Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με τη γλώσσα στα win11


imaginas
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από micos000,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν μερικές ημέρες έκανα καθαρή εγκατάσταση των windows 11.Από τότε μου έχει δημιουργηθεί το εξής πρόβλημα.Ενώ έχω επιλέξει ως βασική γλώσσα τα Ελληνικά και ως δεύτερη γλώσσα τα Αγγλικά (US) μου εμφανίζονται στη γραμμή εργασιών και τα ENG UK ενώ στις ρυθμίσεις δεν υπάρχουν.Είναι εκνευριστικό διότι για να αλλάξω από Ελληνικά στα Αγγλικά κατά την πληκτρολόγηση αναγκάζομαι να παρακάμπτω και τα Αγγλικά Η.Β.Έχει κάποιος ιδέα τι συμβαίνει και πώς διορθώνεται;Βάζω και screenshot να δείτε πώς είναι η κατάσταση 

image.png.362933df828fd9e2ed6c1cf643a362b1.png image.png.0ccc01705396338c13645112dd36e366.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή τύχη. Είχα και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με καινούρια εγκατάσταση. Μου έσπασε τόσο πολύ τα νεύρα, που έκανα πάλι καθαρή εγκατάσταση, επέλεξα γλώσσα US παντού (προσοχή, όχι UK). Και μετά κατεβασα κανονικά το πληκτρολόγιο και την ορθογραφία στα ελληνικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Μήπως μπήκε σαν 2η γλώσσα πληκτρολογίου των Αγγλικών; Αν πατήσεις στις τελίτσες στα Αγγλικά (ΗΠΑ) και πας ρυθμίσεις (δεν θυμάμαι πως το έχουν τα 11άρια) , μήπως έχει εκεί σαν 2η γλώσσα τα UK;

Μήπως έβαλες το office την Αγγλική έκδοση UK; Κάπου είχα δει ένα θέμα με παρόμοιο πρόβλημα και νομίζω ήταν από το office.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filip123go είπε

Καλή τύχη. Είχα και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με καινούρια εγκατάσταση. Μου έσπασε τόσο πολύ τα νεύρα, που έκανα πάλι καθαρή εγκατάσταση, επέλεξα γλώσσα US παντού (προσοχή, όχι UK). Και μετά κατεβασα κανονικά το πληκτρολόγιο και την ορθογραφία στα ελληνικά..

Εκεί θα καταλήξω μου φαίνεται...Και πάνω που είχα ετοιμάσει τον Η/Υ πάλι...

1 ώρα πριν, Orestis_G είπε

Αυτό στο λύνει το πρόβλημα;

Το δοκίμασα αλλά δεν έγινε τίποτα...

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Μήπως μπήκε σαν 2η γλώσσα πληκτρολογίου των Αγγλικών; Αν πατήσεις στις τελίτσες στα Αγγλικά (ΗΠΑ) και πας ρυθμίσεις (δεν θυμάμαι πως το έχουν τα 11άρια) , μήπως έχει εκεί σαν 2η γλώσσα τα UK;

Μήπως έβαλες το office την Αγγλική έκδοση UK; Κάπου είχα δει ένα θέμα με παρόμοιο πρόβλημα και νομίζω ήταν από το office.

Στο office όντως υπήρχαν και τα ENG UK και τα διέγραψα.Έκανα και εκκαθάριση του μητρώου και φόρτωσαν μόνο τα Ελληνικά και ENG US.Ελπίζω να μην επανέλθει το πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το ίδιο πρόβλημα πριν μερικές μέρες, πηγαίνεις:

ώρα και γλώσσα

πληκτρολόγηση

σύνθετες ρυθμίσεις πληκτρολογίου

η δεύτερη επιλογή χρήση της γραμμής γλώσσας της επιφάνειας εργασίας όταν είναι διαθέσιμη εάν είναι επιλεγμένη εξαφανίζει το εικονίδιο της γλώσσας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nicewise είπε

Είχα το ίδιο πρόβλημα πριν μερικές μέρες, πηγαίνεις:

ώρα και γλώσσα

πληκτρολόγηση

σύνθετες ρυθμίσεις πληκτρολογίου

η δεύτερη επιλογή χρήση της γραμμής γλώσσας της επιφάνειας εργασίας όταν είναι διαθέσιμη εάν είναι επιλεγμένη εξαφανίζει το εικονίδιο της γλώσσας

 

Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι με ένα alt+shift θα πέσεις επάνω στα uk οπότε θα θέλει ένα ακόμα για να πας στην επιθυμητή σου γλώσσα. Που είναι ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟ όταν κάνεις typing.

