Προς το περιεχόμενο

Μια βοήθεια για καινούργιο λάπτοπ Lenovo Ideapad 3


petran66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ. Έχω 1-2 θέματα με ένα ολοκαίνουργιο λάπτοπ από τον Γερμανό, το Lenovo ideapad 3 Amd ryzen 5 5625U.

1. Ενώ το αποσφράγισα κανονικά, μπήκα στο Lenovo Vantage και γράφει ότι λήγει η εγγύηση σε 13 μήνες!! Από τέλη Αυγούστου του 22 έως τέλος Οκτωβρίου του 24!! Βέβαια έχω την απόδειξη που γράφει 24 μήνες κανονικά (+24 μήνες έξτρα από τον Γερμανό). Σύνολο 4 χρόνια δηλ.! Όμως γιατί γράφει έτσι στο Lenovo Vantage? Και δεν είναι πρώτη φορά που έχω ολοκαίνουργιο Lenovo, όπου φαινόταν η εγγύηση κανονικά (στο Vantage)!!!!

2. Κάποια στιγμή έκανα απεγκατάσταση το Mcafe για τους υιούς που είναι μαζί και δε διαγράφτηκε σωστά και έτσι είπα να κάνω επαναφορά στην αρχική εργοστασιακή κατάσταση και δε γινόταν με τίποτα!! Να αναφέρω εδώ, ότι είχα τα windows 11 S mode, αλλά τ αφαίρεσα. Με τα πολλά, έφτιαξα ένα usb επαναφοράς και έκανα καθαρή εγκατάσταση. Το πρόβλημα τώρα είναι, ότι σβήστηκα όλα τα προγράμματα που της Lenovo που ήταν προεγκατεστημένα!!  Πράγμα που δε το ήθελα, γιατί α) δε ξέρω αν χάνετε η εγγύηση και β) μπορεί κάποια στιγμή να το πουλήσω-το κάνω συχνά χα χα-και θα ήθελα να είναι όπως το πήρα! Οπότε, μπορώ να κάνω κάτι πάνω σ αυτό?? Τέλος, μπορώ να το πάω πίσω στον Γερμανό και να πάρω άλλο. Έτσι κι αλλιώς μόλις προχθές το πήρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, petran66 said:

1. Ενώ το αποσφράγισα κανονικά, μπήκα στο Lenovo Vantage και γράφει ότι λήγει η εγγύηση σε 13 μήνες!! Από τέλη Αυγούστου του 22 έως τέλος Οκτωβρίου του 24!! Βέβαια έχω την απόδειξη που γράφει 24 μήνες κανονικά (+24 μήνες έξτρα από τον Γερμανό). Σύνολο 4 χρόνια δηλ.! Όμως γιατί γράφει έτσι στο Lenovo Vantage? Και δεν είναι πρώτη φορά που έχω ολοκαίνουργιο Lenovo, όπου φαινόταν η εγγύηση κανονικά (στο Vantage)!!!!

Ε καλα , η Lenovo κοιταει ποτε το πουλησε (στον Γερμανο) και αρχισε να μετραει την εγγυηση. Δεν σε απασχολει , εσυ με τον Γερμανο θα επικοινωνησεις σε περιπτωση εγγυησης. Ασε που πιστευω οτι αν πας στην Lenovo την αποδειξη αγορας και δουν την ημερομηνια , θα τηρησουν σωστα τα 2 χρονια.
 

2 hours ago, petran66 said:

Το πρόβλημα τώρα είναι, ότι σβήστηκα όλα τα προγράμματα που της Lenovo που ήταν προεγκατεστημένα!!  Πράγμα που δε το ήθελα, γιατί α) δε ξέρω αν χάνετε η εγγύηση και β) μπορεί κάποια στιγμή να το πουλήσω-το κάνω συχνά χα χα-και θα ήθελα να είναι όπως το πήρα! Οπότε, μπορώ να κάνω κάτι πάνω σ αυτό??

α) Δεν χανεται καμμια εγγυηση. β) Τι να κανεις ? Απλα περνας το lenovo vantage (απο το ms store αν θυμαμαι καλα) και τελος. Εχει οτιδηποτε χρειαζεται το φορητο εκει μεσα. Τι αλλο να βαλεις δηλ ?
 

2 hours ago, petran66 said:

Τέλος, μπορώ να το πάω πίσω στον Γερμανό και να πάρω άλλο. Έτσι κι αλλιώς μόλις προχθές το πήρα!

Βγαλτου τα ματια λιγο ακομα ρε και μετα πηγαινε το πισω... ειναι νωρις ακομα !! ;) 

YΓ : δυο κατοσταρικα και το πηρα απο τα χερια σου :) 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ε καλα , η Lenovo κοιταει ποτε το πουλησε (στον Γερμανο) και αρχισε να μετραει την εγγυηση. Δεν σε απασχολει , εσυ με τον Γερμανο θα επικοινωνησεις σε περιπτωση εγγυησης. Ασε που πιστευω οτι αν πας στην Lenovo την αποδειξη αγορας και δουν την ημερομηνια , θα τηρησουν σωστα τα 2 χρονια.
 

