Προς το περιεχόμενο

Windows 11 + Fiber 200mbs // speedtest max 6mbs


Rider21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

καταλαβαίνω πως ο τίτλος μπορεί να μην θεωρείται θέμα Windows, αλλά bare with me να εξηγήσω.

Έχω Windows 11 PC και εχω και μια 200αρα γραμμή FTTH απο Cosmote.

Χρησιμοποιώ για σύνδεση Powerline που δυστυχώς είναι παλιά που είχα άλλη σύνδεση και πιάνουν μαξ στα 100mb/s.

Για κάποιον περίεργο λόγο, στο εν λόγω PC δε πιάνω πάνω απο 6mb/s ταχύτητα (download) αλλά το upload παραμένει κανονικα στα 20mb/s

 

Κάτι φρακάρει το ιντερνετ. Έχω δοκιμάσει αγορά ενός TP-Link Archer T3U AC1300 Mini Wireless USB Adapter και σύνδεση στο κανάλι 5Ghz του Router και το πρόβλημα παραμένει. Εδώ περιέργως ρίχνει και το upload...

image.png.008605577cb44b7e86b19c69c1885a15.png

 

Παρακάτω με σύνδεση Ethernet:

image.png.d9b1fa2a1da60384f651d6c30c373c75.png

 

  • Δοκίμασα το usb adapter να το συνδεσω σε ενα λαπτοπ, επισης με windows11, και το πρόβλημα δεν υπάρχει. Δυστυχώς δεν τράβηξα Screenshot.
  • Εχω τρέξει Antimalwarebytes για Malware, και δεν έχει τίποτα
  • Δοκίμασα Defender full scan, τιποτα
  • Δοκιμασα το Housecall της TrendMicro, πάλι τίποτα.
  • Έχω κάνει update όλους τους drivers se latest...τίποτα.
  • Έχω δοκιμάσει εναλλακτικούς drivers, πάλι τίποτα.
  • Έκανα format, και το πρόβλημα λύθηκε για λίγο μέσω Ethernet (μέσω του WIFI USB Adapter δεν επιανε παλι πανω απο 6mb/s) που κλειδωνε λογω των powerline στα 90mb/s, περάσανε τώρα 2 βδομάδες ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ....

 

FYI, η απόσταση απο το Router είναι σε ευθεία γραμμή 4 μέτρα, αλλά δε μπορώ να τραβήξω απευθείας καλώδιο γιατί η ευθεία διαπερνάει όλο το σαλόνι, αν το πάω γύρω γύρω θα πάει στα 20 μέτρα καλώδιο και δε θέλω.

Απο το κινητο speedtest μου βγαζει 200mbs και upload 20mbs

image.jpeg.4963dd29058e3835b3d0708b25489cdf.jpeg

 

Lenovo Laptop (Windows 10) της συζύγου, στο ίδιο δικτυο 5Ghz του Router, με την ενσωματωμενη ασυρματη καρτα δικτυου:

image.png.4dd2959e9182754e244781f977bf94c6.png

Lenovo Laptop (W10) με το USB Adapter:

image.png.f47f7b35d32c25fbb5cd582f86b8d6d5.png

 

Mobile Hotspot απο το κινητό μου και σύνδεση μέσω του USB Adapter (στο δίκτυο 5Ghz):

image.png.c936cf1769a198ecb436039c4d47e9fa.png

 

Δε ξέρω πραγματικά τι άλλο να κάνω .... όλες οι άλλες συσκευές και λαπτοπ λειτουργούνε κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα...

Εχω δοκιμασει το USB Adapter σε διαφορα Ports, τα ίδια ακριβώς και δεν αλλάζει τίποτα.

Το προβλημα φαινεται να ειναι στο συγκεκριμενο PC με τα Windows 11, για αυτο και το εβαλα σε αυτο το θρεντ.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια θα είμαι ευγνώμων γιατί κοντεύει το συγκεκριμένο πρόβλημα να με τρελάνει τελείως....

Επεξ/σία από Rider21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, Rider21 said:

Το προβλημα φαινεται να ειναι στο συγκεκριμενο PC με τα Windows 11, για αυτο και το εβαλα σε αυτο το θρεντ.

