Προς το περιεχόμενο

Αίτημα στη Microsoft να σώσει εκατομμύρια υπολογιστές από τα σκουπίδια παρατείνοντας την υποστήριξη των Windows 10


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, johnnieinlab είπε

Διότι μετά από 5 χρόνια με κύριο λειτουργικό Linux από τα οποία τα 3 δεν είχα ούτε dual boot, αποφάσισα να αρχίσω να παίζω παιχνίδι που δεν υποστηριζόταν παρά μόνο από windows και γύρισα τελείως. Φταίει και ένα θέμα που είχα με συγκεκριμένο hardware που δεν έπαιζε το ίδιο καλά στο linux και έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Στα windows, πλέον, έχω τα εργαλεία μου, γράφω τις εφαρμογές μου, ξέρω που να ψάξω και να ρυθμίσω τα πάντα και μπορώ να πω ότι μου αρέσουν.

Επίσης έχω άλλα ενδιαφέροντα από το να αλλάζω λειτουργικά, δεν είμαστε πάντα στην ίδια φάση στις ζωές μας. Δεν έχω σκοπό να φάω 2-3 μήνες από τη ζωή μου να ψαχουλεύω πως γίνονται τα πράγματα, τα shortcuts, να ξαναστήνω, να δοκιμάζω, να ξαναταξινομώ τα αρχεία, τα backup, τις φωτογραφίες. Έχω να δοκιμάσω διανομή πάνω από 3 χρόνια, ούτε καν σε VM!

Αυτό που δεν μου αρέσει είναι εκεί που θέλουν να πάνε, όχι τόσο εκεί που βρίσκονται.

Και το android τα ίδια κάνει πλέον, σε λίγο καιρό δεν θα μπορώ να έχω ούτε custom rom στο κινητό μου!

 

8 ώρες πριν, Todoras είπε

Πες το στον επαγγελματία αυτό.... Όταν η αγορά δουλεύει πχ autocad το εναλλακτικό open source σε Linux απλά δεν είναι λύση... Επαγγελματική....

 

 

 

8 ώρες πριν, aypnia είπε

Μπορώ φίλε να σου πω ένα. Για μένα προσωπικά μιλάω πάντα και για δικές μου εγωιστικές ανάγκες. Και δεν υπάρχει υποκατάστατο ούτε σε linux ούτε και στο mac μου. Δεν μπορώ να πάω 100% στο mac μου, το έχω πάρει απόφαση αυτό. Απλά δεν υπάρχει υποκατάστατο, ούτε για τα ίδια ούτε για παρόμοια πράγματα. Δεν υπάρχει και είναι πρόγραμμα που το χρησιμοποιώ πολύ συχνά.

TMPGEnc Smart Renderer

https://tmpgenc.pegasys-inc.com/en/product/tmsr6.html

Και φαντάζομαι ότι άλλοι θα έχουν αντίστοιχα συγκεκριμένα "εξωτικά" προγράμματα που τους κάνει αδύνατη τη πλήρη μετακίνηση.

Παιδιά κατάρα κάνε έτσι ότι είναι επιλογή σας να μένετε σε μια πλατφόρμα που δεν σας ικανοποιεί?

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω την λογική βάζω νερό στο κρασί μου για το λειτουργικό που το τρώω όλη μέρα στα μούτρα και όχι στην εφαρμογή που θα με απασχολήσει κάποιες ώρες…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, uniquegr είπε

Παίζουν όμως Linux!

Βαλε Linux δε σε πιεζει κανεις. Mac ομως οταν εχουν μικροτερο παραθυρο υποστηριξης απο τα Windows γιατι, αν σε καιει οντως η υποστηριξη; Και οταν τα 11 παιζουν σε καθε υπολογιστη με Windows 10, εστω με compatibility warning;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Microsoft σχεδιάζει να σταματήσει την υποστήριξη των Windows 10 το 2025, 10 χρόνια μετά την αρχική κυκλοφορία του λειτουργικού συστήματος.

 

10 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΖΗΤΑΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ. ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ.

 

Με βάση την εμπειρία  μου ως τεχνικός αν δε λιώσει το pc στο σπίτι δε θα το αλλάξουν. Πριν μια βδομάδα πήγα σε σπίτι να δω έναν pentium 4 υπολογιστή!  Αντί δηλαδή οι υπολογιστές να πάνε σε ανακύκλωση που είναι το καλύτερο θα στείλουμε στη Microsft να δώσει 2 χρόνια έξτρα ενημερώσεις.

