Προς το περιεχόμενο

Ρύθμιση οφειλών στην εφορία μέσω του aade.gr


Kosmas70

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους!

Προσπαθώ να βοηθήσω την αδερφή μου να ρυθμίσει ορισμένες οφειλές στην εφορία αλλά ενώ βρίσκω τη λίστα με τις οφειλές στη σχετική σελίδα του myAADE δεν υπάρχει πουθενά επιλογή για να τις βάλω σε ρύθμιση δόσεων, μόνο για εφάπαξ πληρωμή. Μήπως πρέπει να μπω κάποια άλλη σελίδα για να κάνω τη συγκεκριμένη διαδικασία; :unsure:

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Kosmas70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Kosmas70 είπε

Καλημέρα σε όλους!

Προσπαθώ να βοηθήσω την αδερφή μου να ρυθμίσει ορισμένες οφειλές στην εφορία αλλά ενώ βρίσκω τη λίστα με τις οφειλές στη σχετική σελίδα του myAADE δεν υπάρχει πουθενά επιλογή για να τις βάλω σε ρύθμιση δόσεων, μόνο για εφάπαξ πληρωμή. Μήπως πρέπει να μπω κάποια άλλη σελίδα για να κάνω τη συγκεκριμένη διαδικασία; :unsure:

Ευχαριστώ.

θα μπεις εδώ https://aade.gr/polites/aitisi-rythmisis-ofeilon και θα επιλέξεις την P7 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Kosmas70 είπε

Καλημέρα σε όλους!

Προσπαθώ να βοηθήσω την αδερφή μου να ρυθμίσει ορισμένες οφειλές στην εφορία αλλά ενώ βρίσκω τη λίστα με τις οφειλές στη σχετική σελίδα του myAADE δεν υπάρχει πουθενά επιλογή για να τις βάλω σε ρύθμιση δόσεων, μόνο για εφάπαξ πληρωμή. Μήπως πρέπει να μπω κάποια άλλη σελίδα για να κάνω τη συγκεκριμένη διαδικασία; :unsure:

Ευχαριστώ.

Στην σελίδα που είσαι πάνω έχει 3 γραμμές, πάτα εκεί και θα βρεις ότι χρειάζεσαι.

brave_screenshot_www1.aade.gr (1).png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

θα μπεις εδώ https://aade.gr/polites/aitisi-rythmisis-ofeilon και θα επιλέξεις την P7 

Ευχαριστώ. Όμως για κάποιον λόγο εκεί μου εμφανίζει μόνο τις πιο πρόσφατες οφειλές ενώ στη σελίδα που ανέφερα πριν εμφανίζει μια μεγαλύτερη λίστα. 

 

50 λεπτά πριν, Kostas Savvidis είπε

Στην σελίδα που είσαι πάνω έχει 3 γραμμές, πάτα εκεί και θα βρεις ότι χρειάζεσαι.

Ευχαριστώ. Πάτησα "Ρυθμίσεις Οφειλών" αλλά και πάλι με βγάζει στη σελίδα όπου εμφανίζεται μόνο ένα μικρό μέρος των οφειλών που είναι οι πιο πρόσφατες. Προφανώς για κάποιο λόγο το σύστημα δεν εμφανίζει οφειλές παλαιότερες του 2020 και μάλλον πρέπει να πάμε στη ΔΟΥ για να τις ρυθμίσουμε. 

Επεξ/σία από Kosmas70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 hours ago, Kosmas70 said:

Ευχαριστώ. Όμως για κάποιον λόγο εκεί μου εμφανίζει μόνο τις πιο πρόσφατες οφειλές ενώ στη σελίδα που ανέφερα πριν εμφανίζει μια μεγαλύτερη λίστα. 

 

Ευχαριστώ. Πάτησα "Ρυθμίσεις Οφειλών" αλλά και πάλι με βγάζει στη σελίδα όπου εμφανίζεται μόνο ένα μικρό μέρος των οφειλών που είναι οι πιο πρόσφατες. Προφανώς για κάποιο λόγο το σύστημα δεν εμφανίζει οφειλές παλαιότερες του 2020 και μάλλον πρέπει να πάμε στη ΔΟΥ για να τις ρυθμίσουμε. 

