Προς το περιεχόμενο

WD My Passport περίεργη συμπεριφορά


Simos805

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω δυο τέτοιους portable HDDs στα 5TB έκαστος.

Από όταν τους αγόρασα ενώ εξ αρχής έδειχναν να έχουν αξιοπρεπή ταχύτητα, στον μήνα και οι δυο άρχισαν να σέρνονται (χωρίς να είναι γεμάτοι). Τον τελευταίο καιρό μάλιστα έπιαναν ώρες ώρες κάτι ταχύτητες τύπου 5mb/s! Για αρκετούς μήνες το είχα αποδεχθεί, μέχρι που πρόσφατα διάβασα πως το APFS file system (στο οποίο τους είχα κάνει format μιας και χρήστης αποκλειστικά Mac, για καλύτερα θεώρησα) πολλές φορές δημιουγεί θέματα απόοσης στους HDD λόγω του τρόπου που γράφονται τα αρχεία, δεν είναι efficient για spinning drives τέλος πάντων.

Οκ λέω, θα τους κάνω φορματ σε HFS+. Έκανα λοιπόν τον ένα φορματ, κάνω speed test, και πιάνει 70-100mb/s ταχύτητα, λεω ωπ εδώ είμαστε! Κάνω ξανά speed test η ταχύτητα έπεσε στα 40-50mb/s... Κάνω άλλο ένα, τα ίδια, στο 4ο έχει πέσει στα 20mb/s. Ο δίσκος είναι εντελώς άδειος.

Το περίεργο είναι πως ακουμπώντας τον, νιώθω διαρκώς η βελόνα να κινείται μέσα χαλαρά σαν να διαβάζει/γράφει κάτι. Στον υπολογιστή όμως η χρήση του είναι μηδενική.

Δοκίμασα να τον συνδέσω και σε Windows μηχάνημα και να τον κάνω format σε NTFS (αφού πρώτα διέγραψα κάθε partition μέσω diskpart) αλλά η συμπεριφορά είναι η ίδια: Μόλις γίνει format η βελώνα είναι rested και οι ταχύτητες είναι φουλ (70-100mb/s). Μετά από λίγα λετπά η βελώνα αρχίζει να κινείται ασταμάτητα χωρίς καμία ένδειξη χρήσης στον υπολογιστή, και η ταχύτητα πέφτει. Λες και ο δίσκος μόνος του κάνει κάτι με αποτέλεσμα να του δεσμεύει ταχύτητα. Ξαναλέω, χωρίς κανένα απολύτος αρχείο μέσα.

Να σημειώσω πως η βελώνα δεν ακούγεται, δεν χτυπάει δηλαδή σαν να έχει πρόβλημα ο δίσκος, δούελυει τελείως χαλαρά μέσα και την νιώθεις μόνο ακουμπώντας τον ακριβώς όπως όταν ένας δίσκος κάνει access αρχεία πχ.

Καμιά ιδέα?? Κοντεύω αν τρελαθώ με αυτό το πράγμα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, atheatos είπε

https://community.wd.com/t/my-passport-cmr-or-smr/267629

Κλασική συμπεριφορά SMR σκληρού…

Το SMR αν κατάλαβα καλά έχει να κάνει με το πώς γράφονται τα δεδομένα στον δίσκο πάνω, σωστά? Εμένα το θέμα μου είναι ότι η βελόνα "διαβάζει" διαρκώς χωρίς να υπάρχει κάποιο activity από τον υπολογιστή (0kb/s Read Write) με αποτέλεσμα να πέφτει η ταχύτητά του.

Όταν πχ τον συνδέω, τα πρώτα δευτερόλεπτα αν κάνω αμέσως speed test οι ταχύτητες είναι νορμαλ (98mb/s W 102mb/s R). Οπότε είναι λες και μετά κάνει διαρκώς κάποια διεγρασία μέσα ο δίσκος μόνος του και πέφτει η ταχύτητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Simos805 είπε

Το SMR αν κατάλαβα καλά έχει να κάνει με το πώς γράφονται τα δεδομένα στον δίσκο πάνω, σωστά? Εμένα το θέμα μου είναι ότι η βελόνα "διαβάζει" διαρκώς χωρίς να υπάρχει κάποιο activity από τον υπολογιστή (0kb/s Read Write) με αποτέλεσμα να πέφτει η ταχύτητά του.

Όταν πχ τον συνδέω, τα πρώτα δευτερόλεπτα αν κάνω αμέσως speed test οι ταχύτητες είναι νορμαλ (98mb/s W 102mb/s R). Οπότε είναι λες και μετά κάνει διαρκώς κάποια διεγρασία μέσα ο δίσκος μόνος του και πέφτει η ταχύτητα...

Έχω την εντύπωση ότι το speed test κάνουν εγγραφή προσωρινών δεδομένων στο δίσκο, όποτε αυτά είναι ικανά να δημιουργήσουν την συμπεριφορά αυτή, άσχετα αν εσυ δεν τα βλέπεις στο δίσκο. Μπορεί να γράφουν μόνο μηδενικά δηλαδή που δεν φαίνονται ως χώρος  σε χρήση σε έναν σκληρό,  αλλά είναι φορτίο ειδικά για τους smr σκληρούς…

Εδώ που τα λέμε τώρα που ξανασκέφτομαι δεν μπορεί να γίνει οποιοδήποτε speed test χώρις να φορτωθεί ο οποιοσδήποτε σκληρός με δεδομένα έστω και μηδενικά , οπότε είναι λογικό ένας smr σκληρός να προσπαθεί να επαναφέρει την κατανομή τους ωστε να πετύχει περισσότερο χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, atheatos είπε

