Προς το περιεχόμενο

Αίτημα στη Microsoft να σώσει εκατομμύρια υπολογιστές από τα σκουπίδια παρατείνοντας την υποστήριξη των Windows 10


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, neo80 said:

πόσο πια πιο μαρκιά να πάνε. Εμείς θα γεράσουμε και αυτά θα είναι ακόμα ενεργά στις ενημερώσεις 🤣😅😂

 

windows expire.jpg

κοίτα να δεις έχεις δίκιο αλλά όταν ο άλλος δεν έχει χρήματα και ζορίζεται τι να κάνει.

 

13 hours ago, Odyss3us said:

αυτη τη στιγμη βρισκεις intel 8ης γενιας/8gb ram/256gb ssd με κατω απο 200 ευρω μεχρι το 2025 θα εχουν πεσει στο μισο, μεχρι και laptop με intel 12ης γενιας κατω απο 400 ευρω βρισκεις με αυτα τα χαρακτηριστικα, ευκαιρια να τελειωνουμε με τις σαβουρες 10ετιας και ανω, που ειναι και πολυ περισσοτερο ενεργοβορες, κατι που δεν αναφερει κανεις.


δεν υπαρχει δικαιολογια νομιζω ειδικα για επαγγελματιες

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 hours ago, Michelenex said:

Νταξει και να καταργηθούνε δεν πάνε στα σκουπίδια. Βάζεις Linux και τελείωσε η υπόθεση. Θα το πετάξεις όταν χαλάσει το PC και όχι επειδή τα windows 10 θα μας πούνε αντίο!

 ΝΑ σε διορθώσω λίγο μόνο στο "πετάξεις". Οταν χαλάσει τελείως το PC, το βάζεις αγγελία στο insomnia ως "γνήσιο ρετρό σύστημα με ΧΡ .... γι αυτούς που ξέρουν..."

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα pc 10ετιας δε τα λες σαπακια. μια χαρα κανουν τη δουλεια τους. αλλωστε 9/10 ειναι για εφαρμογες γραφειου.

"200ε" εχει ενα νεο pc γραφει ενας πιο πανω. και το επιπλεον κοστος για backup, στησιμο και ο,τι αλλο χρειαζεται, σε μια εταιρια που δεν εχει IT? ασυμβατοτητες προγραμματων? τα 200 γινονται ανετα τα διπλα.

δλδ τι ειναι πιο λογικο, να δοθουν κατ'ελαχιστο 200-300 δις για να αλλαχτουν ολα τα win10 pc, η να βγαλει η ms μερικες ενημερωσεις ασφαλειας για αλλα 5 χρονια?

οι ιδιες μλκιες και με τα κινητα 5τιας με hardware που κανει τα παντα αλλα τα βγαζουν "αχρηστα" με το να μη δινουν ενημερωσεις...

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrsiou είπε

Αμ δεν ειναι καθολου απλη η μεταβαση. Προσπαθησα γυρω στο 2010 με ubuntu και τελικα ταλαιπωριομουν χωρις λογο. Λειτουργικο χωρις υποστηριξη απο developers και χωρις drivers καρτων γραφικων και αλλων συσκευων ειναι ματαιοπονια. Και χωρις μεγαλη βαση χρηστων δεν προκειται να βγουνε προγραμματα και drivers, ενω χωρις προγραμματα και drivers ποτε δε θα μεγαλωσει η βαση χρηστων. Ειναι φαυλος κυκλος. Η microsoft καταφερε να το κανει μονοπωλιο με διαφορους τροπους. Οσο ειχα ubuntu το kernel ειχε παρει φωτια. Κοντεψα να γινω χακερ χωρις να εχω καμια ορεξη. Οκ στην αρχη ειχε γουστο αλλα μετα το σιχαθηκα επειδη επρεπε ν ασχολουμαι αναγκαστικα για να λυσω ενα σωρο προβληματα, πχ δεν ειχα ηχο. Μεχρι να βρω drivers και να καταφερω να τους εγκαταστησω ειδα κι επαθα. Το πηρα αποφαση και εβαλα ξανα windows με dual boot windows και ubuntu. Μολις ξαναεγκατεστησα τα windows βρηκα τη χαρα μου. Ολα ξαναεγιναν πολυ απλα. Φυσικα επρεπε να ξανα εγκαταστησω το grab χειροκινητα απο ubuntu live cd, επειδη τα windows αποφασιζουν απο μονα τους οταν ξεκινας τον υπολογιστη να μην εμφανιζεται επιλογη με ποιο λειτουργικο θα ξεκινησεις, ασχετα που ειχα ηδη εγκατεστημενα και τα ubuntu. Αν ομως εχεις ηδη εγκατεστημενα windows και εγκαταστησεις μετα ubuntu, μια χαρα θα εμφανιζεται επιλογη λειτουργικου οταν ξεκινας τον υπολογιστη. Ειναι κριμα επειδη ο υπολογιστης με ubuntu πηγαινε σφαιρα σε ολα οσα βρηκα προγραμματα για να κανω. Σα να ειχα βαλει πιο γρηγορο σκληρο, μεγαλυτερη ram και γρηγοροτερο επεξεργαστη ηταν