Δεν έχει σχέση το πόσο παλιές είναι οι οφειλές, το taxis μπορεί να εμφανίσει οφειλές ακόμα και από το 2010. Δεν σου τις εμφανίζει όλες γιατί:

1) πρέπει να ρυθμίσεις ξεχωριστά κάθε ΔΟΥ

2) δεν ρυθμίζονται όλες οι οφειλές με τον ίδιο τρόπο, η πάγια ρύθμιση είναι 12 ή 24 δόσεις, τα πρόστιμα πάνε σε 48 δόσεις, ενώ οι οφειλές λόγω covid πάνε σε 72 δόσεις

πρέπει να «παίξεις» λίγο με τα μενού και τα τικάκια για να βγάλεις άκρη.

Μην πάτε στην ΔΟΥ, δεν θα σας εξυπηρετήσουν αν δεν συντρέχει σοβαρός λόγος, θα σας πουν να το κάνετε ηλεκτρονικά μόνοι σας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Malthador έχεις δίκιο και σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια όπως και τους υπόλοιπους φίλους που προσπάθησαν να βοηθήσουν. Νομίζω πως βρήκαμε την άκρη αλλά αν παρ' ελπίδα χρειαστούμε κάποια επιπλέον πληροφορία ίσως επανέλθω. Να είστε όλοι καλά. :)

Επεξ/σία από Kosmas70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα, εχω εναν φορο εισοδηματος τον οποιο δεν πληρωσα για καποιους μηνες με αποτελεσμα να μου δεσμευσει τον λογαριασμο και στην τραπεζα που ειχα δηλωσει να με παει - (μειον). Εγινε η πληρωμη μου απο την δουλεια σε αυτον τον λογαριασμο και τα πηρε αυτοματα τα χρηματα ομως ειναι ακομα στο -.  Στην μηνιαια ενημερωση φορολογικου λογαριασμου που βγηκε σημερα το ποσο αυτο δεν το εχει συμψηφισει ομως και ειναι σαν να μην εχω πληρωσει. επισης σε αλλο λογαριασμο αλλης τραπεζας δεν μπορω να κανω τιποτα με τα λεφτα μου , ουτε μεταφορα ουτε αναληψη. Πωσ θα ξερω αν εχει συμψηφιστεί το ποσο? επισησ τι πρεπει να κανω ωστε να μην ειναι δεσμευμενο? Τελος του μηνα θα παψει να ειναι μειον το ποσο λογο του μισθου μου. Πρεπει να κανω κατι αλλο? Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, katsouras είπε

Καλησπερα, εχω εναν φορο εισοδηματος τον οποιο δεν πληρωσα για καποιους μηνες με αποτελεσμα να μου δεσμευσει τον λογαριασμο και στην τραπεζα που ειχα δηλωσει να με παει - (μειον). Εγινε η πληρωμη μου απο την δουλεια σε αυτον τον λογαριασμο και τα πηρε αυτοματα τα χρηματα ομως ειναι ακομα στο -.  Στην μηνιαια ενημερωση φορολογικου λογαριασμου που βγηκε σημερα το ποσο αυτο δεν το εχει συμψηφισει ομως και ειναι σαν να μην εχω πληρωσει. επισης σε αλλο λογαριασμο αλλης τραπεζας δεν μπορω να κανω τιποτα με τα λεφτα μου , ουτε μεταφορα ουτε αναληψη. Πωσ θα ξερω αν εχει συμψηφιστεί το ποσο? επισησ τι πρεπει να κανω ωστε να μην ειναι δεσμευμενο? Τελος του μηνα θα παψει να ειναι μειον το ποσο λογο του μισθου μου. Πρεπει να κανω κατι αλλο? Ευχαριστω.

Θα πρότεινα να πας στη ΔΟΥ όπου βρίσκεται το χρέος έχοντας μαζί σου ό,τι σχετικό έγγραφο έχεις για να μπορέσουν να σου πουν λεπτομέρειες. Συνήθως το αρμόδιο τμήμα γι΄αυτές τις υποθέσεις είναι το Δικαστικό.

Επεξ/σία από Kosmas70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...