Προς το περιεχόμενο

LG UltraGear 27GQ50F-B VA δεν βρίσκει drivers


agelakius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Καινούριο monitor LG UltraGear 27GQ50F-B VA δεν βρίσκει drivers και δουλεύει με PnP των windows. Στο site της LG δεν έχει drivers, μόνο ένα πρόγραμμα διαχείρισης. Έχω δοκιμάσει hdmi και dp. Gpu 6650xt. Γενικά δουλεύει κανονικά σε όλα,απλά δε μου αρέσει να το βλέπω έτσι στο device manager. Εχω δοκιμάσει ότι υπάρχει στο google. Δεν εχω βρει πουθενά κάποια λύση. Αν κάποιος γνωρίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, agelakius είπε

Δεν εχω βρει πουθενά κάποια λύση.

Δεν έχεις βρει, γιατί δεν υπάρχει κάποια λύση. Δεν χρειάζεται διαφορετικό driver η κάθε οθόνη. Παίζουν με τους p'n'p των windows.

Δεν έχω δει ποτέ διαφορά με και χωρίς το driver του κατασκευαστή της οθόνης και πλέον έχω σταματήσει να τους εγκαθιστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα στο σάιτ της LG από περιέργεια μετά από την ερώτηση σου και ψάχνοντας το μοντέλο σου μου εμφάνισε μονο το on screen control για κατέβασμα ενώ στο δικό μου (24gn650-b) βγάζει και monitor driver για κατέβασμα. Δε τους στέλνεις 1 mail να σου φύγει η απορία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2023 στις 9:04 ΜΜ, agelakius είπε

Καλημέρα. Καινούριο monitor LG UltraGear 27GQ50F-B VA δεν βρίσκει drivers και δουλεύει με PnP των windows. Στο site της LG δεν έχει drivers, μόνο ένα πρόγραμμα διαχείρισης. Έχω δοκιμάσει hdmi και dp. Gpu 6650xt. Γενικά δουλεύει κανονικά σε όλα,απλά δε μου αρέσει να το βλέπω έτσι στο device manager. Εχω δοκιμάσει ότι υπάρχει στο google. Δεν εχω βρει πουθενά κάποια λύση. Αν κάποιος γνωρίζει...

Tι πρόβλημα ψαχνεις λύση και ψαχνεις driver? γιατι αγόρασα την ιδια οθόνη πριν μια βδομάδα και βρήκα λύση σε ένα πρόβλημα που είχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MrGalaxy είπε

Tι πρόβλημα ψαχνεις λύση και ψαχνεις driver? γιατι αγόρασα την ιδια οθόνη πριν μια βδομάδα και βρήκα λύση σε ένα πρόβλημα που είχε

Το προβλημα ειναι οτι δεν γνωριζω αν η οθονη δουλευει στο 100% των δυνατοτητων της. Δεν μου δημιουργει καποιο αμεσο προβλημα. Επισης καπου την αναγνωριζει και καπου οχι. Στο device manager την βλεπει PnP ενω στις ρυθμισεις οθονης αρχικα δεν την αναγνωριζει αλλα μπαινοντας πιο μεσα στις ρυθμισης ανταπτορα τα βλεπει ολα σωστα(hz, αναλυση κτλ)

ok.JPG

pnp.JPG

Στις 31/10/2023 στις 9:45 ΜΜ, PC_Science_Lefkada είπε

Δεν έχεις βρει, γιατί δεν υπάρχει κάποια λύση. Δεν χρειάζεται διαφορετικό driver η κάθε οθόνη. Παίζουν με τους p'n'p των windows.

Δεν έχω δει ποτέ διαφορά με και χωρίς το driver του κατασκευαστή της οθόνης και πλέον έχω σταματήσει να τους εγκαθιστώ.

Δεν το γνωριζω 100% αυτο που γραφεις αλλα πιστευω οτι ο driver της LG του 2023 ολο και καποια διαφορα θα εχει απο αυτον του 2006 των Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, agelakius είπε

Το προβλημα ειναι οτι δεν γνωριζω αν η οθονη δουλευει στο 100% των δυνατοτητων της. Δεν μου δημιουργει καποιο αμεσο προβλημα. Επισης καπου την αναγνωριζει και καπου οχι. Στο device manager την βλεπει PnP ενω στις ρυθμισεις οθονης αρχικα δεν την αναγνωριζει αλλα μπαινοντας πιο μεσα στις ρυθμισης ανταπτορα τα βλεπει ολα σωστα(hz, αναλυση κτλ)

ok.JPG

pnp.JPG

 

Και εμένα με τον driver των Windows την έχω.

το πρόβλημα που είχα εγώ ήταν οτι όταν έβαζα στο screensaver και το screen timeout να κλείσει ,εκλεινε μεν αλλα μετά απο λίγα δευτερόλεπτα άνοιγε σε black screen.

Αυτό το έλυσα με το να πάω απο τα settings της οθόνης και επιλογή --input-->auto input switch στο OFF

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...