Προς το περιεχόμενο

Ακουστικά monitor/studio


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναζητώ ακουστικά για ηχογραφήσεις σε home studio. Οι μισές κριτικές στην αντίστοιχη κατηγορία του skroutz αφορούν podcasts και απόδοση στο call of duty, οπότε δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Ενδιαφέρομαι για flat ήχο (χωρίς ενισχύσεις, bass boost, EQ κτλ), καλή απομόνωση κυρίως από τα ακουστικά προς το περιβάλλον και δευτερευόντως και των εξωτερικών ήχων και τέλος, καλό εύρος συχνοτήτων καθώς θα διαχειρίζονται ήχους από πολλά όργανα συμπεριλαμβανομένων και τυμπάνων. Άμα δε μαδάνε και σα τη γάτα μου τα μαξιλαράκια, ακόμα καλύτερα.

Κάποιος που χρησιμοποιεί ακουστικά για αυτό το σκοπό, έχει να προτείνει κάποια; Ενσύρματα ή ασύρματα μου είναι αδιάφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ακριβώς τον ίδιο σκοπό έχω χρησιμοποιήσει τα Sony MDR-7506, ηχογράφηση σε studio, ήταν άριστα. Δεν έχουν το καλύτερο noise cancellation, αλλά ηχογραφούσα μπροστά από καμπίνα με μικρόφωνο, οπότε το ελάχιστο bleeding δε θα περνούσε έτσι κι αλλιώς. Το μάδημα δε το γλιτώνεις, αλλά μπορείς να αγοράσεις ανταλλακτικά μαξιλαράκια και να τα αλλάξεις όταν αρχίσουν να φθείρονται. Και για mixing είναι ωραία, αλλά ίσως κάποια open back ακουστικά να είναι προτιμότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

BeyerDynamic DT 770 80ohm ή 250οhm (στην 32ohm έκδοση έχουν χάλια μαξιλαράκια) -- εγώ που τα έχω για μένα θέλουν -1dB χαμηλωμα στα μεσαία

Επεξ/σία από KnightRider
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2023 στις 8:05 ΜΜ, Lucifer είπε

Αναζητώ ακουστικά για ηχογραφήσεις σε home studio. Οι μισές κριτικές στην αντίστοιχη κατηγορία του skroutz αφορούν podcasts και απόδοση στο call of duty, οπότε δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Ενδιαφέρομαι για flat ήχο (χωρίς ενισχύσεις, bass boost, EQ κτλ), καλή απομόνωση κυρίως από τα ακουστικά προς το περιβάλλον και δευτερευόντως και των εξωτερικών ήχων και τέλος, καλό εύρος συχνοτήτων καθώς θα διαχειρίζονται ήχους από πολλά όργανα συμπεριλαμβανομένων και τυμπάνων. Άμα δε μαδάνε και σα τη γάτα μου τα μαξιλαράκια, ακόμα καλύτερα.

Κάποιος που χρησιμοποιεί ακουστικά για αυτό το σκοπό, έχει να προτείνει κάποια; Ενσύρματα ή ασύρματα μου είναι αδιάφορο.

AKG K361/371 θα μπορουσε να ειναι μια πολυ καλη εναλλακτικη στις ηδη αξιολογες προαναφερθεισες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ αυτά για το DAW που γράφω μουσική και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Τελειος φλατ ηχος, απολυτη απομονωση, πολυ δυνατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...