Την ίδια ακριβώς εμπειρία είχα κι εγώ, την ίδια ακριβώς περίοδο. Δεν ασχολήθηκα παραπάνω με το Linux και συνέχισα με τα windows. Και ερχόμαστε στο σήμερα ( πιο συγκεκριμένα, πριν ένα χρόνο ) όπου ξεκίνησα να δοκιμάζω Linux ( Ubuntu αρχικά, μετά πέρασα στο Mint επειδή διάβασα κάποια άρθρα και μου άρεσε το περιβάλλον του και πλέον έχω πέσει και στα βαριά ήτοι Gentoo ) όπου πλέον χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση Linux και Windows μόνο όταν πρέπει να σχεδιάσω κάτι στο Illustrator. Δηλαδή, πρακτικά μπορώ να θεωρούμαι χρήστης Linux πλέον.

Εννοείται ότι έχω εξοικειωθεί με το terminal ( πέρυσι δεν ήξερα απολύτως τίποτα, π.χ. έδινα sudo για οτιδήποτε έκανα, αφού δεν γνώριζα καν την έννοια του sudo ) και ομολογώ ότι τη ψιλοβρίσκω κιόλας με το να εργάζομαι σε αυτό.

1 ώρα πριν, chrsiou είπε

Αυτο δεν ειναι εφικτο με ολα τα προγραμματα και επισης υπαρχει και το θεμα των drivers των συσκευων. Δε θα προσπαθω να τα εκλογικευσω ολα για να μην παραδεχτω πως η microsoft λυσσαξε να κανει μονοπωλιο τα windows για να μας ξεζουμιζει. Δε θα ειχα κανενα προβλημα να πληρωνα τα λινουξ αλλα να λειτουργουσαν οπως πρεπει, αρκει να μην τρωω στη μαπα τα windows

Πόσο καιρό έχεις να τρέξεις Linux? Αν όχι πολύ καιρό, σε τί αντιμετωπίζεις πρόβλημα με τους drivers που δεν υφίσταται στα Windows?

 

1 ώρα πριν, Bspus είπε

Μπορει να ζοριζονται να πεταξουν το χρεπι, αλλα δεν ζοριζονται καθολου οταν σχεδιαζουν το 2ο η 3ο ταξιδι αναψυχης το χρονο στο εξωτερικο.

Eξαρτάται, τί εννοείς με τον όρο "χρέπι". Απο τη στιγμή που ένα μηχάνημα μπορεί να κάνει τη δουλειά που θέλω, δεν είναι χρέπι. Για ποιο λόγο να το αλλάξω σώνει και καλά; Αν συνυπολογίζεις και τη δυσκολία που μπορεί να έχει κάποιος να επενδύσει σε ένα νέας γενιάς μηχάνημα ( δεν λέω να έχει Pentium 4, αυτά είναι για πέταμα, μονοπύρηνα ή διπύρηνα με τέτοια κατανάλωση ρεύματος; No way! ), μπορείς να καταλάβεις γιατί κάποιοι αποφεύγουν ( αποφεύγουμε ) τις αναβαθμίσεις.

 

1 ώρα πριν, Bspus είπε

Οποιος μαζοχας θελει ακομα να χρησιμοποιει core 2 duo το 2028, που θα εχει γινει ανυποφορο κυριως λογω browsers και εφαρμογων παρα ΛΣ, ε ναι, αυτος θα χασει.

Συμφωνώ και ως προς τα core2duo αν και ένα laptop Acer Aspire 6930 μια χαρά λειτουργεί με αυτόν τον επεξεργαστή και μάλιστα σε Windows 10. Υποψιάζομαι ότι με linux θα πετούσε. Υπάρχουν όμως μεταχειρισμένα νεότερης γενιάς που με μικρότερη κατανάλωση ρεύματος, αποδίδουν καλύτερα, οπότε...

