Προς το περιεχόμενο

Ένα σεμνό και ταπεινό build...


passenger57

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Θέλω να κάνω αναβάθμιση  και η σύνθεση που επελεξα είναι με ενσωματωμένα γραφικά για οικονομια προς το παρόν....
Το budget μονον για το μηχάνημα εκτός οθόνης είναι 550€ .Το μηχάνημα θα  προορίζεται για  περιορισμένο μοντάζ, ελαφρύ gaming και άπειρες  δουλειές γραφείου.

Ερωτήσεις:

1) Με αυτή τη σύνθεση που έχω και με την προοπτική να βάλω κάποια στιγμή όταν τα οικονομικά το επιτρέψουν,με ποιά κάρτα γραφικών γύρω στο 150άρι
θα έχω καλύτερα γραφικά;

2) Ένα CORSAIR CP-9020236-EU CV650 650W 80 PLUS BRONZE τροφοδοτικό με καλύπτει;

3) Δεν γνωρίζω αν αυτός ο δισκος ταιριάζει με την μητρική και αν ολο το setup εκμεταλεύεται τις ταχυτητες που μπορεί να πιασειμ ποιον θα προτείνατε σε samsung?

4) Οι μνήμες είναι συμβατές και αν όχι τι θα μου προτείνατε 

5) Το κουτί είναι κατάλληλο για την μητρική αυτή και αν όχι τι άλλο οικονομικότερο  μου προτείνετε με συντηρητική σχεδίαση;

6) Τέλος την μητρική την επέλεξα βάσει της δυνατότητας του τσίπ και των δίσκων  3-4 που θελω να προσθέσω απο το παλαιό μηχάνημα.
     Ποια άλλη msi οικονομικότερη συμφέρει να επιλέξω ώστε να  έχω 4 dimm και αρκετά σατα για τους δίσκους

Ευχαριστώ θερμά για τον χρόνο σας!
image.jpeg.c2dbae3033084d041789f60e0aebba13.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1

Όταν θα έρθει η ώρα θα τα πούμε για την κάρτα, μέχρι τότε ποιος ξέρει τι θα παίζει στην αγορά. Σήμερα πάντως δεν βάζεις κάποια σοβαρή κάρτα στα 150€ εκτός αν ψαχτείς σε μεταχειρισμένα

2

Το τροφοδοτικό πάει βάσει τις συνολικής κατανάλωσης του συστήματος. Εφόσον δεν έχεις σκεφτεί ποιά κάρτα θα βάλεις απλά υπολογίζεις στο περίπου. Ένα σύστημα σαν τον παραπάνω βρίσκεται περίπου στα 200w κατανάλωσης όταν όλα δουλεύουν στο 100%. Αν υπολογίσεις ακόμα τόσα για μια μέτρια κάρτα γραφικών και 20-30% αέρα τότε με 650w psu είσαι καλυμμένος αλλά: το cv δεν ξέρω αν θα έπρεπε να είναι η βασική σου επιλογή. Σε τι χρήματα το βρίσκεις και γιατί επιλέγεις αυτό; Ιδανικά με κάρτα γραφικών προτιμούμε gold.

3

Ο δίσκος είναι gen4 ενώ ο cpu που έχεις επιλέξει είναι gen3, κατά συνέπεια δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί πλήρως τις ικανότητές του. Επίσης είναι πολύ ακριβώς και καθόλου vfm. Με το kingston kc3000 1tb στα 60€ δεν τίθεταί θέμα επιλογής, σε gen3 o sn570 εξακολουθεί να είναι μια καλή επιλογή. Crucial επίσης καλό vfm, αντίστοιχος samsung ο 980 (σκέτος)

4

Οι μνήμες είναι μια χαρά συμβατές, υπάρχουν αρκετά τίμια κιτ σε αυτά τα χρήματα, λίγες οι περιπτώσεις να πάρεις κάτι αίσχος

5

To κουτί είναι συμβατό έχει και σχετικά καλά clearances. Γενικά προτιμούμε κουτιά με σίτα μπροστά έτσι ώστε με την κατάλληλη ροή αέρα να διατηρούμε χαμηλές θερμοκρασίες. Έτσι επιτυχγάνουμε ησυχία (χαμηλές στροφές φαν) και μακροζωία. Cougar archon mesh 2, barrett no3, κατά καιρούς κάποια κουτιά της msi, είναι κουτιά που αξίζει να δεις. Τα λαμπάκια σβήνουν στις περισσότερες των περιπτώσεων, μη σε απασχολούν.

6

Υπερβολική μητρική, βάσει κόστους και αναλογίας με το υπόλοιπο hardware.  Μέχρι 4 sata σηκώνουν οι περισσότερες. Ακόμη και όταν βλέπεις 6 διαθέσιμες θύρες, σε πολλές περιπτώσεις τίθενται εκτός όταν βάζεις στο σύστημα nvme οπότε είναι πλασματικές. Προσοχή και διάβασμα στα specs (σελίδα κατασκευαστή πάντα) για να βγάλεις άκρη. Εφόσον ζητάς msi, άνετα σε καλύπτουν οι πιο οικονομικές b550-a pro, b550 gaming plus. 