Στης συζυγου το φορητο δεν υπαρχει προβλημα ? Αφου δεν τερματιζει το download στα 200..αλλα μονο το upload. Αφου το κινητο τερματιζει την συνδεση αυτη δεν εχει προβλημα. Το usb wifi χεστο. Τραβα προσωρινα ethernet καλωδιο στα μηχανηματα και δες τι πιανουν. Τεσταρε οποιο μηχανημα εχει wifi (οχι usb adapters) και συνδεσε το στο 5ghz καναλι και δες τι πιανει. Αν σε καποιο σεναριο δεν τερματιζει η ταχυτητα , κατι παιζει με τους drivers της συγκεκριμενης καρτας (ενσυρματης ή ασυρματης).
Επισης τσεκαρε οτι οι καρτες (ενσυρματες και ασυρματες) υποστηριζουν τις ταχυτητες του μοντεμ και δεν ειναι τιποτα παλιες και οτι το ethernet καλωδιο δεν ειναι τιποτα σαπιο. Τελος δεν ξερω τι εννοεις με το powerline. Αφαιρεσε το.

Επισης κανε δοκιμη με καποιο linux live iso. Αν και εκει υπαρχει προβλημα , τοτε μιλαμε για hardware προβλημα (δεν υποστηριζουν οι καρτες τις ταχυτητες?) ή παρεμβολες απο το powerline.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δοκίμασες απλά να αλλάξεις τα 2 καλώδια(από το router sto powerline και από το powerline sto pc)? είδες στις ρυθμίσεις του router αν έχεις κανένα qos για media πχ? άλλαξες θύρα από το router μηπως έχεις πρόβλημα εκεί ? αν έχεις και υπηρεσία TV έβγαλες τον αποκωδικοποιητή?στα pc κατέβασες τους drivers για την κάρτα δικτύου από τον κατασκευαστή? στο startup των windows απενεργοποίησες όλα τα άχρηστα προγράμματα ?το powerline είναι στην σωστή φάση του ρεύματος? και ίσως αλλά πολλά που μπορεί να μου διαφεύγουν.

Επεξ/σία από darkthan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mphxths είπε

Στης συζυγου το φορητο δεν υπαρχει προβλημα ? Αφου δεν τερματιζει το download στα 200..αλλα μονο το upload. Αφου το κινητο τερματιζει την συνδεση αυτη δεν εχει προβλημα. Το usb wifi χεστο. Τραβα προσωρινα ethernet καλωδιο στα μηχανηματα και δες τι πιανουν. Τεσταρε οποιο μηχανημα εχει wifi (οχι usb adapters) και συνδεσε το στο 5ghz καναλι και δες τι πιανει. Αν σε καποιο σεναριο δεν τερματιζει η ταχυτητα , κατι παιζει με τους drivers της συγκεκριμενης καρτας (ενσυρματης ή ασυρματης).
Επισης τσεκαρε οτι οι καρτες (ενσυρματες και ασυρματες) υποστηριζουν τις ταχυτητες του μοντεμ και δεν ειναι τιποτα παλιες και οτι το ethernet καλωδιο δεν ειναι τιποτα σαπιο. Τελος δεν ξερω τι εννοεις με το powerline. Αφαιρεσε το.

Επισης κανε δοκιμη με καποιο linux live iso. Αν και εκει υπαρχει προβλημα , τοτε μιλαμε για hardware προβλημα (δεν υποστηριζουν οι καρτες τις ταχυτητες?) ή παρεμβολες απο το powerline.

της συζύγου το λαπτοπ ειναι παλιο και πολυ αργο και κολλαει πολυ. Το οτι επιασε και 100αρα προσωπικα μου φανηκε ως μια χαρα, δεν εκατσα καν να περασω νεα drivers, οπως τα αναγνωρισαν τα windows 10 τα αφησα. Επίσης δεν έχει θυρα Ethernet, παρα μονο Wifi.

Στον υπολογιστή που έχει το θέμα, η κάρτα δικτύου ειναι Gibabit, όπως και το USB Wifi Adapter στα 5Ghz πιάνει 867mb/s download.

Τα powerline δε μπορώ να τα αφαιρέσω δυστυχώς, μεταφέρω μέσω το ιντερνετ ετσι σε σημεια που ειναι πολυ μακρια απο το Router, όπως το γραφείο εργασίας γιατί δουλευώ απο το σπίτι.

