Προς το περιεχόμενο

Κάμερα σε σπίτι


gate_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας 

Θέλω να βάλω στο σπίτι μου κάμερες, με καλή ανάλυση, νυχτερινή λήψη, με wi - fi, ώστε να το συνδέσω με το κινητό μου και αν γίνεται να βλέπω από την τηλεόραση. Γενικά ψάχνω τις καλύτερες που κυκλοφορούν. Τι μου προτείνετε; Αν χρειάζεται και σκληρό δίσκο; 

Ευχαριστώ πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψαχνεις τις καλυτερες και εισαι διαθεσιμος να δωσεις το χ ποσο γιατι δεν βαζεις σταθερες με καλοδίωση καταγραφικό και όλα τα συναφή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν το κατέχω όπως κατάλαβες. Μήπως σου είναι εύκολο να μου στείλεις ένα λινκ με αυτό που θεωρείς εσύ πολύ καλό. 

Ευχαριστώ πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gate_7 είπε

Επειδή δεν το κατέχω όπως κατάλαβες. Μήπως σου είναι εύκολο να μου στείλεις ένα λινκ με αυτό που θεωρείς εσύ πολύ καλό. 

Ευχαριστώ πολύ! 

Δες το παρακάτω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα τις εχω τις Imou στο πατρικο και δουλευουν αψογα αλλα πλεον εχουν γινει αλλαγες και σε τιμες και δυνατοτητες των περισσοτερων Ip Καμερων.

Οι Xiaomi που ηταν το comfort pick των περισσοτερων αυξησαν τις τιμες στον Θεο
Οι Tapo ειναι καλη εναλλακτικη αλλα χωρις free cloud που ομως φτιαχνεις με τσατσιες οπως συνδρομη απο αλλες χωρες και σου βγαινουν πιο φτηνα
Καταγραφικο με Poe καμερες καλη λυση αλλα δεν εχουν ολοι ορεξη για πατεντες να τραβανε καλωδια να βρισκουν ρευμα κλπ
Υπαρχουν και αλλες λυσεις οπως Reolink Eufy με μπαταριες φωτοβολταικα που μπορεις να συνδιασεις και με αλλα προιοντα αλλα ανεβαινουμε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας 

Τι είναι καλύτερο η σύνδεση μέσω Wifi ή μέσω Ethernet; 

Για παράδειγμα ποια θεωρείται καλύτερα από αυτά

1) https://www.skroutz.gr/s/41623346/Reolink-Olokliromeno-Systima-CCTV-me-8-Kameres-01390227.html

2)https://www.skroutz.gr/s/39649243/Reolink-Olokliromeno-Systima-CCTV-me-16-Kameres-8MP-RLK16-800D8-4T.html 

3)https://www.skroutz.gr/s/45829649/Annke-Olokliromeno-Systima-CCTV-me-8-Asyrmates-Kameres-8MP-N48PAW-I91BN.html

Εκτός αν έχετε κάποιες άλλες να μου προτείνετε. 

Επίσης, όλες ταιριάζουν και για εσωτερικό και για εξωτερικό χώρο; 

Ευχαριστώ πολύ! 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακρυά από Wi-Fi (ασύρματες) κάμερες και κινέζους.

Αλλά επειδή δεν το καταλαβαίνεις και θα επιμείνεις, εδώ είναι οι κάμερες που ψάχνεις Dahua και HikVision

Θέλεις και nvr, το οποίο δεν είναι απαραίτητο να είναι wifi, αν έχεις ήδη καλό ασύρματο δίκτυο. Ξέρω ότι η dahua έχει ένα -σχετικά- φθηνό nvr με βασική δυνατότητα διαχωρισμού ανθρώπων από οποιαδήποτε άλλη κίνηση με -σχετικά- καλή αναγνώριση (αλλά μην περιμένεις να το φορτώσεις 16 κάμερες 4κ και να περιμένεις σωστή λειτουργία, για 3-4 με 720p μια χαρά θα είναι).

Πάντως, φιλική συμβουλή : Θέλεις τις κάμερες για να αποτρέπεις τις εισβολές ή για να έχεις UltraHD 4K 60fps αρχείο από τους κλέφτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2023 στις 11:29 ΠΜ, csontheline είπε

Μακρυά από Wi-Fi (ασύρματες) κάμερες και κινέζους.

Αλλά επειδή δεν το καταλαβαίνεις και θα επιμείνεις, εδώ είναι οι κάμερες που ψάχνεις Dahua και HikVision

Θέλεις και nvr, το οποίο δεν είναι απαραίτητο να είναι wifi, αν έχεις ήδη καλό ασύρματο δίκτυο. Ξέρω ότι η dahua έχει ένα -σχετικά- φθηνό nvr με βασική δυνατότητα διαχωρισμού ανθρώπων από οποιαδήποτε άλλη κίνηση με -σχετικά- καλή αναγνώριση (αλλά μην περιμένεις να το φορτώσεις 16 κάμερες 4κ και να περιμένεις σωστή λειτουργία, για 3-4 με 720p μια χαρά θα είναι).

