Προς το περιεχόμενο

iPhone 15 pro max ναι μεν αλλά…


Rubble
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Rubble,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

IMG_1595.jpeg.3bdcd13792aed00817acca96666fe041.jpeg

Αφού είχα κάνει προπαραγγελία από ελληνικό κατάστημα και δεν ήρθε ποτέ αγόρασα από Amazon.de και παρέλαβα NaTi 256 σε περίπου 48 ώρες.

IMG_1596.jpeg.492eeb56fed5ccd8153a0d0b1489a98d.jpeg

Η συσκευή στο κράτημα, τα υλικά της και το χρώμα είναι πανέμορφα. Όμως:

- Η συσκευή φαίνεται πιο μικρή σε όσους προερχόμαστε από προηγούμενα μοντέλα 14, 13 κλπ και φαίνεται περίεργη. Πλέον είναι ξεκάθαρα μακρόστενη. Θεωρώ χρειαζόταν αύξηση στο πλάτος με περισσότερες ίντσες οθόνης. Χρειάζεται χρόνος για να τη συνηθίσουμε.. Νιώθω ότι έχω απλό pro και όχι max.

- Το max ήρθε με iOS 17.0.3, κατά την εκκίνηση και το αρχικό setup, έκανα και κλήση παράλληλα -γιατί με καλούσαν- και εντυπωσιάστηκα στο πόσο κρύα παρέμενε η συσκευή.

 

Όμως:

Όταν πέρασε την 17.1 ξεκίνησε να ζεσταίνεται στο αριστερό πάνω μέρος. Γενικά αν ζοριστεί, ακόμη και σε γρήγορο scrolling στις φωτογραφίες αρχίζει και ζεσταίνεται σε εκείνο το σημείο. Όχι κάτι τρελό να μη μπορείς να το ακουμπήσεις, αλλά ζεσταίνεται κάτι που δεν είχα στο 14.

Πιο πολύ εμένα με χαλάει η αναλογία στην οθόνη… 

Επίσης οι θήκες της spigen του 14 δεν είναι συμβατές. Αν μπει θήκη πετάει έξω το τζαμάκι 

 

UPDATE: Μετά από 3 ημέρες λειτουργίας η συσκευή επανήλθα σε φυσιολογικές θερμοκρασίες

Επεξ/σία από Rubble
Μετά από 3 ημέρες λειτουργίας η συσκευή επανήλθα σε φυσιολογικές θερμοκρασίες
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Rubble said:

IMG_1595.jpeg.3bdcd13792aed00817acca96666fe041.jpeg

Αφού είχα κάνει προπαραγγελία από ελληνικό κατάστημα και δεν ήρθε ποτέ αγόρασα από Amazon.de και παρέλαβα NaTi 256 σε περίπου 48 ώρες.

IMG_1596.jpeg.492eeb56fed5ccd8153a0d0b1489a98d.jpeg

 

- Η συσκευή φαίνεται πιο μικρή σε όσους προερχόμαστε από προηγούμενα μοντέλα 14, 13 κλπ και φαίνεται περίεργη. Πλέον είναι ξεκάθαρα μακρόστενη. Θεωρώ χρειαζόταν αύξηση στο πλάτος με περισσότερες ίντσες οθόνης. Χρειάζεται χρόνος για να τη συνηθίσουμε.. Νιώθω ότι έχω απλό pro και όχι max.

 

Πιο πολύ εμένα με χαλάει η αναλογία στην οθόνη… 

 

Με μπέρδεψες . Η οθόνη είναι ακριβώς η ίδια με του 14. ίδιο μέγεθος, ίδια ανάλυση και ίδιο ratio. Πως σου φάνηκε εσένα μικρότερη και πιο στενή ??🤔image.png.e4e3fd85e7a68d2b9a0b15705ec0f076.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Rubble Μου κάνει εντύπωση που αναφέρεις τις διαστάσεις…

είναι μόλις 1 χιλιοστό πιο “στενό” και πιο “κοντό” τα οποία μάλιστα κερδήθηκαν λόγο μικρότερου μπεζέλ, ενώ η οθόνη όπως και η αναλογία της παραμένει ίδια…

μήπως έχεις συνηθίσει με την θήκη και για αυτό σου φαίνεται πιο μικρό?

