Προς το περιεχόμενο

Nvidia και η AMD σχεδιάζουν να λανσάρουν Arm SoC για Windows PCs, από το 2025


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, MetroStar είπε

Μου φαίνεται απίστευτο μια εταιρία σαν την Microsoft να μην έχει βγάλει τόσα χρόνια τη δική της Rosetta να τρέχουν όλες οι εφαρμογές Windows x86 σε ARM σαν native

`https://sinclairinat0r.com/2020/02/04/running-hyper-v-in-windows-on-arm

https://cloudbase.it/linux-on-windows-hyper-v-arm64/

Μπορείς στα ARM Windows να τρέξεις VM x86 αν δεν κάνω λάθος. Το μόνο που δεν μπορείς να τρέξεις είναι Windows 11 επειδή το ARM HyperV VM δεν υποστηρίζει το TPM.

 

9 ώρες πριν, Odyss3us είπε

  οχι φιλε μου, οταν βλεπω οτι κανω εξισου καλα τη δουλεια μου σε ενα Surface Laptop που καιει 17-22Watt ενω ο 13600K με το καλημερα που σκασει μυτη στο desktop τρωει 85Watt υπαρχει θεμα, την ιδια στιγμη το nuc που εχω στο σαλονι καιει μολις 12-14 Watt παιζοντας ταινιες και 2W οταν μπαινει σε sleep mode, και το καλυτερο ειναι οτι υπαρχουν τεραστια περιθωρια βελτιωσης της ενεργειακης αποδοσης παντου.

Έχεις απόλυτο δίκιο για την κατανάλωση, είναι ο μεγάλος πόνος μου :-)

Το Desktop μου καταναλώνει 200W idle , 400W όταν τρέχει κάτι απαιτητικό χωρίς GPU  και 700+W  αν τρέξω κάτι απαιτητικό με 2 GPU.

Η οθόνη καταναλώνει άλλα 150W typical (250W max).

Βάλε και μερικές συσκευές ακόμα (φώτα, ΄πολυμηχάνημα σε αναμονή, router, εξωτερικοί δίσκοι, ηχεία, κλπ) τα 500W τα έχω για πλάκα.

Με την τιμή που έχει φτάσει το ρεύμα όσα δίνει ο άλλος για καπνό τα δίνω εγώ στην ΔΕΗ. Πριν αγοράσω οτιδήποτε πλέον σκέφτομαι και το κόστος της ενέργειας.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, john_ είπε

Έχεις δίκιο. Τώρα που το ξανά σκέφτομαι χρειάζεται, αλλά θα έλεγα μόνο για την αρχική ώθηση, ώστε να μπορεί ο κόσμος να πάει άμεσα προς τα εκεί χωρίς να εξαρτάται από τον κάθε κατασκευαστή.

Ωστόσο αυτό που σκεφτόμουν είναι η φράση "ουδέν μονιμότερον του προσωρινού". Δηλαδή δεν θα ήθελα ένα compatibility layer να μείνει τελικά εκεί μόνιμα σαν λύση χωρίς να κάνει ο προγραμματιστής/κατασκευαστής την πραγματική μετάβαση γιατί απλά "δουλεύει". Θα χανόταν πολύ σημαντική απόδοση.

Συνήθως στα compatibility layers η επιπτωση στις επιδόσεις είναι μικρή. Δεν είναι εξομοιωτές.

Όταν οι χρήστες καταλάβουν ότι κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους και οι arm θα τους προτιμήσουν, κυρίως λόγο χαμηλώς θερμικρασιών και κατανάλωσης σε σχέση εμ τις επιδόσεις. Ότι πρέπει για laptops. Εκεί θα ξεκινήσει και ο ανταγωνισμός των εταιρειών software, αφού οι χρήστες με μηχανήματα arm θα προτιμούν λύσεις που τρέχουν native σε αυτούς, άρα θα αρχίσουν όλοι (οι σχεδόν όλοι) να παράγουν και arm εκδόσεις των εφαρμογών τους. Κάποιοι πολλοί μικροί ίσως δεν έχουν τους πόρους να το κάνουν και εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα. Το compatibility layer θα κάνει τη δουλειά τους, αλλά όχι το ίδιο καλά με τις native εφαρμογές...

