Προς το περιεχόμενο

5g router και στεγανοποιηση


Lewnidas1995

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλο το φόρουμ. 

Πρόσφατα διαπίστωσα ότι στο μπαλόνι μου πιάνω 5g και σκέφτομαι να καταργήσω την μικρή 50αρα που έχω γιατί έτσι κ αλλιώς η περιοχή δν πάει παραπάνω. Το πρόβλημα είναι ότι πιάνει σε 2-3 σημεία. Δηλαδή ένα βήμα αριστερα/δεξιά γυρνάει σε 4g. Σε αυτά τα σημεία που πιάνει είναι στην μέση του μπαλκονιού, οπότε πρέπει να κάνω μια κρεμαστή βάση από το ταβάνι και να μπει σε ένα κουτί για να μην βρέχεται. 

Ψάχνομαι να δω εάν υπάρχει κάποιο υλικό που πρέπει να αποφύγω για κουτί ώστε να μην μπλοκάρει το οποιαδήποτε σήμα. Υπάρχει κάποιος να με κατατοπίσει, να μου πει τι να προσέξω ή να δώσει άλλη λύση; 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, NikosKallithea said:

Το υλικό που ψαχνεις ειναι το πλαστικό  

δηλαδη με ενα κουτι ABS , απο αυτα τα ηλεκτρολογικου τυπου , θα ειμαι οκ ; Δηλαδη δεν θα επιρεαζει το σημα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το ρουτερ σου παιρνει αποσπομενη κεραία μπορεις να βαλεις μια εξωτερική κεραια στο μπαλκονι με καλώδιο μεχρι το ρουτερ (αρκει αν ειναι σε μικρη απόσταση γιατι υπάρχουν απώλειες απο το καλωδιο) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lewnidas1995 είπε

δηλαδη με ενα κουτι ABS , απο αυτα τα ηλεκτρολογικου τυπου , θα ειμαι οκ ; Δηλαδη δεν θα επιρεαζει το σημα ;

σωστά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Petros Electron said:

Αν το ρουτερ σου παιρνει αποσπομενη κεραία μπορεις να βαλεις μια εξωτερική κεραια στο μπαλκονι με καλώδιο μεχρι το ρουτερ (αρκει αν ειναι σε μικρη απόσταση γιατι υπάρχουν απώλειες απο το καλωδιο) 

Αυτό είναι το μόνο εύκολο, αλλά οι κεραίες 5g είναι κάπως ακριβές 😅

13 hours ago, iliasleon said:

...πειραματισου πρωτα!μπορει να χανει σημα μεσα στο κουτι...

Είναι λίγο μικρό το budget για πειράματα 🥹

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Lewnidas1995 είπε

Αυτό είναι το μόνο εύκολο, αλλά οι κεραίες 5g είναι κάπως ακριβές 😅

Ενα εικοσάρικο περιπου στο aliexpress 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Petros Electron said:

Ενα εικοσάρικο περιπου στο aliexpress 😀

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν γνωρίζω τίποτα από τηλεπικοινωνιες και λίγο φοβουμε σε τέτοια αγορά. Δηλαδή μου είναι πιο εύκολο να κάνω ολόκληρη κατασκευή και να βάλω ένα router plug n play

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lewnidas1995 είπε

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν γνωρίζω τίποτα από τηλεπικοινωνιες και λίγο φοβουμε σε τέτοια αγορά. Δηλαδή μου είναι πιο εύκολο να κάνω ολόκληρη κατασκευή και να βάλω ένα router plug n play

Οκ δοκίμασε τοτε με ενα κουτί και βλέπεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/10/2023 στις 8:42 ΠΜ, Lewnidas1995 είπε

Αυτό είναι το μόνο εύκολο, αλλά οι κεραίες 5g είναι κάπως ακριβές 😅

Αν παίρνει σκέτη κεραία δεν είναι ακριβή. Αν δεν παίρνει και πρέπει να πάρεις κεραία που βάζει μέσα την sim, εκεί αλλάζουν τα πράγματα. Ωστόσο πιστεύω ότι θα πιάνει πολύ καλύτερα μια τέτοια κεραία με προδιαγραφές εξωτερικού χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...