24 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

 


δεν υπαρχει δικαιολογια νομιζω ειδικα για επαγγελματιες

Άλλο ο επαγγελματίας, αν και εξαρτάται κατά πολύ απο τη χρήση που κάνει στο μηχάνημα ( ίσως και το λογισμικό που τρέχει, αν και πλέον εμπορική διαχείριση, τιμολόγηση κλπ γίνονται είτε με νέας γενιάς εφαρμογές που τρέχουν σε αντίστοιχα τελευταίας γενιάς windows ή ακόμα και μέσω browser διαδικτυακά. Αν τώρα ο επαγγελματίας εκτελεί βαριές εφαρμογές, πραγματικά δεν υπάρχει δικαιολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, duende said:

τα pc 10ετιας δε τα λες σαπακια. μια χαρα κανουν τη δουλεια τους. αλλωστε 9/10 ειναι για εφαρμογες γραφειου.

"200ε" εχει ενα νεο pc γραφει ενας πιο πανω. και το επιπλεον κοστος για backup, στησιμο και ο,τι αλλο χρειαζεται, σε μια εταιρια που δεν εχει IT? ασυμβατοτητες προγραμματων? τα 200 γινονται ανετα τα διπλα.

δλδ τι ειναι πιο λογικο, να δοθουν κατ'ελαχιστο 200-300 δις για να αλλαχτουν ολα τα win10 pc, η να βγαλει η ms μερικες ενημερωσεις ασφαλειας για αλλα 5 χρονια?

οι ιδιες μλκιες και με τα κινητα 5τιας με hardware που κανει τα παντα αλλα τα βγαζουν "αχρηστα" με το να μη δινουν ενημερωσεις...

 

αυτα τα ακουγαμε και παλια σε αλλη παραλλαγη οτι δεν ειχανε λεφτα για e-shops, ωσπου ηρθε η πανδημια και πλεον μεχρι και το μπακαλικο της γειτονιας εχει e-shopαδικο, και τωρα αναρωτιουνται πως δεν το ειχανε φτιαξει νωριτερα

φτανει αλλαξτε πιστα

καθεστε και μιλατε για μεμονωμενες περιπτωσεις χρηστων που καθισαν και εμαθαν μονοι τους στον ελευθερο τους χρονο linux!

δηλαδη ο γραμματεας ο γραφιστας ο εικονογραφος, θα γινει με το στανιο και προγραμματιστης;
εδω βαρεθηκαμε να κανουμε finetune τα windows γιατι δεν ειμαστε πλεον εφηβοι με απειρο χρονο και θα παμε τωρα στα -αντα και στα φευγα να κανουμε τα ευκολα - δυσκολα;

φανταστειτε διαφημιση Κωτσοβολο πωλειται υπολογιστης με intel νεας γενιας χωρις Windows με δωρεαν εγχειριδιο για εκμαθηση linux! ουτε για πρωταπριλιατικο αστειο δε στεκει,
φανταστειτε εταιρια με δεκαδες κι εκατονταδες μηχανακια με dual & quad core υπερδεκαετιας σαν αυτα που περιγραφετε να καινε τα αντερα τους 24/7 και ειδικα οταν αυτοι τα αγοραζουν με τιμολογιο και επιδοτησεις

σορρυ παιδες αλλα βγειτε απτο καβουκι σας και δειτε την μεγαλη εικονα,  η αγορα δεν λειτουργει οπως ο χρηστης του ινσομνια που ψαχνει στις αγγελιες ευκαιρια για ενα δευτερο dimmακι 2Gb ddr2 ram!

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, uniquegr είπε

Πόσο καιρό έχεις να τρέξεις Linux? Αν όχι πολύ καιρό, σε τί αντιμετωπίζεις πρόβλημα με τους drivers που δεν υφίσταται στα Windows?

