Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με οθόνη Asus


efarmostis1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Titos301 είπε

αυτο παντα για την περιπτωση που δεν κανεις format ετσι; γιατι οταν κανεις φορματ δεν εχει τετοια προβληματα σωστα;

Όταν κάνουμε formατ, η μόνη ρύθμιση που χρειάζεται όποιος θέλει να έχει το κεφάλι του ήσυχο είναι (κλικ επάνω σε spoiler):

Spoiler

2345.jpg.6b46d81b4f01f47c2a04a725f71c6ffc.jpg

Πριν εγκαταστήσω τον driver του κατασκευαστή εγώ την κάνω πάντα, καθώς έχουν προκληθεί προβλήματα στο παρελθόν από τους drivers των windows και μετά ψάχνουμε να βρούμε το πρόβλημα.

1 ώρα πριν, efarmostis1 είπε

Το θέμα είναι ότι η οθόνη είχε πρόβλημα πριν αλλαχτεί οτιδήποτε.Έπαιζε στα 144 και απκλά άρχισε να πέφτει

Αν σου είναι πιο ξεκούραστο κανόνισε να δοκιμάσεις την οθόνη με άλλο κομπιούτερ για να σιγουρευτείς αν είναι αυτή το πρόβλημα ή το σύστημά σου. Απλά το άλλο κομπιούτερ, να μην έχει ενσωματωμένα γραφικά 5+ χρόνων παλιά. Αυτά υποστηρίζουν μόνο 60Hz. Να έχει καινούρια ενσωματωμένα ή ξεχωριστή κάρτα γραφικών ακόμα και πολύ παλιά.

 

Δεν μπορώ να το αποκλείσω, εμένα πάντως δε μου δείχνει για χαλασμένη οθόνη, αυτό που σου κάνει. Το ότι άρχισε να <<πέφτει>>, δεν το έχω ξαναδεί ή ξαναακούσει.

Υπάρχουν ρυθμίσεις στις gaming οθόνες που δεν τους επιτρέπουν όταν αυτές είναι ενεργές, να επιτυγχάνουν το μέγιστο ρυθμό ανανέωσής τους. Αναλόγως την οθόνη τέτοιες ρυθμίσεις μπορεί να είναι το g-sync, free sync, game mode, DAS mode, και ίσως αρκετές άλλες που αγνοώ. To εγχειρίδιο της οθόνης σου είναι κάκιστο και θα πρέπει να διαβάσω reviews για να δω αν πιθανόν υπάρχει τέτοιο θέμα. Μπορείς πάντως να σημειώσεις τις ρυθμίσεις σου αν έχεις αλλάξει τα χρώματα κλπ και να την κάνεις μια επαναφορά εργοστασιασιακών ρυθμίσων (factory reset / default). Θέλω να πω μπορεί να ξεκίνησε να πέφτει μετά από κάποια ρύθμιση από τα κουμπιά της οθόνης.

1 ώρα πριν, efarmostis1 είπε

Όταν άλλαξα κάρτα έσβησα τα drivers με τον τρόπο που δείχνεις και ξανα εγκατέστησα drivers μεσω adrenaline.

Ωραίος.

Αν πάντως χρησιμοποιούμε προγράμματα overclocking (π.χ. msi afterburner), πρέπει να τα απεγκαταστήσουμε πριν βγάλουμε τον driver της κάρτας που φεύγει. Άλλα τέτοια προγράμματα είναι όλα τα προγράμματα των κατασκευαστών μητρικών και κουτιών. Ακόμα και αν τα χρησιμοποιούμε μόνο για έλεγχο στροφών ή RGB ανεμιστήρων μπορούν να κρατήσουν ρυθμίσεις και να μην καθαρίσει σωστά ο driver.

Άστο για μετά που θα έχεις δοκιμάσει την οθόνη σε άλλο κομπιούτερ. Αν δεν έχει θέμα η οθόνη ή τα καλώδιά σου πάντως, εγώ αφού έχω αποθηκεύσει τις ρυθμίσεις μου σε προγράμματα όπως αυτά που γράφω παραπάνω, θα ξαναέκανα DDU από safe mode και θα εγκαθιστούσα driver από το site της AMD με σήμανση WHQL, επιλέγοντας "Driver only" κατά την εγκατάσταση του, προκειμένου να είμαι σίγουρος ότι δεν είναι ρυθμίσεις του adrenalin που προκαλούν το πρόβλημα.

