Προς το περιεχόμενο

Συμβατή RAM με G.Skill F4-3200C14-8GVK


techPro
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από TopCLR,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να επεκτείνω τη RAM του desktop μου, αλλά πλέον δε βλέπω να υπάρχουν διαθέσιμα τα ίδια modules. Ποια να διαλέξω ώστε να υπάρχει πλήρης συμβατότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Στα χαρακτηριστικά που έχουν οι δικές σου (DDR4-3200 CL14-14-14-34 1.35V) ταιριάζουν οι F4-3200C14D-16GFX που έχουν παρόμοια (αν όχι ίδια) χαρακτηριστικά.

Όμως αν δεν κάνω λάθος αυτές που έχεις είναι 8GB μόνο. Νομίζω είναι καλύτερα να πάρεις ένα σετ στο μέγεθος που σε εξυπηρετεί και να το βάλεις μόνο του (πουλάς τις υπάρχουσες αν θέλεις). Ένα σετ πιο εύκολα θα το λειτουργείς στους χρονισμούς που πρέπει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά βρήκα αυτόν τον κωδικό: F4-3200C14D-16GVK

Αυτές που έχω είναι 8 GB το module. Όταν πωλούνται set και αυτές 16GVK ονομάζονται. Απλά εγώ πήρα το όνομα από το CPU-Z που δεν ξέρει αν έχω αγοράσεις 2 ανεξάρτητα modules ή το kit των 2x8GB.

Επεξ/σία από techPro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι καταλαβα εχεις 2X 8GB  ram stiks στην μητρικη σου και θες να βαλεις αλλα 2 "ιδια" ?.

Καταρχην ποια ειναι η μητρικη και η cpu. 

O @TopCLR σου προτεινε να παρεις ενα νεο σετ 2χ16, γιατι 4 στικ απο δυο διαφορετικα  dual kits (ακομα και το ιδιο μοντελο) πολλες φορες δεν τρεχουν σε xmp ταχυτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Asus Prime Z370-A είναι η μητρική με i3 8350K CPU.

Τώρα έχω 2 x 8GB. Το CPU-Z αναφέρει τα sticks ως F4-3200C14-8GVK. Κοίταξα και την απόδειξη αγοράς και βλέπω το κιτ που αγόρασα να το ονομάζει F4-3200C14D-16GVK, οπότε τελικά πρέπει να είναι το ίδιο με αυτά από Skroutz. Από το CPU-Z υπάρχει η διαφορά στο γράμμα D. Η διαφορά του 8 με το 16 υπάρχει γιατί το CPU-Z δίνει στοιχεία ανά chip και γι' αυτό δε λέει 16 που είναι το kit.

Επεξ/σία από techPro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένης της τιμής του F4-3200C14D-16GVK τελικά θα ακολουθήσω τη συμβουλή του @TopCLR. Θα αγοράσω αυτό το kit της TeamGroup που είναι 2x16GB και ταχύτητας 3600 Mhz (οι G.Skill είναι 3200 MHz) και θα βάλω τις παλιές για πώληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως, μιας και έχεις Intel επεξεργαστή και οι μνήμες είναι με (πολύ καλά) τσιπάκια*, να μπορείς (τουλάχιστον) να δουλέψεις το XMP με δύο σετ (τέσσερις μνήμες).

Αν είχες AMD προηγούμενων γενεών (1,2) και διαφορετικά τσιπάκια ίσως και το XMP να ήταν δύσκολο.

Έχω απορία ποιος ο λόγος να πας σε 32GB μνήμης με τετραπύρηνο επεξεργαστή 8ης γενιάς (= πιο εύκολο να "γονατίσει" ο επεξεργαστής από το να μην φτάσει η μνήμη).

 

* Το "3200Mhz CL14" παραπέμπει συνήθως σε Samsung B-die τσιπάκια που έχουν πολύ καλή συμβατότητα και είναι πολύ καλά σε overclock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, TopCLR said:

Ίσως, μιας και έχεις Intel επεξεργαστή και οι μνήμες είναι με (πολύ καλά) τσιπάκια*, να μπορείς (τουλάχιστον) να δουλέψεις το XMP με δύο σετ (τέσσερις μνήμες).