Εκεινο το pc καπου το εδωσα. Δεν εβλεπε την καρτα ηχου. Μετα απο  ψαξιμο βρηκα drivers για λινουξ αλλα δε μπορουσα να τους εγκαταστησω. Μετα απο αρκετο ψαξιμο τους εγκατεστησα αλλα που και που χρειαζοταν ξανα εγκατασταση επειδη χανοταν ξαφνικα ο ηχος. Τελευταια φορα εβαλα λινουξ σ ενα λαπτοπ γυρω στο 2014 με dualboot με windows 7, το οποιο εδωσα στους γονεις μου. Εκει δεν ειχα κανενα προβλημα, αλλα δεν εχω υπομονη πλεον με το λινουξ. Εννοω δε μπορω να εχω λινουξ σα βασικο υπολογιστη, να καιγομαι να κανω μια δουλεια και ξαφνικα να προκυπτει προβλημα και να πρεπει επειγοντως να βρω λυση. Τωρα εχω ενα windows tablet - laptop 2 σε 1 με win 11 για οποτε χρειαζομαι windows. Δε θα δοκιμασω καν να βαλω και λινουξ με dualboot επειδη αν κατι παει στραβα ποιος καθεται να κανει format και να το ξαναρυθμιζει μετα... Παντως τα win 10 ηταν καλυτερα απ τα 11. Ο windows explorer των 11 εχει απο default καποιες ρυθμισεις που με κανουν να χανω χρονο οταν διαχειριζομαι τ αρχεια μου. Και ποιος καθεται ν ασχοληθει να τ αλλαξει... Καταλαβαινεις γιατι δεν αντεχω το λινουξ που θελει δυστυχως ν ασχοληθεις πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Odyss3us είπε

σορρυ παιδες αλλα βγειτε απτο καβουκι σας και δειτε την μεγαλη εικονα,  η αγορα δεν λειτουργει οπως ο χρηστης του ινσομνια που ψαχνει στις αγγελιες ευκαιρια για ενα δευτερο dimmακι 2Gb ddr2 ram!

H αγορά, μιας και την αναφέραμε, λειτουργεί με όρους κόστους/αποτελέσματος. Δηλαδή αν έχω 4 PC με Intel 7ης γενιάς, για δουλειά γραφείου (word, mail και πρόγραμμα πελατών/φακέλων), αν τα αλλάξω σε 12ης γενιάς έχουμε: 

4 * 500 κόστος hardware 

4 * 100 ευρώ κόστος τεχνικού για εγκατάσταση προγραμμάτων - παραμετροποίηση (οι υπολογιστές τρέχουν σε δίκτυο) 

Δηλαδή σύνολο 2.400 ευρώ, για να κάνω ακριβώς την ίδια δουλειά που κάνω τώρα.

Δεν ξέρω τι είδους επάγγελμα ή μαγαζί λειτουργεί με όρους "ας ρίξω 2.400 ευρώ σε εξοπλισμό που δεν θα μου αναβαθμίσει σε τίποτα το workflow", πάντως μου φαίνεται ότι σε λίγα χρόνια θα είναι εκτός αγοράς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, n3a είπε

H αγορά, μιας και την αναφέραμε, λειτουργεί με όρους κόστους/αποτελέσματος. Δηλαδή αν έχω 4 PC με Intel 7ης γενιάς, για δουλειά γραφείου (word, mail και πρόγραμμα πελατών/φακέλων), αν τα αλλάξω σε 12ης γενιάς έχουμε: 

4 * 500 κόστος hardware 

4 * 100 ευρώ κόστος τεχνικού για εγκατάσταση προγραμμάτων - παραμετροποίηση (οι υπολογιστές τρέχουν σε δίκτυο) 

Δηλαδή σύνολο 2.400 ευρώ, για να κάνω ακριβώς την ίδια δουλειά που κάνω τώρα.

Δεν ξέρω τι είδους επάγγελμα ή μαγαζί λειτουργεί με όρους "ας ρίξω 2.400 ευρώ σε εξοπλισμό που δεν θα μου αναβαθμίσει σε τίποτα το workflow", πάντως μου φαίνεται ότι σε λίγα χρόνια θα είναι εκτός αγοράς.

Σωστο αυτο.

Επισης θυμαμαι σ ενα εργοστασιο που δουλευα ειχαν υπολογιστη με ms dos το 2008 (ειχαν καμια εικοσαρια χρονια τον ιδιο υπολογιστη!) επειδη το scada που ειχαν δουλευε σε msdos. Scada ειναι προγραμμα με το οποιο διαχειριζεσαι το plc, το οποιο παιρνει σηματα απ ολους τους αισθητηρες και δινει εντολες για εκκινηση και σταματημα σε μοτερ, αλλαζει τις στροφες σε αλλα μοτερ και αλλα. Δεν ελεγαν να το καταργησουν εκεινο το pc. Ενταξει και στα εργοστασια (τουλαχιστον τα ελληνικα) το παρακανουν. Εδω με περιπου 120€ κοστος για τοποθετηση εξτρα αισθητηρων θα γλυτωναμε απο χοντρες βλαβες και δεν τα εδιναν... Και οταν λεμε βλαβες μιλαμε για παρα παρα πολυ χοντρο χαμαλικι. 