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως παιδιά οποιος πάει από 14 σε 15 θα νομίζει ότι έχει ένα πιο μικρό τηλέφωνο ενώ οι ίντσες είναι ίδιες…

@AtiX σωστά το είχα σε θήκη όπως και στο 15 τώρα. Το 15 δείχνει πολύ πιο μικρο στα μάτια μου… Λογικά θα το έχω συνηθίσει μέχρι αύριο.. Πάντως χρειάζεται πλάτος τώρα που μειώθηκαν τα μπεζελς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Rubble είπε

Και όμως παιδιά οποιος πάει από 14 σε 15 θα νομίζει ότι έχει ένα πιο μικρό τηλέφωνο ενώ οι ίντσες είναι ίδιες…

@AtiX σωστά το είχα σε θήκη όπως και στο 15 τώρα. Το 15 δείχνει πολύ πιο μικρο στα μάτια μου… Λογικά θα το έχω συνηθίσει μέχρι αύριο.. Πάντως χρειάζεται πλάτος τώρα που μειώθηκαν τα μπεζελς 

Βρε μήπως πήρες pro και όχι pro max??? 🤣

Πιθανόν να είναι  η ιδέα σου, να το ευχαριστηθείς…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βάλω μια κουμουτσα θήκη να ηρεμήσω μου φαίνεται.

IMG_1599.png.0b0276e1ec4f141dcefaeac1cba13a0a.png

αυτά περί θερμοκρασιών που δε μπορούσαν να το αγγίξουν δεν ισχύουν. Του έχω αλλάξει τα φώτα, ζεσταίνεται ναι αλλά νορμαλ με τη χρήση που του κανεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Rubble said:

Και όμως παιδιά οποιος πάει από 14 σε 15 θα νομίζει ότι έχει ένα πιο μικρό τηλέφωνο ενώ οι ίντσες είναι ίδιες…

@AtiX σωστά το είχα σε θήκη όπως και στο 15 τώρα. Το 15 δείχνει πολύ πιο μικρο στα μάτια μου… Λογικά θα το έχω συνηθίσει μέχρι αύριο.. Πάντως χρειάζεται πλάτος τώρα που μειώθηκαν τα μπεζελς 

image.png.0fed3f7e9d0ff97ae243e2b47419eabb.png

Οι διαστάσεις όπως ειπε και ο atix ειναι 1mm πιο κοντό   και 1mm πιο στενό και 0,5mm πιο λεπτό! Αρα η αναλογία είναι η ίδια πάλι  με το 14 !

Αντί να χαρείς που είναι ελάχιστα μικρότερο με την ίδια οθόνη (λόγω bezels) εσυ παραπονιέσαι ??  😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, koutsis είπε

image.png.0fed3f7e9d0ff97ae243e2b47419eabb.png

 

Αντί να χαρείς που είναι ελάχιστα μικρότερο με την ίδια οθόνη (λόγω bezels) εσυ παραπονιέσαι ??  😄

Αστα. Του έβαλα ένα τζαμάκι τώρα από istorm, όσο να ναι παίρνει όγκο σιγα σιγα 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Rubble said:

Αστα. Του έβαλα ένα τζαμάκι τώρα από istorm, όσο να ναι παίρνει όγκο σιγα σιγα 😅

Εντάξει, μιλάμε για ένα χιλιοστό μικρότερο. οσο είναι δηλαδή το πάχος μιας οδοντογλυφίδας! Πως εσένα σου φάνηκε τόσο τεράστια η διαφορά και ένανες ολόκληρο post ακόμα προσπαθώ να καταλάβω 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, koutsis είπε

Εντάξει, μιλάμε για ένα χιλιοστό μικρότερο. οσο είναι δηλαδή το πάχος μιας οδοντογλυφίδας! Πως εσένα σου φάνηκε τόσο τεράστια η διαφορά και ένανες ολόκληρο post ακόμα προσπαθώ να καταλάβω 😅

Είμαι της λεπτομέρειας 🤭

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήρθε η ώρα της πρώτης φόρτισης.

ενώ στο 14 όταν το εβαζα στο ρεύμα και το έκλεινα, power button + volume up, για να φορτίζει δροσερά και σταθερά στα 5watt στο 15 με κλειστή συσκευή τραβάει πολλά περισσότερα watt, θα τα μετρήσω αύριο κάποια στιγμή, και η συσκευή γίνεται ζεστή. Δεν φορτίζει πλέον στα 5watt όταν είναι κλειστό το τηλ ?????? Καμία ιδέα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια χαρειτε τις συσκευες σας τις οποιες χρυσοπληρωσατε οπως θα θελατε.

Μετα απο ενα σημειο αυτο με τη μπαταρια μπορει να γινει ψυχωση. Χαλαρααααα!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα κλείνω το κινητό το βράδυ, όταν ήταν κλειστό το iPhone στα προηγούμενα μοντέλα τραβούσε έως 5.5watt και τόσο η συσκευή αλλά και ο φορτιστής παρέμεναν «κρύα». 
 

Στο 15 δεν ισχύει αυτό και προσπαθώ να καταλάβω τον λόγο, τραβάει όλα τα watt σαν η συσκευή να είναι ανοιχτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θύμισες τα κινητά με τα κουμπιά που είχαμε πολλά χρόνια πριν που τα έκλεινα το βράδυ για φόρτιση (για κάποιο λόγο τότε). Δεν χρειάζεται τώρα. Δεν έχει κανένα νόημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...