Προς το περιεχόμενο

Αίτημα στη Microsoft να σώσει εκατομμύρια υπολογιστές από τα σκουπίδια παρατείνοντας την υποστήριξη των Windows 10


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, chrsiou είπε

Α ρε μπαγασα με καταφερες. Θα περασω ξανα ubuntu στο λαπτοπ μου σε dualboot με win 11. Τα win 11 θα τα εχω μονο για πραματα που δε μπορω να κανω στα λινουξ. Οποτε ας κανει ο,τι θελει η microsoft μετα, θα μαι πιο αυτονομος. Δε μπορω να bootαρω απ το bootable ubuntu φλασακι που εφτιαξα ομως. Ξερω φταιει η mictosoft με το uefi bios. Εχεις καμια ιδεα πως θα ξεκιναει ο υπολογιστης απ υο κλασσικο bios να κανω τη δουλεια μου απλα και γρηγορα; Εχω το asus vivobook 13 slate oled

Και γω το ιδιο κανω απ το 2015. Αλλα με εψηξε ο uniquegr να βαλω linux σε dualboot με windows. Στη χειροτερη θα ξεκιναω τα win που ηδη εχω εγκατεστημενα και ρυθμισμενα εδω και ενισυ χρονο και ολα καλα

Δε θα κάτσω να χάνω ώρες από την ζωή μου για να σεταρω μηχανήματα για να πετύχω αυτό που ήδη είχα επειδή κάποιοι θέλουν να πουλάνε νέο hardware

Στην ουσία παίρνεις ένα pc κινητό κλπ και ασχολείσαι όλη μέρα πως να το σεταρεις αντί να χαρείς αυτά που προσφέρει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, chrsiou είπε

Α ρε μπαγασα με καταφερες. Θα περασω ξανα ubuntu στο λαπτοπ μου σε dualboot με win 11. Τα win 11 θα τα εχω μονο για πραματα που δε μπορω να κανω στα λινουξ. Οποτε ας κανει ο,τι θελει η microsoft μετα, θα μαι πιο αυτονομος. Δε μπορω να bootαρω απ το bootable ubuntu φλασακι που εφτιαξα ομως. Ξερω φταιει η mictosoft με το uefi bios. Εχεις καμια ιδεα πως θα ξεκιναει ο υπολογιστης απ υο κλασσικο bios να κανω τη δουλεια μου απλα και γρηγορα; Εχω το asus vivobook 13 slate oled

Φτιάξε ένα φλασάκι με το ventoy, πέτα μέσα στο partition που θα βλέπουν τα windows το iso του ubuntu και θα είσαι άρχοντας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, uniquegr said:

Φτιάξε ένα φλασάκι με το ventoy, πέτα μέσα στο partition που θα βλέπουν τα windows το iso του ubuntu και θα είσαι άρχοντας.

 


 

 

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Thresh είπε

Σε τέτοιο βαθμό όχι, γι' αυτό κι η σύγκριση με τους ιεχωβάδες....

Οι ιεχωβάδες προσπαθούν να προσηλυτίσουν. Εγώ απλά δεν ανέχομαι ( σαν άνθρωπος ) τις ανακρίβειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/11/2023 at 10:40, uniquegr said:

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Το έχω ξαναπεί, υπάρχουν εναλλακτικές στο linux μεν, αλλά δεν καλύπτουν αυτόν που κάνει επαγγελματική χρήση. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το inkscape που φαίνεται ότι έχει ακρίβεια στη σχεδίαση μεν και γενικότερα είναι μια καλή εφαρμογή ΑΛΛΑ δεν παρέχει έξοδο σε CMYK, τα τέσσερα βασικά χρώματα της επαγγελματικής εκτύπωσης δηλαδή. Επομένως, αυτός που κάνει επαγγελματικές εργασίες οι οποίες θα τυπωθούν, δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει 100% τη συγκεκριμένη εφαρμογή.

 

Γιατί, τα Mac λειτουργούν με εντελώς διαφορετικό τρόπο απο τα Windows. Ένα μηχάνημα με φαινομενικά μικρότερες δυνατότητες απο ένα αντίστοιχο που τρέχει Windows, στο MacOS πάει σφαίρα και είναι 100% αξιόπιστο. Δεν είναι τυχαίο που οι επαγγελματίες χρησιμοποιούν MAC και σίγουρα δεν είναι ψώνια όπως οι κάτοχοι των περισσότερων iPhone.

 

Eντάξει, η αλήθεια είναι ότι P4 3.2 είχα και τον έκανα δώρο στο σχετικό νήμα που χαρίζουμε αντικείμενα. Πέραν του ότι δεν είναι πλέον αποτελεσματικοί ( ούτε καν σε linux περιβάλλον ), καίνε και τα κέρατά τους σε ρεύμα, χωρίς να κάνουν  κάτι που να δικαιολογεί τη παραμονή τους σε λειτουργία. Είχα i5 650 με το οποίο σχεδίαζα στο Illustrator μέχρι και πρόπερσι και έχω και μηχανήματα κατώτερων δυνατοτήτων που τα πήρα για άλλους λόγους ( π.χ. τα futro τα πήρα για να στήσω pfSense firewall ) και πάνε σφαίρα σε linux, ενώ καίνε ελάχιστο ρεύμα.

Ποιός είπε οτι δεν μπορείς να κάνεις εργασίες σχεδιασμού και εκτύπωσης στο Inkscape? Είναι επαγγελματική εφαρμογή non bloated οπώς και άλλες ανοικτού λογισμικού. 

 

Εκτυπωμένος διαφημιστικός χάρτης για γραφείο. 100% φτιαγμένος σε ανοικτό λογισμικό. Μηχάνημα με λίνουξ και αποστολή σε pdf με τα περιθώρια εκτύπωσης. Περιττό να σχολιάσω ότι το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς, αλλά δεν μπορείς να τυπώσεις σε offset μηχανή, γιατί δεν υποστηρίζει το μοντέλο CMYK. Φυσικά και μπορείς να τυπώσεις πλακάτα χρώματα ( απο τον κατάλογο της Pantone για παράδειγμα ). Και οι επαγγελματίες τυπώνουμε συνήθως με βάση το CMYK.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπράβο Microsoft που ακους. Θα παρατείνει και μετά το 2025 τα Windows 10 για να σώσει εκατομύρια υπολογιστές από τα σκουπίδια.

Και για οικιακούς και για εταιρικούς πελάτες.

https://www.windowscentral.com/software-apps/windows-10/microsoft-announces-paid-subscription-for-windows-10-users-who-want-os-updates-beyond-2025

Μόνο που θα είναι συνδρομητικό με μηνιαία χρέωση 🤣

Τα Windows 11 μας έλεγαν ότι θα γίνουν συνδρομητικά, τελικά τα Windows 10 θα γίνουν.

Αυτό δεν θέλατε οι αιτούντες, επέκταση και μετά το 2025; Θα το έχετε. 😆

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...