Προς το περιεχόμενο

Πετυχαίνοντας άψογη ποιότητα φωτογραφίας με ένα κινητό (Samsung Galaxy S23)


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, giannakis95 είπε

Εννοώ ότι τα χρώματα θα ήταν αρκετά πιο κοντά με την κάμερα με ένα iPhone το galaxy αλλαζει παρά πολύ τα χρώματα και την ισορροπία λευκού.

Αρκετά πιο κοντά στην πραγματικότητα εννοείτε?? Στο αυτόματο με ένα iPhone??Και επίσης και σε όλες της συνθήκες φωτισμού ??? Και με την χρήση φλας και χωρίς???

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giannakis95 είπε

Ναι αρκετά πιο κοντά στην πραγματικότητα όσο για το φλας δεν ξέρω

Άσχετο.Από μπαταρία πως τα πάνε τα iPhone φίλε βγάζουν μέρα με βαριά χρήση  μόνο ίντερνετ Instagram πχ YouTube tik tok και τέτοια με το WiFi ανοιχτό και σε λειτουργία πτήσης?? Γιατί το έχω ανχος και αυτό με την μπαταρία.

Επίσης τι γίνεται αν κλείσει το τηλέφωνο λόγο χαμηλής μπαταρίας  χάνεται το βίντεο??? Μήπως το έχεις προσέξει αυτό???

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπαταρία με σχέση το s22 ultra που είχα κρατάει τα δίπλα πχ το s22 ultra ήθελε ένα 30 με 40% φόρτιση για να βγάλω την μέρα ενο το 14 pro max που έχω τώρα βγάζει την μέρα και μου μένει ένα 30% με 40% ανάλογος. Όσο για το βίντεο δεν ξέρω αλλά θα τραβήξεις βίντεο με 1% μπαταρία; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giannakis95 είπε

Όσο για το βίντεο δεν ξέρω αλλά θα τραβήξεις βίντεο με 1% μπαταρία; 

Σωστό και αυτό αλλά πες ότι τύχει και αρχίσω να τραβάω βίντεο με χαμηλο ποσοστό μπαταρίας πχ με 20% και ξεχάστω και δεν το πάρω είδηση και κλείσει το κινητό από μπαταρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα Samsung έχουνε θέμα με το hdr??  Και επίσης γενικά το hdr μας χρειάζεται?? Και αν ναι σε ποιες περιπτώσεις?? Ρωτάω γιατί δεν γνωρίζω πως λειτουργεί το hdr και το έχω απορία τόσα χρόνια 

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vasilis T 92 είπε

Τα Samsung έχουνε θέμα με το hdr??  Και επίσης γενικά το hdr μας χρειάζεται?? Και αν ναι σε ποιες περιπτώσεις?? Ρωτάω γιατί δεν γνωρίζω πως λειτουργεί το hdr και το έχω απορία τόσα χρόνια 

HDR σημαίνει High Dynamic Range. Τι σημαίνει πρακτικά αυτό; Σε μια απλή φωτογραφία αν την επεξεργαστείς για να τη φωτίσεις ώστε να φωτιστούν οι σκιές της, ανάλογο φωτισμό θα πάρουν και τα ήδη φωτισμένα σημεία (πχ ουρανός ή τοίχοι), με συνέπεια να γίνουν ή να τείνουν όλα προς το λευκό. Δηλαδή φωτίζεις τις σκιές αλλά με ανάλογο τρόπο φωτίζεται όλη η φωτογραφία. Σε μια HDR φωτογραφία μπορείς να έχεις ήδη από τη λήψη φωτισμένες σκιές χωρίς να  επηρεαστούν τόσο τα ήδη φωτεινά σημεία. Μοιάζει όμως πολλές φορές αφύσικο.

Όποτε, όπως καταλαβαίνεις, θα το χρησιμοποιήσεις όταν έχεις πολλές σκιές (πχ σε δέντρα) αλλά δεν θέλεις παράλληλα να χάσεις το μπλε του ουρανού. Όταν τραβάς σε Auto mode όλα τα κινητά έχουν πλέον ενεργοποιημένο το HDR εξ ορισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...