Έτσι μονο πιστεύω ότι θα δουλέψει. Θέλει πρώτα το software και μετά το hardware.

Ίσως το ότι γράφει το 2025 ότι θα βγει ο επεξεργαστής του άρθρου, να σημαίνει ότι μέχρι τότε η MS θα έχει βρει τρόπο να λύσει το πρόβλημα του software.

3 λεπτά πριν, StavrosD είπε

`https://sinclairinat0r.com/2020/02/04/running-hyper-v-in-windows-on-arm

https://cloudbase.it/linux-on-windows-hyper-v-arm64/

Μπορείς στα ARM Windows να τρέξεις VM x86 αν δεν κάνω λάθος. Το μόνο που δεν μπορείς να τρέξεις είναι Windows 11 επειδή το ARM HyperV VM δεν υποστηρίζει το TPM.

Αυτό είναι μία λύση, αλλά όχι τόσο καλή. Λύνει κάποια θέματα, αλλά τα VM έχουν πρόβλημα στις επιδόσεις και οι arm σε Windows δεν έχουν και τρελά περιθώρια.

Ένα σωστό compatibility layer θα έλυνε το πρόβλημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως δεν είναι η βέλτιστη λύση αλλά πλέον τα Hypervisor έχουν βελτιωθεί τόσο πολύ που οι περισσότεροι δεν ξέρουν ότι το λειτουργικό τους είναι virtualized.

Το Hyper-V είναι Level 1 hypervisor.

Όταν ενεργοποιούμε το Hyper-V τότε αυτόματα τα ίδια τα windows τρέχουν μέσω Hyper-V. Έτσι στην πράξη τα VM που θα τρέχουμε θα έχουν τις ίδιες επιδόσεις με τα windows μου νομίζουμε ότι τρέχουν native.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, StavrosD είπε

Έχεις απόλυτο δίκιο για την κατανάλωση, είναι ο μεγάλος πόνος μου :-)

Το Desktop μου καταναλώνει 200W idle , 400W όταν τρέχει κάτι απαιτητικό χωρίς GPU  και 700+W  αν τρέξω κάτι απαιτητικό με 2 GPU.

Η οθόνη καταναλώνει άλλα 150W typical (250W max).

Βάλε και μερικές συσκευές ακόμα (φώτα, ΄πολυμηχάνημα σε αναμονή, router, εξωτερικοί δίσκοι, ηχεία, κλπ) τα 500W τα έχω για πλάκα.

Με την τιμή που έχει φτάσει το ρεύμα όσα δίνει ο άλλος για καπνό τα δίνω εγώ στην ΔΕΗ. Πριν αγοράσω οτιδήποτε πλέον σκέφτομαι και το κόστος της ενέργειας.

Κάθε συσκευή βγαίνει για ένα συγκεκριμένο κοινό.

Τα desktop έχουν σαν στόχο τις επιδόσεις και η εξοικονόμηση ενέργειας είναι σε δυτερη μοίρα.

Τα λαπτοπ προσπαθούν να ισορροπίσουν ανάμεσα σε επιδόσεις και αυτονομία, αν και εκεί υπάρχει εξειδίκευση. Υπάρχουν τα laptop που στόχο έχουν τις επιδόσεις σε βάρος τις μπαταρίας και αυτά που δίνουν έμφαση στην κατανάλωση θυσιάζοντας τις υψηλές επιδόσεις.

Σε κάθε περίπτωση το να μιλάμε απλά για "κατανάλωση" δεν έχει νόημα.

Για εμένα υπάρχουν 3 βασικά μεγέθη: χρηστικότητα, τιμή αγοράς/συντήρησης και απόδοση/Watt. με αυτή τη σειρά σημαντικότητας. Αν κάτι δεν κάνει τη δουλειά μου δε με ενδιαφέρει πχ είνα είναι φθηνό ή έχει τρομερή απόδοση/Watt. Αν είναι κάτι να κάνει τη δουλειά μου, να παίρνει ρεύμα από πρίζα, να έχει χαμηλή καταναλωση, αλλά να χρεάζεται να δώσω ένα σωρό χρήματα για να το αγοράσω, τότε πάλι δε με ενδιαφέρει κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Tlykog said:

Αν δεν είχε μονοπώλιο στο λειτουργικό θα σου έλεγα εγώ για τζίρους...

