Προς το περιεχόμενο

3070ti με ryzen 5 3600


TonisP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα εχω το B450M PRO-M2 με 16gb ram και την 3070ti. 

Με αφορμη οτι η μνημη δεν μου φτανει στο lightroom σκεφτηκα να αγορασω 32...και μετα λεω ...δεν κοιταζω και επεξεργαστη γιατι εχω 28,2 bottleneck. αλλα η καλυτερη επιλογη που μου προτεινει το calculator ειναι η ryzen 9 5950x η οποια περα απο οτι ειναι ακριβη δεν την υποστηριζει η μητρικη. εχει να προτεινει κανεις τι θα εκανε στην θεση μου; απ οτι βλεπω για να το μειωσω στο 0% παω σε ακριβες cpu.το οποιο δεν ξερω αν θα δω τρελη διαφορα.εχει τοση μεγαλη σημασια το bottleneck στα παιχνιδια.; επισης υπαρχει καποια προταση με το ελαχιστο δυνατο κοστος;

Επεξ/σία από TonisP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γυμνή (από heatsink) μητρική και basic που σημαίνει οτι έτσι κι αλλιώς δεν σηκώνει τρομερά ενεργοβόρους cpu.

Βαριά μέχρι ryzen 5.

Για κάποιο λόγο η μητρική σου υποστηρίζει μόνο μέχρι ryzen 3000.

Σε αυτή την περίπτωση ένας ιδανικός και vfm cpu είναι ο r5-3600 που εδώ και καιρό παίζει σε πολύ καλή τιμή ως καινούργιος.

Νομίζω οτι τρώει μπουκάλι απο μια 3070ti.

Αν αξίζει η αναβάθμιση έχει να κάνει με τον επεξεργαστή που φοράς τώρα.

Αν ήδη φοράς επεξεργαστή  επιπέδου r5-3600 τότε ίσως ήρθε ο καιρός να σκεφτείς τη μετάβαση σε νέο σύστημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Αν αξίζει η αναβάθμιση έχει να κάνει με τον επεξεργαστή που φοράς τώρα.

Aυτο .Πες το συστημα που έχεις τωρα.Δηλαδη την πυθεια πρεπει να κανουμε καθε φορα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, filipprin είπε

 

καμια προταση εως 500ευρω? intel ή amd ζεσταινονται ακομα οι intel ?εχω σταματησει εδω κα καιρο να διαβαζω τι παιζει στην αγορα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και βαση Bottleneck Calculator για να πεσω κατω απο 10% ειναι αδυνατον. μονο με EPYC.....η ποιο προσιτη λυση για να πεσω στο 20% ειναι του τυπου Intel 13700kf ή ryzen 9 7900 και για 15% 13900kf ή 7950x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TonisP είπε

αν και βαση Bottleneck Calculator για να πεσω κατω απο 10% ειναι αδυνατον. μονο με EPYC.....η ποιο προσιτη λυση για να πεσω στο 20% ειναι του τυπου Intel 13700kf ή ryzen 9 7900 και για 15% 13900kf ή 7950x

Καλά μην τρελάινεσαι και με το τι λένε τα calculator.

Το θέμα είναι να μην κοιμάται τελείως η κάρτα όταν παίζεις, ωστόσο αν παίρνεις αυτό που θες τότε τι  νοιάζεσαι;

Επίσης να ξέρεις οτι με κάθε νέα γενιά cpu το bottleneck θα αυξάνεται αφού οι νέες γενιές πάντα δίνουν κάποιο boost σε fps...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Καλά μην τρελάινεσαι και με το τι λένε τα calculator.

Το θέμα είναι να μην κοιμάται τελείως η κάρτα όταν παίζεις, ωστόσο αν παίρνεις αυτό που θες τότε τι  νοιάζεσαι;

Επίσης να ξέρεις οτι με κάθε νέα γενιά cpu το bottleneck θα αυξάνεται αφού οι νέες γενιές πάντα δίνουν κάποιο boost σε fps...

Δεν τρελαίνομαι με το calculator.... Αλλά είναι ένα μέτρο σύγκρισης..... Θα τρελαθώ αν μπω σε φόρουμ προσπαθώντας να καταλάβω απο τα σχόλια ποια κάρτα και μνήμη από την άλλη είναι καλύτερη. Πέρα από αυτό..... Από τις επιλογές που έγραψα έχεις να προτείνεις κάτι; επίσης παρατήρησα ότι αλλάζοντας την ανάλυση της οθόνης στο calculator από 1440 σε 4κ πέφτει το bottleneck. Αυτό με μπερδεψε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε 3070ti με ryzen 5 3600
15 λεπτά πριν, TonisP είπε

