Προς το περιεχόμενο

Το WhatsApp δοκιμάζει αυτοκαταστρεφόμενες φωνητικές σημειώσεις


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Intsourapis said:

Λογικά δεν θα σε αφήνει να πάρεις με τον κλασικό (τουλάχιστον) τρόπο screenshot 

Και πως θα παρεις screenshot ένα φωνητικο μήνυμα ρε τζιμάνι;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dewn735 είπε

Και πως θα παρεις screenshot ένα φωνητικο μήνυμα ρε τζιμάνι;

Έχω δει κι έχω δει χαζούς αλλά εσύ φίλε είσαι για Όσκαρ. Ελπίζω να μην μας έφυγες κι εσύ εξωτερικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Μόλις δοκίμασα. Μια χαρά δουλεύει. Τραβάει κανονικά screenshot. Μιλάω πάντα με το συνδυασμό power button + volume up σε iOS. Νομίζω ότι αν υπάρχει hardware τρόπος μπορεί να γίνει.

Νομίζω σε κάποια android ήταν power button + volume down για 2 δεύτερα ή μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον βοηθό Google λέγοντας "ΟΚ Google" και μετά "take a screenshot".

Για δες το λίγο... Νομίζω ότι γίνεται.

Σε iOS όπως ανέφερα δεν το έχω δοκιμάσει οπότε για να το λες έτσι είναι. Σε android όμως δινεται η δυνατότητα στον developer να επιλέξει να απαγορεύσει τα screenshots. 

Συμβαίνει όπως ανεφερα στο Winbank αλλά και αν μπεις σε incognito mode από κάποιον browser.

Πιθανόν να υπάρχει τρόπος να γίνει bypass αλλά προσωπικά δεν το έχω ψάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Σε iOS όπως ανέφερα δεν το έχω δοκιμάσει οπότε για να το λες έτσι είναι. Σε android όμως δινεται η δυνατότητα στον developer να επιλέξει να απαγορεύσει τα screenshots. 

Συμβαίνει όπως ανεφερα στο Winbank αλλά και αν μπεις σε incognito mode από κάποιον browser.

Πιθανόν να υπάρχει τρόπος να γίνει bypass αλλά προσωπικά δεν το έχω ψάξει.

Πιστεύω ότι γίνεται με Google assistant. Αν παρακάμπτεται δεν έχει νόημα. Αυτός που εξαρχής θα θέλει θα έχει πάρει τα μέτρα του.
Και πάλι μπορεί να φωτογραφίζει την οθόνη από άλλη συσκευή. Δεν είναι δύσκολο. Πολλοί άνθρωποι έχουν μια δεύτερη συσκευή. 
Η ιδέα μου φαίνεται χαζή εξαρχής γιατί προσπερνάται πανεύκολα. Ειδικά όταν θα σε προειδοποιεί κιόλας πριν το ανοίξεις ότι θα το δεις μια φορά.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tlykog είπε

Και πάλι μπορεί να φωτογραφίζει την οθόνη από άλλη συσκευή. Δεν είναι δύσκολο. Πολλοί άνθρωποι έχουν μια δεύτερη συσκευή. 
Η ιδέα μου φαίνεται χαζή εξαρχής γιατί προσπερνάται πανεύκολα. Ειδικά όταν θα σε προειδοποιεί κιόλας πριν το ανοίξεις ότι θα το δεις μια φορά.

Χαχα κι εγώ αυτό κάνω με την δεύτερη συσκευή αν το χρειαστώ 😝

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Νομίζω σε κάποια android ήταν power button + volume down για 2 δεύτερα ή μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον βοηθό Google λέγοντας "ΟΚ Google" και μετά "take a screenshot".

Για δες το λίγο... Νομίζω ότι γίνεται.