Ε-Λ-Ε-Ο-Σ

  • Like 3
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, AtiX είπε

 

 

Παιδιά κατάρα κάνε έτσι ότι είναι επιλογή σας να μένετε σε μια πλατφόρμα που δεν σας ικανοποιεί?

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω την λογική βάζω νερό στο κρασί μου για το λειτουργικό που το τρώω όλη μέρα στα μούτρα και όχι στην εφαρμογή που θα με απασχολήσει κάποιες ώρες…

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Το έχω ξαναπεί, υπάρχουν εναλλακτικές στο linux μεν, αλλά δεν καλύπτουν αυτόν που κάνει επαγγελματική χρήση. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το inkscape που φαίνεται ότι έχει ακρίβεια στη σχεδίαση μεν και γενικότερα είναι μια καλή εφαρμογή ΑΛΛΑ δεν παρέχει έξοδο σε CMYK, τα τέσσερα βασικά χρώματα της επαγγελματικής εκτύπωσης δηλαδή. Επομένως, αυτός που κάνει επαγγελματικές εργασίες οι οποίες θα τυπωθούν, δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει 100% τη συγκεκριμένη εφαρμογή.

 

35 λεπτά πριν, asmilon είπε

Βαλε Linux δε σε πιεζει κανεις. Mac ομως οταν εχουν μικροτερο παραθυρο υποστηριξης απο τα Windows γιατι, αν σε καιει οντως η υποστηριξη; Και οταν τα 11 παιζουν σε καθε υπολογιστη με Windows 10, εστω με compatibility warning;

Γιατί, τα Mac λειτουργούν με εντελώς διαφορετικό τρόπο απο τα Windows. Ένα μηχάνημα με φαινομενικά μικρότερες δυνατότητες απο ένα αντίστοιχο που τρέχει Windows, στο MacOS πάει σφαίρα και είναι 100% αξιόπιστο. Δεν είναι τυχαίο που οι επαγγελματίες χρησιμοποιούν MAC και σίγουρα δεν είναι ψώνια όπως οι κάτοχοι των περισσότερων iPhone.

 

6 λεπτά πριν, hellghan είπε

Η Microsoft σχεδιάζει να σταματήσει την υποστήριξη των Windows 10 το 2025, 10 χρόνια μετά την αρχική κυκλοφορία του λειτουργικού συστήματος.

 

10 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΖΗΤΑΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ. ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ.

 

Με βάση την εμπειρία  μου ως τεχνικός αν δε λιώσει το pc στο σπίτι δε θα το αλλάξουν. Πριν μια βδομάδα πήγα σε σπίτι να δω έναν pentium 4 υπολογιστή!  Αντί δηλαδή οι υπολογιστές να πάνε σε ανακύκλωση που είναι το καλύτερο θα στείλουμε στη Microsft να δώσει 2 χρόνια έξτρα ενημερώσεις.

Ε-Λ-Ε-Ο-Σ

Eντάξει, η αλήθεια είναι ότι P4 3.2 είχα και τον έκανα δώρο στο σχετικό νήμα που χαρίζουμε αντικείμενα. Πέραν του ότι δεν είναι πλέον αποτελεσματικοί ( ούτε καν σε linux περιβάλλον ), καίνε και τα κέρατά τους σε ρεύμα, χωρίς να κάνουν  κάτι που να δικαιολογεί τη παραμονή τους σε λειτουργία. Είχα i5 650 με το οποίο σχεδίαζα στο Illustrator μέχρι και πρόπερσι και έχω και μηχανήματα κατώτερων δυνατοτήτων που τα πήρα για άλλους λόγους ( π.χ. τα futro τα πήρα για να στήσω pfSense firewall ) και πάνε σφαίρα σε linux, ενώ καίνε ελάχιστο ρεύμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσο πια πιο μαρκιά να πάνε. Εμείς θα γεράσουμε και αυτά θα είναι ακόμα ενεργά στις ενημερώσεις 🤣😅😂

 

windows expire.jpg

16 minutes ago, hellghan said:

Με βάση την εμπειρία  μου ως τεχνικός αν δε λιώσει το pc στο σπίτι δε θα το αλλάξουν. Πριν μια βδομάδα πήγα σε σπίτι να δω έναν pentium 4 υπολογιστή!  Αντί δηλαδή οι υπολογιστές να πάνε σε ανακύκλωση που είναι το καλύτερο θα στείλουμε στη Microsft να δώσει 2 χρόνια έξτρα ενημερώσεις.