Δεν τρελαίνομαι με το calculator.... Αλλά είναι ένα μέτρο σύγκρισης..... Θα τρελαθώ αν μπω σε φόρουμ προσπαθώντας να καταλάβω απο τα σχόλια ποια κάρτα και μνήμη από την άλλη είναι καλύτερη. Πέρα από αυτό..... Από τις επιλογές που έγραψα έχεις να προτείνεις κάτι; επίσης παρατήρησα ότι αλλάζοντας την ανάλυση της οθόνης στο calculator από 1440 σε 4κ πέφτει το bottleneck. Αυτό με μπερδεψε

Όσο ανεβαίνεις σε ανάλυση, τόσο μεγαλώνει η "δουλειά" της κάρτας γραφικών, ο επεξεργαστής πλέον έχει περισσότερο χρόνο, προλαβαίνει την gpu και μειώνεται το μπουκάλι.

Μπακάλίστικη προσσέγγιση, αν θες μπορείς να το ψάξεις.

Πολύ καλό deal είναι ο 5600. Οικονομικό chip που θα δώσει ένα boost 15-20% απ'οτι είσαι τώρα.

Αφού θες να δώσεις μέχρι 500, τα δίνεις και αναβαθμίζεις γενιά σε am5/ddr5 και παίρνεις ακόμη ένα 10-15% boost.

Ένας 7600 με μια b650 και 32gb ddr5 είναι απολύτως εφικτό σενάριο μέσα στα 500€, bottleneck σε αντιστοιχία με την 3070ti δε νομίζω οτι θα δεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, cabdik said:

3700(x), 3800(x), 3900(x), 3950  ειναι αυτοι που μπορεις να βαλεις ΜΑΧ...!  Δυστυχως η MSI δεν εχει βγαλει ΒΙΟΣ υποστηριξης για 5000......!

Δλδ, αυτό το site που λέει ότι υποστηρίζεται η MSI B450M PRO-M2, δεν ισχύει; Since bios 7B84v2I γράφει https://pangoly.com/en/compatibility/amd-ryzen-7-5800x3d/motherboard

Και μιάς και έχω και εγώ μιά  MSI B450M PRO-VDH PLUS και αναφέρει το ίδιο site ότι υποστηρίζεται ο 5800x3d since bios 7A38v9E, ούτε αυτό ισχύει; 

Πάντως, στο επίσημο site της δικιάς μου, λέει ότι υποστηρίζεται με το bios 7A38v9E

 

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, cabdik είπε

3700(x), 3800(x), 3900(x), 3950  ειναι αυτοι που μπορεις να βαλεις ΜΑΧ...!  Δυστυχως η MSI δεν εχει βγαλει ΒΙΟΣ υποστηριξης για 5000......!

Σε μητρική χωρίς ψύξη στα VRM ούτε αυτούς μπορεί να βάλει. 

4 λεπτά πριν, Coscas είπε

Δλδ, αυτό το site που λέει ότι υποστηρίζεται η MSI B450M PRO-M2, δεν ισχύει; Since bios 7B84v2I γράφει https://pangoly.com/en/compatibility/amd-ryzen-7-5800x3d/motherboard

Και μιάς και έχω και εγώ μιά  MSI B450M PRO-VDH PLUS και αναφέρει το ίδιο site ότι υποστηρίζεται ο 5800x3d since bios 7A38v9E, ούτε αυτό ισχύει; 

Πάντως, στο επίσημο site της δικιάς μου, λέει ότι υποστηρίζεται με το bios 7A38v9E

 

Δες εδώ από το site της MSI

https://www.msi.com/Motherboard/B450M-PRO-M2/support#cpu

Όντως δεν υποστηρίζει Ryzen 5000. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, aetos1988 said:

Σε μητρική χωρίς ψύξη στα VRM ούτε αυτούς μπορεί να βάλει. 

Δες εδώ από το site της MSI

https://www.msi.com/Motherboard/B450M-PRO-M2/support#cpu

Όντως δεν υποστηρίζει Ryzen 5000. 

Ναι. Μόλις το είδα. Η δικιά μου όμως οκ ε;

Και έχω αρκετά καλά vrm. Οριακά βέβαια, αλλά δεν είμαι και σίγουρος αν θα τον πάρω αργότερα

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Coscas είπε

Ναι. Μόλις το είδα. Η δικιά μου όμως οκ ε;

Και έχω αρκετά καλά vrm. Οριακά βέβαια, αλλά δεν είμαι και σίγουρος αν θα τον πάρω αργότερα

Η αλήθεια είναι ότι η δική σου έχει μια τυπική ψύκτρα στα VRMs όπως επίσης υποστηρίζει Ryzen 5000. Αλλά δεν είναι να την ζορίσεις πολύ πχ. να πάρεις έναν 5800x και να τον κάνεις oc. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...