Παρόλα αυτά αν θέλει να κάνει κάτι σωστά (που δεν θέλει, ποτέ δεν ήθελε, γιατί απλά μπορούσε...) θα πρέπει να λάβει υπόψη της και τους άλλους, οι οποίοι έχουν φύγει μπροστά από αυτήν στο θέμα arm.

Το power efficiency δεν έχει τόσο μεγάλη αξία όταν μιλάμε για πρίζα. Σε μπαταρία, ναι. Κάπου τα έχεις μπερδέψει.


οι επεξεργαστες των tablet/κινητων παρα το μικρο μεγεθος της οθονης δινουν 4K γραφικα, αλλα καταναλωνουν μολις 0,5-2Watt
αρα υπαρχουν τεραστια περιθωρια βελτιωσης,
γιατι η Microsoft δεν το εκανε τοσα χρονια αυτο; γιατι απλουστατα περιμενε ακριβως αυτη την εξελιξη της αρχιτεκτονικης στα chipsets που διαβαζουμε στο αρθρο, οταν εχεις σχεδον το 80% μεριδιου αγορας δεν μπορεις να κανεις ακραιες κινησεις, οταν μπουν ολοι οι μεγαλοι κατασκευαστες στο παιχνιδι, και απο πισω πεσουν μετα μουτρα και ολοι οι developers και προγραμματιστες για υποστηριξη τοτε θα γινει και γρηγοροτερα και ομαλοτερα η μεταβαση

τα μεγεθη ειναι τεραστια δε μιλαμε κυριως για τον απλο χρηστη που εχει ενα pc και το ανοιγει καθημερινα για μερικες ωρες, υπαρχουν servers με δεκαδες/εκατονταδες μηχανηματα που ειναι online 24/7 και ηδη γυριζουν σε λυσεις τυπου nuc

1 hour ago, Tlykog said:

Για εμένα υπάρχουν 3 βασικά μεγέθη: χρηστικότητα, τιμή αγοράς/συντήρησης και απόδοση/Watt. με αυτή τη σειρά σημαντικότητας. Αν κάτι δεν κάνει τη δουλειά μου δε με ενδιαφέρει πχ είνα είναι φθηνό ή έχει τρομερή απόδοση/Watt. Αν είναι κάτι να κάνει τη δουλειά μου, να παίρνει ρεύμα από πρίζα, να έχει χαμηλή καταναλωση, αλλά να χρεάζεται να δώσω ένα σωρό χρήματα για να το αγοράσω, τότε πάλι δε με ενδιαφέρει κτλ


οι desktop επεξεργαστες θα γινουν εξυπνοτεροι, θα παρεχουν μεν την ισχυ που χρειαζεσαι οταν την χρειαζεσαι αλλα δεν θα καταναλωνουν 100Watt οταν καθονται idle αλλα 5W αυτο αν το δεις σε ευρεια κλιμακα και σε εργασιες που δουλευουν στο cloud ειναι breakthrough

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CorsarioJoao είπε

Μήπως τα είπες λίγο ανάποδα;

γιατι; τα windows θα εγκατασταθουν σε ενα pc με την x μητρικη και y επεξεργαστη γιατι το ιδιο δεν γινεται και με τα κινητα; πχ το s10 γιατι να μην μπορει να εγκαταστησει το android 16 ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Tlykog said:

Η Apple το έκανε με το Rosetta. Η MS θα πρέπει να σκεφτεί κάτι αντίστοιχο.


ειλικρινα πιστευεις οτι η Apple θα εδινε ποτε αδεια να τρεχει το apple store σε windows?

η Ροσετα εχει φτιαχτει για περιπτωσεις τυπου να μη πεταξουν τον 10ετιας εκτυπωτη και scanner που ειναι σε ενα γραφειο και τρεχει μονο σε Windows δεν βλεπω καμια αλλη ουσιαστικη εφαρμογη, μεσα σε 1 χρονο περιπου η Adobe προσαρμοσε τη σουιτα της και τρεχει μια χαρα και σε intel Mac και σε arm Mac οποτε δεν καταλαβαινω γιατι ακομα επιμενεις σε τετοιες λυσεις

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, StavrosD είπε

Όντως δεν είναι η βέλτιστη λύση αλλά πλέον τα Hypervisor έχουν βελτιωθεί τόσο πολύ που οι περισσότεροι δεν ξέρουν ότι το λειτουργικό τους είναι virtualized.