κοίτα να δεις έχεις δίκιο αλλά όταν ο άλλος δεν έχει χρήματα και ζορίζεται τι να κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, neo80 είπε

κοίτα να δεις έχεις δίκιο αλλά όταν ο άλλος δεν έχει χρήματα και ζορίζεται τι να κάνει.

Σωστό κι αυτό. Όμως ειδικά για τέτοια μηχανήματα, μπορεί κάποιος να διαθέσει ελάχιστα χρήματα και να πάρει κάτι νεότερης γενιάς, πιο οικονομικό ως προς τη κατανάλωση ρεύματος και πιο αποδοτικό, μιας που ακόμα και ένα laptop δεκαετίας με λιγότερη κατανάλωση, θα κάνει πολύ καλύτερα και πιο γρήγορα τη δουλειά του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, uniquegr είπε

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Το έχω ξαναπεί, υπάρχουν εναλλακτικές στο linux μεν, αλλά δεν καλύπτουν αυτόν που κάνει επαγγελματική χρήση. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το inkscape που φαίνεται ότι έχει ακρίβεια στη σχεδίαση μεν και γενικότερα είναι μια καλή εφαρμογή ΑΛΛΑ δεν παρέχει έξοδο σε CMYK, τα τέσσερα βασικά χρώματα της επαγγελματικής εκτύπωσης δηλαδή. Επομένως, αυτός που κάνει επαγγελματικές εργασίες οι οποίες θα τυπωθούν, δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει 100% τη συγκεκριμένη εφαρμογή.

 

Γιατί, τα Mac λειτουργούν με εντελώς διαφορετικό τρόπο απο τα Windows. Ένα μηχάνημα με φαινομενικά μικρότερες δυνατότητες απο ένα αντίστοιχο που τρέχει Windows, στο MacOS πάει σφαίρα και είναι 100% αξιόπιστο. Δεν είναι τυχαίο που οι επαγγελματίες χρησιμοποιούν MAC και σίγουρα δεν είναι ψώνια όπως οι κάτοχοι των περισσότερων iPhone.

 

Eντάξει, η αλήθεια είναι ότι P4 3.2 είχα και τον έκανα δώρο στο σχετικό νήμα που χαρίζουμε αντικείμενα. Πέραν του ότι δεν είναι πλέον αποτελεσματικοί ( ούτε καν σε linux περιβάλλον ), καίνε και τα κέρατά τους σε ρεύμα, χωρίς να κάνουν  κάτι που να δικαιολογεί τη παραμονή τους σε λειτουργία. Είχα i5 650 με το οποίο σχεδίαζα στο Illustrator μέχρι και πρόπερσι και έχω και μηχανήματα κατώτερων δυνατοτήτων που τα πήρα για άλλους λόγους ( π.χ. τα futro τα πήρα για να στήσω pfSense firewall ) και πάνε σφαίρα σε linux, ενώ καίνε ελάχιστο ρεύμα.

Η Apple τα βγάζει ποιο γρήγορα άχρηστα, δεν είδα να της στέλνουν mail

7 λεπτά πριν, neo80 είπε

πόσο πια πιο μαρκιά να πάνε. Εμείς θα γεράσουμε και αυτά θα είναι ακόμα ενεργά στις ενημερώσεις 🤣😅😂

 

windows expire.jpg

κοίτα να δεις έχεις δίκιο αλλά όταν ο άλλος δεν έχει χρήματα και ζορίζεται τι να κάνει.

Αν στα 10 χρόνια ζορίζεσαι να κάνεις μια αναβάθμιση της τάξεως των 200 με 300€ τότε κάτι λάθος έχεις κάνει στη ζωή σου. Γενικά μιλάω μην το πάρεις προσωπικά. Δεν είναι πρόβλημα της Ms όμως αυτό.

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, uniquegr said:

Σωστό κι αυτό. Όμως ειδικά για τέτοια μηχανήματα, μπορεί κάποιος να διαθέσει ελάχιστα χρήματα και να πάρει κάτι νεότερης γενιάς, πιο οικονομικό ως προς τη κατανάλωση ρεύματος και πιο αποδοτικό, μιας που ακόμα και ένα laptop δεκαετίας με λιγότερη κατανάλωση, θα κάνει πολύ καλύτερα και πιο γρήγορα τη δουλειά του. 

