Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με υπολογιστή (HP Pavilion 590-p0103nv)


Konstantinos_21_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, 29gk είπε

"χτυπησει"

Ολοκλήρωσα όλους τους ελέγχους. Παραθέτω φωτογραφίες:

1. Processor:

IMG_3661.jpeg.2710fda3346bbc297d520447449f2aac.jpeg

IMG_3663.jpeg.2453af73ac47b7cf9bb28e506ec8edb8.jpeg

2. Memory Test:

IMG_3664.jpeg.b7496e9a5067afff185231f8a2aa4ea3.jpeg

3. System board test:

IMG_3667.jpeg.e3af337d263444028e33075fd5d3f2b4.jpeg

5. Storage Test:

Έλεγχος όλων των δίσκων:

 

IMG_3665.jpeg.6308694fdf91fa689f8dd56afd7df40d.jpeg

IMG_3666.jpeg.60f57263384f4f6da4d13b3b00584342.jpeg

Από ότι βλέπετε υπάρχει Warning!

Σάρωση του δίσκου των Windows:

IMG_3670.jpeg.5e9d0676c8bd5af9bbfea142ea1c7a09.jpeg

SMART Check: NOT AVALIABLE

Long DST: WARNING

 

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ:

1. Στις σαρώσεις όλων των άλλων δίσκων μου (όλοι είναι εντάξει-PASSED) εμφανίζεται το ποσοστό της διαδικασίας και λεπτομέρειες. Στον δίσκο των Windows δεν εμφανίζει κάτι, παγώνει για λίγη ώρα και μετά εμφανίζεται η τελευταία φωτογραφία.

2. Εντόπισα και πρόβλημα στο σετ πληκτρολόγιο-ποντίκι μου. Παρουσιάζει κενά. Είχα κάποιες ελάχιστες ενδείξεις ότι δεν πάει καλά και τώρα επιβεβαιώθηκα. Μια στιγμή πάγωσε και δεν κουνιόταν τίποτα, συνδέω ένα άλλο σετ και από εκεί και μετά όλα καλά. Ίσως τα τελευταία κολλήματα που είχε ο υπολογιστής να έφταιγαν τα "κενά" του πληκτρολογίου και του ποντικιού.

 

 

 

Στις 27/10/2023 στις 10:16 ΜΜ, Konstantinos_21_ είπε

1.  Εμφανίζονται στην οθόνη μικρές σχετικά γραμμές αστραπιαία. Το παρατηρώ συνέχεια στο firefox σε λευκό φόντο. (Δοκίμασα και σε διαφορετική οθόνη και γίνεται το ίδιο)

Στην αρχή της συζήτησης αναφέρω το πρόβλημα (1). Μια από αυτές τις γραμμές κόλλησε και παρέμεινε στην οθόνη. Την έβγαλα στιγμιότυπο και αποτυπώθηκε σε αυτό.

Επεξ/σία από Konstantinos_21_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μηχανημα ειναι εντος εγγυησης; Ο δισκος; Laptop ή desktop; Εαν ναι σε καποιο απο αυτα, μιλας ειτε με ΗΡ ειτε στην περιπτωση του δισκου με το καταστημα αγορας, εκτος κι ο δισκος ηταν εντος του pc οταν το αγορασες οποτε και παλι θα πρεπει να μιλησεις με HP. Aν οχι ή εαν ολο το μηχανημα ειναι εκτος εγγυησης, αλλαζεις δισκο, ξανατρεχεις τα διαγνωστικα για να τσεκαρεις στα σιγουρα οτι δεν υπαρχει αλλο ζητημα πχ μητρικη και εμφανιζει εσφαλμενα ή πρωτα τον δισκο και εφοσον ολα ειναι ΟΚ, ξαναστηνεις windows και λες ευχαριστω γιατι την εβγαλες φτηνα. Αρκει παντα να εχεις καλο κι ενημερο backup.

Καθως φαινεται εχεις θεμα με τον δισκο ο οποιος εαν ειναι αυτος που κρατα το λειτουργικο, εξηγουνται και τα αλλα ζητηματα καθως εχει διαφθαρει και το λειτουργικο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, 29gk είπε

Το μηχανημα ειναι εντος εγγυησης; Ο δισκος; Laptop ή desktop; Εαν ναι σε καποιο απο αυτα, μιλας ειτε με ΗΡ ειτε στην περιπτωση του δισκου με το καταστημα αγορας, εκτος κι ο δισκος ηταν εντος του pc οταν το αγορασες οποτε και παλι θα πρεπει να μιλησεις με HP. Aν οχι ή εαν ολο το μηχανημα ειναι εκτος εγγυησης, αλλαζεις δισκο, ξανατρεχεις τα διαγνωστικα για να τσεκαρεις στα σιγουρα οτι δεν υπαρχει αλλο ζητημα πχ μητρικη και εμφανιζει εσφαλμενα ή πρωτα τον δισκο και εφοσον ολα ειναι ΟΚ, ξαναστηνεις windows και λες ευχαριστω γιατι την εβγαλες φτηνα. Αρκει παντα να εχεις καλο κι ενημερο backup.

