Προς το περιεχόμενο

Αυτόματη επανεκκίνηση  στο καινούργιο router της Cosmote


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα αλλαγή το παλιό μου router με το καινούργιο της Cosmote, λόγο βλάβης.

Με το καινούργιο λύθηκε η βλάβη που αντιμετώπιζα - κλείδωμα σε χαμηλές ταχύτητες.

Το θέμα είναι πως το βράδυ, το router, έκανε δύο φορές επανεκκίνηση από μόνο του.

Οι επανεκκινήσεις έγιναν με δύο ώρες διαφορά.

 

Μήπως επειδή είναι ακόμα καινούργιο, πέρναγε ρυθμίσεις - αναβαθμίσεις;

Μήπως φταίει που άλλαξα ένα φίλτρο στη γραμμή και έβαλα ένα από τα καινούργια που ήρθαν με το καινούργιο router;

 

Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση κάνει αυτόματα επανεκκίνηση;

Αν ναι, πως την απενεργοποιώ;

Αν όχι, τι μπορεί να φταίει;

 

Να σημειώσω πως δεν βλέπω καμία διαφορά στα errors ανάμεσα στο παλιό και στο καινούργιο router.

Είναι σχεδόν στα ίδια επίπεδα με πριν.

Επεξ/σία από M_i_k_e_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα,

Εγω εκανα μεταφορα απο Nova σε Cosmote πριν απο ενα μηνα και το ρουτερ (Sercomm Speedport Plus 2) κανει καθημερινα επανεκκινησεις, με τυχαια συχνοτητα, αλλά κάνει κάθε μερα τουλαχιστον 1-2. Δεν εχει αλλαξει τιποτα στη συνδεσμολογια και οσο ειχα Nova (4 χρονια) δεν ειχα καθολου αποσυνδεσεις με ίδιο πρόγραμμα (VDSL 100) και με χαμηλοτερο margin. Επίσης το καφαο ειναι της COSMOTE. Εστειλα μεσω chat μηνυμα και για ενα 24ωρο περιπου μου ερχονταν διαφορα μηνυματα οτι ελεγχεται η βλαβη και καποια στιγμη οτι αποκατασταθηκε (!). Δεν άλλαξε τιποτα. Δυστυχως δεν εχω βρει ακομη χρονο να καλεσω στο 13788 αλλα θα το κανω το συντομοτερο.

Κατι παιζει με το ρουτερ δεν εξηγειται.

Επεξ/σία από dhmhtrhs79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το ίδιο router, με το ίδιο πρόβλημα. Τυχαίες επανεκκινήσεις με τα logs να αναφέρουν kernel panic.

Διάβασα (νομίζω στο adslgr) πως συνδέοντας δεύτερο router το πρόβλημα λύνεται. Συνέδεσα δοκιμαστικά ένα Deco που είχα, οπότε όλες οι ασύρματες συσκευές συνδέονται και διαχειρίζονται από αυτό, και έκτοτε τα restarts έχουν σταματήσει.

Ξεκάθαρα θέμα του router. Δεν έχει περάσει ωστόσο τη νέα έκδοση λογισμικού ακόμη (2.8.005.0), μόλις γίνει η ενημέρωση θα κάνω και πάλι δοκιμές χωρίς το Deco για να παρακολουθήσω τη συμπεριφορά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα μου έστειλαν ένα ZTE router, δεν έχω το Speedport Plus 2

 

Προς το παρών δεν έχει κάνει επανεκκίνηση από τα μεσάνυχτα και μετά.

Θα ενημερώνω το post για τυχόν μελλοντικές αποσυνδέσεις ή αν βγάλω άκρη με το 13888.

Ελπίζω να υπάρχει κάποιος με παρόμοια θέματα που έβγαλε άκρη, μήπως και μας δώσει τα φώτα του, μιας και δυστυχώς δεν έχω δεύτερο router για να δοκιμάσω

Επεξ/σία από M_i_k_e_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...