Το Hyper-V είναι Level 1 hypervisor.

Όταν ενεργοποιούμε το Hyper-V τότε αυτόματα τα ίδια τα windows τρέχουν μέσω Hyper-V. Έτσι στην πράξη τα VM που θα τρέχουμε θα έχουν τις ίδιες επιδόσεις με τα windows μου νομίζουμε ότι τρέχουν native.

 

Δεν το έχω δοκιμάσει. Σαν VM δεν χρειάζεται αρχικά να δηλώσεις τους πόρους που θα δεσμεύσει για να τρέξει; Αν ναι, τότε εκ των πραγμάτων χάνεις πόρους που χρειάζονται για να τρέχει ταυτόχρονα και το native λειτυουργικό. Μπορεί η διαφορά να είναι μικρή, σχετικά, αλλά σε σενάρια που χρειαζεται επεξεργαστική ισχύ... 

35 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


οι επεξεργαστες των tablet/κινητων παρα το μικρο μεγεθος της οθονης δινουν 4K γραφικα, αλλα καταναλωνουν μολις 0,5-2Watt
αρα υπαρχουν τεραστια περιθωρια βελτιωσης,
γιατι η Microsoft δεν το εκανε τοσα χρονια αυτο; γιατι απλουστατα περιμενε ακριβως αυτη την εξελιξη της αρχιτεκτονικης στα chipsets που διαβαζουμε στο αρθρο, οταν εχεις σχεδον το 80% μεριδιου αγορας δεν μπορεις να κανεις ακραιες κινησεις, οταν μπουν ολοι οι μεγαλοι κατασκευαστες στο παιχνιδι, και απο πισω πεσουν μετα μουτρα και ολοι οι developers και προγραμματιστες για υποστηριξη τοτε θα γινει και γρηγοροτερα και ομαλοτερα η μεταβαση

τα μεγεθη ειναι τεραστια δε μιλαμε κυριως για τον απλο χρηστη που εχει ενα pc και το ανοιγει καθημερινα για μερικες ωρες, υπαρχουν servers με δεκαδες/εκατονταδες μηχανηματα που ειναι online 24/7 και ηδη γυριζουν σε λυσεις τυπου nuc


οι desktop επεξεργαστες θα γινουν εξυπνοτεροι, θα παρεχουν μεν την ισχυ που χρειαζεσαι οταν την χρειαζεσαι αλλα δεν θα καταναλωνουν 100Watt οταν καθονται idle αλλα 5W αυτο αν το δεις σε ευρεια κλιμακα και σε εργασιες που δουλευουν στο cloud ειναι breakthrough

Σωστή σαν λογική. Η MS δεν έκανε αυτό όμως. Έβγαλε προϊόντα arm, που εξαρχής ήξερε ότι δε θα προχωρήσουν...

Για tablet, εφόσον υπήρχε software, θα μπορούσε να περπατήσει το Surface X pro. Πολύ καλή συσκευή, αλλά ακριβό και χωρίς software. Κρίμα. Δεν ήταν το hardware το πρόβλημα. Μια χαρά είναι το custom SOC που είχε. Δεν είχε κορυφαίες επιδόσεις, αλλά ήταν αξιοπρεπέστατο σε raw power (για tablet) στην εποχή του.

Νομίζω ότι αυτό το 80%, που σωστά αναφέρεις, δεν το εκμεταλλεύεται όπως θα έπρεπε.

Καταρχήν, γιατί κάποιος (στο άρθρο πχ η Nvidia) να σχεδιάσει έναν επεξεργαστή (με ότι συνεπάγεται αυτό για το κόστος...) με σκοπό να μπει σε μία πλατφόρμα, η οποία δεν είναι έτοιμη γι αυτόν; Θα πρέπει να υπάρχει υποδομή, ώστε να έχει κινητρο ο καταναλωτής να το προτιμήσει. Γι αυτό επιμένω: πρώτα software μετά hardware. 