Επεξ/σία από PC_Science_Lefkada
προσθήκη: πρέπει να τα απεγκαταστήσουμε
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

 

εμενα κανει κατι αλλο, καποιες φορες ανοιγω το πισι και ενω εχει ανοιξει δεν εμφανιζεται τιποτα στην οθονη ειναι μαυρη, το κλεινω με συντομευση απο πληκτρολογιο και αν δεν βγαλω την καρτα γραφικων και τις ram και τα ξαναβαλω δεν φτιαχνει, ευτυχως το κανει σπανια, τι μπορει να φταιει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Titos301 είπε

εμενα κανει κατι αλλο, καποιες φορες ανοιγω το πισι και ενω εχει ανοιξει δεν εμφανιζεται τιποτα στην οθονη ειναι μαυρη, το κλεινω με συντομευση απο πληκτρολογιο και αν δεν βγαλω την καρτα γραφικων και τις ram και τα ξαναβαλω δεν φτιαχνει, ευτυχως το κανει σπανια, τι μπορει να φταιει;

Ακόμα και σπάνια που σου το κάνει είναι βασανιστήριο, πρέπει να το φτιάξεις. Δεν είναι σωστό όμως να το συζητήσουμε εδώ και να κάνουμε πειρατεία το νήμα του @efarmostis1.

Θα σε παρακαλέσω να ανοίξεις ένα καινούριο θέμα στην ενότητα "Hardware Γενικά", μήπως μπορούμε να σε βοηθήσουμε. Στο νέο νήμα θα ήταν καλό να αναφέρεις και το σύστημά σου αναλυτικά:

Μητρική, επεξεργαστή, ψύκτρα επεξεργαστή, μνήμες, τροφοδοτικό (ποιο μοντέλο ακριβώς), κάρτα γραφικών (ακριβώς ποια υλοποίηση), δίσκους, κουτί, επιπλέον ανεμιστήρες κουτιού αν έχεις προσθέσει (αν όχι μάρκες, τουλάχιστον σε ποιες θέσεις και αν τραβάνε  μέσα ή σπρώχνουν έξω τον αέρα).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, efarmostis1 είπε

Καλησπερα στην παρέα. Έχω αυτη την οθόνη

https://www.skroutz.gr/s/24380809/Asus-TUF-Gaming-VG279Q1R-IPS-Gaming-Monitor-27-FHD-1920x1080-144Hz.html#specs

και μετά από δυό χρόνια δεν ανεβαίνει στα 144hz, παίζει μόνο με 60hz. Διορθώνεται ή την πετάω;

Ποια Windows έχεις;  Έχεις κάνει ενημερώσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δικια μου δεν λειτουργει με HDMI.Δεν παρεχουν ολες οι εκδόσεις και καλώδια το ιδιο μπανγουιτσ.Το μονο σιγουρο εφοσον υπαρχει θεμα ειναι το ντισπλαυ πορτ και ενα αξιοπιστο καλωδιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, filipprin είπε

Οποτε λες οτι εχεις δοκιμασει καινουργια καλωδια που δεν ειναι της οκας και εξακολουθεί να κανει το ιδιο προβλημα

Ναι φίλε μου.

Έβαλα την Odyssey G5  με το ίδιο καλώδιο και παίζει στα 165hz. Οπότε είμαι για καινούριο μόνιτορ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, efarmostis1 είπε

Τη δοκίμασα σε άλλο σύστημα με 3060ti και πάλι τα ίδια.Δεν πάει πάνω από 85hz.

6 λεπτά πριν, efarmostis1 είπε

Έβαλα την Odyssey G5  με το ίδιο καλώδιο και παίζει στα 165hz. Οπότε είμαι για καινούριο μόνιτορ;

  Δοκίμασε και την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Από το μενού της οθόνης: system setup -> all reset.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

  Δοκίμασε και την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Από το μενού της οθόνης: system setup -> all reset.

Τίποτα,ακόμα 85hz

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...