Προς το περιεχόμενο

Η Samsung επιβεβαιώνει την πρώτη λίστα με τα Galaxy smartphones που θα λάβουν το One UI 6


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, oldnew είπε

Βέβαια ότι ξεκίνησε με το s23 ultra έχει μια λογική

Ξεκίνησε ταυτόχρονα σε όλη την σειρά S23 και όχι μόνο στο Ultra. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σιγά τα ωά δεν είδα και κάτι το ιδιαίτερο στο s23u μου με το 6 Ui. Όπως είναι λογικό και αναμενόμενο με τα προσεχή update θα βελτιώνεται συνεχώς οπότε όσοι δεν παίρνουν άμεσα το 6αρι μην απογοητεύονται ούτε να γκρινιάζουν...μια χαρά φυσάει και το s21fe που επίσης έχω με το 5.1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 minutes ago, konakis said:

Σιγά τα ωά δεν είδα και κάτι το ιδιαίτερο στο s23u μου με το 6 Ui. Όπως είναι λογικό και αναμενόμενο με τα προσεχή update θα βελτιώνεται συνεχώς οπότε όσοι δεν παίρνουν άμεσα το 6αρι μην απογοητεύονται ούτε να γκρινιάζουν...μια χαρά φυσάει και το s21fe που επίσης έχω με το 5.1

Θεωρητικά η 6 έχει αλλαγές που δε φαίνονται. Εφαρμοζει ένα νέο σύστημα αποθήκευσης των εφαρμογών συμπιεσμένο με σκοπό να μειωθεί η κατανάλωση, να ανοίγουν νωρίτερα και να πιάνουν λιγότερο χώρο. (θα κάνουν όμως λίγο παραπάνω χρόνο στην αποθήκευση, οταν εγκαθιστάς μια εφαρμογή δηλαδή). Σε αλλο thread εδω με το ίδιο θέμα φίλος ανέβασε screenshot όπου το system file έπιανε απο 30 γιγα 17 πλέον ή κάτι τέτοιο. Ποιο σημαντικά είναι αυτά απο κάτι νέα εικονίδια στο luncher και φρουφρου και αρώματα που δίνουν συνήθως. Επίσης έχει μια έξτρα δυνατότητα κάπως κρυμμένη στα lab νομίζω όπου μαυρίζεις το background επιλεγμένων εφαρμογων, οποία θες και ας μη το υποστηρίζει η εφαρμογή. Οπότε σε oled επίσης καιει λιγότερο. Αυτά που κάναμε με ροοτ τα βάζον ολα σιγά σιγά.. Δεν ξερω αν η σαμσουνγκ θα το βάλει αυτό παντού όμως. Στην beta του fold 5 το είχε πάντως. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, konakis said:

Εννοείται...

Φτου και ήθελα να αλλάξω το  S20fe  επιτέλους 😆

3 minutes ago, konakis said:

Εννοείται...

Το έχει δηλώσει επισήμως η Samsung για 5ετη υποστήριξη 

Στο s21fe αναφέρομαι 

Α έκανες edit! Για το 20άρι fe τι λένε, θα το πάρει το 14?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα μια χαρά κινητό απλά το s21fe έχει αρκετά πιο λαμπρή και φωτεινή οθόνη με μικρότερο throttling (το S20 fe έριχνε φωτεινότητα κατευθείαν θυμάμαι μόλις έφτανε στους 37.5 βαθμούς ενώ το 21fe στους 40.5 ) όλα αυτά βέβαια περισσότερο για τους ζεστούς καλοκαιρινούς μήνες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Αν έδωσες 399€ για το Α34, σε έπιασαν κοροΐδο…

image.png.2a24a80246e46facf9aee197a66e993b.png

Καλά ηρέμισε… δεν θα πάθεις κάτι αν έρθει η ενημέρωση μερικές ώρες μετά…

 Ο φίλος μάλλον μιλά για το 8/256, επειδή το πήρα πρόσφατα τόσο έπαιζε στις γνωστές αλυσίδες, μην πω και παραπάνω. Μόνο η Cosmodata το είχε σε τιμή Skroutz, κάπου στα 330 αν θυμάμαι καλά.