Οι επεξεργαστές των desktop δεν κάνουν οικονομία κατανάλωσης, γιατί δεν έχουν βγει με αυτή τη λογική. Έχουν βγει για ωμή επεξεργαστική ισχύ no matter what. Κάνουν κάποιες κινήσεις προς το perf/watt, αλλά όχι για μικρότερη κατανάλωση, αλλά για να "κάνουν χώρο", ενεργειακά, για επιπλέον ισχύ.

Νομίζω ότι μόνο οι arm μπορουν να πέσουν σε τόσο χαμηλά επίπεδα κατανάλωσης ισχύος όταν είναι idle. 

30 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


ειλικρινα πιστευεις οτι η Apple θα εδινε ποτε αδεια να τρεχει το apple store σε windows?

η Ροσετα εχει φτιαχτει για περιπτωσεις τυπου να μη πεταξουν τον 10ετιας εκτυπωτη και scanner που ειναι σε ενα γραφειο και τρεχει μονο σε Windows δεν βλεπω καμια αλλη ουσιαστικη εφαρμογη, μεσα σε 1 χρονο περιπου η Adobe προσαρμοσε τη σουιτα της και τρεχει μια χαρα και σε intel Mac και σε arm Mac οποτε δεν καταλαβαινω γιατι ακομα επιμενεις σε τετοιες λυσεις

Δεν εννούσα αυτό. Εννοούσα κάποιο compatibility layer για x86, τύπου Rosetta.

Δεν έχει φτιαχτεί γι αυτό. Δεν τρέχει καν 32bit εφαρμογές απ΄όσο ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Tlykog said:

Σωστή σαν λογική. Η MS δεν έκανε αυτό όμως. Έβγαλε προϊόντα arm, που εξαρχής ήξερε ότι δε θα προχωρήσουν...

Για tablet, εφόσον υπήρχε software, θα μπορούσε να περπατήσει το Surface X pro. Πολύ καλή συσκευή, αλλά ακριβό και χωρίς software. Κρίμα. Δεν ήταν το hardware το πρόβλημα. Μια χαρά είναι το custom SOC που είχε. Δεν είχε κορυφαίες επιδόσεις, αλλά ήταν αξιοπρεπέστατο σε raw power (για tablet) στην εποχή του.

Νομίζω ότι αυτό το 80%, που σωστά αναφέρεις, δεν το εκμεταλλεύεται όπως θα έπρεπε.

Καταρχήν, γιατί κάποιος (στο άρθρο πχ η Nvidia) να σχεδιάσει έναν επεξεργαστή (με ότι συνεπάγεται αυτό για το κόστος...) με σκοπό να μπει σε μία πλατφόρμα, η οποία δεν είναι έτοιμη γι αυτόν; Θα πρέπει να υπάρχει υποδομή, ώστε να έχει κινητρο ο καταναλωτής να το προτιμήσει. Γι αυτό επιμένω: πρώτα software μετά hardware. 

Οι επεξεργαστές των desktop δεν κάνουν οικονομία κατανάλωσης, γιατί δεν έχουν βγει με αυτή τη λογική. Έχουν βγει για ωμή επεξεργαστική ισχύ no matter what. Κάνουν κάποιες κινήσεις προς το perf/watt, αλλά όχι για μικρότερη κατανάλωση, αλλά για να "κάνουν χώρο", ενεργειακά, για επιπλέον ισχύ.

Νομίζω ότι μόνο οι arm μπορουν να πέσουν σε τόσο χαμηλά επίπεδα κατανάλωσης ισχύος όταν είναι idle. 

Δεν εννούσα αυτό. Εννοούσα κάποιο compatibility layer για x86, τύπου Rosetta.

Δεν έχει φτιαχτεί γι αυτό. Δεν τρέχει καν 32bit εφαρμογές απ΄όσο ξέρω. 

 

πρεπει να γνωριζεις ολα τα δεδομενα πριν βγαλεις συμπερασματα, τα φθηνα arm tablet που εβγαλε τοτε ηταν αποκλειστικα για μαθητες στην αμερικη και για να χτυπησει τα ακριβοτερα ipad τπτ περισσοτερο, η επανασταση δεν θα ερχονταν απο αυτα τα αργα και απαρχαιωμενα socket,

ολοι αυτοι οι μεγαλοι επενδυουν στο μελλον που εσυ το αγνοεις ή το βλεπεις με παλιους ορους περασμενων 10ετιων,
δεν θα κατσω να επαναλαμβανω τα ιδια υπαρχουν και τα αρθρα στο insomnia και πολλα περισσοτερα σε ξενα sites:
 

