Προς το περιεχόμενο

Αγορα καρτας ηχου, προτασεις !


Gorditto
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από PC_Science_Lefkada,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Mene   Eυχαριστω ! Ωραιο το σαιτ, δνε το ηξερα ! Εχεις αποψη για τις καρτες σας? Ποια ειναι καλη για μουσικη με 2,0 ηχεια? (Βλεπω οι πιο πολλες ειναι για gaming )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δουλεύω στην Creative, απλά είχα δει τις προσφορές και μια που τους προτιμώ συχνά, το πρότεινα.
Εγώ είχα πάρει καθαρά για λόγους συνδεσμολογίας μια Soundblaster ZX, αλλά τελικά με βόλεψε γιατί τη χρησιμοποιώ με τα beyerdynamic DT770 250Ω που πήρα αργότερα. Από θέμα ποιότητας μάλλον δεν είμαι ο αρμόδιος να απαντήσω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Gorditto είπε

Δεν εχω τσεκαρει εαν λειτουργει η θυρα μετα απο αυτο ! Να δοκιμασω τη καρτα γραφικων λες? Τι χειροτερο μπορει να εχω παθει?

Τη θύρα θεώρησε τη χαμένη και άσε το τσεκάρισμά της για αργότερα, άμα τη χρειαστείς ή άμα είναι να δώσεις τη μητρική. Και να βάλεις την κάρτα γραφικών πάνω λογικά δε θα πάθει τίποτα, αλλά μη ζορίζεις την τύχη σου.

Τι άλλο μπορεί να έχει πάθει το κομπιούτερ; Μάλλον τίποτα. Αλλά δες το και σε κανονική χρήση και αν κάνει σωστά τερματισμό, επανεκκίνηση, αναστολή λειτουργίας. Επίσης αν θες, βάλε το hwinfo, πάτα σε όλα next, finish, start και πήγαινε sensors και κατέβα λίγο να δούμε τους σένσορες της μητρικής πόσα volt βλέπει, όπως εδώ:

image.png.e73e350a8bf09d45f5a2ef3be3664785.png

Σε ενδιαφέρουν οι ενδείξεις 3.3V, 5V, 12V.

15 ώρες πριν, Gorditto είπε

Ηχεια τα μικρα τα 3.5 εχω.

Αν αναβαθμίσεις σε τουλάχιστον πεντάιντσα, θα δεις μεγάλη βελτίωση στον ήχο σου. Αυτά που έχεις τώρα ουσιαστικά είναι περισσότερο κατάλληλα για αναπαραγωγή ομιλίας. Κόβουν πολύ ψηλά (80Hz) και ακόμα και σε μικρό δωμάτιο και είδη μουσικής με χαμηλές απαιτήσεις, δεν τα καταφέρνουν πολύ καλά. Η κάρτα ήχου είναι σημαντική αν σε ενδιαφέρουν καλά ακουστικά ή καλά ηχεία, αλλά δευτερεύουσας σημασίας για τα ηχεία που έχεις τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Restart - σβησιμο κανει κανονικα. το Hwinfo το εχω ηδη εγκατεστημενο !  

Τα ηχεια μια χαρα μεχρι στιγμης ! Το μονο μειον οτι μπουκωνουν αμα τα εχεις δυνατα για πολυ ωρα . Παντως πριν με την xonar d2 μου αρεσε η αναβαθμιση στον ηχο. Τα ειχα με logitech 5.1 , κατι παλια. 

 

22.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gorditto είπε

Restart - σβησιμο κανει κανονικα. το Hwinfo το εχω ηδη εγκατεστημενο !  

Ωραίος. Μια χαρά όλες οι τάσεις της τροφοδοτικάκλας.

1 ώρα πριν, Gorditto είπε

Τα ηχεια μια χαρα μεχρι στιγμης ! Το μονο μειον οτι μπουκωνουν αμα τα εχεις δυνατα για πολυ ωρα .

Χαίρομαι που σε καλύπτουν τα Eris 3.5.

Επομένως: Το κομπιούτερ σου και το τροφοδοτικό του δε δείχνουν να έχουν κάποιο θέμα, από τα ηχεία σου δεν έχεις κάποιο παράπονο, προxώρα σε κάρτα ήχου όπως το σχεδίαζες. Σου έχω αφήσει μία πρόταση για επαγγελματική κάρτα ήχου (και καλώδια) με την οποία θα ακούσεις σίγουρα διαφορά προς το καλύτερο.

