Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με τον εκτυπωτη μου


vounisios
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από JPaxilleas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα φιλοι μου...εδω & 4 με 5 μερες,ο εκτυπωτης μου καθυστερει στην εκτυπωση, κοντα στα 45 δευτερολεπτα...μετα αρχιζει κανονικα την εκτυπωση. Αυτο γινεται για πρωτη φορα. Ειναι ο εκτυπωτης της HP Desk jet link Advantagr 3835....Μηπως καποιος φιλος εδω θα μπορουσε να βοηθησει & να μας πει τι μπορει να φταιει & εχω αυτη την καθυστερηση ?   Σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, αν και μπορεί να φταίει το οτιδήποτε, στη θέση σου θα κοίταζα τις ρυθμίσεις, τη σύνδεση, τους drivers. Φυσικά από την αρχή, συστηματικά και βήμα βήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2023 στις 3:22 ΜΜ, vounisios είπε

καλησπερα φιλοι μου...εδω & 4 με 5 μερες,ο εκτυπωτης μου καθυστερει στην εκτυπωση, κοντα στα 45 δευτερολεπτα...μετα αρχιζει κανονικα την εκτυπωση. Αυτο γινεται για πρωτη φορα. Ειναι ο εκτυπωτης της HP Desk jet link Advantagr 3835....Μηπως καποιος φιλος εδω θα μπορουσε να βοηθησει & να μας πει τι μπορει να φταιει & εχω αυτη την καθυστερηση ?   Σας ευχαριστω.

Επειδή δουλεύω κυρίως στο Linux και δεν προλαβαίνω τώρα να το δω σε Windows, υπάρχει κάπου μία ρύθμιση για το αν η εκτύπωση θα ξεκινήσει αμέσως, ή μόλις τελειώσει το spooling. Δες το Method2 σε αυτό το link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Kthulhou είπε

δώσε κ μια εκτύπωση από το μενού του, από το πάνελ του

να δεις, αν θα τυπώσει γρήγορα ή όχι

Θα το δω & αυτο.ευχαριστω.

3 ώρες πριν, Orestis_G είπε

Επειδή δουλεύω κυρίως στο Linux και δεν προλαβαίνω τώρα να το δω σε Windows, υπάρχει κάπου μία ρύθμιση για το αν η εκτύπωση θα ξεκινήσει αμέσως, ή μόλις τελειώσει το spooling. Δες το Method2 σε αυτό το link

Αααααα, πολυ ενδιαφερον...θα το κοιταξω τωρα.ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Orestis_G είπε

Επειδή δουλεύω κυρίως στο Linux και δεν προλαβαίνω τώρα να το δω σε Windows, υπάρχει κάπου μία ρύθμιση για το αν η εκτύπωση θα ξεκινήσει αμέσως, ή μόλις τελειώσει το spooling. Δες το Method2 σε αυτό το link

Αααααα, πολυ ενδιαφερον...θα το κοιταξω τωρα.ευχαριστω πολυ.

Ασχοληθηκα αρκετα με το θεμα & στηριχτηκα στις απαντησεις των φιλων μας πιο πανω & ιδιαιτερα στην μεθοδο 2  του Orestis....Βλεπω να εκτυπωνει οσα εγγραφα ειναι σε μορφη Word, αλλα καθυστερει παλι αν θελω να εκτυπωσω καποιο κειμενο απο site,...Επισης στον Πινακα Ελεγχου & στο "Συσκευες & εκτυπωτες", βλεπω 2 εκτυπωτες...Δεν ξερω πως προστεθηκε & δευτερος. Εξ αλλου εναν εκτυπωτη εχω. Σας βαζω & μια φωτο.

 

ΣΥΣΚΕΥΕΣ & ΕΚΤΥΠΩΤΕΣ.jpg

Επεξ/σία από vounisios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχεις συνδέσει τον εκτυπωτή με USB; Εάν ναι, δες εάν έχεις στον εκτυπωτή ενεργοποιημένο το «Wireless Direct» δηλαδή εάν είναι στο “On”. Πιθανώς το έχεις ενεργοποιημένο και το σήμα το πιάνουν τα windows, οπότε είναι σα να βλέπουν άλλον έναν εκτυπωτή.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το δω και αυτο....

13 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Μήπως έχεις συνδέσει τον εκτυπωτή με USB; Εάν ναι, δες εάν έχεις στον εκτυπωτή ενεργοποιημένο το «Wireless Direct» δηλαδή εάν είναι στο “On”. Πιθανώς το έχεις ενεργοποιημένο και το σήμα το πιάνουν τα windows, οπότε είναι σα να βλέπουν άλλον έναν εκτυπωτή.  