Linux ISO δε μπορω να δοκιμασω, εν προκειμενω δεν ειμαι φιλος καθολου με linux, και κατα δευτερον τωρα, που να φτιαχνω partitions κτλ, μεγαλο μπλεξιμο.

 

 

 

1 ώρα πριν, darkthan είπε

δοκίμασες απλά να αλλάξεις τα 2 καλώδια(από το router sto powerline και από το powerline sto pc)? είδες στις ρυθμίσεις του router αν έχεις κανένα qos για media πχ? άλλαξες θύρα από το router μηπως έχεις πρόβλημα εκεί ? αν έχεις και υπηρεσία TV έβγαλες τον αποκωδικοποιητή?στα pc κατέβασες τους drivers για την κάρτα δικτύου από τον κατασκευαστή? στο startup των windows απενεργοποίησες όλα τα άχρηστα προγράμματα ?το powerline είναι στην σωστή φάση του ρεύματος? και ίσως αλλά πολλά που μπορεί να μου διαφεύγουν.

Τα καλώδια ειναι όλα ολοκαίνουρια, type CAT.7.

Router εχω αυτο της Cosmote το SpeedPort Plus 2, δειχνει η θυρα να κλειδωνει στα 100mb/s ή και 1000mb/s. QOS στο Router δε μπορω να αλλαξω, 

image.png.d444640a3f16912cd3ea8dee8fcada05.png

LAN PORT 1, είναι αυτό που πάει στην οπτική ίνα

LAN PORT 2, πάει στο Powerline και απο 2ο Powerline, που ειναι θεωρητικα υπο γωνια του σπιτιου στα 13μ αποσταση, 4-5μ αποσταση σε ευθεια γραμμη 

LAN PORT 3, σύνδεσα προσωρινά το laptop της δουλειάς με CAT. 7 καλώδιο και με speedtest, είχα αυτό το αποτέλεσμα:

image.png.cc7c49d24a01c83f95c8a56658cd1a53.png

LAN PORT 4, είναι συνδεδεμένο το Homebase για το Eufy Doorbell.

 

CosmoteTV, έχω αποσυνδέσει απο ρεύμα τελείως το AndroidBox που μου στείλανε.

 

Έχω κατεβάσει όλους τους οδηγούς απο τους κατασκευαστές εννοείται, αλλά έχω κάνει παρόμοιες προσπάθειες με τους οδηγούς που υπάρχουν στα W11 απο MS. Το ίδιο αποτέλεσμα είχε.

Απο Windows, έχω απενεργοποιήσει όλα τα προγράμματα που τρέχουν στην εκκίνηση, και έχω αφήσει μόνο τους οδηγούς της MS να τρέχουν.

Τα Powerlines εννοειται ειναι στην ιδια φάση, μονοφασικό έχω ούτως η άλλως.

1 ώρα πριν, labros1995 είπε

Θα δοκίμαζα αρχικά απευθείας καλώδιο ethernet (χωρίς powerline ή οτιδήποτε άλλο στη μέση) για να μου λυθεί η απορία.

Ειμαι σε φαση που θα το προσπαθησω το συντομότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Rider21 said:

Τα powerline δε μπορώ να τα αφαιρέσω δυστυχώς, μεταφέρω μέσω το ιντερνετ ετσι σε σημεια που ειναι πολυ μακρια απο το Router, όπως το γραφείο εργασίας γιατί δουλευώ απο το σπίτι.

Δυστυχως εχουν ακουστει κρουσματα οπου τα powerlines δημιουργουσαν προβλημα στην ταχυτητα. Βρες αλλο τροπο. Βαλε ενα router , το οποιο θα αναμεταδιδει το σημα (ασυρματα ή και ενσυρματα αν μπορει να τραβηχτει καλωδιο) του μοντεμ σε σημεια που δεν εχουν καλο σημα και πανω του θα συνδεονται ενσυρματα ή/και ασυρματα οι συσκευες.
 

2 hours ago, Rider21 said:

Linux ISO δε μπορω να δοκιμασω, εν προκειμενω δεν ειμαι φιλος καθολου με linux, και κατα δευτερον τωρα, που να φτιαχνω partitions κτλ, μεγαλο μπλεξιμο.