Τις gaming κάρτες ήχου που από όσο καταλαβαίνω σε ενδιαφέρουν περισσότερο, δυστυχώς δεν τις ξέρω τόσο καλά για να προτείνω κάποια. Ελπίζω να σε βοηθήσουν τα παιδιά και να διαλέξεις την καλύτερη για τα χρήματα που διαθέτεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τη βοηθεια απο την ομορφη Λευκαδα ! Διακοπες ημαν διπλα στη Κεφαλονια φετος ! Ιονια νησια ---> Τα καλυτερα ! 

Οχι δε παιζω παιχνιδια. Θελω καρτα για μουσικη μονο. Ριξε τη προταση σε παρακαλω ! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
18 ώρες πριν, Gorditto είπε

Οχι δε παιζω παιχνιδια.

Παιχνίδια μπορεί να μην παίζεις, η Asus που είχες και από την οποία έγραψες προηγουμένως ότι άκουσες μεγάλη αναβάθμιση στον ήχο σου, όπως και οι creative sound blaster που σου έχει προτείνει ο @Mene, έχουν πάρα πολλές επιλογές που είναι για χρήση gaming και οι υπόλοιπες κάρτες ήχου δεν διαθέτουν. Νομίζω ότι λέγονται gaming κάρτες ήχου αυτές, σαν κατηγορία.

18 ώρες πριν, Gorditto είπε

Θελω καρτα για μουσικη μονο. Ριξε τη προταση σε παρακαλω ! :D

Την έχω βάλει στο πρώτο μήνυμά σε αυτό το θέμα την πρότασή μου:

Στις 1/11/2023 στις 11:46 ΠΜ, PC_Science_Lefkada είπε

  Τα ηχεία σου είναι για επαγγελματική χρήση monitor. Επιπλέον έχεις γράψει ότι σε καλύπτουν μια χαρά και δε σκοπεύεις να τα αλλάξεις. Δεν είναι απαραίτητη, αλλά μια τέτοια επαγγελματική κάρτα όπως η m-audio είναι αυτή που εκμεταλεύεται καλύτερα την ποιότητα και τις συνδέσεις των ηχείων σου. Έχει ένα κάρο δυνατότητες που αυτή τη στιγμή δεν χρειάζεσαι και ίσως δε χρειαστείς ποτέ. Είναι πολύ απλή στη χρήση και δε θα χρειάζεται να ρυθμίζεις ποτέ τίποτα, γιατί οι επιλογές που δίνει είναι για ηχογράφηση και δεν έχει εφφέ, EQ ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να σχετίζεται με ακρόαση μουσικής. Θα σε ρωτάνε όσοι την βλέπουν αν ξεκίνησες να ηχογραφείς ή να φτιάχνεις μουσική. Τη ζητάνε τα ηχεία σου μόνο για τις balanced εξόδους της που με σωστά καλώδια θα εκμεταλευτεί τις blalanced εισόδους των Eris 3.5 σου. Αν θες την στήνεις κοντύτερα στο πληκρολόγιό σου και χρησιμοποιείς μόνο το δεξιά ποτενσιόμετρό της για να ελέγχεις την ένταση χωρίς να τεντώνεσαι να φτάσεις αυτό των ηχείων.

Αν χρησιμοποιούσες την Asus που έκαψες για bass boost, EQ, τονισμό στερεοφωνίας, κομπρέσορα ή οτιδήποτε άλλο, κοίτα σε creative ή αλλες αντίστοιχες και όχι σε επαγγελματικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δοκιμασω usb δηλαδη και να κουμπωσω τα rca καλωδια.  Θα κουμπωνω και τη κιθαρα,( αν και εχω αλλη καρτα γι αυτη τη δουλεια) .  Γενικα δε χρωματιζω τον ηχο απο eq κτλ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Gorditto είπε

Θα κουμπωνω και τη κιθαρα,( αν και εχω αλλη καρτα γι αυτη τη δουλεια)

Α, έχεις και κιθάρα. Ποια είναι η άλλη κάρτα σου;

7 λεπτά πριν, Gorditto είπε

Να δοκιμασω usb δηλαδη και να κουμπωσω τα rca καλωδια.