Έχω την εντύπωση ότι το speed test κάνουν εγγραφή προσωρινών δεδομένων στο δίσκο, όποτε αυτά είναι ικανά να δημιουργήσουν την συμπεριφορά αυτή, άσχετα αν εσυ δεν τα βλέπεις στο δίσκο. Μπορεί να γράφουν μόνο μηδενικά δηλαδή που δεν φαίνονται ως χώρος  σε χρήση σε έναν σκληρό,  αλλά είναι φορτίο ειδικά για τους smr σκληρούς…

Εδώ που τα λέμε τώρα που ξανασκέφτομαι δεν μπορεί να γίνει οποιοδήποτε speed test χώρις να φορτωθεί ο οποιοσδήποτε σκληρός με δεδομένα έστω και μηδενικά , οπότε είναι λογικό ένας smr σκληρός να προσπαθεί να επαναφέρει την κατανομή τους ωστε να πετύχει περισσότερο χώρο.

Το θέμα είναι πως το activity αυτό γίνεται εξ αρχής. Δηλαδή κάνω format τον δίσκο, και χωρίς κανένα speed test ή τίποτα απολύτως, συμβαίνει αυτό το πράγμα. Χωρίς να έχει προηγηθεί καμία εγγαφή δηλαδή μετά το format. Ίδια συμπεριφορά και σε Windows και σε macOS (με NTFS και HFS+ αντίστοιχα).

Μετά κάνω speed test και επιβεβαιώνω πως όποτε νιώθω την βελώνα του δίσκου να δουλεύει μόνη της, οι ταχύτητες είναι μειωμένες, όποτε τον έχω αφήσει σε ηρεμία ή τον έχω αποσυνδέσει και τον συνδέω πάλι, η βελώνα μένει για λίγο ήρεμη με το πρώτο speed test να πιάνει φουλ ταχύτητες και τα επόμενα πάντα να είναι πεσμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ο συγκεκριμένος σκληρός έχει δυνατότητα να κάνει hardware encryption. Παίζει να είναι ενεργοποιημένο by default και να τρέχει κάποια τέτοια διεργασία στο background που να τον καθυστερεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, atheatos είπε

Επίσης ο συγκεκριμένος σκληρός έχει δυνατότητα να κάνει hardware encryption. Παίζει να είναι ενεργοποιημένο by default και να τρέχει κάποια τέτοια διεργασία στο background που να τον καθυστερεί.

Αμφιβάλλω. Στο WD utility που το κατέβασα για να τον τεσταρω και να δω τι επιλογές υπάρχουν δεν υπάρχει καμία τέτοια επιλογή. Ούτε του έχω κάνει ποτέ encryption βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Simos805 είπε

Αμφιβάλλω. Στο WD utility που το κατέβασα για να τον τεσταρω και να δω τι επιλογές υπάρχουν δεν υπάρχει καμία τέτοια επιλογή. Ούτε του έχω κάνει ποτέ encryption βέβαια.

https://www.westerndigital.com/products/portable-drives/wd-my-passport-usb-3-0-hdd?sku=WDBPKJ0050BBK-WESN
Αν έχεις πάρει τον παραπάνω σκληρό έχει built in encryption, αν όχι καλό είναι να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το τι σκληρό έχεις αγοράσει.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, atheatos είπε

https://www.westerndigital.com/products/portable-drives/wd-my-passport-usb-3-0-hdd?sku=WDBPKJ0050BBK-WESN
Αν έχεις πάρει τον παραπάνω σκληρό έχει built in encryption, αν όχι καλό είναι να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το τι σκληρό έχεις αγοράσει.

Αυτός είναι ναι. Έχεις δίκιο το γράφει στο site, αλλά πώς το απενεργοποιώ? Δοκιμάζω τώρα να κατεβάσω αυτό το WD Security Features να δω…

14 λεπτά πριν, atheatos είπε

https://www.westerndigital.com/products/portable-drives/wd-my-passport-usb-3-0-hdd?sku=WDBPKJ0050BBK-WESN
Αν έχεις πάρει τον παραπάνω σκληρό έχει built in encryption, αν όχι καλό είναι να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το τι σκληρό έχεις αγοράσει.

Κατέβασα ότι πρόγραμμα της WD υπάρχει. Στο security δεν έχει ενεργοποιοηθεί το password (με το που το ανοίγω δηλαδή μου λέει να δημιουργήσω password) και στα υπόλοιπα δεν υπάρχει κάτι σχετικό. Άρα υποθέτω το encryption δεν είναι ενεργό... Θα μου ζήταγε και κωδικό άλλοστε για να έχω πρόσβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Simos805 είπε

Αυτός είναι ναι. Έχεις δίκιο το γράφει στο site, αλλά πώς το απενεργοποιώ? Δοκιμάζω τώρα να κατεβάσω αυτό το WD Security Features να δω…

Δεν χρειάζεται να κανείς κάτι. Αν το ειχες ενεργοποιήσει θα σου ζήταγε password. Αλλά πιθανόν να έχει λειτουργία προετοιμασίας ή κάτι τέτοιο που τρέχει στο background. Επαναλαμβάνω ο σκληρός σου πέρα από ότι είναι smr και χρειάζεται να κάνει κάποια «προεργασία» για τα αρχεία που αποθηκεύει ακόμα και αυτά του speed test έχει και λειτουργίες  ασφαλείας που πιθανών τρώνε λίγο από την ταχύτητα. Όποτε δεν θεωρώ ότι χρειάζεται να ανησυχείς ιδιαίτερα. Αν πιστεύεις ότι κάτι δεν πάει καλά επικοινωνείς με WD να στο ελέγξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...