Προς το περιεχόμενο

Macbook m1 air VS m1 pro VS m2, ram 8 gb vs 16 gb


gavalito
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από thanasis00,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα,

αποφάσισα να πάρω ένα macbook για πρώτη φορά, καθώς η χρήση του για ένα 10λεπτο στο κατάστημα δεν είχε καμία σχέση με τα windows. Το ερώτημα για το οποίο θέλω βοήθεια είναι ποιο ακριβώς να πάρω. Η χρήση του θα περιορίζεται σε εξαιρετικά απλά πράγματα : browsing, office, ταινίες, zoom meetings, λίγος προγραμματισμός (R studio), ενδεχομένως να ήθελα να ασχοληθώ και λίγο με photoshop. Επίσης θέλω να μη χρειαστεί να το αλλάξω για τα επόμενα όσο το δυνατόν περισσότερα χρόνια. Να σημειωθεί ότι υπάρχει απαλλαγή ΦΠΑ για την αγορά και η 6% έκπτωση της istorm λόγω μεταπτυχιακού. Τα χρήματα που διαθέτω είναι μέχρι 1000-1100. 

Έχω ψάξει αρκετά και θεώρησα ότι θα μου ταίριαζε το air m1 με 16 ραμ... θα θελα τη γνώμη σας όμως. Τα 16 ram συμφωνώ ότι ίσως δε μου είναι απαραίτητα με τέτοια χρήση στην παρούσα φάση, αλλά μετά από 5 χρόνια; (να σημειωθεί ότι χρησιμοποιώ ένα turbox με pentium R τα τελευταία 7 χρόνια... αλλά πλέον κουράστηκα :D )

Επεξ/σία από gavalito
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα σου πρότεινα να πας στο M2 15" Air με 16GB ram, αλλά για το budget που αναφέρεις νομίζω ότι η μόνη σου επιλογή είναι το M1 Air με 16GB ram και 512GB ssd, το οποίο θα σου βγει γύρω στα 1100+ αν δεν κάνω λάθος. Δεν θεωρώ ότι αξίζει όμως. 

Νομίζω ότι καλύτερη επιλογή θα ήταν να κάνεις υπομονή, γιατί αύριο είναι το event όπου θα ανακοινωθούν νέα μοντέλα με M3 και καλό είναι να δεις τι θα παίξει. Επίσης, μόλις βγουν στην αγορά τα νέα μοντέλα, θα πέσουν οι τιμές στα προηγούμενα μοντέλα, οπότε ίσως καταφέρεις να "χτυπήσεις" κάτι καλύτερο. 

Άποψη μου, αν θέλεις την ακολουθείς. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, M A T R I X είπε



Νομίζω ότι καλύτερη επιλογή θα ήταν να κάνεις υπομονή, γιατί αύριο είναι το event όπου θα ανακοινωθούν νέα μοντέλα με M3 και καλό είναι να δεις τι θα παίξει. Επίσης, μόλις βγουν στην αγορά τα νέα μοντέλα, θα πέσουν οι τιμές στα προηγούμενα μοντέλα, οπότε ίσως καταφέρεις να "χτυπήσεις" κάτι καλύτερο. 

 

αυτό! περίμενε! Ανυπομονούμε 

Επεξ/σία από Rubble
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους! 

Να φανταστώ ότι από τη στιγμή που θα ανακοινωθούν τα νέα μοντέλα (αύριο) θα θέλει κάποιον καιρό (μήνες?) μέχρι να έρθουν στην αγορά... ας δούμε αύριο όμως τις ανακοινώσεις που λέτε και επανερχόμαστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, KX7 είπε

Ακόμα και τα 8gb είναι αρκετά m1 είναι η λογική επιλογή, απέφυγε τα m2. Ξόδεψε τα χρήματα για 500gb από το βασικό 256gb

Τα 8gb είναι λίγα για τη χρήση που το θέλει πέρα από browsing κλπ, πόσο μάλλον όταν θέλει να το κρατήσει αρκετά χρόνια. Καλύτερα ας περιμένει να δει τι θα ανακοινωθεί αύριο και το συζητάμε εδώ εκ νέου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apple will announce updates to the 24-inch iMac and MacBook Pro featuring M3 Apple silicon chips.

αυριο εχει μόνο 14αρια και 16αρια προ με Μ3 chip. δεν εχει air. to bestprice.gr εχει macbook air M1 στα 800 ευρώ.

αμαζον τα ίδια. Για απλή χρήση ειναι μια χαρά. η λογική 16αρας ραμ ειναι να μην καταπονειται ο δίσκος αν κανεις μονταζ βίντεο το οπόιο και με 8αρα ραμ το κανει. 