Και με το βοηθό της Google τα screenshots βγαίνουν ως μια μαύρη εικόνα κι έτσι πρέπει να γίνεται.
Οι περισσότερες εφαρμογές στο Android που το κάνουν αυτό είτε έχουν να κάνουν με τραπεζικές συναλλαγές (π.χ. Winbank app) είτε περιέχουν επιλογή για τραπεζική συναλλαγή (π.χ. F2Go app - δυνατότητα ανανέωσης μέσω κάρτας). Προφανώς δεν έχουν σκοπό να κάνουν τη ζωή του χρήστη δύσκολη, αλλά να τον προστατέψουν από κακόβουλες εφαρμογές που καταγράφουν στο παρασκήνιο τις ενέργειες του χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Vista32 είπε

Και με το βοηθό της Google τα screenshots βγαίνουν ως μια μαύρη εικόνα κι έτσι πρέπει να γίνεται.
Οι περισσότερες εφαρμογές στο Android που το κάνουν αυτό είτε έχουν να κάνουν με τραπεζικές συναλλαγές (π.χ. Winbank app) είτε περιέχουν επιλογή για τραπεζική συναλλαγή (π.χ. F2Go app - δυνατότητα ανανέωσης μέσω κάρτας). Προφανώς δεν έχουν σκοπό να κάνουν τη ζωή του χρήστη δύσκολη, αλλά να τον προστατέψουν από κακόβουλες εφαρμογές που καταγράφουν στο παρασκήνιο τις ενέργειες του χρήστη.

Συμφωνώ εν μέρη ότι έτσι θα έπρεπε να είναι. Αλλά αν ξέρεις τον τρόπο όλα γίνονται στο Android.

Εδώ λέει ότι γίνεται 

Θεωρώ πως ισχύει γιατί, στο Google Android, η Google θεωρεί τον εαυτό της και τις υπηρεσίες της αξιόπιστες by default. Το ίδιο και οι τράπεζες, όπως φαίνεται...
Όπως ξανά έγραψα, πάντως, υπάρχουν κι άλλοι τρόποι.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και να δουλεύει το συγκεκριμένο workaround (αν και τα περισσότερα σχόλια κάνουν λόγο για τη μαύρη οθόνη που προανέφερα) ή να δούλευε πριν από δύο χρόνια που ανέβηκε το βίντεο, μικρή σημασία έχει. Το θέμα του FLAG_SECURE είναι να αποτραπούν οι κακόβουλες εφαρμογές πρωτίστως και όχι ο ίδιος ο χρήστης, ο οποίος θα θελήσει σώνει και καλά να βρει τρόπο να τραβήξει screenshot, έστω κι αν προτίθεται να το πάει μέσω Λαμίας. Άλλωστε, για τέτοιες περιπτώσεις, υπάρχει και η λύση του rooting με ό,τι συνεπάγεται αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Vista32 είπε

Ακόμα και να δουλεύει το συγκεκριμένο workaround (αν και τα περισσότερα σχόλια κάνουν λόγο για τη μαύρη οθόνη που προανέφερα) ή να δούλευε πριν από δύο χρόνια που ανέβηκε το βίντεο, μικρή σημασία έχει. Το θέμα του FLAG_SECURE είναι να αποτραπούν οι κακόβουλες εφαρμογές πρωτίστως και όχι ο ίδιος ο χρήστης, ο οποίος θα θελήσει σώνει και καλά να βρει τρόπο να τραβήξει screenshot, έστω κι αν προτίθεται να το πάει μέσω Λαμίας. Άλλωστε, για τέτοιες περιπτώσεις, υπάρχει και η λύση του rooting με ό,τι συνεπάγεται αυτό.

Αυτό έχει μεγάλη σημασία για το συγκεκριμένο feature που αναφέρεται στο άρθρο. Αν με προειδοποιεί ότι το μήνυμα είναι για να το διαβάσω μια φορά και να καταστραφεί, τότε μπορώ να τραβήξω screenshot (ή φωτό με ένα άλλο κινητό) και να το έχω για πάντα. Αφού συμφωνούμε ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο μπορούν να τραβηχτoύν screenshots, άρα το featutre του άρθρου είναι πρακτικά άχρηστο.

