Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή nvme σε εξωτερικό. Τι αγοράζω;


Psyber

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκοπεύω να μετατρέψω τον nvme μου σε εξωτερικό και να αγοράσω έναν gen 4 για το pc. Ο δίσκος που θα μετατραπεί είναι ο Samsung Evo Plus 500 gb. Ποιά θήκη μου προτείνετε;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Επεξ/σία από Psyber
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Psyber είπε

Σκοπεύω να μετατρέψω τον nvme μου σε εξωτερικό και να αγοράσω έναν gen 4 για το pc. Ο δίσκος που θα μετατραπεί είναι ο Samsung Evo Plus 500 gb. Ποιά θήκη μου προτείνετε;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Κοίτα σε Raidsonic ή Ugreen.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα πάντωςμε όλες αυτές τις θήκες είναι η θερμοκρασία που αν δεν προσέξεις ανεβαίνει τρελά.

 

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πήρα αυτό και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχει και το ειδικό κατσαβίδι για τις μικρές βίδες του nvme.

Η έξοδος γίνεται και σε USB κλασσικό και σε USB c.

 

https://www.skroutz.gr/s/17864874/RaidSonic-Icy-Box-IB-1817M-C31-Case-for-Hard-Drive-M-2-PCI-Express-with-Connection-USB-3-1-Type-C-Gray-60509.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Επεξ/σία από thanosAIAS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
9 hours ago, imr said:

Όχι. Στην περιγραφή λέει NGFF B key, προορίζεται για Μ.2 SATA.
Θα χρειαστεί να δαπανήσεις λίγα ευρώ παραπάνω. ΠΡΟΣΟΧΗ στον controller που φοράνε, μερικοί από αυτούς (3 είναι οι κατασκευαστές όλοι κι όλοι) είναι προβληματικοί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, 9-11 said:

Όχι. Στην περιγραφή λέει NGFF B key, προορίζεται για Μ.2 SATA.
Θα χρειαστεί να δαπανήσεις λίγα ευρώ παραπάνω. ΠΡΟΣΟΧΗ στον controller που φοράνε, μερικοί από αυτούς (3 είναι οι κατασκευαστές όλοι κι όλοι) είναι προβληματικοί.

Ναι το είδα τελικά ευτυχώς. Πήρα τον https://www.cosmodata.gr/product/387544/hardware-anavathmisi/diski/koutia-sirtaria-diskon/thiki-gia-skliro-disko-m-2-nvme-ugreen-cm400-usb-3-1-type-c-50cm-gkri

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...