δες βίντεο στο youtube πολλοί το προτείνουν ως αγορά εναντι του Μ2 air με το notch. Ειναι ο λόγος που δεν πούλησαν τα Μ2 λαπτοπ με αποτέλεσμα να αναγκαστεί γρήγορα η apple να βγάλει τα Μ3.  Δώσε 800 και πάρτο και πούλα το μετά απο 2 έτη που θα βγούν τα νέα air αλλιώς κρατα το ανετα 5 χρόνια για απλή χρήση θα τα βγάλει άνετα.Συμπέρασμα αν έχεις τα λεφτά πάρε με 1600 ευρώ το 14αρι προ του 2021 από αμαζον αν το βρεις αλλιως macbook air 2020 M1 με 800 ευρώ. Τα m3 pro θα ξεκινανε τιμή 2800+

 

Υ.Γ. το 16 αρι Μ3 max είναι το μηχανημα ονειρο που περιμανε τόσα χρόνια, αντάξιο επιτέλους να φέρει το τιτλο pro =  για επαγγελματίες. Απίστευτες επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, avacan23 είπε

Apple will announce updates to the 24-inch iMac and MacBook Pro featuring M3 Apple silicon chips.

αυριο εχει μόνο 14αρια και 16αρια προ με Μ3 chip. δεν εχει air. to bestprice.gr εχει macbook air M1 στα 800 ευρώ.

αμαζον τα ίδια. Για απλή χρήση ειναι μια χαρά. η λογική 16αρας ραμ ειναι να μην καταπονειται ο δίσκος αν κανεις μονταζ βίντεο το οπόιο και με 8αρα ραμ το κανει. 

δες βίντεο στο youtube πολλοί το προτείνουν ως αγορά εναντι του Μ2 air με το notch. Ειναι ο λόγος που δεν πούλησαν τα Μ2 λαπτοπ με αποτέλεσμα να αναγκαστεί γρήγορα η apple να βγάλει τα Μ3.  Δώσε 800 και πάρτο και πούλα το μετά απο 2 έτη που θα βγούν τα νέα air αλλιώς κρατα το ανετα 5 χρόνια για απλή χρήση θα τα βγάλει άνετα.Συμπέρασμα αν έχεις τα λεφτά πάρε με 1600 ευρώ το 14αρι προ του 2021 από αμαζον αν το βρεις αλλιως macbook air 2020 M1 με 800 ευρώ. Τα m3 pro θα ξεκινανε τιμή 2800+

 

Υ.Γ. το 16 αρι Μ3 max είναι το μηχανημα ονειρο που περιμανε τόσα χρόνια, αντάξιο επιτέλους να φέρει το τιτλο pro =  για επαγγελματίες. Απίστευτες επιδόσεις.

Θα διαφωνήσω, αλλά τα ακούω. Όταν θέλει να πειραματιστεί με προγραμματισμό και adobe, είναι κρίμα να δώσει τόσα λεφτά και να τερματίζει το μηχάνημα. Με τον M1 σίγουρα μπορεί να τρέξει ότι θέλει, αλλά όχι ότι θα έχει ένα λάπτοπ το οποίο θα του τρέχει απροβλημάτιστα ότι του ρίχνει μέχρι το 2028 (8ετιας λάπτοπ...). Η ιστορία έχει δείξει το αντίθετο.

Θα συμφωνήσω όμως ότι θα μπορούσε άνετα να πάρει το απλό μοντέλο, να το δουλέψει για 1-2 χρόνια και μετά να κάνει κάποια αναβάθμιση. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να προσθέσω εδώ ότι οι εφαρμογές της Adobe είναι μόνο με συνδρομή, οποτε πρέπει να υπολογίσεις και αυτό στα έξοδα σου. Υπάρχουν κάποιες σελίδες που σου λένε πως να τα κανεις patch αλλά είναι και δύσκολο και παράνομο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι έχετε να πείτε λοιπόν αγαπητοί ειδήμονες της apple μετά τα νέα του event? :)

Συνεχίζουμε με το πλάνο για το απλό m1 και το αλλάζω όποτε με " κουράσει"; (θα αργήσει θεωρώ αρκετά )

Να πάρω την έκδοση με τα 16 ραμ σκεπτομενος τα δεδομένα μετά από μια 5ετια; 

Επεξ/σία από gavalito
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gavalito είπε

Τι έχετε να πείτε λοιπόν αγαπητοί ειδήμονες της apple μετά τα νέα του event? :)