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε πάω σε αυτό το build...να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς....η στοκ ψύκτρα που έχει ο AMD ειναι αρκετή για ψύξη;
Επίσης χρειάζεται να προμηθευτω και πάστα θερμοαγώγιμη; Κάποια παρατήρηση για τα εξτρά καλώδια σατα μεσα ώστε να συνδέσω τους δίσκους μου;
Επίσης, επειδή ο χρόνος μου είναι περιορισμένος, το mgmanager που επελεξα να προμηθευτω τα υλικά αναλαμβάνει την συναρμολόγηση και αν ναι τι κόστος έχει;
Ευχαριστώ! 

 

image.jpeg.3ab7c0bb3a02aea294bfe01c2bdbaada.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, passenger57 είπε

Οπότε πάω σε αυτό το build...να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς....η στοκ ψύκτρα που έχει ο AMD ειναι αρκετή για ψύξη;
Επίσης χρειάζεται να προμηθευτω και πάστα θερμοαγώγιμη; Κάποια παρατήρηση για τα εξτρά καλώδια σατα μεσα ώστε να συνδέσω τους δίσκους μου;
Επίσης, επειδή ο χρόνος μου είναι περιορισμένος, το mgmanager που επελεξα να προμηθευτω τα υλικά αναλαμβάνει την συναρμολόγηση και αν ναι τι κόστος έχει;
Ευχαριστώ!

Τελευταία φορά που συνομιλούσα με μέλος, του ζήτησαν 50€ για συναρμολόγηση (έντυπη προσφορά). Για 1-2 ώρες συναρμολόγηση δηλαδή 25€ θα το σκεφτόμουν εκτός αν είσαι κανάς παίχτης του NBA και βγάζεις περισσότερα :D

Τον kc3000 τον έχει αυτή τη στιγμή το eshop στα 60€.

Η ψύκτρα που συνοδεύει το cpu έχει θερμοαγώγιμη για την πρώτη φορά εγκατάστασης.

Είναι ικανή μόνο για τα βασικά.

Αν το cpu στρεσάρεται σε βαριά φορτία δύσκολα τον κρατάει σε χαμηλές θερμοκρασίες, ενώ οι τσίτα στροφές συνήθως ενοχλούν. 

Μια ag400 είναι καλό vfm τον τελευταίο καιρό (δε θυμάμαι αν την έχει το mgmanager)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για το MGManager. πελατης τους μεν. αλλα βλεπω τον τελευταιο καιρο εχει ανεβασει αρκετα τις τιμες του και το ποσον των 50 Ε για συναρμολογιση το βρισκω υπερβολικο, την στιγμη μαληστα που αγοραζω απο αυτους τα εξαρτηματα. Ειναι ομως αξιοπιστο καταστημα.

 Θα εβαζα μνημες χωρις rgb φωτακια για περισσοτερη οικονομια.

Δεν νομιζω οτι στα 150Ε υπαρχει σημερα καινουργια gpu δυνατοτερη απο τις ενσωματομενες των cpu. Oποτε θα εμενα με αυτην του επεξεργαστη η θα κοιτουσα κατι μεταξυ 200-300 Ε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει RX 6600 στα 190 από eshop αυτη την περίοδο. Βάζεις εναν 5600 αντί του 5700g και στην ουσια είναι +140 ευρώ. Το λέω ξεκάθαρα επειδή λες ότι το σκέφτεσαι για το μέλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/10/2023 στις 8:14 ΜΜ, passenger57 είπε

Εάν πάρω αυτόν ->https://www.e-shop.gr/ssd-kingston-skc3000s-1024g-kc3000-1tb-m2-2280-nvme-pcie-gen4-x4-p-PER.346318
λογικά θα δουλεύει gen3 θα έχω θέμα;

 

99.9% χωρίς πόβλημα με περιορισμό ταχυτήτων σε gen3

2 ώρες πριν, passenger57 είπε

Επίσης θα ήθελα να ρωτησω ( φλασιά) τι μπορούμε να βάλουμε για υδρόψυξη στο συγκεκριμένο build;

Εφόσον μιλάμε για το mx-330-x στα specs αναφέρει μέχρι 240mm ψυγειο.

Δε νομίζω οτι σε τέτοιου επιπέδου σύστημα αξίζει η επένδυση σε υδρόψυξη, καλύτερα διέθεσε τα χρήματα ανεβάζοντας ποιότητα σε κάποιο άλλο κομμάτι του hardware.

Αν θες να δεις υδροψύξεις που χωράνε στο κουτί το pcpartpicker δίνει καλό μπούσουλα συνήθως (βάλε στο builder το κουτί και μετά μπες στις ψύξεις να δεις τις συμβατές)

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εάν ανεβάσω το budget  περίπου 150 ευρω....για να πάω σε AM5  και ddr5 ωστε να έχω μεγαλύτερη διάρκεια του συστήματος....
τι θα λέγατε για έναν AMD Ryzen 5 7600 με ενσωματωμένα γραφικά πάλι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, passenger57 είπε

 Εάν ανεβάσω το budget  περίπου 150 ευρω....για να πάω σε AM5  και ddr5 ωστε να έχω μεγαλύτερη διάρκεια του συστήματος....
τι θα λέγατε για έναν AMD Ryzen 5 7600 με ενσωματωμένα γραφικά πάλι;

 

Τα ενσωματωμένα του 7600 δεν κάνουν για gaming, είναι απλά για να έχεις εικόνα.
Γνώμη μου, πήγαινε εξαρχήες σε 5600 και rx 6600,

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...