Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με WIfi


EzioMorte

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρωτα απ' ολα καλημερα σε ολους! Εχω ενα θεμα με την συνδεση μου. Ειναι Νοβα 100αρα με καινουριο ρουτερ την ιδιας της Νοβα, υποτιθεται αυτα που στηριζουν και fiber δεν εχω ομως fiber. Eκει που κατεβαζω (παντα ασυρματα) κανονικα με 10-12 megabyte/sec η ταχυτητα πεφτει στα 2-3 μεχρι να κανω επανεκινηση στο ρουτερ και κατεβαζει ξανα κανονικα. Μετα απο λιγο (συνηθως 1-2 ωρες) ξαναπεφτει και θελει επανεκκίνηση. Δυστηχως Δεν υπαρχει δυνατοτητα ethernet γιατι το ρουτερ ειναι στο διαδρομο και εγω σε δωματιο, που να μεν βλεπω φατσα μπροστα το χωλ αλλα ειναι στην εισοδο του σπιτιου και δεν μπορω να εχω καλωδια μεσα στη μεση ολη τη μερα, γατια, παιδια, καταλαβαινετε. Ειναι θεμα που διορθωνεται η η μονη λυση ειναι η ενσύρματη συνδεση; Επισης μου ειπε τεχνικος οτι δεν μπορω να βαλω πριζα για τηλεφωνο στο δωματιο που ειναι τα μηχανηματα. Η...λυση της Νοβα ηταν να βαλω πιο γρηγορη συνδεση... Ευχαριστω.

ΥΓ: Εχω δοκιμασει σε 3 λαπτοπ, 2 σταθερους υπολογιστες (2 λαπτοπ και 1 υπολογιστης gaming ακριβα μηχανηματα), PS3-4-5, Switch, XBOX ONE X, Series X, Series S, tablet, κινητα, κανει τα ιδια παντου. 

ΥΓ2: Το ρουτερ στην ευθεια εχει αποσταση 4-5 μετρα, δεν εχει εμποδια μπροστα (τοιχους, πορτες κτλ) και εχει γινει αλλαγη οποτε δεν ειναι προβληματικο γιατι και το προηγουμενο εκανε τα ιδια. 

Επεξ/σία από EzioMorte
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/10/2023 στις 4:46 ΠΜ, EzioMorte είπε

Η...λυση της Νοβα ηταν να βαλω πιο γρηγορη συνδεση... Ευχαριστω.

Ή δεν επικοινώνησες σωστά το πρόβλημα σου ή έπεσες σε πωλητή αντί για τεχνικό.

Θα μπορούσα να σου προτείνω να βάλεις ένα Access Point αλλά δεν είναι πρόβλημα του wifi αφού όπως καταλαβαίνω έχεις δοκιμάσει και σταθερούς υπολογιστές

  • Να έχει πρόβλημα όλο το router και μετά από λίγο να κλατάρει
    • Ένας καλός τρόπος για να το ελέγξεις είναι να αλλάξεις κωδικό wifi, να αποσυνδέσεις όλες τις συσκευές απ' το LAN και να σερφάρεις κανονικά. Αν συνεχίζει να συμβαίνει πας για αλλαγή router
  • Κάποια άλλη συσκευή να "τρώει" το Internet και με το να κάνεις επανεκκίνηση απλώς χάνει την σύνδεση και όταν επανασυνδεθεί σου ρίχνει πάλι την ταχύτητα.
    • Αν κάνεις το παραπάνω και εν τέλει όλα πάνε normal μπορεί και κάποιος άλλος να ευθύνεται για την χαμηλή σου ταχύτητα. Δεν αποκλείουμε βέβαια το ενδεχόμενο ότι οι παραπάνω από μία συσκευές μπορεί να το ζορίσουν και να τα φτύσει αλλά είναι καλό να βάζεις μία μία τις συσκευές πάλι πίσω για μερικές ώρες και να δεις πότε θα συμβεί. Έτσι θα βρεις τον ένοχο.
    • Το καλύτερο βέβαια όλων είναι να μπεις στο web interface του router σου και να δεις από εκεί αν κάποια συσκευή τραβάει περισσότερα δεδομένα απ' όσο πρέπει. Βέβαια δεν ξέρω αν το router της Nova έχει 5 βασικά monitoring tools για να μπορείς να δεις κάτι τέτοιο.