Ναι βγαίνουν μόνο σε usb εδώ και πολλά χρόνια αυτές οι επαγγελματικές κάρτες. Για να προσφέρουν πιο εύκολη πρόσβαση στις συνδέσεις τους. Την βάζεις και επάνω στο ηχείο με το οποίο θα τη συνδέσεις, αν σκέφτεσαι το χώρο που θα κλέβει αν μπει επάνω στο γραφείο. Την edirol μου, επάνω στο γραφείο, κοντά στο πληκτρολόγιο την έχω για να την φτάνω πιο ξεκούραστα από τον ενισχυτή.

Τα rca καλώδια είναι unbalanced (ερασιτεχνικής ποιότητας/consumer grade) και αυξάνουν το βόμβο και το φύσημα που καταλήγει στα ηχεία. Μπορείς να τα συνδέσεις και με rca βέβαια σα λύση ανάγκης, αλλά η πρόταση μου για την Μ-track Duo, στηρίζεται στο ότι τα Eris 3.5 σου έχουν balanced (=επαγγελματικής ποιότητας) εισόδους.

Για την ακρίβεια έχουν δύο διαφορετικές balanced εισόδους τα ηχεία σου: Η πρώτη είναι XLR για μικροφωνικά καλώδια XLR. H δεύτερη είναι μεγάλο καρφί (jack 1/4"),  αλλά για balanced καρφιά, με δύο μαύρες ρίγες. Αυτά είναι άλλα καλώδια, πιο ακριβά από τα απλά καρφιά με τα οποία συνδέεις την κιθάρα σου.

Επομένως επομένως αφού έχεις κάρτα με balanced εξόδους, θες μια κάρτα με balanced εξόδους, όπως η M-track Duo που σου προτείνω. Δεν έχει XLR, όπως δεν έχει XLR καμία φτηνή επαγγελματική κάρτα ήχου, αλλά δεν πειράζει. Αν την συνδέσεις με τα σωστά καρφιά, balanced, με 2 ρίγες, όπως τα proel ή όποια άλλα, παίρνεις την ακριβώς ίδια ποιότητα που δίνει το XLR και σκοτώνεις το βόμβο και το φύσημα.

Το απλό unbalanced καρφί είναι ουσιαστικά rca, με ένα επιπλέον πλαστικό κέλυφος που περιβάλει τα δύο καλώδια και άλλα βύσματα.   Οικιακή χρήση

Το balanced καρφί είναι XLR, με άλλα βύσματα.       Επαγγελματική χρήση

Balanced vs unbalanced έχουν διαφορά που δε χρειάζεται εκπαιδευμένο αυτί για την ακούσεις ακόμα και όταν συζητάμε για κοντά καλώδια. Όταν συζητάμε για μακρύτερα καλώδια, η διαφορά είναι χαοτική.

Αν ψωνίσεις balanced καρφιά, μπορείς να τα κάνεις σύγκριση με τα rca σου και να ακούσεις μόνος σου τη διαφορά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι εφφεδιερα για κιθαρα αλλα δουλευει και σαν καρτα . Το κουμπωνεις και γραφεις κατ ευθειαν δηλαδη.  ΝUXmg300 . 

https://www.nuxaudio.com/mg-300.html 

Με balanced τα εχω τωρα. Rca σε 3,5jack .
 

Επεξ/σία από Gorditto
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Gorditto είπε

Με balanced τα εχω τωρα. Rca σε 3,5jack .

Καλά, χρυσά τα rca και τα mini jack 3.5mm=1/8", αλλά είναι unbalanced.

Τα Eris 3.5 σου παρόλο που είναι μικρά και σχετικά φτηνά, είναι επαγγελματικής κατηγορίας και δεν είναι καθόλου περίεργο που έχουν να κερδίσουν αν συνδεθούν με επαγγελματική κάρτα και επαγγελματικά καλώδια.

Είσαι και μουσικός, θα σου αρέσει η M-track duo, προχώρα και βάλε και τα σωστά καλώδια. Θα επανέλθω αν χρειάζεσαι κάτι άλλο, κάνε όμως τον κόπο να ξαναδιαβάσεις το νήμα, γιατί επαναλαμβάνω τα ίδια και όσοι μας διαβάζουν μπορεί να γελάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...