Τελικα αναβαθμισαν το scada γυρω στο 2010, οποτε και πηραν καινουργιο υπολογιστη με win 7, αλλα κρατησαν και τον υπολογιστη με ms dos σε περιπτωση που παθει κατι το καινουργιο pc. Δεν αγορασαν 2 pc με win 7 να εχουν το ενα εφεδρικο. Και μιλαμε πως το εργοστασιο δουλευε 24 ωρες τη μερα, 365 μερες το χρονο. Τα κοστη αγορας υπολογιστη και προγραμματισμου ηταν ψιχουλα γι αυτους. Απο καθε φορτηγο που εφευγε φορτωμενο εβγαζαν γυρω στις 10000€ και φορτωναμε κατα μεσο ορο γυρω στα 3 την ημερα επι κρισης. Πιο παλια τουλαχιστον δεκα τη μερα. Οκ το καθαρο κερδος δεν ηταν 10000 ανα φορτηγο αλλα τα καθαρα κερδη της χρονιας ηταν αρκετα εκατομμυρια καθε χρονο. Ετσι λειτουργουν, τι να πεις... Αν κατι δε χαλασει κατι (εντελως ομως, να μην επισκευαζεται με τιποτα, να ξεχαρβαλωθει) σχεδον ποτε δεν το αλλαζουν. Και windows 15 να βγουν, αν δεν κλεισουν τουλαχιστον εικοσαετια τα pc με win 7 δε θα τα αντικαταστησουν.

edit: Μολις θυμηθηκα και το εξης κωμικοτραγικο να συμπληρωσω: Η παραγωγη εκεινου του εργοστασιου αποτελουνταν απο δυο scada με το δικο του plc το καθενα. Το δευτερο scada ετρεχε σε win 2000. Μεχρι και το φθινοπωρο του 2016 που εφυγα δεν το ειχαν αλλαξει. Ουτε καν εφεδρικο υπολογιστη ειχαν για εκεινο το scada. Σε μια βραδυνη βαρδια επαθε κατι το pc και δε μπορουσα να χειριστω τα μηχανηματα. Γυρω στις 2:30 πμ ηταν. Ποιον να παρεις τηλεφωνο εκεινη την ωρα; Ευτυχως που ξερω 2-3 πραματα απο υπολογιστες, οποτε ξεβιδωσα το κουτι, βρηκα τι εφταιγε και το διορθωσα. Εκανα επανεκκινηση και το plc και συνεχισε να δουλευει η μιση παραγωγη που ελεγχε εκεινο το pc. Την επομενη μερα ανεφερα το προβλημα και ουτε καν ασχοληθηκαν να δωσουν μονιμη λυση, ή να αντικαταστησουν τον υπολογιστη, ή να παρουν ακομη ενα εφεδρικο. Αφου δουλευε δεν ασχοληθηκαν καθολου!! Παραπανω απο 300€ δε χρειαζοταν να δωσουν για εφεδρικο κι ομως δεν τα εδωσαν. Προτιμουσαν να ρισκαρουν να παει πισω η παραγωγη σε περιπτωση βλαβης... 

Επεξ/σία από chrsiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Odyss3us said:

δηλαδη ο γραμματεας ο γραφιστας ο εικονογραφος, θα γινει με το στανιο και προγραμματιστης;

Μια φορά είχα πάει σε μεγάλο κανάλι τηλεοπτικό ( editing systems suport) και τόλμησα να πω μια τεχνική ορολογία σε μοντέρ. Μοντέρ που δούλευε συ υπολογιστή δηλαδή. Και μου λέει το αποστομωτικό : Ε δεν θα γίνω ηλεκτρονικός τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάψτε τα windows 10 σήμερα..

όποιος θέλει να έχει υπολογιστή άνω της δεκαετίας (για τα windows 10 και την δωρεάν αναβάθμιση από windows 7 - μιλάμε για υπολογιστές άνω των 13-14 ετών) να πάει στο linux ή να ξέρει ότι το λογισμικό που έχει δεν θα υποστηρίζεται.

