Προς το περιεχόμενο

Asus novago.Δεν κάνει εγκατάσταση τα Windows


klepe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Εχω αγοράσει ένα laptop asus novago tp370ql.Το συγκεκριμένο laptop έχει επεξεργαστή ARM Snapdragon αν δεν κάνω λάθος και uefi bios.Επειδη του έκανα ένα format για να ξεκινήσει πάλι από την αρχή,δεν ξεκινάει με τίποτα.Φτανει στο σημείο που πρέπει να επιλέξω την γλώσσα και αφού την επιλέγω μετά βγάζει το εξής :

"Γιατί έγινε επανεκκίνηση του υπολογιστή μου?Εχει παρουσιαστεί ένα πρόβλημα και νομίζουμε πως θελει μια ενημέρωση για να βοηθήσει την κατάσταση."

Βλακειες της Microsoft και asus,γιατί είτε διαλέξεις να κάνει ενημέρωση είτε όχι ξαναγυρνάει πάλι από την αρχή.

Έχω ασχοληθεί αρκετά που μπορεί να το σπάσω στο τέλος.Το πήγα σε γνωστή  αλυσίδα που ασχολούνται,αλλά οι τύποι δεν ήξεραν πιο πολλά από εμένα .Αν βρίσκεται κάποιος στην Αθήνα που ξέρει και μπορεί να το φτιάξει ας μου στείλει ένα μήνυμα.Ειχα δει ενα θέμα πιο παλιά που είχε ασχοληθεί μέλος του forum αλλά νομίζω πως έχει αποχωρήσει πλέον.Ευχαριστω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι έπρεπε να κάνεις factory restore μέσα από τα windows αντί για φορμάτ.

Ποια windows κατέβασες; Πρέπει να "βρεις" την έκδοση για arm64 cpu και όχι την κλασσική 64bit για x86 cpu. Ίσως γι αυτό δεν σου προχωράει.

Windows 10 22H2 ARM64 Greek ISO

Windows 11 22H2 ARM64 Greek ISO

Ελπίζω να σε βοηθήσουν τα παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα από τα windows το έκανα γιατί δεν μπορώ αλλιώς .Δεν διάβαζε το εξωτερικό dvd .Ειμαι ψιλοσχετικος με τα windows και τα κλασικά bios,αλλά αυτό είναι uefi και τζιφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατέχεις λίγο από γραμμή εντολών δες το παρακάτω...

Βασικά, δουλεύεις πάνω στο iso για να ενσωματώσεις τους drivers. Έχει λίγο δουλίτσα με την dism βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να μου πεις μια τιμή πάνω κάτω για να το φτιάξεις?Εγώ δεν έχω αντοχή για τα δικά μου(θα το σπάσω)(εύκολα!!!) και τέτοιες γνώσεις όπως εσύ.Έτσι κι αλλιώς πρέπει να βρω κάποιο κλασικό laptop,εννοώ χωρίς τέτοιο επεξεργαστή,γιατί το θέλω πλέον μόνο για ένα διαγνωστικό αυτοκινήτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...