Προς το περιεχόμενο

Το WhatsApp δοκιμάζει αυτοκαταστρεφόμενες φωνητικές σημειώσεις


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να ρωτησω κατι ασχετο...

αυτη η ενοποίηση whatsapp/fb/insta  στα μηνύματα εχει προχωρήσει καθολου στα μερη μας;

γιατι δεν εχω αλλο λογο για να το κανω χρηση απλα και μονο για να εχω το υπολοιπο αττικης που ξεμείνει σε αυτα και δεν ειναι σε telegram/signal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, Tlykog said:

Δε νομίζω ότι μπορεί να το σταματήσει αυτό... Θα δούμε...

Στο telegram, υπάρχει ρύθμιση που δεν σ αφήνει να κάνεις save φωτογραφίες αλλά ουτε και screenshot / screen recording. 
ΚΑΝΕΙΣ, απλά σου έχει μια μαυρίλα. 

Πως είναι όταν πας να κάνεις σκρινσοτ στο netflix / disney+ ; Ε έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, HateMe είπε

Στο telegram, υπάρχει ρύθμιση που δεν σ αφήνει να κάνεις save φωτογραφίες αλλά ουτε και screenshot / screen recording. 
ΚΑΝΕΙΣ, απλά σου έχει μια μαυρίλα. 

Πως είναι όταν πας να κάνεις σκρινσοτ στο netflix / disney+ ; Ε έτσι.

Μια χαρά κάνω screenshot σε Netflix και Disney plus. Iphone 15. Αν ξεκινήσει η ταίνία σταματάει. Στα μενού δουλεύει κανονικά.

Καταλαβαίνω τί λες, αλλά υπάρχει ο τρόπος της δεύτερης συσκευής....

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Υπάρχουν κι άλλοι τροποι. Δεν είναι καθόλου δύσκολο. 

Όπως; Μπορείς να μας δείξεις; Φυσικά δεν εννοώ τη λύση της λήψης φωτογραφίας από άλλη συσκευή.
Δεν αμφισβητώ το ότι ενδεχομένως μπορεί να γίνει αυτό που λες, αλλά το να λέμε απλά ότι παρακάμπτεται εύκολα ή να πετάμε απλά ένα λινκ από κάποιο βίντεο, όπου ο καθένας ισχυρίζεται ό,τι θέλει, εμένα προσωπικά δεν με καλύπτει.  Νομίζω πως θα έχει αρκετό ενδιαφέρον για πολλούς να μας δείξεις έναν τρόπο που το επιτυγχάνεις, χωρίς την παρέμβαση άλλης συσκευής. 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, Vista32 είπε

Όπως; Μπορείς να μας δείξεις; Φυσικά δεν εννοώ τη λύση της λήψης φωτογραφίας από άλλη συσκευή.
Δεν αμφισβητώ το ότι ενδεχομένως μπορεί να γίνει αυτό που λες, αλλά το να λέμε απλά ότι παρακάμπτεται εύκολα ή να πετάμε απλά ένα λινκ από κάποιο βίντεο, όπου ο καθένας ισχυρίζεται ό,τι θέλει, εμένα προσωπικά δεν με καλύπτει.  Νομίζω πως θα έχει αρκετό ενδιαφέρον για πολλούς να μας δείξεις έναν τρόπο που το επιτυγχάνεις, χωρίς την παρέμβαση άλλης συσκευής. 🙂

Γιατί να βάλω στον εαυτό μου ένα περιορισμό χωρίς νόημα; Όχι χρήση άλλης συσκευής; Γιατί; Θα με βάλουν φυλακή; Θα χάσω τα χρήματα του βραβείου;;)

Πολύ πριν ξεκινήσουμε την κουβέντα το πρότεινα σαν λύση. Διάβασε τα πρώτα μηνύματά μου στο θέμα.