Αν είχες AMD προηγούμενων γενεών (1,2) και διαφορετικά τσιπάκια ίσως και το XMP να ήταν δύσκολο.

Έχω απορία ποιος ο λόγος να πας σε 32GB μνήμης με τετραπύρηνο επεξεργαστή 8ης γενιάς (= πιο εύκολο να "γονατίσει" ο επεξεργαστής από το να μην φτάσει η μνήμη).

 

* Το "3200Mhz CL14" παραπέμπει συνήθως σε Samsung B-die τσιπάκια που έχουν πολύ καλή συμβατότητα και είναι πολύ καλά σε overclock.

Με τα προγράμματα που τρέχω η RAM είναι full. Π.χ. ένα παράδειγμα: Όταν τρέχω Android emulators του Visual Studio η χρήση της RAM με τα 16GB ξεπερνά το 90%. Σίγουρα σε αυτό το ποσοστό η πληρότητα της RAM επιβραδύνει το σύστημα.

Επειδή δε θέλω να αναβαθμίσω το σύστημα ακόμη, αλλά θα ήθελα να περιμένω να βγει τουλάχιστον μία ακόμη γενιά επεξεργαστών σκεφτόμουν να κοιτάξω για κάποιον μεταχειρισμένο επεξεργαστή. Είχα κατά νου τον i7 9700Κ, αλλά δε βλέπω να υπάρχει καμία αγγελία.

Επεξ/σία από techPro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, techPro είπε

Δεδομένης της τιμής του F4-3200C14D-16GVK τελικά θα ακολουθήσω τη συμβουλή του @TopCLR. Θα αγοράσω αυτό το kit της TeamGroup που είναι 2x16GB και ταχύτητας 3600 Mhz (οι G.Skill είναι 3200 MHz) και θα βάλω τις παλιές για πώληση.

Πάς τελικά σε σετ 32GB 3600Mhz. Αν μπορείς να πάρεις με καλούς χρονισμούς. Παράδειγμα, αυτές που παρέθεσες έχουν CL18-22-22-42. Αυτές έχουν 16-19-19-39.

Γνωρίζω πως είναι αρκετά ακριβότερες αλλά δεν γνωρίζω τι όφελος μπορεί να έχεις από την διαφορά στους χρονισμούς (ίσως μηδαμινή)!

9 λεπτά πριν, techPro είπε

Με τα προγράμματα που τρέχω η RAM είναι full. Π.χ. ένα παράδειγμα: Όταν τρέχω Android emulators του Visual Studio η χρήση της RAM με τα 16GB ξεπερνά το 90%. Σίγουρα σε αυτό το ποσοστό η πληρότητα της RAM επιβραδύνει το σύστημα.

Χωρίς να γνωρίζω το πρόγραμμα και τις απαιτήσεις του, φαίνεται πως θα βοηθήσει η αύξηση του μεγέθους της μνήμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, TopCLR said:

Πάς τελικά σε σετ 32GB 3600Mhz. Αν μπορείς να πάρεις με καλούς χρονισμούς. Παράδειγμα, αυτές που παρέθεσες έχουν CL18-22-22-42. Αυτές έχουν 16-19-19-39.

Γνωρίζω πως είναι αρκετά ακριβότερες αλλά δεν γνωρίζω τι όφελος μπορεί να έχεις από την διαφορά στους χρονισμούς (ίσως μηδαμινή)!

Αυτή τη στιγμή με ενδιαφέρει η πιο φθηνή λύση, απλά για να καθυστερήσω μια συνολική αναβάθμιση του συστήματος.

 

5 minutes ago, TopCLR said:

Χωρίς να γνωρίζω το πρόγραμμα και τις απαιτήσεις του, φαίνεται πως θα βοηθήσει η αύξηση του μεγέθους της μνήμης.

Δεν έχει σημασία το πρόγραμμα. Από τη στιγμή που η RAM είναι full το σύστημα θα αρχίσει να επιβραδύνει, ανεξαρτήτως προγραμμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...