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5ετη υποστήριξη δεν έχει κανένα σε update os ….μονο σε security patches 

13 ώρες πριν, Tlykog είπε

Αυτοί που τα έσκασαν και πήραν το S22 μάλλον χαζομάρα έκαναν και γι αυτό είναι πελάτες 2ης κατηγορίας. Πρώτα αυτοί που πήραν το S23...

Τι σκ@τά λογική είναι αυτή; Πραγματικά. Αν ήταν καμία μικρή εταιρεία θα έλεγα ότι το τμήμα ανάπτυξης λογισμικού της εταιρείας είναι μικρό και δεν προλαβαίνει, αλλά εδώ μιλάμε για Samsung...

Το σωστό θα ήταν όλα τα παραπάνω κινητά ή τουλάχιστον η κάθε κατηγορία, να έπαιρνε αναβάθμιση την ίδια μέρα και ώρα σε όλο τον κόσμο.

Μιλάμε για Samsung. Ούτε servers με ανεπαρκές bandwith, ούτε μικρό τμήμα ανάπτυξης λογισμικού έχει. Σεβασμό δεν έχει.

Θέλει να κάνει του πελάτες της να αισθάνονται ότι χωρίζονται σε κατηγορίες.

Άλλες εταιρείες δίνουν αναβάθμιση ίδια μέρα και ώρα σε όλα τα μοντέλα, ανεξαρτήτως χρονολογίας κυκλοφορίας... Τόσα αντέγραψε από την Apple, αυτό της ξέφυγε...

Εμείς οι έλληνες με τίποτα δεν είμαστε ευχαριστημένοι….

51 λεπτά πριν, konakis είπε

Εννοείται...

Το έχει δηλώσει επισήμως η Samsung για 5ετη υποστήριξη 

Στο s21fe αναφέρομαι 

Ίσως η χειρότερη αγορά που ειχα κάνει…

Επεξ/σία από kostasfalcon
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Γκρινια... γκρινια.... γκρίνια...

Την ίδια γκρίνια διάβαζα σε διπλανό φόρουμ την προηγούμενη βδομάδα για το πότε θα έρθει το 14...

Τι και αν τους ανέβασα επίσημη απάντηση της samsung Κορέας ότι η beta ήταν η τελευταία και ότι έρχεται η κανονική έκδοση....

Τίποτα... θα κάνει μήνες για να έρθει... μας κοροϊδεύουν.... 1000€ δώσαμε....

Το ίδιο και εσύ...

Που στηρίζεις ότι θα δίνει ανά μήνα; 

Στο ότι ποτέ η Samsung δεν έχει δώσει ταυτόχρονα σε όλα τα μοντέλα μιας σειράς της, update…

πάντως εδώ θα ήμαστε για να δούμε αν είναι ώρες, βδομάδες ή μήνες…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Καλά ηρέμισε… δεν θα πάθεις κάτι αν έρθει η ενημέρωση μερικές ώρες μετά…

Μερικές μέρες ή εβδομάδες πες καλύτερα.

Αν έχεις πληρώσει 800-1200€ (ανάλογα το μοντέλο) για να το αγοράσεις, σε νοιάζει. Ποιος ο λόγος να μην το δίνουν ίδια μέρα με το S23;

Δεν έχουν αρκετά μεγάλη ομάδα software; Μήπως δεν έχουν χρήματα; Να τους δανείσω;

5 ώρες πριν, dhm21911 είπε

Σόρρυ αλλά σε όλα τα πράγματα στη ζωή αισθανόμαστε ότι χωριζομαστε σε κατηγορίες. Δεν σε αναγκάζει να το αγοράσεις, άμα δεν δέχεσαι τα αργοπορημένα updates απλά δεν αγοράζεις και προχωράς στη ζωή σου. Στην απέναντι πλευρά από εσένα υπάρχουν κάποιοι άλλοι που αγοράζουν και ακριβώς αυτό το λόγο. Για να παίρνουν πρώτοι τα updates. 

Τί λες βρε παιδί μου;

Δουλεύεις στη Samsung ή είσαι καταναλωτής;

Αν είσαι το δεύτερο, τότε σταμάτα να απαντάς σαν να είσαι το πρώτο. 

