Προς το περιεχόμενο

iPhone 15 pro max ναι μεν αλλά…


Rubble
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Rubble,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Μου θύμισες τα κινητά με τα κουμπιά που είχαμε πολλά χρόνια πριν που τα έκλεινα το βράδυ για φόρτιση (για κάποιο λόγο τότε). Δεν χρειάζεται τώρα. Δεν έχει κανένα νόημα.

Φυσικά και υπάρχει λόγος. Εξοικονόμηση ενέργειας. φαντάσου αν το έκαναν όλοι τι θετικό πρόσημο θα είχε για τον πλανήτη μας.

Το ερώτημα είναι τι άλλαξε και πλέον τραβάει όλα τα watt του apple φορτιστή.

Η μπαταρία βράχος πάντως. Κανονικά τέτοια ώρα ήμουν στο 95-96%. Στο 15 είναι κολλημένο στο 100% με την ίδια χρήση.

Θα καλέσω αργότερα την apple να δούμε γιατί τραβάει όλα τα watt όταν η συσκευή είναι κλειστή και μόλις έχω νέα θα επανέλθω.

Επεξ/σία από Rubble
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Rubble said:

Πάντα κλείνω το κινητό το βράδυ, όταν ήταν κλειστό το iPhone στα προηγούμενα μοντέλα τραβούσε έως 5.5watt και τόσο η συσκευή αλλά και ο φορτιστής παρέμεναν «κρύα». 
 

Στο 15 δεν ισχύει αυτό και προσπαθώ να καταλάβω τον λόγο, τραβάει όλα τα watt σαν η συσκευή να είναι ανοιχτή.

Φίλε μου χαλάρωσε και μην ασχολείσαι με λεπτομέρειες. Να χρησιμοποιείς τη συσκευή σου όπως σε βολεύει και όχι να χρισημοποιει αυτή εσένα 😉 καλή συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2η ημέρα χρήσης:

Αναμφίβολα πρόκειται για ένα πιο ζεστό απ’ ότι έχουμε συνηθίσει iPhone, χωρίς απαραίτητα να σημαίνει κάτι αυτό. Σύμφωνα με τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με την apple: νέος ταχύτερος επεξεργαστής όποτε φυσιολογικό να ζεσταίνεται στην μεριά που βρίσκεται ο επεξεργαστής, δεν κινδυνεύει και δεν επηρεάζεται η μπαταρία και το τηλέφωνο κατά τον εκπρόσωπο της.

Εγινε διαγνωστικός έλεγχος, όλα φυσιολογικά, θα μιλήσουμε ξανά σε δυο ημέρες.

Καποιες στιγμές ακόμη και όταν αυτό δεν χρησιμοποιείται, αν το σήμα κινητής στη περιοχή δεν είναι το καλύτερο, νιώθεις το κινητό στη τσέπη -αν το αγγίξεις - να έχει δέκατα. 
 

 

Επεξ/σία από Rubble
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Rubble said:

2η ημέρα χρήσης:

Αναμφίβολα πρόκειται για ένα πιο ζεστό απ’ ότι έχουμε συνηθίσει iPhone. Σύμφωνα με τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με την apple: νέος ταχύτερος επεξεργαστής όποτε φυσιολογικό να ζεσταίνεται στην μεριά που βρίσκεται ο επεξεργαστής, δεν κινδυνεύει ούτε επηρεάζει τη μπαταρία και το τηλέφωνο κατά τον εκπρόσωπο της.

Εγινε διαγνωστικός έλεγχος, όλα φυσιολογικά, θα μιλήσουμε ξανά σε δυο ημέρες.

Καποιες στιγμές ακόμη και όταν αυτό δεν χρησιμοποιείται, αν το σήμα κινητής στη περιοχή δεν είναι το καλύτερο, νιώθεις το κινητό στη τσέπη -αν το αγγίξεις - να έχει δέκατα. 

Ούτε νεογέννητο μωρό να είχες άρρωστο κάνεις! Του παίρνεις τη θερμοκρασία κάθε 4 ώρες; 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, koutsis είπε

Ούτε νεογέννητο μωρό να είχες άρρωστο κάνεις! Του παίρνεις τη θερμοκρασία κάθε 4 ώρες; 🤣

😂

κανω ότι έκανα με το 14αρι. Βέβαια στο 14 δεν είχα περάσει την 17… Το καλοκαίρι πάντως με 40αρια θα έχει θέμα η συσκευή, αν μείνει έτσι.

Ο εκπρόσωπος στάθηκε όταν του είπα ότι με την 17.0.3 ήταν όλα νορμαλ ενώ έκανα setup και παράλληλα μιλούσα στο τηλ για κάνα 30 λεπτό. Όταν μπήκε η 17.1 άρχισε να ζεσταίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, AtiX said:

Βρε μήπως πήρες pro και όχι pro max??? 🤣

Πιθανόν να είναι  η ιδέα σου, να το ευχαριστηθείς…

σίγουρα έχει πάρει το Pro max, το ερώτημα είναι με πιο 14αρι το συγκρίνει... 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Rubble είπε

 Σύμφωνα με τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με την apple: νέος ταχύτερος επεξεργαστής όποτε φυσιολογικό να ζεσταίνεται στην μεριά που βρίσκεται ο επεξεργαστής,