Μπορεί να γίνει και με άλλους τρόπους, αλλά δε θα καθίσω να ανεβάσω βίντεο για να σε πείσω. Εσένα και κανέναν άλλο. Σου έδωσα και βίντεο του 2023. Δεν θέλεις να το δεχτείς; Δικαίωμά σου. Δεν θα προσπαθήσω καν σε αυτή την κατεύθυνση λοιπόν.

Όλοι μας έχουμε μία δεύτερη, παλιά, συσκευή. Δεν ανοίγεις ένα τέτοιο φωνητικό μήνυμα μέχρι να πας στο σπίτι. Μόλις πας χρησιμοποιείς τη δεύτερη συσκευή για να τραβήξεις βίντεο την πρώτη. Αν κάποιος έχει κινητό και tablet το πρόβλημα λύθηκε ακόμα πιο εύκολα.

Εναλλακτικά χρησιμοποιείς, για τον ίδιο σκοπό, το κινητό του φίλου/φίλης/γκόμενας/μητέρας/πατέρα κτλ. Το στέλνεις κατόπιν στον εαυτό σου με όποιον τρόπο σε βολεύει.

Έτσι δε μπλέκεις καν με τους περιορισμούς οποιουδήποτε λειτουργικού.

Πόσα τέτοια μηνύματα θα σου στείλουν και θα θέλεις να τα κρατήσεις; Λίγα. Σιγά τον κόπο.

Η εύκολη λύση είναι η δεύτερη συσκευή (οποιουδήποτε), άρα ξεπερνιέται πανεύκολα. Είναι χαζό feature. End of story.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ. Με κάλυψες.

Παρεμπιπτόντως, στο βίντεο που παρέθεσες και αναφέρεται στη δυνατότητα screen recording του iPhone (κάτι που εννοείται ότι υπάρχει και στα android), μάλλον σου διέφυγε στο τέλος η υποσημείωση για τους περιορισμούς που μπορεί να θέσουν κάποιες εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Vista32 είπε

Σε ευχαριστώ. Με κάλυψες.

Παρεμπιπτόντως, στο βίντεο που παρέθεσες και αναφέρεται στη δυνατότητα screen recording του iPhone (κάτι που εννοείται ότι υπάρχει και στα android), μάλλον σου διέφυγε στο τέλος η υποσημείωση για τους περιορισμούς που μπορεί να θέσουν κάποιες εφαρμογές.

Χαίρομαι που καλύφθηκες.

Δε μου διέφυγε καμία σημείωση στο τέλος. Μάλλον δεν κατάλαβες τί έγραφα.

Κάποιοι έγραψαν ότι σε εφαρμογές τραπεζών το Android δεν επιτρέπει screen recording. Σε Winbank που δοκίμασα σε iOS καταγράφει κανονικά...

Αν και δεν είχα Whatsup σε iphone, με έβαλες και το κατέβασα. Μια χαρά καταγράφει τα πάντα χωρίς μαύρες οθόνες. Ελπίζω να σε κάλυψα καλύτερα...

image.png.ec81a093b424635d2f475e6cc7cccced.png

image.png.c1de171fe07bbe6490c91d0a95a26523.png

image.png.5b8855f73f7e10d3bd77686316c5e508.png

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον δεν θέλεις ή, πιο πιθανόν, δεν δύνασαι να καταλάβεις. Διαβάζεις τα άρθρα στα οποία σχολιάζεις ή εκείνα που σου παραθέτουν; Ποιος μίλησε για αποτροπή καταγραφής στη γενικότερη λειτουργία του WhatsApp;
Η αποτροπή καταγραφής γίνεται όταν χρησιμοποιείται η λειτουργία λήψης αυτοκαταστρεφόμενου (view once) μηνύματος πολυμέσων (υπάρχον feature) ή αυτοκαταστρεφόμενου μηνύματος ήχου (επερχόμενο feature). Αυτό που μας δείχνεις είναι ένα απλό μήνυμα.