Live ISO σημαινει οτι μπουταρει κατευθειαν σε live περιβαλλον και βλεπεις τι δουλευει και τι οχι. Δεν χρειαζεται εγκατασταση αρα ουτε και να κοψεις partitions και τα σχετικα. Αν δοκιμαζες καποιο linux mint που μοιαζει πολυ σε windows , θα εβλεπες τι γινοταν.
 

2 hours ago, Rider21 said:

LAN PORT 2, πάει στο Powerline και απο 2ο Powerline, που ειναι θεωρητικα υπο γωνια του σπιτιου στα 13μ αποσταση, 4-5μ αποσταση σε ευθεια γραμμη 

Οριστε το προβλημα. Το powerline συνδεεται στα 100. Γιατι , δεν ξερω. Ειτε το powerline δεν υποστηριζει παραπανω ταχυτητα (τσεκαρε τα specs του) , ειτε το καλωδιο με το οποιο συνδεεται δεν υποστηριζει παραπανω ταχυτητα. Και αν λες οτι τα καλωδια ειναι ολα καινουργια cat 7 , αρα την μαλακια την κανει το powerline.

Προσωπικα , θα εβγαζα τα powerlines. Θα εβρισκα σημεια κλειδια που να εχουν οπτικη επαφη με τα σημεια του σπιτιου που θελω και εκει θα εβαζα wifi routers να αναμεταδιδουν το σημα του μοντεμ. Οπου μπορουσα θα εβαζα καλωδια , εστω και χυμα , κολλητα σε τοιχους να μην πολυφαινονται.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, mphxths είπε

Δυστυχως εχουν ακουστει κρουσματα οπου τα powerlines δημιουργουσαν προβλημα στην ταχυτητα. Βρες αλλο τροπο. Βαλε ενα router , το οποιο θα αναμεταδιδει το σημα (ασυρματα ή και ενσυρματα αν μπορει να τραβηχτει καλωδιο) του μοντεμ σε σημεια που δεν εχουν καλο σημα και πανω του θα συνδεονται ενσυρματα ή/και ασυρματα οι συσκευες.
 

Live ISO σημαινει οτι μπουταρει κατευθειαν σε live περιβαλλον και βλεπεις τι δουλευει και τι οχι. Δεν χρειαζεται εγκατασταση αρα ουτε και να κοψεις partitions και τα σχετικα. Αν δοκιμαζες καποιο linux mint που μοιαζει πολυ σε windows , θα εβλεπες τι γινοταν.
 

Οριστε το προβλημα. Το powerline συνδεεται στα 100. Γιατι , δεν ξερω. Ειτε το powerline δεν υποστηριζει παραπανω ταχυτητα (τσεκαρε τα specs του) , ειτε το καλωδιο με το οποιο συνδεεται δεν υποστηριζει παραπανω ταχυτητα. Και αν λες οτι τα καλωδια ειναι ολα καινουργια cat 7 , αρα την μαλακια την κανει το powerline.

Προσωπικα , θα εβγαζα τα powerlines. Θα εβρισκα σημεια κλειδια που να εχουν οπτικη επαφη με τα σημεια του σπιτιου που θελω και εκει θα εβαζα wifi routers να αναμεταδιδουν το σημα του μοντεμ. Οπου μπορουσα θα εβαζα καλωδια , εστω και χυμα , κολλητα σε τοιχους να μην πολυφαινονται.

 

λοιπον, το πρωι με τα χιλια ζορια καταφερα και μετεφερα τον υπολογιστη δοκιμαστικα στο router και εκανα δοκιμη με απευθειας συνδεση καλωδιου.

200mb/20mb, τρομερη αποδοση.

Ξαναμετεφερα τον υπολογιστη πισω στην αρχικη θεση (δεν γινοταν να το αφησω, επρεπε να αλλαξει διαμορφωση ολος ο χωρος για να μπορεσω να το αφησω) και ξαναεκανα δοκιμη Ethernet 100mb/s, και WiFi με το USB Adapter 200mb/s.

Ανεξηγητα πραγματα.

 

Εν τέλει, αλλαξαμε διαρυθμιση σε ολο το σαλονι, εχω φερει τον υπολογιστη διπλα στο Router και εχω απευθειας πλεον 200mb/s στο PC Και έξοδο 1000mb/s στο Router......Και αει στο καλο πια....μου εβγαλε το λαδι αυτη η υποθεση.

 

Επεξ/σία από Rider21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...