α) Δεν χανεται καμμια εγγυηση. β) Τι να κανεις ? Απλα περνας το lenovo vantage (απο το ms store αν θυμαμαι καλα) και τελος. Εχει οτιδηποτε χρειαζεται το φορητο εκει μεσα. Τι αλλο να βαλεις δηλ ?
 

Βγαλτου τα ματια λιγο ακομα ρε και μετα πηγαινε το πισω... ειναι νωρις ακομα !! ;) 

YΓ : δυο κατοσταρικα και το πηρα απο τα χερια σου :) 

Μάλλον αυτό θα κάνω...! ;)

15 λεπτά πριν, sil_unique είπε

Λογικά μπορείς να κάνεις register στη lenovo και να ανεβάσεις και την απόδειξη για να φαίνεται σωστά η εγγύηση.

Πως θα το κάνω αυτό (ν ανεβάσω την απόδειξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://pcsupport.lenovo.com/us/en/products/laptops-and-netbooks/3-series/ideapad-3-14iau7?linkTrack=Homepage%3ABody_Search Products&searchType=3&keyWordSearch=IdeaPad 3 14IAU7 Laptop

βάλε το σειριακό σου, θα πάει κ στο σωστό μοντέλο κ ακολούθα τα βήματα, κάπου θια έχει για upload

https://pcsupport.lenovo.com/us/en/videos/nvid500140

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kthulhou είπε

https://pcsupport.lenovo.com/us/en/products/laptops-and-netbooks/3-series/ideapad-3-14iau7?linkTrack=Homepage%3ABody_Search Products&searchType=3&keyWordSearch=IdeaPad 3 14IAU7 Laptop

βάλε το σειριακό σου, θα πάει κ στο σωστό μοντέλο κ ακολούθα τα βήματα, κάπου θια έχει για upload

https://pcsupport.lenovo.com/us/en/videos/nvid500140

 

Μόλις έκανα αυτό που μου πρότεινες! Θα μου απαντήσουν μέσα σε 24 ώρες. Οπότε, πάει καλά αυτό. Και βλέπουμε... :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οταν παρελαβα και δοκιμασα να δω εγγυηση μου εβγαζε 1 1/2 ετος , οταν ομως τον καταχωρησα στη HP μου εβγαλε το κανονικο 

 

Στις 12/10/2023 στις 4:10 ΜΜ, villasg είπε

Παραξενα πραγματα , αγορασα εναν HP 15s-eq3224nw 15.6'' IPS FHD (Ryzen 5-5625U/8GB/512GB SSD/W11 Home) (US Keyboard) (712F1EA)  απο το foxstore.gr 
Παραγγελια 2/10 παραλαβη εχθες 11/10 .
Οταν το παρελαβα εβαλατο SN και μου εβγαλε υπολοιπο εγγυησης 1 1/2 ετος 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.9241bd8f23a71361602e9300dddcb42a.png

Σημερα μπηκα στον λογαριασμο μου HP να δω για drivers bios κλπ και ειδα αλλαγη της εγγυησης στις σωστες ημερες 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.fc0df29fd7bb3f9cf849df98e3462ad7.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Kthulhou είπε

https://pcsupport.lenovo.com/us/en/products/laptops-and-netbooks/3-series/ideapad-3-14iau7?linkTrack=Homepage%3ABody_Search Products&searchType=3&keyWordSearch=IdeaPad 3 14IAU7 Laptop

βάλε το σειριακό σου, θα πάει κ στο σωστό μοντέλο κ ακολούθα τα βήματα, κάπου θια έχει για upload

https://pcsupport.lenovo.com/us/en/videos/nvid500140

 

Τελικά τα κατάφερα!! Τώρα δείχνει κανονικά την εγγύηση από 23/10/23 για δυο χρόνια!! Επίσης, κατάφερα και έκανα τη διαδικασία με το εργαλείο της lenovo (Lenovo Recovery Media), και επανέφερα το λάπτοπ στην αρχική εργοστασιακή του μορφή!! Και όχι μόνο αυτό!! Μπήκαν ξανά τα windows 11 home S mode, που υποτίθεται ότι αν βγεις από το s mode, δε ξαναμπαίνει ποτέ!! Βέβαια το αφαίρεσα πάλι, γιατί δε μπορούσα να περάσω κανένα πρόγραμμα εκτός από το Microsoft store...!!Πολύ σπαστικό αλήθεια!! Αυτά!! Ευχαριστώ όσους με βοηθήσατε! 🙂

Επεξ/σία από petran66
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...