Το να πληρώνει κάποιος ένα σκασμό λεφτά και να μη θεωρεί μετά από ένα χρόνο ότι ανήκει στη "δεύτερη κατηγορία πελάτη" είναι προαπαιτούμενο για μένα.

Η Apple το κάνει. ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια στιγμή που ανακοινώθηκε το iphone 15, βγήκε αναβάθμιση σε ΟΛΑ τα υποστηριζόμενα iphones. Μιλάμε ακόμα και για αυτά που κυκλοφόρησαν το 2018. ΠΡΙΝ 5 ΧΡΟΝΙΑ...

Δεν το πάω VS με την Apple, αλλά αφού το δίνει η Apple μπορεί και η Samsung. Από επιλογή της δεν το κάνει. Θέλει ψυχολογικά να σε σπρώξει στο καινούριο μοντέλο. Όλες το θέλουν αυτό, αλλά μερικές εταιρείες το δείχνουν λίγο πιο έντονα. 

Σαν καταναλωτής θέλω να σέβεται τα χρήματά μου. Ζητάω πολλά; Κάνω άσχημα που το διεκδικώ; Πρέπει να ντρέπομαι γι αυτό;

Δεν σας καταλαβαίνω μερικούς.

Αν κάποιοι έχουν κόμπλεξ (αυτό αφορά αγοραστές σε iOS και Android μεριά...) δε με νοιάζει. Πρόβλημά τους. Εγώ θέλω υποστήριξη σωστή για ένα πανάκριβο προϊόν.

3 ώρες πριν, oldnew είπε

Ποιο s22, εδω δεν έβγαλε, και μάλλον θα καθυστερήσει αρκετά για το Fold 5 που υποτίθεται είναι η νεότερη απο ολες συσκευή της και η ακριβότερη. Βέβαια ότι ξεκίνησε με το s23 ultra έχει μια λογική επειδή είναι αυτό με τις περισσότερες πωλήσεις και φετινό. Επίσης είναι σχεδόν βέβαιο οτι στις ταμπλετες της πχ την περσινή Galaxy tab s8 ultra κλπ θα αργήσει μηνες ακομα..  (συσκευές που φτάνανε ακόμα και τα 2000€ και έχουν υποστήριξη τής πλάκας για να μη ξεχνιόμαστε). Γενικά στο Android, με τα scin που βάζει κάθε εταιρεία υπάρχει θέμα. Κανονικα οπως στα Windows επρεπε να γίνεται, και είναι εφικτό αλλα δεν το θέλουν οι εταιρείες για να σκοτώνουν συσκευές ωστε να πάρεις την επόμενη. Ποιο πιθανό βλέπω να γίνονται και τα Windows ετσι για τον ιδιο λογο. Βασικά εχει ξεκινήσει ηδη και εκει...

Επισης να τα λεμε όπως είναι. Ποια 4 χρόνια υποστήριξης και πράσινα άλογα. Αν πάρεις πραγματική υποστήριξη για 2 χρόνια να είσαι και ευχαριστημενος. Μετα κουλά Update δίνει, πρόχειροδουλειες για να λεει οτι έβγαλε, και με μπαταρία στο πάτωμα. Κανονικα δεν πρεπει καν να βάζεις Update μετα τα 2 χρόνια. Μονο που ακριβώς το ιδιο συμβαίνει σε ολες τις εταιρείες, είναι γενική γραμμή και από πίσω είναι το μάρκετινγκ να αγοράσεις την επόμενη. 

Το θέμα είναι ο καταναλωτής να διεκδικεί το καλύτερο που μπορεί. Δεν γίνεται να δίνεις μια μικρή περιουσία και να σε κοροϊδεύουν στα μούτρα.

Δεν το κάνει μόνο η Samsung το κάνουν πολλοί.

Όσο το business model είναι να εισπράτουν από το hardware δεν τους συμφέρει να σε υποστηρίζουν για πολλά χρόνια. Δυστυχώς...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, AtiX είπε

Στο ότι ποτέ η Samsung δεν έχει δώσει ταυτόχρονα σε όλα τα μοντέλα μιας σειράς της, update…

πάντως εδώ θα ήμαστε για να δούμε αν είναι ώρες, βδομάδες ή μήνες…

1 απο τους λογους που η Apple εκει ειναι κυριαρχη (δινει ενημερωσεις σε ολες τις συσκευες μαζι ταυτοχρονα :) ) οπως και το οτι τα εχει ολα ενοποιημενα στο iOS (βλεπε iCloud) κ δεν βαζει onedrive σαν default.......