Αυτό που σου είπε δεν έχει λογικη.
Πάντα το καινουργιο μοντέλο φέρει ταχύτερο επεξεργαστή από το προηγούμενο. Αν σε κάθε γενιά η αύξηση επιδόσεων του επεξεργαστή, συνοδευόταν και από αντίστοιχη αύξηση της θερμοκρασίας της συσκευής, σήμερα θα έπρεπε να φοράμε γάντια για να μην καούμε όταν πιάνουμε την συσκευή.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή δέχομαι πολλά pm να ξεκαθαρίσω οτί:

η συσκευή είναι αστέρι, το ότι ζεσταίνεται σε σχέση με το προηγούμενο iPhone μου δεν σημαίνει τίποτα απολύτως. Ζεσταίνεται δεν εννοώ να μη μπορείς να τη πιάσεις η κάτι τέτοιο. Απλά είναι λίγο πιο θερμή από το 14 σε κάποιες συνθήκες, θεωρώ ότι έχει να κάνει με την κεραία όταν δεν υπάρχει καλό σήμα.

Πριν λίγο έκανα εξπορτ κάποια βίντεο 4k, με εντυπωσιακή ταχύτητα, με flight mode και WiFi ενεργό και δεν ζεστάθηκε καθόλου. Αντίστοιχη εργασία στο 14 θα το έκανε να ανεβάσει κατά πολύ την θερμοκρασία σε σχέση με το 15. 

Επεξ/σία από Rubble
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει ότι η συσκευή είναι πιο θερμή. Απλά με scrolling τα hz της οθονης είναι ανεβασμενα πχ. σε φωτογραφιες συμβαινει. Διπλά σε απλο 13αρι ειναι σιγουρα πιο ζεστο. Σιγουρα δεν το λες προβληματικο αλλα εμενα μου κακοφαινεται. Ξερει η apple, ανακοινωση τον Σεπτεμβρη, λιγο οι καθυστερησεις, φτασαμε Οκτωβρη που εχει λιγη παραπανο δροσια. Ελπιζω μεχρι το καλοκαιρι να εχει αλλαξει με τα  updates.

Οσο δε αφορα το σχολιο περι παχους, εκπληκτικα εκτος τοπου και χρονου. Το οτι σου δινει την αισθηση οτι ειναι μικροτερο, εγω θα το λαμβανα καθαρα ως θετικο και αυτος ηταν και ο στοχος της apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν αναμονη του 15 Pro, και το 11 Pro που εχω παντως με αλλαγη μπαταριας τον Μάιο στην Document μετα τα τελευταια updates ζεσταινεται ασθητα,ακομα και στη φορτιση ή σε ομιλια αρκετης ωρας, ενω τοσα χρονια δεν ειχε κανενα θεμα.

Μπαταρια με αγορα Μάιο και παντα γνησιο φορτιστη,καλωδιο ηδη εχει 91% υγεια.

Εχουν αλλαξει προμηθευτη μπαταριων κι εχουν πεσει σε μαϊμουδιαρη?Δεν ξερω τι να πω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Rubble είπε

ήρθε η ώρα της πρώτης φόρτισης.

ενώ στο 14 όταν το εβαζα στο ρεύμα και το έκλεινα, power button + volume up, για να φορτίζει δροσερά και σταθερά στα 5watt στο 15 με κλειστή συσκευή τραβάει πολλά περισσότερα watt, θα τα μετρήσω αύριο κάποια στιγμή, και η συσκευή γίνεται ζεστή. Δεν φορτίζει πλέον στα 5watt όταν είναι κλειστό το τηλ ?????? Καμία ιδέα ?

η συσκευη φορτιζει απο 21 εως 27 watt τα μετρησα. 

 

πραγματικα μου κανει εντυπωσει ανθρωποι που δινουν 1500 + για κινητο τσιγκουνευονται τα 50 ευρω για μια μπαταρια . νιωθο οτι οντος ειμαστε 3κοσμικη χωρα. 

Επεξ/σία από Just_travel_everywhere
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κανονικά θα έπρεπε να σε απασχολεί περισσότερο αυτή η κακόγουστη θήκη, παρά οι θερμοκρασίες της συσκευής που είναι και φυσιολογικές! :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, billdanos είπε

Κανονικά θα έπρεπε να σε απασχολεί περισσότερο αυτή η κακόγουστη θήκη, παρά οι θερμοκρασίες της συσκευής που είναι και φυσιολογικές! :) 

έχεις να προτείνεις άλλη διάφανη? 

με 40αρι το καλοκαίρι θεωρώ απίθανο να καταφέρει να ολοκληρώσει κύκλο χωρίς warning, μη με κανείς να το βάλω στον φούρνο βραδιάτικο. 

Μου λείπουν τα 5watt που έπαιρνα από lighting όταν ήταν κλειστή η συσκευή. δε καταλαβαίνω γιατί δεν γίνεται στο 15 🥲 ψάχνω anker με 5 watt output

επίσης κάτι που βλέπω με τη νέα λειτουργία του κόφτη στο 80%. Μόλις πιάσει το 80% κόβει τροφοδοσία αλλά: για όσο είναι στην πρίζα και για όση ενέργεια χάνει, χωρισ η συσκευή να χρησιμοποιείται, ξεκινάει τροφοδοσία από 0.5 - 3 watt και ξανά loop για όσο είναι στην πρίζα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...