 

 

Στις 30/10/2023 στις 4:46 ΠΜ, EzioMorte είπε

Επισης μου ειπε τεχνικος οτι δεν μπορω να βαλω πριζα για τηλεφωνο στο δωματιο που ειναι τα μηχανηματα.

Ποιος τεχνικός στο είπε αυτό; Κάποιος τεχνικός δικτύων ή ηλεκτρολόγος ή ο πωλητής της Nova απ το τηλέφωνο ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως και επεσε σε πωλητη δεν εξηγειται! Και για το δωματιο μου το ειπε ηλεκτρολογος οποτε απ' οτι καταλαβαινω πρεπει να ρωτησω τεχνικο δικτυου. Οσο για τα υπολοιπα, θα τα δοκιμασω ενα ενα να δω τι γινεται, ισως τελικα βρω τον ενοχο. Μακαρι δηλαδη γιατι ειναι σαν να πληρωνω για 24αρα γραμμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν και δε γνωρίζω τα router της Nova δε δοκιμάζεις να αλλάξεις συχνότητα να δεις τι παίζει (έτσι και αλλιώς οι αποστάσεις που αναφέρεις είναι μικρές και με καμία ζώνη συχνοτήτων δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα); Π.χ. από 2.4 GHz πήγαινε στα 5 GHz ή το ανάποδο. Δε ξέρεις καμιά φορά. Εάν το router όμως έχει band steering (δηλαδή ενοποιούνται οι δύο συχνότητες Wi-Fi του router) τότε μπορεί να μη μπορείς να κάνεις κάτι (π.χ. εάν είναι προεπιλεγμένη επιλογή να είναι ενεργό) εκτός εάν σου δίνει τη δυνατότητα, καρφωτά να μπορεί σαν επιλέξεις συχνότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/11/2023 στις 9:02 ΜΜ, JPaxilleas είπε

Εάν και δε γνωρίζω τα router της Nova δε δοκιμάζεις να αλλάξεις συχνότητα να δεις τι παίζει (έτσι και αλλιώς οι αποστάσεις που αναφέρεις είναι μικρές και με καμία ζώνη συχνοτήτων δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα); Π.χ. από 2.4 GHz πήγαινε στα 5 GHz ή το ανάποδο. Δε ξέρεις καμιά φορά. Εάν το router όμως έχει band steering (δηλαδή ενοποιούνται οι δύο συχνότητες Wi-Fi του router) τότε μπορεί να μη μπορείς να κάνεις κάτι (π.χ. εάν είναι προεπιλεγμένη επιλογή να είναι ενεργό) εκτός εάν σου δίνει τη δυνατότητα, καρφωτά να μπορεί σαν επιλέξεις συχνότητα.

Βρεθηκε λυση αδελφε μου. Δεν θα φανταστεις τι ηταν. Μια γυναικα απο την οικοδομη που καθαριζει σπιτια ηρθε και καθαρισε το σπιτι μου γιατι εγω εχω σοβαρο προβλημα με το γονατο και ειμαι με πατεριτσες μεχρι να εγχειριστω. Ε, λοιπον μου εκλεψε τον κωδικο και κατεβαζε ολη μερα. Το ειδα, αλλαξα τα παντα απο κωδικους κτλ και ηρθε φαντασου και μου εκανε παρατηρηση οτι της κοπηκε το ιντερνετ οποτε βγαλε ακρη...

Επεξ/σία από EzioMorte
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι. Δε ξέρεις από που θα σου έρθει. Το γέλιο που έβαλα είναι γιατί σου ζήτησε και τα ρέστα. Έχουμε χάσει τη μπάλα νομίζω (the ball has been lost 😅).

Αφού βρήκες άκρη πάλι καλά. Καλά λοιπόν το πέτυχε και ο manolis940 "μπορεί και κάποιος άλλος να ευθύνεται για την χαμηλή σου ταχύτητα."

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...