Έχω βρει αντίστοιχα βίντεος και του 2023 με εφαρμογές που κάνουν screenshot σε εφαρμογές που δεν το επιτρέπουν, χωρίς root. Δεν είναι επί του παρόντος, αλλά υπάρχουν τρόποι. Είναι απλοί και όχι "μέσω Λαμίας".

Σε iOS όλες οι εφαρμογές επιτρέπουν screenshot. Τουλάχιστον όλες όσες έχω δοκιμάσει (συμπεριλαμβανομένων και εφαρμογές τραπεζών). Σε αντίθεση με το Android δεν υπάρχουν οι ίδιοι κίνδυνοι ασφαλείας, οπότε η Apple το επιτρέπει. Δεν θεωρώ ότι το σύστημα πρέπει να αποτρέπει την λήψη screenshots. Θα πρέπει να γνωστοποιεί στον χρήστη ότι λήφθηκε screenshot σε κάθε περίπτωση. Στο iOS δεν μπορείς να κάνεις screenshot χωρίς να το καταλάβεις. Στο Android γίνεται και η Google ακολούθησε άλλη πολιτική για λόγους ασφαλείας.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Αυτό έχει μεγάλη σημασία για το συγκεκριμένο feature που αναφέρεται στο άρθρο. Αν με προειδοποιεί ότι το μήνυμα είναι για να το διαβάσω μια φορά και να καταστραφεί, τότε μπορώ να τραβήξω screenshot (ή φωτό με ένα άλλο κινητό) και να το έχω για πάντα. Αφού συμφωνούμε ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο μπορούν να τραβηχτoύν screenshots, άρα το featutre του άρθρου είναι πρακτικά άχρηστο.

Η αλήθεια είναι ότι για το παρόν feature αυτά που λέμε δεν έχουν και πολλή σχέση ή σημασία (απλά εμείς την γενικεύσαμε την κουβέντα σχετικά με την ασφάλεια), καθώς εδώ γίνεται λόγος για ηχητικά μηνύματα. Επομένως τα screenshots δεν έχουν θέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο iOS δε μπορεί να μπλοκαριστεί το screenshot, διότι καμία εφαρμογή δε μπορεί να πάρει τέτοιο δικαίωμα από το λειτουργικό. Το πιο πολύ που μπορεί να γίνει είναι να «ενημερωθεί» η εφαρμογή ότι τραβήχτηκε screenshot, και αυτή με τη σειρά της να ενημερώσει την άλλη μεριά.

Btw με όλα αυτά τα «αυτοκαταστρεφόμενα», θα'ταν καλό να δίνεται και η δυνατότητα σε όσους δε τα θέλουν να μπορούν να μη τα δέχονται. Να εμφανίζει π.χ. η εφαρμογή ότι ο χρήστης έχει απενεργοποιημένη τη δυνατότητα λήψης αυτοκαταστρεφόμενων μηνυμάτων, ώστε να κάνει και η άλλη μεριά τα κουμάντα της ως προς το πως θα στείλει, και ΑΝ θα στείλει, αυτό που είχε σκοπό να στείλει. Στο 90% των περιπτώσεων που μου 'χουν στείλει τέτοια είναι «επειδή έτσι» (χωρίς λόγο). Και ψάχνω μετά να βρω π.χ. τη διεύθυνση ή το τηλέφωνο που μου στείλανε, κι η διεύθυνση ή το τηλέφωνο έχουν κάνει φτερά. Παίζει να μην έχει χρησιμοποιηθεί "κανονικά" (για κάτι που ΠΡΕΠΕΙ να σβηστεί), ούτε ΜΙΑ φορά σε όσες το 'χω δει (στις δικές μου συνομιλίες πάντα). Το ίδιο ισχύει και για το unsend. Ουφ, τα 'πα και ξαλάφρωσα. :mad:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Vista32 είπε

Η αλήθεια είναι ότι για το παρόν feature αυτά που λέμε δεν έχουν και πολλή σχέση ή σημασία (απλά εμείς την γενικεύσαμε την κουβέντα σχετικά με την ασφάλεια), καθώς εδώ γίνεται λόγος για ηχητικά μηνύματα. Επομένως τα screenshots δεν έχουν θέση.