 

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

 

πρεπει να γνωριζεις ολα τα δεδομενα πριν βγαλεις συμπερασματα, τα φθηνα arm tablet που εβγαλε τοτε ηταν αποκλειστικα για μαθητες στην αμερικη και για να χτυπησει τα ακριβοτερα ipad τπτ περισσοτερο, η επανασταση δεν θα ερχονταν απο αυτα τα αργα και απαρχαιωμενα socket,

ολοι αυτοι οι μεγαλοι επενδυουν στο μελλον που εσυ το αγνοεις ή το βλεπεις με παλιους ορους περασμενων 10ετιων,
δεν θα κατσω να επαναλαμβανω τα ιδια υπαρχουν και τα αρθρα στο insomnia και πολλα περισσοτερα σε ξενα sites:
 

 

Δε μίλησα γι αυτά. Σου έγραψα για το Surface X pro. Ούτε πολύ παλιό είναι, ούτε κακό SOC έχει. 

Τα άρθρα που παραθέτεις τί σχέση έχουν με το παρόν άρθρο; Μιλάμε για Windows και arm SOC.

https://en.wikipedia.org/wiki/Surface_Pro_X

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Qualcomm_Snapdragon_systems_on_chips#Microsoft_SQ1,_SQ2_and_SQ3

image.png.969e7b1b8c4d55b6fa4562294c7765fb.png

Μια χαρά SOC ήταν. Υπερ πίστεως πήγα τα tablets, λόγω software.

Σε υποχέσεις της MS και της κάθε εταιρείας δε μπορώ να στηριχθώ. Θέλω έργα, όχι λόγια.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, Tlykog said:

Δε μίλησα γι αυτά. Σου έγραψα για το Surface X pro. Ούτε πολύ παλιό είναι, ούτε κακό SOC έχει. 

Τα άρθρα που παραθέτεις τί σχέση έχουν με το παρόν άρθρο; Μιλάμε για Windows και arm SOC.


η διαφορα μας ειναι οτι εσυ βλεπεις και σχολιαζεις τα arm στην παρουσα τους μορφη αυτα που σχεδιαζει η nvidia και οι ultra low power επεξεργαστες που θα βγαλει η intel τη 5ετια 2025-2030 δε θα εχουν καμια σχεση με οτι κυκλοφορει σημερα,

πολλες αλλαγες γινονται στον πυρηνα των windows που δεν ειναι εμφανεις στους χρηστες, πχ τα Vista οταν βγηκαν σερνονταν με τα aero & glass effects, σημερα τα Windows 11 τρεχουν σφαιρα με τα ιδια και περισσοτερα effects σε μηχανηματα 10ετιας που τοτε αγκομαχουσαν,
θα το ξαναπω η adobe εκανε 1 χρονο να μετατρεψει τη σουιτα της απο intel σε arm για Mac,

δεν ξερω αν σε 5-10 χρονια η intel και τα Windows θα πανε αμιγως σε arm αλλα το σιγουρο ειναι οτι απο τη στιγμη που ολοι οι μεγαλοι (Intel, nvidia, amd) μπαινουν γερα στο παιχνιδι η μεταβαση για ολα τα προγραμματα θα ειναι πολυ πιο ομαλη και γρηγορη χωρις να χρειαστουν αλχημειες τυπου ροζετας και Virtual machines στο background

προσωπικα τον τελευταιο 1,5 χρονο ολη τη δουλεια την κανω απτο Surface Pro που ειναι συνδεδεμενο σε 4Κ οθονη, τον desktop τον ανοιγω μονο για gaming, αν μελλοντικα εβγαινε μια αξιοπιστη λυση εξωτερικης καρτας γραφικων -οχι σαν αυτες που κυκλοφορουν τωρα- θα ειχα ηδη καταργησει το desktop

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


η διαφορα μας ειναι οτι εσυ βλεπεις και σχολιαζεις τα arm στην παρουσα τους μορφη αυτα που σχεδιαζει η nvidia και οι ultra low power επεξεργαστες που θα βγαλει η intel τη 5ετια 2025-2030 δε θα εχουν καμια σχεση με οτι κυκλοφορει σημερα,