Έχω το πρόβλημα από τότε σχεδόν που πρωτοέβαλα τα 11άρια, μόνο που εμένα εμφανίζεται ευκαιρειακά μετά από κάποια, όχι όλα, ανοίγματα του υπολογιστή. Επειδή έκανα κυριολεκτικά ΤΑ ΠΑΝΤΑ όσο και να το έψαξα, δεν βρήκα ποτέ λύση παρά μόνο το restart του pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α! τώρα κατάλαβα υπάρχουν βίντεο στο youtube που δείχνουν πως να διαγράψεις μια γλώσσα μέσα από τη γραμμή εντολών ή από το μητρώο δες τη πρώτη περίπτωση https://www.youtube.com/watch?v=2TyyOIcO28s

Συνοπτικά

ανοίγεις το powershell με δικαιώματα διαχειριστή (δεξί κλικ στην έναρξη και επιλογή τερματικό διαχειριστής)

δίνεις την εντολή get-winuserlanguagelist σου επιστρέφει όλες τις γλώσσες που υπάρχουν στο σύστημά σου χρειάζεσαι τα languageTag των γλωσσών που θέλεις να έχεις στον υπολογιστή σου για να τα συμπληρώσεις στην επόμενη εντολή

δίνεις την εντολή set-winuserlanguagelist el, en-US  στη δική μου περίπτωση είναι el για την ελληνική και en-US για την αγγλική γλώσσα εσύ βάζεις ανάλογα τι εμφανίζει στον δικό σου υπολογιστή, λογικά τα ίδια θα είναι για τις γλώσσες αυτές

κατόπιν επιβεβαιώνεις με Y και enter

κλείνεις το τερματικό με exit και αν δεν έχει εξαφανιστεί η περιττή γλώσσα ίσως θέλει και μια επανεκκίνηση αν επιμένει μετά πηγαίνεις στο μητρώο άλλη κατάσταση αυτό όμως.

 

Καλή επιτυχία 

Καλημέρα

Επεξ/σία από nicewise
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον, επειδή από το powershell ήταν από τα πρώτα που έλεγξα, το EN-uk δεν εμφανίζεται καν!

Δεν ξέρω βέβαια για την περίπτωση του thread starter. Αν του εμφανίζεται λογικά το set από το powershell φαντάζομαι θα του το λύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η γλώσσα και το πληκτρολόγιο δεν είναι το ίδιο έτσι εμφανίζει ένα επιπλέον πληκτρολόγιο στη γραμμή εργασιών ενώ δεν υπάρχει στο επίπεδο της γλώσσας.

Θα μπορούσε να είναι ένα επιπλέον αχρείαστο πληκτρολόγιο αυτό της αγγλικής UK πως το βρίσκεις πηγαίνεις:

 ώρα και γλώσσα > γλώσσα και περιοχή και στην αγγλική γλώσσα κάνεις κλικ στις τρείς τελείες και κλικ στο πρώτο επιλογές γλώσσας 

πηγαίνεις κάτω στην ενότητα πληκτρολόγια και λογικά θα βρεις όσα πληκτρολόγια της αγγλικής είναι εγκατεστημένα

Μετά είναι εύκολη η διαδικασία της αφαίρεσης.

 

Επεξ/σία από nicewise
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που στα πληκτρολόγια υπάρχει εγκατεσημένο το US qwerty. Άστο μαν, ευχαριστώ για την προσπάθεια αλλά όλα αυτά είναι ότι έκανα πριν 2 χρόνια χωρίς καμία λύση. Πρόκειται για πολύ ζόρικο bug.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Είχα το ίδιο πρόβλημα, αποφάσισα πριν να κάνω καθαρή εγκατάσταση (γνωστό ως format) να πειραματιστώ με το office απεγκατέστησα κάποια office που μου φόρτωσε η εγκατάσταση των windows 11 και το πρόβλημα, τουλάχιστον στην αρχή λύθηκε. Όποιος είναι τόσο απελπισμένος ώστε να κάνει καθαρή εγκατάσταση καλύτερα να πειραματιστεί με την απεγκατάσταση στοιχείων του office και ότι χρειάζεται το ξαναεγκαθιστά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ms δίνει αυτό το tool για σωστή και πλήρη απεγκατάσταση του office. -> https://aka.ms/SaRA-officeUninstallFromPC

Είναι από αυτό το λινκ αν δεν εμπιστεύεστε το απεθείας download-> https://support.microsoft.com/en-au/office/uninstall-office-from-a-pc-9dd49b83-264a-477a-8fcc-2fdf5dbf61d8

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...