Κι επαναλαμβάνω, με κάλυψες και με το παραπάνω πλέον.

https://faq.whatsapp.com/578442220724722?cms_platform=iphone&helpref=faq_content

Επεξ/σία από Vista32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Vista32 είπε

Μάλλον δεν θέλεις ή, πιο πιθανόν, δεν δύνασαι να καταλάβεις. Διαβάζεις τα άρθρα στα οποία σχολιάζεις ή εκείνα που σου παραθέτουν; Ποιος μίλησε για αποτροπή καταγραφής στη γενικότερη λειτουργία του WhatsApp;
Η αποτροπή καταγραφής γίνεται όταν χρησιμοποιείται η λειτουργία λήψης αυτοκαταστρεφόμενου (view once) μηνύματος πολυμέσων (υπάρχον feature) ή αυτοκαταστρεφόμενου μηνύματος ήχου (επερχόμενο feature). Αυτό που μας δείχνεις είναι ένα απλό μήνυμα.

Κι επαναλαμβάνω, με κάλυψες και με το παραπάνω πλέον.

https://faq.whatsapp.com/578442220724722?cms_platform=iphone&helpref=faq_content

Οκ. Εσύ που το διάβασες: πες μου σε ποιο σημείο του άρθρου γράφει ότι δεν επιτρέπει την καταγραφή;

Το άρθρο δεν το γράφει, η λειτουργία είναι beta, αλλά εσυ ξέρεις λεπτομέρειες. Ξέρεις ήδη ότι δεν υπάρχει τρόπος για καταγραφή με τίποτα… Πριν ακόμα βγει…

Μπηκα στην εφαρμογή , έκανα κανονική καταγραφή. Δε με σταμάτησε πουθενά. Ανέβασα βίντεο, κάποιος έκανε report για να κατέβει ο σύνδεσμος….

Κανεις και κυρηγμα…

Τι να πω; 
Και εμένα με κάλυψες. Σταματάω τη συζήτηση εδώ. Δεν έχει νόημα.

 

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να είσαι σίγουρος πως το report στο βίντεο που λες δεν έγινε από τη μεριά μου. Εγώ άλλωστε σου ζήτησα να μας δείξεις τον τρόπο που παρακάμπτεται η συγκεκριμένη δικλείδα ασφαλείας.
Δεν ξέρω για σένα, αλλά προσωπικά προσπαθώ να διαβάζω κάτι πριν το σχολιάσω.
Έτσι λοιπόν, σε προηγούμενο μήνυμά μου, που απαντούσα σε κάποιον φίλο του φόρουμ ότι και στο iPhone υπάρχουν περιορισμοί, παρέθεσα το συγκεκριμένο άρθρο.
https://9to5mac.com/2022/10/04/whatsapp-block-screenshots-view-once-images-videos/
Εκεί αναφέρεται στο ήδη υπάρχον εδώ και καιρό feature (αποστολή αυτοκαταστρεφόμενων εικόνων και βίντεο -στο νέο θα προστεθούν και τα ηχογραφημένα μηνύματα- ), γράφοντας τα εξής:

WhatsApp to block screenshots for some media

As noted by WABetaInfo, which is known for highlighting what’s new in WhatsApp betas, the latest WhatsApp beta release available on TestFlight for iPhone users blocks screenshots and screen recordings for content sent with the “View Once” option.

If someone tries to take a screenshot while viewing a “View Once” media, WhatsApp now shows a message saying that the capture was “blocked for added privacy.” As shown by WABetaInfo, the final screenshot or screen recording will also show this alert instead of the actual content, which protects the user who sent the image or video.

Εφόσον έσπευσες να απαντήσεις στο συγκεκριμένο  μήνυμα με το "Υπάρχουν κι άλλοι τροποι. Δεν είναι καθόλου δύσκολο. " , προφανώς κάθε νοήμων άνθρωπος θα θεωρούσε πως το διάβασες.

Το σταματάω κι εγώ εδώ, γιατί όντως δεν έχει νόημα αυτή η "αντιπαράθεση". Όπως δεν έχει γενικότερα νόημα να μπαίνει κάποιος στη διαδικασία να μιλήσει σοβαρά στα σχόλια των τεχνολογικών νέων.



 

Επεξ/σία από Vista32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...