Καθως φαινεται εχεις θεμα με τον δισκο ο οποιος εαν ειναι αυτος που κρατα το λειτουργικο, εξηγουνται και τα αλλα ζητηματα καθως εχει διαφθαρει και το λειτουργικο.

 

Ο υπολογιστής είναι εκτός εγγύησης. Τον δίσκο τον είχα πάρει από το e-shop αλλά δεν είμαι σίγουρος για το αν έχει ακόμα εγγύηση, πρέπει να βρω την απόδειξη. Άρα τα επόμενα βήματα είναι έλεγχος εγγύησης, αλλαγή του δίσκου, έλεγχος και καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού. Ο δίσκος πλέον θεωρείται ελαττωματικός ή μπορεί με διαγραφή των δεδομένων, αδειασμα θα ξαναμπορεί να χρησιμοποιηθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

8 λεπτά πριν, 29gk είπε

Τον πετας. Εχει μηχανικο ζητημα οπως εδειξαν και τα διαγνωστικα.

Θα επανέλθω με νέα κάποια στιγμή. Ευχαριστώ παρά πολύ για την βοήθεια!

Κάτι τελευταίο. Μπορεί να είναι θέμα του καλωδίου Sata; Ο ένας από τους δυο δίσκους δεν έχει και ενα τοσο ποιοτικό καλώδιο.

Τώρα αν ανοίξω τον υπολογιστή θα το αντικαταστήσω.

Επεξ/σία από Konstantinos_21_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/11/2023 στις 5:28 ΜΜ, 29gk είπε

ειτε στην περιπτωση του δισκου με το καταστημα αγορας

Καλησπέρα! Βρήκα την απόδειξη αγοράς του. Ημερομηνία αγοράς 28/12/22 και έχω γράψει κιόλας πάνω την απόδειξη με μολύβι ότι ο δίσκος έχει 3 χρόνια εγγύηση. 

Αυτός είναι: https://www.e-shop.gr/ssd-patriot-p210s256g25-p210-256gb-25-sata-3-p-PER.323327

Μόλις ξανά έκανα έλεγχο και τώρα δεν βγάζει πρόβλημα. Δεν εμφάνισε κανένα πρόβλημα.  Τι γίνεται;IMG_3681.jpeg.17adc13adca4e8fe2dd7f56c17791223.jpeg

Επεξ/σία από Konstantinos_21_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενημέρωση:

Αντικατέστησα τον δίσκο με έναν άλλο ακριβώς ίδιο τον οποίο τον αφαίρεσα από έναν άλλο παλιό, ξεχασμένο υπολογιστή μου, έκανα καθαρή εγκατάσταση των Windows 11 και σετάρισμα του λειτουργικού. Το πρόβλημα φαίνεται να επιδιωρθώθηκε. Δεν έχω κανένα απολύτως θέμα ή κολλήματα στον υπολογιστή εδώ και δύο μέρες. Μάλιστα, δεν έχω πλέον κενά στο σετ πληκτρολόγιο-ποντίκι μου. Λειτουργεί χωρίς πρόβλημα. 

 

Τον παλιό, τον ελλατωματκό τον έβαλα πειραματικά σε αυτόν τον άλλο παλιό, ξεχασμένο υπολογιστή μου με Windows 10 32bit. Να δω εκεί θα βγάλει προβλήματα.

Ευχαριστώ!

 


Ερώτηση:

Με σβήσιμό του από diskpart και διαμόρφωση του, τα παλιά δεδομένα μου θα έχουν διαγραφεί πλήρως και χωρίς επιστροφή ώστε να τον επιστρέψω πίσω στο e-shop για έλεγχο; Θέλω να είμαι καλλημένος ότι δεν θα υπάρχει πρόσβαση στα δεδομένα μου από κανέναν.

Επεξ/σία από Konstantinos_21_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Konstantinos_21_ είπε

Ερώτηση:

Με σβήσιμό του από diskpart και διαμόρφωση του, τα παλιά δεδομένα μου θα έχουν διαγραφεί πλήρως και χωρίς επιστροφή ώστε να τον επιστρέψω πίσω στο e-shop για έλεγχο; Θέλω να είμαι καλλημένος ότι δεν θα υπάρχει πρόσβαση στα δεδομένα μου από κανέναν.

Αν κάνεις γρήγορη διαμόρφωση δεν θα κερδίσεις τίποτα. Τα δεδομένα θα είναι ακόμα εκεί.

Αν θέλεις να είσαι ασφαλής θα ξετσεκάρεις το κουτάκι για γρήγορη διαμόρφωση αλλά θα κάνει αρκετή ώρα για να τον διαμορφώσει, οπότε μην το κλείσεις πριν τελειώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...