πολλες αλλαγες γινονται στον πυρηνα των windows που δεν ειναι εμφανεις στους χρηστες, πχ τα Vista οταν βγηκαν σερνονταν με τα aero & glass effects, σημερα τα Windows 11 τρεχουν σφαιρα με τα ιδια και περισσοτερα effects σε μηχανηματα 10ετιας που τοτε αγκομαχουσαν

προσωπικα τον τελευταιο 1,5 χρονο ολη τη δουλεια την κανω απτο Surface Pro που ειναι συνδενδεμενο σε 4Κ οθονη, τον desktop τον ανοιγω μονο για gaming, αν μελλοντικα εβγαινε μια αξιοπιστη λυση εξωτερικης καρτας γραφικων -οχι σαν αυτες που κυκλοφορουν τωρα- θα ειχα ηδη καταργησει το desktop

Σωστά όλα αυτά, αλλά τί σχέση έχουν με την arm αρχιτεκτονική που αναφέρει το άρθρο;

Λέμε ότι τα Windows ARM δεν έχουν ακόμα φτάσει σε επίπεδο που θα ήθελε κάποιος να τα χρησιμοποιήσει και μαζί με αυτά και το software που τρέχει σε αυτά.

Μου μιλάς για εξελίξεις και τεχνολογίες σε μελλοντικό χρόνο. Άσχετες με το θέμα.

Εκτός αυτού όπως λέει και ο λαός: "με πορδές δεν βάφεις αυγά". Από υποσχέσεις χορτάσαμε.

Άσε να βγουν και βλέπουμε. Με τα δεδομένα ΠΟΥ ΟΝΤΩΣ ξέρουμε μιλάμε. Όχι με τα "αν" και τα "θα". Δεν κάνουμε κουτσομπολιό.

Λέμε ότι το software, μέχρι στιγμής, δεν είναι έτοιμο για arm σε Windows. όχι μόνο από πλευράς λειτουργικού, αλλά και προγραμμάτων.

To surface pro, σου ξαναγράφω, έχει X86 επεξεργαστή. Ανάλογα με τη δουλειά στου μπορεί να σε βολεύει. Εμένα όχι. Χομπιστικά κάνω και δουλειές που χρειάζομαι επεξεργαστική ισχύ (όχι για παιχνίδια), οπότε το surface δε μου κάνει. Έχω AMD 7900Χ.

13 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

δεν ξερω αν σε 5-10 χρονια η intel και τα Windows θα πανε αμιγως σε arm αλλα το σιγουρο ειναι οτι απο τη στιγμη που ολοι οι μεγαλοι (Intel, nvidia, amd) μπαινουν γερα στο παιχνιδι η μεταβαση για ολα τα προγραμματα θα ειναι πολυ πιο ομαλη και γρηγορη χωρις να χρειαστουν αλχημειες τυπου ροζετας και Virtual machines στο background

Ακόμα κι αν όλοι οι κατασκευαστές CPU του πλανήτη αποφασίσουν ΑΥΡΙΟ να πάνε σε ARM υπάρχουν πολλά εκατομμύρια μηχανήματα που έχουν X86. Όσο αυτά τα μηχανήματα υπάρχουν σε τόσο μεγάλους αριθμούς δεν υπάρχει καμία περίπτωση να καθίσουν οι προγραμματιστές να βγάλουν άμεσα αποκλειστικές εκδόσεις για arm.

Εκεί χρειάζεται το compatibility layer.

Αυτό το κομμάτι χάνεις στη λογική σου: αν βγουν επεξεργαστές arm δε θα πάξουν να υπάρχουν για αρκετά χρόνια ακόμα Χ86. Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να χρειαστούν ακόμα περισσότερα χρόνια. Δε θα πετάξουν όλοι τα PC Χ86 για να τα αντικαταστήσουν με arm.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, Tlykog said:

Σωστά όλα αυτά, αλλά τί σχέση έχουν με την arm αρχιτεκτονική που αναφέρει το άρθρο;

Λέμε ότι τα Windows ARM δεν έχουν ακόμα φτάσει σε επίπεδο που θα ήθελε κάποιος να τα χρησιμοποιήσει και μαζί με αυτά και το software που τρέχει σε αυτά.

Μου μιλάς για εξελίξεις και τεχνολογίες σε μελλοντικό χρόνο. Άσχετες με το θέμα.