Βλεπω εδω στο τετραγωνο πινακακι που εχει ο εκτυπωτης μου,ενα Wi-Fi Direct....& απο κατω μια επιλογη  ΟΚ...Τωρα το "On" που ειναι ?  Δηλαδη πρεπει να βρω στις ρυθμισεις κατι ν αλλαξω ?   Δεν τα κατεχω και καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Στο Control panel θα εμφανίζει εάν είναι ενεργοποιημένο ή όχι. Πάτα το. Εάν είναι ανοικτό θα στο δείξει και το ανάποδο. Όπως καταλαβαίνεις δε μπορώ να γνωρίζω τον κάθε εκτυπωτή της HP.

Σϊγουρα τα περιγράφει κσι στο manual. Σε κάθε περίπτωση εάν μπερδεύεσαι, εάν είναι ενεργοποιημένο θα έχει το Wireless Light δεξιά από την οθόνη (control panel) αναμένο.

Μάλλον δεν είναι αυτό η πηγή του προβλήματός διαφορετικά θα θυμόσουν ότι το είχες ενεργοποιήσει για να συνδέσεις τον εκτυπωτή ασύρματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.με βοηθησες. τωρα αυριο μαλλον θα το ψαξω ξανα ή το πολυ θα φωναξω εναν φιλο που κατεχει απο Η/Υ,  & να μου το φτιαξει. και παλι σ ευχαριστω πολυ.καλο βραδυ!

Μια τελευταια φωτο που πηρα & εκτυπωσα την Δοκιμαστικη σελιδα & μου λεει οτι :  Εχετε εγκαταστησει σωστα το HP DJ 3830 series στο DESKTOP κλπ.

και μαλιστα μου την εκτυπωσε-τη σελιδα-ταχυτατα. μαλλον εφτιαξε τελικα,τι να πω. καλο βραδυ & παλι ευχαριστω.

 

ΑΝΑΡΤΗΣΗ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

εάν είναι ενεργοποιημένο θα έχει το Wireless Light δεξιά από την οθόνη (control panel) αναμένο.

άλλο το wifi που συνδέεται ο εκτυπωτής στο δίκτυο κ τον βλέπουν όλοι και άλλο το wireless direct

το 2ο σημαίνει ότι ο εκτυπωτής εκπέμπει δικό του wifi SSID κ συνδέεσαι σε αυτό (πχ HP6830-σουξου-μουξου) k βάζεις το pass που δίνει ο εκτυπωτής

τo led wifi θα είναι αναμμένο αν το wifi του εκτυπωτή είναι ενεργοποιημένο κ ο εκτυπωτής συνδέεται στο router  μέσω wifi

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

άλλο το wifi που συνδέεται ο εκτυπωτής στο δίκτυο κ τον βλέπουν όλοι και άλλο το wireless direct

το 2ο σημαίνει ότι ο εκτυπωτής εκπέμπει δικό του wifi SSID κ συνδέεσαι σε αυτό (πχ HP6830-σουξου-μουξου) k βάζεις το pass που δίνει ο εκτυπωτής

τo led wifi θα είναι αναμμένο αν το wifi του εκτυπωτή είναι ενεργοποιημένο κ ο εκτυπωτής συνδέεται στο router  μέσω wifi

Σ ευχαριστω για την αμεση ενημερωση & η αληθεια ειναι οτι ειναι τεχνικα θεματα που δεν τα κατεχω.καλο βραδυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Kthulhou είπε

άλλο το wifi που συνδέεται ο εκτυπωτής στο δίκτυο κ τον βλέπουν όλοι και άλλο το wireless direct

το 2ο σημαίνει ότι ο εκτυπωτής εκπέμπει δικό του wifi SSID κ συνδέεσαι σε αυτό (πχ HP6830-σουξου-μουξου) k βάζεις το pass που δίνει ο εκτυπωτής

τo led wifi θα είναι αναμμένο αν το wifi του εκτυπωτή είναι ενεργοποιημένο κ ο εκτυπωτής συνδέεται στο router  μέσω wifi

Πολύ σωστά το διατύπωσες. Λάθος δικό μου, η όποια αναφορά στο wireless direct, απλά το wireless έπρεπε να αναφερθεί. Σκέφτηκα να το διορθώσω, αλλά αφού ο φίλος έλυσε το πρόβλημά του είπα να μην τον μπερδέψω περαιτέρω. Σε ευχαριστώ Kthulhou.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γρηγορη ερωτηση για να μην ανοιγω αλλο θεμα εχω εναν HP Smart tank 790 και στο δοχειο του μαυορυ μελανιου εχουν εμφανιστει φυσαλιδες δεν εχω καποιο προβλημα με την εκτυπωση πρεπει να κανω κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...