Συνεχίζουμε με το πλάνο για το απλό m1 και το αλλάζω όποτε με " κουράσει"; (θα αργήσει θεωρώ αρκετά )

Να πάρω την έκδοση με τα 16 ραμ σκεπτομενος τα δεδομένα μετά από μια 5ετια; 

Αν βρεις το Μ1 air με 16gb ram παρτο και κάνε τη δουλειά σου για τα επόμενα 5 χρόνια. Μπορείς επίσης να κοιτάξεις για το M2 air με 16gb ram μεταχειρισμένο στα 1100€. Δεν αξίζουν τα χρήματα για τα νέα 14ρια που θα ξεκινούν στα 2κ με 8gb ram το base model. Είναι για κλάματα η κατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και εγώ με Μ1 Air 16GB RAM. Ο εσωτερικό χώρος τώρα αν σε παίρνει και 512gb να το βάλεις. Αλλά αν μπορείς να κάνεις την υπέρβαση για Μ2 Air 16gb σίγουρα για την επόμενη 7ετία θα είσαι κομπλέ. Οι Μ3 λογικά είναι εκτός budget οπότε δεν τους κοιτάμε.

Προσωπικά πάντως, είμαι με Μ1 Air 8gb εδώ και ένα χρόνο+, και κάνω προγραμματισμό αρκετά και δεν έχει βγάλει κιχ. Κάνω και ελαφρύ video editing και εκεί δε μασάει επίσης. Εννοείται όσο περισσότερο φορτώνεις ένα premiere project ή ένα photoshop file θα αργεί περισσότερο, αλλά για χαλαρές καταστάσεις και με το 8άρι θα είσαι κομπλέ προσωπικά. Έχω σκοπό να το κρατήσω σίγουρα καμιά 5ετία ακόμα, και θα χει βγάλει τα λεφτά του προ πολλού (χωρίς ΦΠΑ το πήρα 800 ευρώ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολύ παιδιά!

Τελευταία ερώτηση: γιατί θεωρείτε ότι αξίζει το m2 air έναντι του m1; αν θα μπορούσα να γλιτώσω τα 200 ευρώ παραπάνω θα μου ήταν βοηθητικό.

Υπάρχει περίπτωση η apple μελλοντικως να σταματήσει την υποστήριξη στο m1 ενώ όχι στο m2; ή τουλάχιστον πιο σύντομα; 

Δηλαδή μπορεί να το "αχρηστέψει" και να σε αναγκάσει να πάψεις να το χρησιμοποιείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gavalito είπε

Σας ευχαριστω πολύ παιδιά!

Τελευταία ερώτηση: γιατί θεωρείτε ότι αξίζει το m2 air έναντι του m1; αν θα μπορούσα να γλιτώσω τα 200 ευρώ παραπάνω θα μου ήταν βοηθητικό.

Υπάρχει περίπτωση η apple μελλοντικως να σταματήσει την υποστήριξη στο m1 ενώ όχι στο m2; ή τουλάχιστον πιο σύντομα; 

Δηλαδή μπορεί να το "αχρηστέψει" και να σε αναγκάσει να πάψεις να το χρησιμοποιείς;

Πιο σύντομα σίγουρα, καθώς μιλάμε για παλαιότερο μοντέλο. Αλλά, γενικά για τη χρήση σου το Μ1 είναι μια χαρα. Στο Μ2 πας μόνο αν σου αρέσει περισσότερο το οπτικό (έχει και λίγο καλύτερη οθόνη το M2, that is, περισσότερα nits και ελάχιστα μεγαλύτερη), δηλαδή το στρογγύλεμα του σασί στις γωνίες και τα μικρότερα bezels της οθόνης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
7 λεπτά πριν, gavalito είπε

Σας ευχαριστω πολύ παιδιά!

Τελευταία ερώτηση: γιατί θεωρείτε ότι αξίζει το m2 air έναντι του m1; αν θα μπορούσα να γλιτώσω τα 200 ευρώ παραπάνω θα μου ήταν βοηθητικό.

Υπάρχει περίπτωση η apple μελλοντικως να σταματήσει την υποστήριξη στο m1 ενώ όχι στο m2; ή τουλάχιστον πιο σύντομα; 

Δηλαδή μπορεί να το "αχρηστέψει" και να σε αναγκάσει να πάψεις να το χρησιμοποιείς;

Κυρίως γιατί έχεις 20% περισσότερες επιδόσεις με τον Μ2, λίγο καλύτερη και μεγαλύτερη οθόνη με notch, καλύτερη camera και ηχεία, γενικά είναι ένα βήμα πιο καλό σε όλους τους τομείς, και είναι και πιο future proof.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...