σωστός αλλά ο περισσότερος κόσμος το θέλει για σερβάρισμα άντε και κανένα MS-office αλλά μέχρι εκεί. Έτσι πιστεύω μπορεί να κάνω και λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τραγικό να μας επιβάλουν την οικολογία με τιμές διπλάσιες του κανονικού... και μετά να μας βάζουν να αλλάζουμε κινητό και υπολογιστή κάθε 3-4 χρόνια.

Τα ίδια και με τα αυτοκίνητα. Με το euro7 τα αυτοκίνητα θα έχουν απλησίαστες τιμές.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, hellghan said:

Αν στα 10 χρόνια ζορίζεσαι να κάνεις μια αναβάθμιση της τάξεως των 200 με 300€ τότε κάτι λάθος έχεις κάνει στη ζωή σου. Γενικά μιλάω μην το πάρεις προσωπικά. Δεν είναι πρόβλημα της Ms όμως αυτό.

Αν δηλαδή π.χ. πλημυρίσει ή καεί το σπίτι κάποιου φταίει ο ίδιος; Δεν νομίζω κάνεις λάθος εδώ φιλικά πάντα. Μιλάω για Ελλάδα έτσι.

Είναι να μην σου τύχει φίλε μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λες και dejavu απο εποχη xp που ζητουσαν λογω vista.παντως ειναι οτι πιο σκουπιδι απο αποψη αισθητικης και design τα 10  παιζει να ειναι και τα πιο ασχημα απο εποχη grey windows 9.x 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, hellghan είπε

Η Apple τα βγάζει ποιο γρήγορα άχρηστα, δεν είδα να της στέλνουν mail

Άχρηστο καθίσταται ένα μηχάνημα απο τη στιγμή που θα θελήσει ο χρήστης του να ακολουθήσει τη τελευταία λέξη του software. Π.χ. μια χαρά έκανα τη δουλειά μου με ένα core i5 650 στο Illustrator CS2 μέχρι πριν δύο χρόνια. ΟΚ, με τον 10ης γενιάς i5 όλα γίνονται σαφώς πιο γρήγορα και χρησιμοποιώ και ειδικά εφέ που παλιότερα δεν τολμούσα να βάλω, αλλά τη δουλειά μου την έκανα και τότε.

 

18 λεπτά πριν, hellghan είπε

Αν στα 10 χρόνια ζορίζεσαι να κάνεις μια αναβάθμιση της τάξεως των 200 με 300€ τότε κάτι λάθος έχεις κάνει στη ζωή σου. Γενικά μιλάω μην το πάρεις προσωπικά. Δεν είναι πρόβλημα της Ms όμως αυτό.

Δεν είναι απαραίτητο να ζορίζεται κανείς για μια τέτοια αναβάθμιση. Μπορεί η χρήση που κάνει να μη δικαιολογεί την όποια αναβάθμιση. Υπάρχουν όμως και κάποιοι άνθρωποι που δυσκολεύονται να διαθέσουν το ποσό των 200~300 ευρώ για αναβάθμιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

Αυτό που έχει καταφέρει η Microsoft, να supportarei ένα λειτουργικό 10-15 χρόνια ξέρω γω και να υπάρχουν ακόμα στην αγορά αυτά τα λειτουργικά είναι απίστευτο.

Για φανταστείτε τον εαυτό σας πχ με έκδοση Linux/MacOS 5-10 χρόνια παλιά. Ούτε καν.

👍 Επιτελους καποιος το ειπε. Και να χεις εφαρμογες που γραφτηκαν εποχη XP και δεν πηραν ποτε upgrade, να καταφερνουν να τρεχουν μεχρι και σημερα στα 11, χωρις καν να προσπαθησει ο original developer. Ας ρωτησει κανεις αυτους που κανουν develop για Mac (για native desktop μιλαμε παντα) τι εφιαλτες εχουν ζησει καθε φορα που κυκλοφορει major εκδοση του λειτουργικου. Σε Linux ειναι καλυτερα τα πραγματα γιατι τα περισσοτερα apps ειναι ουτως η αλλως open-source και μπορουν να "φτιαχτουν" για να τρεχουν σε νεοτερες εκδοσεις, αλλα θελει κυνηγημα, δεν ειναι κατι που μπορει να κανει ενας απλος χρηστης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως παρολο που τα pc μου υποστηριζουν την αναβάθμιση σε 11, θα τα κρατήσω οσο αντεξω. Με ενα καλο antivirus ειμαστε κομπλέ... 

Επεξ/σία από mypagio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...