Προς το περιεχόμενο

Φόρτιση από usbc


Son^Goku

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα προχθές ένα Lenovo IdeaPad 3 15ITL6. Έχει θύρα usbc και από τη σελίδα του τη χαρακτηρίζει σαν USB-C 3.2 Gen 1 (data transfer only). Αν συνδέσω το φορτιστή του κινητού λογικά δε θα το φορτίσει. Να το επιχειρήσω ή θα κάψω τη θύρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"According to the specs, the USB-C port on this model supports only data transfer. In particular it doesn't have the Power Delivery (PD) feature that's required for charging."

 

Αλλά και να το υποστήριζε λέει οτι θες τουλαχιστον 65watt και ίσως γίνει ζημιά

"It would be a best practice to properly charge the laptop using the right charger that came with the machine through the right charger port in order to avoid any kinds of potential hardware damages on the USB-C port that could be brought by using incompatible chargers."

Επεξ/σία από Wheysted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/10/2023 στις 9:20 ΠΜ, Wheysted είπε

"According to the specs, the USB-C port on this model supports only data transfer. In particular it doesn't have the Power Delivery (PD) feature that's required for charging."

 

Αλλά και να το υποστήριζε λέει οτι θες τουλαχιστον 65watt και ίσως γίνει ζημιά

"It would be a best practice to properly charge the laptop using the right charger that came with the machine through the right charger port in order to avoid any kinds of potential hardware damages on the USB-C port that could be brought by using incompatible chargers."

Έχω 67w φορτιστή από το Xiaomi κινητό μου. Το θέμα είναι αν ξέρει κάποιος σίγουρα μη κάψω τη θύρα σε καινούργιο φορητό. Γιατί αν γίνεται να μην κουβαλάω τζάμπα 2 φορτιστές μαζί μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/10/2023 στις 6:16 ΜΜ, Son^Goku είπε

Έχω 67w φορτιστή από το Xiaomi κινητό μου. Το θέμα είναι αν ξέρει κάποιος σίγουρα μη κάψω τη θύρα σε καινούργιο φορητό. Γιατί αν γίνεται να μην κουβαλάω τζάμπα 2 φορτιστές μαζί μου.

Αν η θύρα δεν είναι PD τότε και να βάλεις να το φορτίσεις δεν θα κάνει τίποτα. Υπάρχουν αναφορές όμως με κάποιους που δοκίμασαν και είχαν μετά προβλήματα. Αν ήταν usb 4 τότε τότε θα ήταν σχεδόν σίγουρα και PD.

Τώρα ούτως η άλλως αμφιβάλω ο φορτιστής να μπορεί να φορτώσει laptop μέσω type c θύρα (ή θα δείχνει αργή φόρτιση).

Ο δικός μου από το poco 67W charger δεν μπορεί να φορτίσει πάνω από 19Watt το laptop για να σου δώσω να καταλάβεις. Ενώ ο 65W φορτιστής που έχω της Dell φορτίζει και Laptop και κινητό και οποιαδήποτε type C συσκευή, οπότε βολεύει πολύ. 

Επεξ/σία από Billator
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...