και σύγχρονο λογισμικό και υπολογιστές 15ετίας ΔΕΝ γίνεται

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 minutes ago, n3a said:

H αγορά, μιας και την αναφέραμε, λειτουργεί με όρους κόστους/αποτελέσματος. Δηλαδή αν έχω 4 PC με Intel 7ης γενιάς, για δουλειά γραφείου (word, mail και πρόγραμμα πελατών/φακέλων), αν τα αλλάξω σε 12ης γενιάς έχουμε: 

4 * 500 κόστος hardware 

4 * 100 ευρώ κόστος τεχνικού για εγκατάσταση προγραμμάτων - παραμετροποίηση (οι υπολογιστές τρέχουν σε δίκτυο) 

Δηλαδή σύνολο 2.400 ευρώ, για να κάνω ακριβώς την ίδια δουλειά που κάνω τώρα.

Δεν ξέρω τι είδους επάγγελμα ή μαγαζί λειτουργεί με όρους "ας ρίξω 2.400 ευρώ σε εξοπλισμό που δεν θα μου αναβαθμίσει σε τίποτα το workflow", πάντως μου φαίνεται ότι σε λίγα χρόνια θα είναι εκτός αγοράς.

 

ποια 4 μηχανηματα ρε φιλε θες να σε παω στο αλλο ακρο; ποσα τερματικα εχει η Vodafone, ο Κωτσοβολος, τα Σουπερμαρκετ κοκ σε ολες τις αλυσιδες τους;

τα μαγαζια δεν λειτουργουν οπως στα σπιτια οι ιδιωτες, να αγοραζουν νεα τηλεοραση μεχρι να καει η παλια, υπαρχει και το κοστος συντηρησης

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, n3a είπε

H αγορά, μιας και την αναφέραμε, λειτουργεί με όρους κόστους/αποτελέσματος. Δηλαδή αν έχω 4 PC με Intel 7ης γενιάς, για δουλειά γραφείου (word, mail και πρόγραμμα πελατών/φακέλων), αν τα αλλάξω σε 12ης γενιάς έχουμε: 

4 * 500 κόστος hardware 

4 * 100 ευρώ κόστος τεχνικού για εγκατάσταση προγραμμάτων - παραμετροποίηση (οι υπολογιστές τρέχουν σε δίκτυο) 

Δηλαδή σύνολο 2.400 ευρώ, για να κάνω ακριβώς την ίδια δουλειά που κάνω τώρα.

Δεν ξέρω τι είδους επάγγελμα ή μαγαζί λειτουργεί με όρους "ας ρίξω 2.400 ευρώ σε εξοπλισμό που δεν θα μου αναβαθμίσει σε τίποτα το workflow", πάντως μου φαίνεται ότι σε λίγα χρόνια θα είναι εκτός αγοράς.

απο τα παραπάνω θα δώσεις ένα ποσό να σου βάλει 11άρια (ή λίνουξ αν τα προγράμματα είναι συμβατά) . Σίγουρα hardware δε χρειάζεσαι παρά τον παραπλανητικό τίτλο της είδησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

 

ποια 4 μηχανηματα ρε φιλε θες να σε παω στο αλλο ακρο; ποσα τερματικα εχει η Vodafone, ο Κωτσοβολος, τα Σουπερμαρκετ κοκ σε ολες τις αλυσιδες τους;

τα μαγαζια δεν λειτουργουν οπως στα σπιτια οι ιδιωτες, να αγοραζουν νεα τηλεοραση μεχρι να καει η παλια, υπαρχει και το κοστος συντηρησης

Η αλήθεια είναι πως δεν συνέκρινα το δικό μου μαγαζί με τη Vodafone, τον Κωτσόβολο και τα σουπερμάρκετ, που έχουν (εκτός των άλλων) μια στρατιά τεχνικών IT. Νομίζω όμως πως και αυτοί θα έχουν παρόμοιο πρόβλημα. Είναι σωστό ή λογικό να πετάξουν μερικές δεκάδες χιλιάδες υπολογιστών στα σκουπίδια; 

Θυμίζω το θέμα γιατί ίσως μιλάμε για διαφορετικά πράγματα: Τα μηχανήματα 7ης γενιάς δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα, και καλύπτουν 100% τις ανάγκες ενός χρήστη για δουλειά γραφείου. Στην ουσία μιλάμε για planned obsolescence, όχι για "φραγκοφονιάδες" επαγγελματίες που αρνούνται να ρίξουν 1 ευρώ στη δουλειά τους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...