Προς το περιεχόμενο

ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΗΜΑ ΓΙΑ ΟΙΚΙΑΚΗ ΧΡΗΣΗ


PSYHAS
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από georgeole,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Ανοίγω νέο θέμα, για να μη χαθώ στα άλλα, αφού ο καθένας έχει τις δικές του προσωπικές ανάγκες. Λοιπόν, ψάχνω για πολυμηχανημα, με τις εξής απαιτήσεις: καλό και αρκετό σκανάρισμα, ποιοτικές εκτυπώσεις, αξιοπρεπής κατασκευή μηχανήματος, εκτυπώσεις συνήθως κάτω από 100/ μήνα, αλλά μπορεί και να κάνω και παραπάνω, όπως επίσης μπορεί για μια εβδομάδα να μην εκτυπώσω τίποτα, αλλά μετά να χρειαστώ μέσα σε μια μέρα αρκετές σελίδες. Είχα προσανατολιστεί προς κάποιον epson ecotank, λόγω πολύ χαμηλού κόστους μελανιών, αλλά με προβλημάτισε κάπως η ανάγκη εκτύπωσης σε τακτό διάστημα για να μη ξεραθεί το μελάνι, αν κατάλαβα καλά. Έως τώρα είχα τον HP Officejet Pro 8610 e-All-in-One, ο οποίος λειτούργησε απρόσκοπτα εδώ και 6-7 περίπου χρόνια που τον έχω πάρει, όμως ξαφνικά έβγαλε βλάβη με το γνωστό μήνυμα για κεφαλή και πλέον δεν εκτυπώνει (νέα κεφαλή στα 200 Ε , άρα πάμε για καινούριο). Αν και από το συγκεκριμένο μηχάνημα δεν έχω παράπονο, επειδή άλλα 2 πολυμηχανήματα hp που είχα έβγαλαν ανάλογη βλάβη, μετά από λιγότερο χρόνο (ο προηγούμενος HP OfficeJet 8010 χάλασε λίγο μετά τη λήξη της εγγύησης), θα ήθελα να μείνω μακριά από hp αυτή τη φορά.

Επειδή έχω ασπρόμαυρο laser στο γραφείο (samsung 2675fn), σκεφτόμουν να πάρω έναν έγχρωμο laser για το σπίτι, με το σκεπτικό ότι μπορεί να χρειαστεί κάποια στιγμή και έγχρωμη εκτύπωση (όχι φωτογραφίες) και επίσης επειδή μπορεί να ξεχαστούμε και να μην εκτυπώσουμε για ένα διάστημα, να μην έχω το άγχος των μελανιών. Απαραίτητη και η αυτόματη duplex εκτύπωση, όχι τόσο το adf. Οι επιλογές στις οποίες είχα καταλήξει, βάσει όλων αυτών, ειναι:

1. Canon I-Sensys MF655CDW   https://www.skroutz.gr/s/40496642/Canon-I-Sensys-MF655CDW-Egchromo-Laser-Fototypiko-me-Aytomato-Trofodoti-Fyllon-ADF.html

2. Brother MFC-L3750CDW      https://www.skroutz.gr/s/15929183/Brother-MFC-L3750CDW-Egchromo-Laser-Fototypiko.html

Η αλλά σκέψη, ειναι να πάρω έναν αξιοπρεπή αλλά φθηνότερο inkjet, όπως ο Canon Pixma TS8350Α ( https://www.skroutz.gr/s/35436684/Canon-Pixma-TS8350A-Egchromo-Polymichanima-Inkjet-me-WiFi-kai-Mobile-Print.html?product_id=113199773&sponsored=shelf) ή Canon Pixma TS9550 ( https://www.skroutz.gr/s/16327100/Canon-Pixma-TS9550-Egchromo-Polymichanima-Inkjet-me-WiFi-kai-Mobile-Print.html) αλλά διστάζω, γιατί πάλι ειναι ένα κόστος (+ τα μελάνια).

Αυτά, αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, θα του είμαι ευγνώμων!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Αγαπητέ φίλε, από όσα παρέθεσες, ο Brother MFC-L3750CDW είναι μια χαρά. Επιπλέον η τετράδα των ποιοτικών συμβατών τόνερ κοστίζει 70€ και αποδίδουν 3.000 σελίδες το μαύρο και από 2.300 σελίδες το κάθε χρώμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, georgeole είπε

Αγαπητέ φίλε, από όσα παρέθεσες, ο Brother MFC-L3750CDW είναι μια χαρά. Επιπλέον η τετράδα των ποιοτικών συμβατών τόνερ κοστίζει 70€ και αποδίδουν 3.000 σελίδες το μαύρο και από 2.300 σελίδες το κάθε χρώμα.

Αν καταλαβαινω καλα, η επιλογή του brother σε σχέση με τον Canon I-Sensys MF655CDW είναι λόγω τιμής τονερ? Γιατι έχουν και μια διαφορά γυρω στα 80€ στην τιμή των μηχανημάτων . Η αλήθεια οτι είναι ακριβα για τη δουλειά που τα θέλω, αλλα κι οι φτηνές λύσεις σε βάθος χρονου τελικα κοστίζουν αρκετά, λόγω κατώτερης  ποιότητας κατασκευής, βλαβών και κόστους μελανιών . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, PSYHAS είπε

Αν καταλαβαινω καλα, η επιλογή του brother σε σχέση με τον Canon I-Sensys MF655CDW είναι λόγω τιμής τονερ? Γιατι έχουν και μια διαφορά γυρω στα 80€ στην τιμή των μηχανημάτων . Η αλήθεια οτι είναι ακριβα για τη δουλειά που τα θέλω, αλλα κι οι φτηνές λύσεις σε βάθος χρονου τελικα κοστίζουν αρκετά, λόγω κατώτερης  ποιότητας κατασκευής, βλαβών και κόστους μελανιών . 

Όπως το είπες για τα τόνερ. Όσο για την αξιοπιστία σε βάθος χρόνου, αυτό κανείς δεν μπορεί να μας το εγγυηθεί, ειδικά στα μηχανήματα της τελευταίας διετίας/τριετίας. Πάντως η Brother έχει σίγουρα ΚΑΙ καλύτερη εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...