Εκτός αυτού όπως λέει και ο λαός: "με πορδές δεν βάφεις αυγά". Από υποσχέσεις χορτάσαμε.

Άσε να βγουν και βλέπουμε. Με τα δεδομένα ΠΟΥ ΟΝΤΩΣ ξέρουμε μιλάμε. Όχι με τα "αν" και τα "θα". Δεν κάνουμε κουτσομπολιό.

Λέμε ότι το software, μέχρι στιγμής, δεν είναι έτοιμο για arm σε Windows. όχι μόνο από πλευράς λειτουργικού, αλλά και προγραμμάτων.


αυτα απο το αρθρο δεν ειναι "θα" ειναι facts:
στη ουσια το αρθρο περιγραφει τον στρατηγικο σχεδιασμο της Microsoft , Intel, nVidia, Amd των επομενων χρονων για οποιον δεν το καταλαβε ακομα..

Quote

 

Η ίδια η Microsoft φημολογείται ότι σχεδιάζει δικά της Arm τσιπ για servers και συσκευές Surface, χωρίς να υπάρχει κάποια σχετική εξέλιξη μέχρι στιγμής. Η εταιρεία συνεργάστηκε τα τελευταία χρόνια με την Qualcomm στα custom (ARM) τσιπ SQ1 και SQ2 για το Surface Pro X και με την AMD σε μια custom CPU Ryzen για το Surface Laptop 3.

Το γεγονός ότι η Nvidia και η AMD στοχεύουν επίσης σε συσκευές Arm για Windows προσθέτει λάδι στη φωτιά που ωθεί στην υιοθέτηση της αρχιτεκτονικής για υπολογιστές. Και οι δύο εταιρείες, διαθέτουν τεράστια τεχνογνωσία σε ότι αφορά τις GPU , κάτι που θα μπορούσε να επιτρέψει νέες δυνατότητες.

Ο ανταγωνισμός αυξάνει επίσης την πίεση στην Intel που καλείται να προσφέρει καλύτερες επιδόσεις στους πρόσφατους επεξεργαστές της, ταυτόχρονα με καλύτερηι ενεργειακή απόδοση. Με βάση τις τελευταίες πληροφορίες, η επερχόμενη σειρά Meteor Lake της στοχεύει να αμφισβητήσει το πυρίτιο της Apple.

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


αυτα απο το αρθρο δεν ειναι "θα" ειναι facts:
 

Από όλα όσα έγραψα μόνο αυτό σχολιάζεις;

Άρα στα υπόλοιπα συμφωνείς;

Επιπλέον, βάσει της ελληνικής γλώσσας: η λέξη "στοχεύει" δεν δηλώνει βεβαιότητα. Περισσότερο μοιάζει με υπόθεση/υπόσχεση και η φράση γράφει "σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες". 

Παρόλα αυτά σου ξαναγράφω: καταλαβαίνεις ότι είσαι εκτός θέματος;

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, Tlykog said:

Από όλα όσα έγραψα μόνο αυτό σχολιάζεις;

Άρα στα υπόλοιπα συμφωνείς;

Επιπλέον, βάσει της ελληνικής γλώσσας: η λέξη "στοχεύει" δεν δηλώνει βεβαιότητα. Περισσότερο μοιάζει με υπόθεση. 

Παρόλα αυτά σου ξαναγράφω: καταλαβαίνεις ότι είσαι εκτός θέματος;


καλως ή κακως ετσι ειναι η τεχνολογια διαβαζουμε σημερα αυτα που θα γινουν σε 5-10 χρονια, η Apple σχεδιαζε 10 χρονια απο πισω για να βγαλει τον Μ1,
δεν εχω συναντησει ουτε ενα αρθρο που να λεει οτι η intel/amd σχεδιαζουν ενα cpu με 500 πυρηνες που θα χρειαζεται πυρηνικο σταθμο για να δουλεψει,
ολα τα roadmap οδευουν στο power efficiency με ai που θα κλεινει δυναμικα τους αχρειαστους πυρηνες, τωρα  αν αυτο θα ειναι σε αρχιτεκτονικη arm ή x86 ελαχιστη σημασια εχει οπως δεν ειχε και στην περιπτωση της Apple.

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...