Προς το περιεχόμενο

Πώς μεταφέρεται μία σελίδα σε άλλο σέρβερ, όταν αυτός που παραχωρεί τον τρέχοντα σέρβερ δεν απαντάει στα μηνύματα/τηλέφωνα ?


witty
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από kormos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα !

Μία φίλη με ρώτησε το εξής:
"πως θα μεταφερω τη σελιδα σε αλλο σερβερ, αν δε μπορω να βρω αυτον που παραχωρει τωρα σερβερ? Δεν απαντα στο τηλ. Δεν απαντα στα μειλ, δεν απαντα στα σοσιαλ μιντια".

Εάν έχετε οποιαδήποτε ιδέα, θα με βοηθούσε ιδιαίτερα να την μοιραστείτε.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, witty είπε

Καλησπέρα !

Μία φίλη με ρώτησε το εξής:
"πως θα μεταφερω τη σελιδα σε αλλο σερβερ, αν δε μπορω να βρω αυτον που παραχωρει τωρα σερβερ? Δεν απαντα στο τηλ. Δεν απαντα στα μειλ, δεν απαντα στα σοσιαλ μιντια".

Εάν έχετε οποιαδήποτε ιδέα, θα με βοηθούσε ιδιαίτερα να την μοιραστείτε.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Αν είναι ακόμα ενεργή επιχείρηση, ενεργός σέρβερ, θεωρητικά είναι όλα εντάξει.

Αν υπάρχει κάποια οφειλή, λίγο δύσκολα...

Χρειάζονται κάποιες παραπάνω πληροφορίες.

 

Είναι εντός ή εκτός Ελλάδας ο "πάροχος"?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, kormos είπε

Αν είναι ακόμα ενεργή επιχείρηση, ενεργός σέρβερ, θεωρητικά είναι όλα εντάξει.

Αν υπάρχει κάποια οφειλή, λίγο δύσκολα...

Χρειάζονται κάποιες παραπάνω πληροφορίες.

 

Είναι εντός ή εκτός Ελλάδας ο "πάροχος"?

Καλημέρα σας και πάλι,

Μου απάντησε ότι είναι ενεργή η επιχείρηση και ο σέρβερ.
Δεν υπάρχει οφειλή.
Μαρούσι είναι ο άνθρωπος που διαχειρίζεται τη σελίδα. 

Ποια θα προτείνατε ως επόμενα βήματα ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, witty είπε
Καλημέρα σας και πάλι,

Μου απάντησε ότι είναι ενεργή η επιχείρηση και ο σέρβερ.
Δεν υπάρχει οφειλή.
Μαρούσι είναι ο άνθρωπος που διαχειρίζεται τη σελίδα. 

Ποια θα προτείνατε ως επόμενα βήματα ;

Απ ότι μπορώ να καταλάβω μάλλον μιλάμε για Freelancer ή ιδιώτη και όχι επιχείρηση, όσον αφορά τον Διαχειριστή, σωστά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kormos είπε

Απ ότι μπορώ να καταλάβω μάλλον μιλάμε για Freelancer ή ιδιώτη και όχι επιχείρηση, όσον αφορά τον Διαχειριστή, σωστά;

Σωστά καταλάβατε.
Η διαχείριση δεν γίνεται από επιχείρηση.

Ότι σκέψεις έχετε, θα βοηθούσαν.

Σας ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
19 λεπτά πριν, witty είπε

Σωστά καταλάβατε.
Η διαχείριση δεν γίνεται από επιχείρηση.

Ότι σκέψεις έχετε, θα βοηθούσαν.

Σας ευχαριστώ και πάλι

Δύσκολα τα πράγματα...

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πως υπάρχει ή διαφωνία ή εκκρεμεί οφειλή και για (άγνωστο λόγο, που γνωρίζουν οι δυό τους) αυτό δεν αποκρίνεται ο "Διαχειριστής", εκτός αν ο άνθρωπος έχει κάποιο άλλο θέμα, πχ υγείας...

Υποθετικά ούτε το domain είναι στο όνομα "σας" ούτε υπάρχει κάποιο backup?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν βρεθει λυση με την επικοινωνια μαζι του παντως, η λυση ειναι μια. Νεα σελιδα απο την αρχή και τωρα που ειναι η παλια Live και μπορειτε να παρετε κειμενα / εικόνες για να "πατησετε" πάνω σε αυτά. Ευχομαι με το καλό..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, lionheart82 είπε

Εαν δεν βρεθει λυση με την επικοινωνια μαζι του παντως, η λυση ειναι μια. Νεα σελιδα απο την αρχή και τωρα που ειναι η παλια Live και μπορειτε να παρετε κειμενα / εικόνες για να "πατησετε" πάνω σε αυτά. Ευχομαι με το καλό..

Ευχαριστώ πολύ για τις σκέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το domain το έχει η ίδια, η φάση ειναι απλή.

Κατα 99% είναι σε Wordpress η σελίδα οποτε με το Duplicator Pro φτιάχνει το backup. Ή BackupBuddy, αυτά έχω δουλέψει εγώ. 