Προφανως η Σαμμυ δινει ενημερωσεις πιο συχνα απο αλλους κινεζο-android-κατασκευαστες που δεν ειναι συνεπης ή αργουν ακομη περισσοτερο......αρα εχει προβαδισμα εναντι των υπολοιπων android κατασκευαστων.

  

20 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Αν έχεις πληρώσει 800-1200€ (ανάλογα το μοντέλο) για να το αγοράσεις, σε νοιάζει. Ποιος ο λόγος να μην το δίνουν ίδια μέρα με το S23;

Δεν έχουν αρκετά μεγάλη ομάδα software; Μήπως δεν έχουν χρήματα; Να τους δανείσω;

Η Apple το κάνει. ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια στιγμή που ανακοινώθηκε το iphone 15, βγήκε αναβάθμιση σε ΟΛΑ τα υποστηριζόμενα iphones. Μιλάμε ακόμα και για αυτά που κυκλοφόρησαν το 2018. ΠΡΙΝ 5 ΧΡΟΝΙΑ...

Δεν το πάω VS με την Apple, αλλά αφού το δίνει η Apple μπορεί και η Samsung. Από επιλογή της δεν το κάνει. Θέλει ψυχολογικά να σε σπρώξει στο καινούριο μοντέλο. Όλες το θέλουν αυτό, αλλά μερικές εταιρείες το δείχνουν λίγο πιο έντονα. 

Σαν καταναλωτής θέλω να σέβεται τα χρήματά μου. Ζητάω πολλά; Κάνω άσχημα που το διεκδικώ; Πρέπει να ντρέπομαι γι αυτό;

Δεν σας καταλαβαίνω μερικούς.

Αν κάποιοι έχουν κόμπλεξ (αυτό αφορά αγοραστές σε iOS και Android μεριά...) δε με νοιάζει. Πρόβλημά τους. Εγώ θέλω υποστήριξη σωστή για ένα πανάκριβο προϊόν.

correct as always ;)

 

Επεξ/σία από aces
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

 

Εμείς οι έλληνες με τίποτα δεν είμαστε ευχαριστημένοι….

Σα δε ντρεπόμαστε λέω εγώ...

Να έχεις δώσει πχ 1200€ να πάρεις S22 Ultra και να έχεις την ΠΑΡΑΛΟΓΗ απαίτηση να μη θεωρεί ότι κατούρησες στο πηγάδι μετά από 1 χρόνο. Παλιά ελεγε ότι "δεν το υποστηρίζει το hardware και έβαζε την νέα έκδοση σε καινούρια μοντέλα της με χειρότερα specs...

Τα πράγματα διορθώθηκαν από τότε ΑΚΡΙΒΩΣ γιατί βγήκαν πολλοί καταναλωτές και την έκραξαν και δεν είπαν αυτό που λες εσύ τώρα...

Αν δε σου ανήκει η Samsung, τότε σαν καταναλωτής, έχεις άδικο.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, kinitos said:

Και εγώ αυτό είχα διαβάσει και έκραζα την πρωηγουμενη φορά. Σε θέμα με απλ και θέμα με ανά αθνιση που θα πάει στα 4 χρόνια της σαμσουνγκ.

Ωραία νέα και μικρό το κακό να περιμένεις λίγο σε σχέση με νεότερα μοντέλα .

Μπράβο της .συν το αμέσως σέρβις είναι αρκετά καλά τα νέα

Θα μου κάνει τεράστια εντύπωση αν το ΟΝΕ UI 6 μπει ολόκληρο σε note 20. Αυτό που κατάλαβα από την επίσημη ανακοίνωση της σαμσουνγκ είναι ότι θα μπει το Galaxy Enhance-X app.

Ελπίζω να αντιλαμβάνομαι λανθασμένα ότι η υποσημείωση 2 στο https://news.samsung.com/us/one-ui-6-update-7-tips-making-most-ai-camera-samsung-galaxy/ αναφέρεται μόνο στο Galaxy Enhance-X app.

Επεξ/σία από akisk
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...