Από τη στιγμή που θα σου επιτρέπει να κανείς καταγραφή οθόνης θα μπορείς να καταγράψεις και το φωνητικό μήνυμα. Ίσως με εφαρμογή ηχογράφησης ή εφαρμογή καταγραφής βίντεο από την οθόνη.

Η συζήτηση πήγε εκεί πριν από εσένα γιατί ουσιαστικά είναι το ίδιο πρόβλημα με παρόμοιες λύσεις. Καταγραφή οθόνης σε βίντεο ή χρήση δεύτερου κινητού για ηχογράφηση. Πρόσθεσε και εφαρμογές ηχογράφησης.

Παλι το feature είναι άχρηστο γιατί σε προειδοποιεί ότι θα αυτοκαταστραφεί το μήνυμα και παίρνεις τα μέτρα σου. Αυτό λέμε.

Σε iOS είναι ευκολο 

 

 

 

3 ώρες πριν, Haldol είπε

Στο iOS δε μπορεί να μπλοκαριστεί το screenshot, διότι καμία εφαρμογή δε μπορεί να πάρει τέτοιο δικαίωμα από το λειτουργικό. Το πιο πολύ που μπορεί να γίνει είναι να «ενημερωθεί» η εφαρμογή ότι τραβήχτηκε screenshot, και αυτή με τη σειρά της να ενημερώσει την άλλη μεριά.

Btw με όλα αυτά τα «αυτοκαταστρεφόμενα», θα'ταν καλό να δίνεται και η δυνατότητα σε όσους δε τα θέλουν να μπορούν να μη τα δέχονται. Να εμφανίζει π.χ. η εφαρμογή ότι ο χρήστης έχει απενεργοποιημένη τη δυνατότητα λήψης αυτοκαταστρεφόμενων μηνυμάτων, ώστε να κάνει και η άλλη μεριά τα κουμάντα της ως προς το πως θα στείλει, και ΑΝ θα στείλει, αυτό που είχε σκοπό να στείλει. Στο 90% των περιπτώσεων που μου 'χουν στείλει τέτοια είναι «επειδή έτσι» (χωρίς λόγο). Και ψάχνω μετά να βρω π.χ. τη διεύθυνση ή το τηλέφωνο που μου στείλανε, κι η διεύθυνση ή το τηλέφωνο έχουν κάνει φτερά. Παίζει να μην έχει χρησιμοποιηθεί "κανονικά" (για κάτι που ΠΡΕΠΕΙ να σβηστεί), ούτε ΜΙΑ φορά σε όσες το 'χω δει (στις δικές μου συνομιλίες πάντα). Το ίδιο ισχύει και για το unsend. Ουφ, τα 'πα και ξαλάφρωσα. :mad:

Αυτό είναι πολύ σημαντικό. Να δίνει δυνατότητα στο χρήστη να δηλώσει ότι δεν δέχεται μηνύματα τέτοιου τύπου, ώστε να μην του στέλνουν αν ο ίδιος δεν επιθυμεί.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

9 ώρες πριν, Haldol είπε

Στο iOS δε μπορεί να μπλοκαριστεί το screenshot, διότι καμία εφαρμογή δε μπορεί να πάρει τέτοιο δικαίωμα από το λειτουργικό. Το πιο πολύ που μπορεί να γίνει είναι να «ενημερωθεί» η εφαρμογή ότι τραβήχτηκε screenshot, και αυτή με τη σειρά της να ενημερώσει την άλλη μεριά.

Πάντως, εδώ βλέπω ότι στο WhatsApp γίνεται.

https://9to5mac.com/2022/10/04/whatsapp-block-screenshots-view-once-images-videos/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Vista32 είπε

 

Πάντως, εδώ βλέπω ότι στο WhatsApp γίνεται.

https://9to5mac.com/2022/10/04/whatsapp-block-screenshots-view-once-images-videos/

Υπάρχουν κι άλλοι τροποι. Δεν είναι καθόλου δύσκολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...