Ανοίγει άλλο hosting σε σοβαρή εταιρεία αυτή τη φορά και όχι σε ξάδερφο που ξέρει από αυτά, για να γλιτώσει 15€. Βάζει τους nameserver της νέας εταιρείας και αλλάζει την ΙΡ του a record του domain και ακολουθεί τις οδηγίες του εκάστοτε backup plugin. 

Job done.

Για τα email τώρα. Στο outlook ή οποίο προγραμμα έχει ΙΜΑΡ (όλα δηλαδή) συνδέεται για να τραβήξει όλα τα email της απτον παλιό server. 

Στον καινούριο server δημιουργεί το ίδιο email account. Αλλάζει τη ρύθμιση στο Outlook, να βλέπει πλέον το νεο server.

Φτιάχνει καφέ και αναμένει να συγχρονιστούν τα email από το desktop στον server.

Job done.

Αν δεν έχει το domain, πάει σε άλλο πάροχο και ζητάει να τις στείλουν τον κωδικό εξουσιοδότησης, είναι αυτοματοποιημένη διαδικασία. Αν αυτός που το καταχώρησε έχει βάλει το email της, θα το λάβει και όλα καλά. 

Αν είχε βάλει το δικό του email, ξεχνάει το domain και πάμε γι’άλλα.

Τα είπα βιαστικά, αλλά αυτή είναι η διαδικασία.

Προσωπικα, κάτι βρωμάει εδώ, αλλά δεν είναι δουλειά μου να το ψάξω περισσότερο. Αν ο τύπος έχει γραφείο, γιατί δεν πάει μια βόλτα με ένα φίλο της; 

Αν δεν έχει γραφείο και είναι απλά απτό παιδικό δωμάτιο της μάνας του και κάνει δουλειά με παντοφλίτσες, ε πήρε ένα ρίσκο και δεν της βγήκε.

On 24/10/2023 at 06:27, witty said:

Ευχαριστώ πολύ για τις σκέψεις.

Quote για να δεις το μήνυμα μου, που δίνει λύση στο πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, polaki είπε

Αν το domain το έχει η ίδια, η φάση ειναι απλή.

Κατα 99% είναι σε Wordpress η σελίδα οποτε με το Duplicator Pro φτιάχνει το backup. Ή BackupBuddy, αυτά έχω δουλέψει εγώ. 

Ανοίγει άλλο hosting σε σοβαρή εταιρεία αυτή τη φορά και όχι σε ξάδερφο που ξέρει από αυτά, για να γλιτώσει 15€. Βάζει τους nameserver της νέας εταιρείας και αλλάζει την ΙΡ του a record του domain και ακολουθεί τις οδηγίες του εκάστοτε backup plugin. 

Job done.

Για τα email τώρα. Στο outlook ή οποίο προγραμμα έχει ΙΜΑΡ (όλα δηλαδή) συνδέεται για να τραβήξει όλα τα email της απτον παλιό server. 

Στον καινούριο server δημιουργεί το ίδιο email account. Αλλάζει τη ρύθμιση στο Outlook, να βλέπει πλέον το νεο server.

Φτιάχνει καφέ και αναμένει να συγχρονιστούν τα email από το desktop στον server.

Job done.

Αν δεν έχει το domain, πάει σε άλλο πάροχο και ζητάει να τις στείλουν τον κωδικό εξουσιοδότησης, είναι αυτοματοποιημένη διαδικασία. Αν αυτός που το καταχώρησε έχει βάλει το email της, θα το λάβει και όλα καλά. 

Αν είχε βάλει το δικό του email, ξεχνάει το domain και πάμε γι’άλλα.

Τα είπα βιαστικά, αλλά αυτή είναι η διαδικασία.

Προσωπικα, κάτι βρωμάει εδώ, αλλά δεν είναι δουλειά μου να το ψάξω περισσότερο. Αν ο τύπος έχει γραφείο, γιατί δεν πάει μια βόλτα με ένα φίλο της; 

Αν δεν έχει γραφείο και είναι απλά απτό παιδικό δωμάτιο της μάνας του και κάνει δουλειά με παντοφλίτσες, ε πήρε ένα ρίσκο και δεν της βγήκε.

Quote για να δεις το μήνυμα μου, που δίνει λύση στο πρόβλημα.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το αναλυτικότατο μήνυμα.
Προσωπικά, με κάλυψε πλήρως.

Θα την ενημερώσω και ας κάνει ότι κρίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/10/2023 at 13:03, polaki said:

Κατα 99% είναι σε Wordpress η σελίδα οποτε με το Duplicator Pro φτιάχνει το backup. Ή BackupBuddy, αυτά έχω δουλέψει εγώ. 

Εαν δεν υπαρχει πρόσβαση στο backend με Admin δεν θα μπορεσει να γινει αυτο το βήμα, εαν υπαρχει τότε βεβαιως με πολλαπλα backup plugin γινεται. 

να σημειωσω πως θα πρεπει να υπαρχει αρκετος χώρος στον Δίσκο για να παρει το Backup εαν δεν  υπαρχει μπορει να γινει με καποιο προγραμμα που παιρνει backup σε Cloud / remote server.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...