Πάντως, φιλική συμβουλή : Θέλεις τις κάμερες για να αποτρέπεις τις εισβολές ή για να έχεις UltraHD 4K 60fps αρχείο από τους κλέφτες;

Και αυτές που προτείνεις εσύ κινέζικες είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, dpolal said:

Και αυτές που προτείνεις εσύ κινέζικες είναι.

On 31/10/2023 at 11:29, csontheline said:

Αλλά επειδή δεν το καταλαβαίνεις και θα επιμείνεις

Oh, no, shit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι το ιδανικό είναι να δεις μια κάμερα που θα καταγράφει στο cloud με αντίστοιχη συνδρομή φυσικά.

Καλοί οι δίσκοι και το καταγραφικό... αλλά αν τους βρει ο κλέφτης και τους κλέψει χάνεται το νόημα της ασφάλειας.

Το ιδανικό για μένα είναι να έχεις ενσύρματη σύνδεση για να έχεις ελάχιστες απώλειες. Το wifi δεν θεωρώ ότι είναι αξιόπιστο ή αν θέλεις λίγο πιο αξιόπιστο θα πρέπει να επενδύσεις σε καλύτερο εξοπλισμό με επιπλέον access points (ο οποίος πάλι ίσως χρειαστεί ενσύρματη σύνδεση για τα access point)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, dpolal είπε

Και αυτές που προτείνεις εσύ κινέζικες είναι.

Δεν είναι όμως "κινεζιές". Και οι δύο εταιρείες είναι πολύ αξιόλογες, οι Dahua είναι πιο απλές στο configuration αλλά οι Hikvision καλύτερες όσον αφορά το Monitoring απ' τον εγκαταστάτη. Από ποιότητα hardware όμως και οι δύο σκίζουν! Αν δεν κάνω λάθος η Hikvision έχει σηνήθως καλύτερο support όσον αφορά τα software updates αλλά δεν είμαι σίγουρος σ' αυτό καθώς έχω καιρό να ασχοληθώ με Dahua και κάτι μπορεί να έχει αλλάξει.

Στις 28/10/2023 στις 4:12 ΜΜ, gate_7 είπε

Καλησπέρα σας 

Θέλω να βάλω στο σπίτι μου κάμερες, με καλή ανάλυση, νυχτερινή λήψη, με wi - fi, ώστε να το συνδέσω με το κινητό μου και αν γίνεται να βλέπω από την τηλεόραση. Γενικά ψάχνω τις καλύτερες που κυκλοφορούν. Τι μου προτείνετε; Αν χρειάζεται και σκληρό δίσκο; 

Ευχαριστώ πολύ! 

Αφού θες το καλύτερο του καλύτερου γιατί δεν φέρνεις κάποιον να δει το σπίτι σου αφού είσαι πρόθυμος να πληρώσεις;

  • Αρχικά καλύτερη σε απόλυτες τιμές δεν υπάρχει. Πια είναι καλύτερη; Μια 4Mpx με 2.8mm ή μια 4Mpx 3.6mm;
  • Πρέπει να κάτσεις να ασχοληθείς με διάφορα χαρακτηριστικά καμερών και ανάλογα την θέση να πάρεις την κατάλληλη κάμερα. Μπορεί να σε ενδιαφέρει πχ το WDR  μπορεί και όχι.
  • Έπειτα η σωστή τοποθέτηση παίζει τεράστια σημασία είναι σημαντικό να ξέρεις και να σχεδιάσεις το σύστημα. Να ζυγίσεις τους κινδύνους και τα πιθανά σημεία διείσδυσης στον χώρο, να βρεις τρόπο να προστατεύσεις τις ίδιες τις κάμερες. Όσο και να ακούγεται περίεργο δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που έχουν βουτήξει ακριβές κάμερες επειδή είναι λάθος τοποθετημένες.
  • Μην πω και για τα καταγραφικά γιατί όσο συνοπτικά και να τα κάνω θα βγει σεντόνι υπέρδιπλο.
Στις 29/10/2023 στις 12:00 ΜΜ, gate_7 είπε

Για παράδειγμα ποια θεωρείται καλύτερα από αυτά

1) https://www.skroutz.gr/s/41623346/Reolink-Olokliromeno-Systima-CCTV-me-8-Kameres-01390227.html

2)https://www.skroutz.gr/s/39649243/Reolink-Olokliromeno-Systima-CCTV-me-16-Kameres-8MP-RLK16-800D8-4T.html 

3)https://www.skroutz.gr/s/45829649/Annke-Olokliromeno-Systima-CCTV-me-8-Asyrmates-Kameres-8MP-N48PAW-I91BN.html

Εδώ είμαι σίγουρος ότι έχεις κάνει το πιο κλασικό λάθος που κάνουν ακόμη και αυτοί που το παίζουν επαγγελματίες. Θες μόνο dome κάμερες; Σίγουρα δεν θες έστω και μία bullet ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...