουν καθώς κάποια φέρουν περιορισμούς.

Αρκετά  κινέζικα ας πούμε είχαν θέμα με το netflix app και δε μπορούσαν να σηκώσουν ανάλυση πάνω από 720p.

Άλλα δεν παίρνουν την εφαρμογή της cosmote tv.

Τα παραπάνω νομίζω τα κάνει το xiaomi αλλά χάνει στα υπόλοιπα.

Προσοχή λοιπόν στο τι θα "ζητήσεις" από το tv box πριν την τελική επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Γειά σου Fotara.

Δεν έχω συναντήσει tv box που να μην συνδέονται επάνω τους πληκτρολόγιο-ποντίκι.

Τα περισσότερα tv box έχουν 1-2 θύρες usb για αυτό το λόγο (ή και κάποιο εξωτερικό σκληρό).

Προσωπικά, που χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια android box, δεν έχω βάλει κάτι που να μη μπορεί να αναγνωρίσει.

Ακόμη και τα ασύρματα 2 σε 1 τα αναγνωρίζει τύπου plug n play.

Πολύ εύχρηστo και αυτό που χρησιμοποιώ εδώ και μερικά χρόνια είναι τύπου

https://www.skroutz.gr/s/20989287/i8-Backlit-Asyrmato-Pliktrologio-me-Touchpad-Agliko-US.html

Είχα αγοράσει κάποιο που είχε επαναφορτιζόμενη μπαταρία η οποία κρατάει απίστευτα και φορτίζεται αρκετά σπάνια.

Τώρα βλέπω κυκλοφορούν αρκετά και με backliight όπως το παραπάνω.

Τιμή περίπου στα 10€ είχα δώσει στο e-shop

Όσο για το boxaki, το xiaοmi μετά από τόσα χρόνια, με 2gb ram δε θα έλεγα οτι είναι καλή επιλογή.

Έχουμε αντίστοιχο θέμα να ρωτρήσεις ποιο να προτιμήσεις.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/480400-επιλογή-android-tv-box

Προσωπικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος με ένα κινέζικο που είχα πάρει από cosmodata, με 4gb ram και σχετικά δυνατό επεξεργαστή.

Το κυριότερο πρόβλημα που έχουν τα κινέζικα είναι η version του android, οι αναβαθμίσεις και το τι εφαρμογές μπορούν να πάρουν καθώς κάποια φέρουν περιορισμούς.

Αρκετά  κινέζικα ας πούμε είχαν θέμα με το netflix app και δε μπορούσαν να σηκώσουν ανάλυση πάνω από 720p.

Άλλα δεν παίρνουν την εφαρμογή της cosmote tv.

Τα παραπάνω νομίζω τα κάνει το xiaomi αλλά χάνει στα υπόλοιπα.

Προσοχή λοιπόν στο τι θα "ζητήσεις" από το tv box πριν την τελική επιλογή.

Γειά σου Νίκο και σ ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση. Η απόκριση είναι αντίστοιχη ενός pc ή έχουν καθυστέρηση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fotaras76 είπε

Γειά σου Νίκο και σ ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση. Η απόκριση είναι αντίστοιχη ενός pc ή έχουν καθυστέρηση;

Ε όμοια με ένα σύγχρονο pc δε λες οτι είναι ωστόσο είναι αρκετά καλή η εμπειρία.

Αν έχεις δουλέψει smart σε τηλεόραση, είναι πολύ μπροστά.

Με pc δε θα το συνέκρινα.

Για τη δουλειά που λες οτι το θες κάνει και με το παραπάνω.

Live streaming (playback) χωρίς κολλήματα και με ωραία εικόνα.

Browsing γενικότερα αρκετά smooth. Σκέψου οτι και ως ένα βαθμό θα παίζει και τα παιχνιδάκια του.

Μπες στο νήμα με τα boxακια και διάβασε να πάρεις ιδέες.

Το δικό μου σκέψου είναι το x96 max, το έχουμε σίγουρα μια 3ετία, τώρα μπορεί να υπάρχουν και σημαντικά καλύτερα.

Τότε το είχα αγοράσει ~65€, για να έχεις μια σύγκριση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Συνήθως οι κάμερες της Logitech της σειράς HD Pro παίζουν με πολλά Android TV Boxes, αλλά από τη στιγμή που δεν υπάρχουν λίστες συμβατότητας από τους κατασκευαστές 100% δεν μπορεί να στο εγγυηθεί κάποιος.

Οπότε θα έλεγα να περιμένεις να σου απαντήσει κάποιος φίλος που έχει ιδία πείρα για να είσαι σίγουρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...