Προς το περιεχόμενο

Woocommerce geolocation vat


dimitris212

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

σε eshop που θέλω να κάνω αποστολές σε Κύπρο αλλά έχουν άλλο φπα από την Ελλάδα.

Γίνεται με κάποιο τρόπο να αναγνωρίζει ότι είναι ο πελάτης από Κύπρο και να αλλάζει την τιμή του προϊόντος γιατί το ΦΠΑ θα είναι μικρότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν κάνω λάθος εάν πουλάς σε ιδιώτες χρεώνεις ΦΠΑ Ελλάδας εκτός και εάν το ΦΠΑ που προκύπτει είναι πάνω από 10.000 ευρώ όπου χρειάζεται να κάνεις εγγραφή στο μητρώο ΦΠΑ της Κύπρου και σε αυτή τη περίπτωση τιμολογείς με το ΦΠΑ της Κύπρου. Εάν πουλάς σε επιχειρήσεις που έχουν ενεργές ενδοκοινοτικές συναλλαγές (VIES) τότε πουλάς χωρίς ΦΠΑ. Τα παραπάνω με επιφύλαξη και για να πάρεις έγκυρη απάντηση ρωτάς λογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, angmar είπε

Με αυτό το plugin εάν κάποιος μπαίνει από Ελλάδα πχ βλέπει τιμή 20 € και αν μπαίνει από Κύπρο θα βλέπει τιμή 25 € ;

Χρειάζεται κάτι άλλο ή αυτό αρκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/10/2023 στις 7:23 ΜΜ, CyberCr33p είπε

Εάν δεν κάνω λάθος εάν πουλάς σε ιδιώτες χρεώνεις ΦΠΑ Ελλάδας εκτός και εάν το ΦΠΑ που προκύπτει είναι πάνω από 10.000 ευρώ όπου χρειάζεται να κάνεις εγγραφή στο μητρώο ΦΠΑ της Κύπρου και σε αυτή τη περίπτωση τιμολογείς με το ΦΠΑ της Κύπρου. Εάν πουλάς σε επιχειρήσεις που έχουν ενεργές ενδοκοινοτικές συναλλαγές (VIES) τότε πουλάς χωρίς ΦΠΑ. Τα παραπάνω με επιφύλαξη και για να πάρεις έγκυρη απάντηση ρωτάς λογιστή.

Εδώ και κάποιο καιρό στην Ε.Ε. πληρώνεις το ΦΠΑ της χώρας από την οποία αγοράζεις και όχι της χώρας όπου βρίσκεται η επιχείρηση. Δεν ξέρω πως αλλά αυτό το ΦΠΑ καταβάλλεται στην Ελλάδα από την εφορία της εκάστοτε χώρας και το αντίστροφο (ή κάτι τέτοιο εικάζω) αν και δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί όλο αυτό. 

Επεξ/σία από rafinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2023 στις 11:05 ΠΜ, angmar είπε

Διαβάσατε την περιγραφή του plugin; Δοκιμάσατε το plugin και δε δούλεψε;

Καλησπέρα,

διάβασα την περιγραφή αλλά δεν κατάλαβα αν κάνει ακριβώς αυτό που θέλω, δηλαδη να αλλάζει τιμες πριν φτάσει κάποιος στο ταμείο.

Εγώ καταλάβα ότι αλλάζει την τιμή (τον φόρο) δηλαδή όταν συμπληρώσει το κόστος αποστολής του προϊόντος. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...